Anne Çocuk

Hamilelikte Hangi Bitki Çayları İçilmelidir?

Hamilelik oldukça hassas ve fazlasıyla önemli bir dönem olmasından dolayı hamilelikte hangi bitki çayları içilmelidir? tarzında sorular sorulması son derece kaçınılmaz olur. Hamile kadınlar bu dönemi hem kendi hem de bebeklerinin sağlığı açısından oldukça dikkatli ve sağlıklı geçirmek adına çabalarlar. Bazen hormonların ve hamileliğin verdiği bir takım sıkıntılardan dolayı farklı yollar denenir. Çünkü hamilelik döneminde zorunlu olmadıkça ilaç kullanılması önerilen bir durum değildir. Bitkisel takviyeler almak isteyen kadınların ise aklına hangi bitki olacağı konusu takılır. Bitkisel çaylar normal dönemlerde bile dikkatli ve ölçülü kullanılması gereken çaylar olduklarından dolayı hamilelik döneminde çok daha fazla dikkat gerektirir.

Neden Bitki Çayları Dikkatli Kullanılmalıdır?

Bitki çaylarının tüketilmesinde dikkatli olunması gerekir. Çünkü bu çaylar etkisi ve içeriğindeki maddeleri bakımından oldukça kuvvetlidir. Henüz bedeninizde bulunan ve doğmamış olan bebeğiniz aldığınız her vitamin ve maddeden etkilenebilecek yapıda olduğundan dolayı bitki çaylarının içinde yoğun bulunan maddelerden de etkilenebilir. Bundan dolayı mutlaka kontrollü ve önerilen şekilde kullanılmasına önem verilmelidir.

Hangileri Kullanılır?

Kullanılması önerilen bitki çayları arasında ilk sıralarda genel olarak sakinleştirme özelliği olanlar yer alır.

  • Hurma çayı,
  • Papatya,
  • Melisa çayı

olarak sıralanması mümkündür. Bu çayların ortak özelliği genel olarak hormonların dengelenmesine ve daha kolay bir hamilelik geçirilmesine destek olmasıdır. Uzun süreli ve ölçüsüz olmayacak şekilde kullanılması önemli olan noktadır. Günde iki fincandan daha fazla tüketimi önerilmez. Aynı zamanda bu çaylardan birisinin içildiği gün kafein içeriği olan içeceklerin de sınırlandırılması gerekir.

Ne Zararı Olur?

Bu maddelerin içeriğinde bulunan maddeler bazen düşük olmasına bile neden olacak kadar etkili maddeler olabilir. Maddeler direkt şekilde suya atılan ve öz olarak demlenen, tüketilen maddeler olduklarından dolayı etken maddeleri daha yoğun bir şekilde ortaya çıkar. Bunun bebeğe ve anneye zarar verme olasılığı vardır. Bunun için mutlaka tüketim sınırlaması ve kontrol şartı ile tüketimine önem verilmelidir. Adaçayı ise hamilelik döneminde tüketimi asla önerilmeyen çaylar arasında yer alır. Bu çayı ise asla tüketmemelisiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Kapalı
Kapalı