Finans

Hangi Durumlarda Hayat Sigortası Geçersiz Sayılır?

Hayat sigortası, bir anlamda finansal risk yatırımıdır. Bu risk yatırımı ile, olası bir can kaybı, yaralanmalara bağlı sakatlık, hastalık gibi durumlarda sizi veya yasal varislerinize ödeme yapan bir sigortadır.

Vefat teminatı içerek bu sigorta türü, başınıza bir durum gelmesi halinde devreye girerek işlemeye başlar. Bu sigorta sadece kazaen vefat durumunu kapsamaz. Çeşitli teminatları içeren opsiyonları bulunmaktadır.

  • İş, trafik vb kaza hallerinde tedaviyi içeren teminat
  • Ağır hastalık teminatı
  • Hastalık veya kaza sonucu oluşan maluliyet teminatı

Ve dönüşümlü işsizlik teminatı içeren opsiyonlar sunmaktadır. Bu dönüşümlü işsizlik teminatında: ister profesyonel çalışan, ister öğrenci ya da ev kadını olun, kaza ve hastalıkta hastane tazminatını kapsamaktadır. Bordolu çalışanlar için istem dışı issizlik hallerinde devreye girer.

Ölen Kişinin Kredi Borcuna Ne Olur?

Bankalar kredi verirken, beraberinde isteğe bağlı hayat sigortası da yaptırırlar. Bu sigorta, kredi sahibinin yaşamını yitirmesi halinde, kalan kredilerini sigorta şirketi karşılar. Hatta o güne kadar ödediği kredileri geri öder. Sigorta olmaması halinde, kredi borcu mirasçılarına yansıtılır.

Hangi Durumlarda Hayat Sigortası Geçersiz Sayılır?

Aldığınız, ister taşıt, ister konut, ister ihtiyaç kredisi olsun, alırken bankanın size sunacağı sigorta opsiyonları değerlendirmelisiniz. Bu sizden sonra ailenizin maddi güvencesidir. Ama bazı istisnalarda sigorta şirketleri, sigortayı geçersiz sayabilmektedir. Peki hangi durumlarda hayat sigortası geçersiz sayılır?

Kredi kullanan kişi, sigorta poliçesinden gizlediği bir hastalık varsa ve sigorta şirketi poliçe imzalanırken kişide hastalık olduğunu tespit ederse, sigortayı geçersiz sayar.  Krediyi çeken kişinin ölümü kazaya dayanmıyorsa, intihar vb bir şüphe varsa, sigorta şirketi otopsi talep edebilir.

İlginizi Çekebilir
Hangi Şehirden Araba Alınır

Neden Hayat Sigortası Yaptırmalı?

Hayat sigortası yaptırmanın sizin ve ailenizin yaşam kalitesi üzerinde sağladığı bir çok avantaj bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu