Anne Çocuk

Hamilelikte Ay Ay Vücudunuzda Neler Oluyor?

Hamilelikte ay ay vücudunuzda neler oluyor? sorusu şüphesiz her anne adayının aklını kurcalar. Her kadın yaşayacağı ilk hamilelikte neyin nasıl bir şekilde gelişeceğini ve bu süreç içerisinde vücutta meydana gelen değişimlerin normal olup olmadığını merak eder. Günümüzde internet sayesinde bu bilgiye ulaşmak oldukça kolay. Sağlıklı bir kadının hamilelik esnasında yaşayacağı deneyimler şunlardır:

İlk Ay

Âdetin gecikmesi sonucu kadın, kan ve idrar testleri sayesinde hamile olduğunu anlar. Rahimdeki bebek henüz birkaç hücreden oluşmaktadır ve görülemeyecek kadar küçüktür.

İkinci Ay

İkinci ayda vücut hamileliğe tepki vermeye başlar; uyku isteği, bulantılar, bel ağrısı ve iştahsızlık görülebilir. Bebeğin de eş zamanlı olarak organları oluşmaya ve kalbi atmaya başlar.

Üçüncü Ay

Bebeğin hızlı bir şekilde geliştiği üçüncü ayda organ gelişimi son aşamaya ulaşır, kollar ve bacaklar uzamaya başlar. Bununla birlikte bebeğin beyin dokusu gelişir ve tat alma, dokunma duyularına sahip olur. Anne, bebeğin hareketini bu aydan itibaren hissedebilir.

Dördüncü Ay

Bebeğin parmakları şekillenir, omurga son şekline ulaşır, gövdesi uzar ve vücut ölçüleri normal bir insana benzer bir hal alır.

Beşinci Ay

Beşinci aya ulaşıldığında anne adayının karnı kendini belli etmeye başlar. Fakat bu durum kadından kadına değişiklik gösterebildiği için karnı çıkmayan annelerin de endişe etmemesi gerekir. Bebek hızlı bir şekilde büyümeye devam eder ve beyni gelişmeye başlar. Bu yüzden bu ayda, Omega 3 içeren besinlerin alınmasının büyük faydası olacaktır.

Altıncı Ay

Bebeğin hareketleri iyice hissedilebilir bir düzeye ulaşır. Bebek, kaslarının gelişebilmesi için bu hareketleri gerçekleştirmektedir.

Yedinci Ay

Bu ayda bebek ultrason ile detaylı bir şekilde incelenebilecek görüntüye sahip olur. Anne bu aylar esnasında bel ağrısı, mide yanması gibi durumlar yaşayabilir.

Sekizinci Ay

Bu dönemde bebek hareketleri kimi zaman yavaşlayabilir. Genellikle anne çalışır vaziyetteyken bebek hareketleri yavaşlar; dinlenirken ise tekrar hareketlenir. Kaygılanılması gereken bir durum yoktur.

Dokuzuncu Ay

Annenin karnı epey büyüyerek son haline ulaşır. Bebek yavaşça kanala doğru yerleşir ve doğuma hazır olur. Annenin bu ay süresince daha çok dinlenmesi gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu