Sağlık

Gece Uykusunun Önemi

Gece Uykusunun Önemi, Uyku hakkında ne kadar bilgiye sahibiz? Uyku sağlığımızı ve ruh halimizi hatta ömrün uzunluğunu nasıl etkiliyor? Uykuyla ilgili bilinmesi gerekenleri sizler için derledik.

Gece Uykusunun Önemi, Hepimiz dinlenmeyi ve uyumayı severiz özellikle de gece kesintisiz düzgün bir uykuyu. Daha önceki yıllarda uyku üzerine herhangi bir araştırma yapılmadığı için uykunun önemi çok fazla ortaya çıkmamıştı. Fakat günümüzde yapılan araştırmalar neticesinde sağlıklı ve düzenli uykunun sağlığımız üzerinde olan etkileri yavaş yavaş belirmeye başladı. En önemli istatistik ise gece altı ile yedi saatten az uyuyan insanların hastalıklara yakalanma şansının daha arttığıdır. Bu yazımızda gece uykusunun önemi ve kaliteli bir uyku uyuyabilmek için ne yapmanız gerektiğinden bahsedeceğiz.

Uykunun Faydaları Nelerdir?

Uyku kalbe iyi gelir – Kalp krizi ve felç durumları genellikle sabah saatlerinde daha fazla görülür. Bu da uykunun vücudumuzda binlercesi bulunan ve kilometrelerce uzanan damarlar üzerindeki etkisini bize göstermektedir. Yeterli kadar uyku uyumamak, vücudumuzdaki kan basıncını ve kolestrol seviyesini negatif yönde etkilediği için kalp krizi ve felç durumlarına neden olabilmektedir. Bu yüzden gün içerisinde en az yedi saat kaliteli bir uyku uyuyarak kalp sağlığınızı olumlu yönde etkileyebilirsiniz.

Kansere karşı korur – Gece saatlerinde ağır işlerde çalışan kişilerde yaşlandıkları zaman göğüs ve kalın bağırsak kanserinin meydana gelme riski normal insanlara göre daha fazladır. Bilim adamları bu durumu, gece ve gündüz  insanların farklı derecede melatonin hormonu salgıladıklarına bağlamaktalar. Işık görmek, insan vücudundaki melatonin hormonunun salgılanmasını yavaşlatır. Bu hormonun vücudumuza olan yararı ise kişinin uykusunun gelmesini sağlayan ve kansere karşı koruyucu bir görevi bulunan hormon olmasıdır. Aynı zamanda melatonin hormonu tümörlerin meydana gelmesini de engeller. Bu sebepten ötürü gece yatarken karanlık bir ortamda uyumak her zaman sizin yararınıza olucaktır.

İlginizi Çekebilir
Varis Hastalığı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Yeteri kadar uyumadığınız zaman

Stresi minumum seviyeye çeker – Yeteri kadar uyumadığınız zaman vücut kendisini strese sokar. Vücut yeteri kadar dinlenmediğinden dolayı kendisini acil duruma sokar ve kan basıncı seviyesini normalden yukarıya çıkartır. Kan basıncı hormonları normalden aktif olduğu zaman buna bağlı olarakta stres hormonlarının salınımı fazlalaşır. Yüksek kan basıncı seviyesi aynı zamanda kalp krizi ve felç durumlarının görülmesinede neden olabilir. Bununla birlikte salgılanan stres hormonları kişilerin beynini sürekli meşgul edeceği için kişinin uyumasını da engel olur. Kişi zor olarak uykuya dalsa bile uyuduğu uyku kalitesiz olucaktır.

Kaliteli bir gece uykusu

Dikkat seviyenizin artmasına yardımcı olur – Kaliteli bir gece uykusu uyumak kişinin ertesi güne daha zinde ve enerjik olarak uyanmasına neden olur. Güne çok enerjik ve zinde başladığınız zaman bu enerjiyi güneş ışığı altında çeşitli aktiviteler gerçekleştirdiğinizde bir sonraki gün bu zindeliğiniz devam eder.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu