Anne Çocuk

Hamilelikte Kaçınılması Gereken Cilt Bakım Ürünleri

Hamilelikte kaçınılması gereken cilt bakım ürünleri konusu, bakım yapmaya özen gösteren her anne adayının araştırdığı bir konudur. Anne adaylarının hangi cilt bakım ürünlerinden kaçınmaları gerektiği, yanlış cilt bakım ürünlerinden kaçınılma sebepleri, zararlı olabilecek cilt bakım ürünlerinin bebeğe verebileceği zararlar gibi konular merak edilir.

Hamilelikte Nasıl Cilt Bakım Ürünlerinden Kaçınılması Gerekir?

Anne adaylarının bilmesi gereken ilk durum, hamilelik esnasında çok sayıda farklı hormon birlikte çalıştığı için vücudun da olduğundan daha hassas olduğudur. Birçok kadın hamilelik esnasında normalde sıkıntı yaşamadığı ürünlere alerjik reaksiyonlar gösterebildiği için, cilt bakım ürünleri konusunda da hassas davranmak gerekir.

İlk olarak hamile kadının alerjisi olduğu maddeler barındırmayan ürünler tercih edilecektir. Bunların yanı sıra, kimyasal içermeyen, organik, alkol oranı düşük veya hiç olmayan, raf ömrü uzun olmayan (raf ömrü uzun olan ürünler kimyasallarla desteklendiği için tercih edilmemelidir.), cildin nefes almasına imkân verecek cilt bakım ürünleri tercih edilmelidir.

Bununla birlikte, alkol oranı yüksek, tenin nefes almasına olanak sağlamayan, kaşıntı veya alerji durumlarının yaşanmasına neden olabilecek cilt bakım ürünleri tercih edilmemelidir. Bunun yanı sıra, hamilelikte kilo alım hızı artacağı için vücutta çatlaklar oluşabilir. Seçilen cilt bakım ürünlerinin susuz bırakarak çatlaklara katkı sağlayacak düzeyde olmasından kaçınılmalıdır.

Neden Zararlı Cilt Bakım Ürünlerinden Kaçınılır?

Hamilelikte kaçınılması gereken cilt bakım ürünleri konusunda bu durumun sebepleri, zararlı ürünlerden neden kaçınılması gerektiği konusu da sorgulanır. Bunun sebepleri şu şekilde ifade edilebilir;

  1. Hamilelikte anne adayının teni olduğundan çok daha hassas olduğu için, yanlış ve zarar verecek ürünler kalıcı lekelere neden olabilir.
  2. Hamile olan kadın zorluk yaşarken, yanlış cilt bakım ürünleri teni konusunda da zorluk yaşamasına neden olacaktır.
  3. Yanlış cilt bakım ürünleri anne de zarara yol açarken, kimyasal sebebiyle bebeğe de zarar verebilir.

Başlıca bu sebeplerden dolayı, anne adaylarının hamilelik esnasında cilt bakım ürünlerine önem vermeleri gerekir.

Hamilelikte Kaçınılmayan Yanlış Cilt Bakım Ürünlerinin Bebeğe Zararları

Tercih edilen yanlış cilt bakım ürünleri, anne vücudunun rahatsız olmasına neden olur. Psikolojik olarak yaşanılan bu hasar bebeğe de yansıyacak ve gelişmesine engel olacaktır. Bunun yanı sıra, cilt bakım ürünlerinde bulunan kimyasallar da bebeğin gelişimine olumsuz yönde etki edecektir. Bu sebeple hamilelikte kaçınılması gereken cilt bakım ürünleri konusu detaylı olarak bilinmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu