Finans

Halkbank İbanda Harf Var Olur Mu?

Bankacılık işlemleriyle haşır neşir olanlar, özellikle hesaplar arası para transferi yapanlar iyi bilirler. Havale veya eft yapmak istediğinizde karşınıza “iban numarası” diye bir bölüm çıkıyor. Çok uzun rakamlardan oluşan bu numara grubu, her mudi için farklılık gösteriyor.

Bankacılık işlemleriyle haşır neşir olanlar, özellikle hesaplar arası para transferi yapanlar iyi bilirler. Havale veya eft yapmak istediğinizde karşınıza “iban numarası” diye bir bölüm çıkıyor. Çok uzun rakamlardan oluşan bu numara grubu, her mudi için farklılık gösteriyor.

Ülkemizde iban numarasıyla para transferi yapmaya 2010 yılından itibaren başladık. İlk olarak bu uygulama Avrupa Birliği ülkelerinde kullanılmaya başlandı. Açılımı, International Bank Account Number’dır. Türkçe’ye çevirecek olursak, uluslar arası banka hesap numarasıdır

IBAN’ın amacı, para transferlerinin hatasız ve hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktır. Bu doğrultuda, müşterilerin bağlı olduğu bankalar, sistematik şekilde, iban numaralarını belirliyorlar.

Her ülkenin iban numarası uzunluğu farklıdır. Fakat sınır 34 hanedir. Ülkemizin iban numarası uzunluğu 26 hanedir. Her hesap bir iban numarasını ifade eder. Her banka, iban numaralarını sistematik olarak belirlediği için, herkesin iban numarası farklıdır.

İban numaralarının başında ülke kodları bulunur. Türkiye’de faaliyet gösteren bütün banka ve finans kuruluşlarında hesapları olanların iban numaraları “TR” kodu ile başlar. Daha sonraki rakamlar; 2 karakter doğrulama işlemi için belirlenen kontrol kodu, sırasıyla 5 karakterden oluşan banka kodu, 1 karakterden oluşan rezerv alan ve 16 karakterden oluşan hesap numarasından oluşuyor.

İban numaralarını kontrol ettiğinizde, en başta bulunan ülke kodundan başka herhangi bir harf bulunmuyor. Sistemin, numerik (sayısal ve alfabetik) tablodan oluşturduğu rakamlar bulunuyor.

Halk Bankası’ıyla çalışanlar ve hesabı olanlar halk bankası ibanda harf var şaşkınlığı yaşıyorlar. Bankayı arayarak veya internetten araştırıp, Halk Bankası iban numarasında harf olur mu sorgusunu yapıyorlar.

Halkbank İbanda Harf Var mı?

Merkez Bankası’nın aldığı bir kararla para transferlerinde iban kullanılması 2010’dan itibaren zorunlu hale gelmiştir. Bu yıldan itibaren eft ve havale işlemlerinde banka hesap numarası yerine iban kullanmak zorundasınız.

2015 yılından sonra yeni hesap açtıranlar ibanlarını kontrol ettiklerinde veya bir hesaba para transferi yapmak istediklerinde halk bankası iban numarası harf gözlerine çarpıyor. İban numarasının sadece rakamlardan oluştuğunu bilen mudiler, Halkbank iban numarasında harf olmasını yadırgayıp, bir yanlışlık olduğunu düşünmeye başladılar.

İlginizi Çekebilir
En Kolay Kredi Kartı Veren Bankalar Listesi

Halk Bankası yetkililerden aldığımız bilgi doğrultusunda, sadece emeklilerin iban numaralarında rakamların yanında harf bulunduğunu öğrendik. Bireysel veya tüzel kişilerin iban numaralarında sadece rakamlar bulunuyor. Sad ece emekli kişilerin oluşturdukları hesaplara özel bir durum olduğunu ifade ediyorlar.

Emekli maaşınızı Halk Bankası’ndan almak istediğinizde öncelikle bir hesap açtırmak zorundasınız. Kimlik bilgileriniz girildikten sonra sistem size hem hesap numarası hem de iban numarası oluşturuyor. Oluşturulan bu iban numarasını ulusal ve uluslar arası bütün bankacılık işlemlerinizde kullanabilirsiniz.

Hesabınızı incelediğinizde, iban numaranızda bulunan harfi gördüğünüzde aklınıza halk bankası ibanno harf var mı gelebilir. Müşteri temsilcisi konu hakkında sizi aydınlatacaktır.

 Halkbank İban Numarasında Harf Olur mu?

Son yıllara kadar SGK’dan emekli olanlar maaşlarını Ziraat Bankası’ndan alıyordu. Tek yetkili bu bankaydı. Emekli maaşları toplamda büyük yekün tuttuğu için, diğer bankalar da pastadan pay almak, Ziraat Bankası üzerindeki yükü hafifletme için devreye girdiler.

Emekli olmak isteyen kişi, emeklilik dilekçesi verirken hangi bankadan maaşını çekmek istediğini belirtebiliyor. Avantajlı gördüğünüz veya evinize en yakın banka şubesinden maaşınızı çekebiliyorsunuz.

Bazı emekliler de Halk Bankası’nı tercih ediyorlar. Maaşını Halk Bankası’ndan çekmek isteyenler, istediği şubeden hesap açtırabiliyor. Halk Bankası’nın emekli hesabı açmada diğer bankalardan bir farkı bulunuyor. Şubelerinden emekli hesabı açtıran mudilerinin iban numaralarında halk bankası iban v harfi ya da halk bankası iban y harfi bulunuyor. Bu harfleri görenler Halkbank iban numarasında harf olur mu? Diye koşarak şubelerine gidiyorlar. Şubeden yapılan açıklama sonucunda rahatlayıp, geri dönüyorlar.

Halk Bankası İban No Kontrolü

Halk Bankası’nın herhangi bir şubesinden ister emekli ister, normal bir hesap açtırabilirsiniz. Size verilen hesap cüzdanınızda hesap numaranız ile birlikte iban numaranız da yazıyor. Cüzdanınızı kontrol ederseniz, ibanınızı görebilirsiniz. Böylece, kimseye halk Bankası iban nerede yazar sorusunu sormamış olursunuz.

İnternet bankacılığı kullanıyorsanız veya mobil cihazınızda bankanızın mobil uygulaması varsa, iban numaranızı buradan kontrol edebilirsiniz. İnternet veya mobil bankacılığa girdiğinizde “hesaplarım” bölümünde “vadeli” veya “vadesiz” hesaplarınızı görebilirsiniz. Her hesap için ayrı bir iban oluşturulduğundan kaç hesabınız varsa o kadar da iban numaranız olacaktır. Buna çok dikkat etmelisiniz. Hangi hesabınıza para yatırılmasını istiyorsanız ya da yatıracaksanız o hesabın iban numarasını kullanıyorsunuz.

İlginizi Çekebilir
Hangi Şehirden Araba Alınır

Hesaplarım bölümünde, hesabınız olan bölümde iban numaranızı görebilirsiniz. Hesabınıza para yatırmak isteyen kişilere bu numarayı veriyorsunuz.

İban numaranızda harf gördüğünüzde, kontrol etmek isteyebilirsiniz. Eğer emekli müşterisiyseniz, iban numaranızda harf görmeniz doğaldır. Bu sistemin, sadece emekliler için ürettiği özel bir hesap numarasıdır. En çok emekliler dolandırıcılığa ve hesap çalınmasına uğradıkları için, banka yönetimi böyle bir uygulama geliştirmiş. Harf nedeniyle iban numarası kopyalanamıyor ve çalınamıyor. Ayrıca emekli hesaplarını diğer hesaplardan ayırmak için de böyle bir uygulamaya gidilmiş.

İban numaranızı, 08502220400 numaralı çağrı hattından veya internet bankacılığından kontrol edebilirsiniz.

Halkbank İban Nosunda V Harfi Var mı?

Bazı emekli hesabı iban numaralarında halk bankası ibanno v harfi bulunuyor. Eğer iban numaranızda “v” harfi bulunuyorsa, bu emekli hesabınızın olduğunu gösteriyor. Emekli maaşı dışında açtığınız her türlü hesapta ne “v” harfi ne de başka bir harf bulunmuyor. “TR” dışındaki 24 basamak tamamen rakamlardan oluşuyor.

Emekli hesabı açtırdığınızda, iban numaranızda “v” harfi gördüğünüzde Halkbank iban v harfi nedir telaşı yaşamayın. Sistemin emekli hesapları için özel olarak oluşturduğu bir uygulamadır. Halkbank iban v harfi son 16 haneli hesap numaranızın içinde yer alıyor. Sistem kendi ürettiği için herhangi bir para gönderiminde sorun teşkil etmiyor.

Halkbank iban numarasında harf var mı diye soracak olan olursa, emekli hesaplarını örnek olarak gösterebilirsiniz.

Halk Bankasında İban No Y Harfi

Halk Bankası emekli iban numaralarında sadece “v” harfi bulunmuyor. Bazı emekli iban numaralarında halk bankası ibanno y harfi. de bulunuyor. İban numaralarını sistem numerik olarak belirlediği için hesabınızda “v” ya da “y” harfi gelebilir. İban numaralarını elektronik sistem belirlediği için herhangi bir düzeltme veya düzenleme yapılamıyor. “Ben bu numaraları beğenmedim, başka iban istiyorum” diyemiyorsunuz.

İbanınızın değişebilmesi için hesabınızı kapatıp, başka bir hesap açtırmanız gerekiyor. Fakat yine emekli hesabı açtıracağınız için Halkbank iban y harfi ya da v harfi mutlaka olacaktır. İban numaranızda harf olmasını istemiyorsanız, normal bir hesap açtırmanız gerekiyor.

İlginizi Çekebilir
Pilavcı Dükkanı Açmak İstiyorum

Emekli hesabı açtıranlar, Halk Bankası iban y harfi nedir diye tereddüde düşebiliyorlar. İban numarasında harf olunca para transferi yapamayacaklarını sanıyorlar. Bu kuşku içinde hemen banka şubelerine gidip, Halkbank iban y harfi nedir diye banka çalışanlarına soruyorlar. Bankanın emekliler için özel bir uygulaması olduğunu öğrenince rahat bir nefes alıyorlar.

Halk Bankası İban Çözümleme

Halk Bankası’na ait iban numaranızı çözümleyip, hangi sayıların neye tekabül ettiğini anlayabilirsiniz. Bunu kısa yoldan yapmak istiyorsanız iban.gen.tr sitesinden yapabilirsiniz. İbanınızı ilgili bölüme yazdıktan sonra “çözümle ve doğrula” yazısını tıklıyorsunuz. Karşınıza şube ve hesap bilgileriniz geliyor.

İban numaranızı kendiniz de çözümleyebilirsiniz. Sadece hangi rakamların neyi ifade ettiğini bilmeniz yeterlidir. İbanın başında yer alan “TR” harfleri ülkemizin alan kodudur. Her ülkenin kendi iban kodu yer alıyor. TR harflerinin yanında yer alan iki basamaklı sayı kontrol basamaklarını ifade eder. İbanın doğrulanması işleminde kullanılıyor.

Kontrol basamağından sonraki beş basamak banka şube kodunuzu temsil ediyor. Eğer banka kodu beş basamaklı değilse başa sıfır getirilerek beş basamağa tamamlanıyor. Sonraki rakamlar şehir kodunu, şehir ismini, hesap türünü ifade ediyor. En son olarak da hesap numaranız yer alıyor. Böylece 26 haneli iban numaranız oluşturulmuş oluyor.

Halk Bankası İban Harf

Emekli maaşınız için Halk Bankası’nda hesap açtırdıysanız, iban numaranızı incelediğinizde son hanelerde harfi görebilirsiniz. Bu harfi hesap numaranızda da görebilirsiniz. İlk defa böyle bir uygulama gördüyseniz panik yapmanıza gerek yok. Sıradan bir iban numarası gibi bankacılık işlemlerinizi yapabilirsiniz. Para gönderip, almanızda sıkıntı yaşamazsınız.

Mobil bankacılık işlemini kullanıyorsanız veya size mobil bankacılık üzerinden para göndermek isteyenler olursa sıkıntı yaşayabilirsiniz. Çünkü, mobil bankacılık uygulamasında bazı cihazların özelliğinden dolayı harf yazamayabiliyorsunuz. Bu durumda da para transferi işlemi gerçekleşmeyecektir. Böyle bir sorun yaşadığınızda internet bankacılığını kullanabilirsiniz. Herhangi bir sıkıntı yaşamadan, iban numaranızda harf olsa bile para transferini hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu