Finans

Hangi Şehirden Araba Alınır

Dünyada ve Türkiye’de, sıfır otomobiller, satın alındıktan sonra ikinci el kategorisine dahil olmaktadır. Sıfır bir aracı, satın alındıktan sonra ikinci el olur. Otomobil dünyasının farklı bir güzergahı olan ikinci el dünyası, ülkemizde her bölge için farklılık arz etmektedir. Uygun fiyat araba almak istiyorum, diyenler, alım esnasında oto ekspertiz işlemini yaptırmalıdır. Araç alımında sahibinden ve galeriden araç alım seçenekleri bulunmaktadır.

Hangi Şehirden Araba Alınır?

 

Ülkemizde iklim farklılığı ve coğrafi özellikler, tutulan araba kategorisini de etkilemektedir. Engebeli bölgelerde çekişi düşük araçlar, nemli bölgelerde kaportası zayıf araçlar, sıcak bölgelerde soğuk iklime göre üretilmiş araçlar tutulmaz. Bu gün için İstanbul, 2. el araba piyasasının kalbi durumundadır. Türkiye’nin en kalabalık şehri olan İstanbul, araç sayısı bakımından da önde gidiyor. İstanbul ilinden araba almak istiyorum, diyorsanız dikkatli olmalısınız. Bu şehirde uygun fiyata araç bulmak kolaydır ancak alım esnasında aracı bir bilene göstermelisiniz.

Bursa, İzmir ve Ankara, uygun fiyata araç alımı konusunda tercih edilen şehirlerdendir. Ayrıca Doğu illerimizde de araç fiyatları fazla yüksek değil. Özellikle bu illerde dizel araçlar tercih ediliyor. Özellikle Renault marka dizel araçlar popüler. 2. el araba hangi şehirden alınır? Hangi ilde arabalar daha ucuz? 2. el araba için en çok tercih edilen şehirler İstanbul, İzmir, Ankara ve Bursa’dır.

Dağlık bölgelerde, özellikle oto sanayisi yetersiz bölgelerde bakımlı araç bulmak zordur. Dağlık şehirlerde satılan araçlar ‘ustası olmadığı için’ uygun fiyata verilir. Dağlık bölgelerde temiz araba bulmak çok zordur.

İstanbul’dan Araba Alınır mı?

 

Türkiye’nin en büyük illerinden biri olan İstanbul, araç alımında ilk sırada yer almaktadır. İstanbul’dan araç almaya karar verdiyseniz, bazı konulara dikkat etmeniz gerekir. İstanbul trafiğinin yoğunluğu, nemli hava ve olumsuz hava koşulları, araç piyasasını etkilemektedir. Hangi ilde hangi marka araba tercih ediliyor? İllere göre araba fiyatları konusunda bilgi sahibi olunursa, otomobil alım işlemi daha sağlıklı bir şekilde gerçekleşecektir. Araç alımında dikkat edilecek hususlar şu şekildedir:

İlginizi Çekebilir
Halkbank İbanda Harf Var Olur Mu?

1- Aracın ekspertiz raporu istenmelidir. Ekspertiz raporu yoksa, oto ekspertiz firmasından rapor alınmalıdır. Bu işlemin ihmal edilmesi, alıcının zarar etmesine neden olur.
2- Aracın muayenesi, lpg özellikleri, motor durumu ve kaporta durumu dikkatli bir şekilde incelenmelidir.
3- Fiyat araştırmasında aracın durumu göz önüne alınmalıdır. Çekme belgeli, vizesiz ve lpg’siz araçların fiyatı, muayeneli ve lpgli araçlara oranla düşüktür. Vergi borcu olan, muayene masrafı olan, motoru ve kaportası tamir isteyen araçların alımında, fiyat farkına dikkat edilmelidir.
4- Araç alım ve satım işlemlerinde noter imzası atılmadan her hangi bir ödeme yapılmamalıdır.
5- Çekme belgeli araç alımında bilinmesi gereken en önemli konu trafiğe çıkış konusudur. Çekme belgeli araçlar trafiğe çıkamaz. Bu nedenle çekme belgeli araç alanlar, çekici parası, cezalı muayene parası ve tamir parası gibi giderleri hesap etmelidir. Çekme belgeli araçlar hesaplı olabilir ancak trafiğe çıkarmak kolay bir iş değildir. Bu kurallara dikkat edildiği sürece araç alımı işlemlerinde problem yaşanmamaktadır.

İstanbul, otomobil fiyatları bakımından cazip bir şehirdir. Oto galeri işi yapan birçok esnaf, İstanbul’dan araç satın almaktadır. En ucuz araba hangi ilde olur? ‘İkinci el araba hangi şehirden alınır?’ sorusunun ilk cevabı İstanbul’dur. Bu şehrin nemli olması nedeniyle, araç alımı esnasında kaporta bölümü dikkatli bir şekilde incelenmelidir.

Ankara’dan araç alımında dikkat edilecek husus motor bölümüdür. Özellikle kilometreyi incelemelisiniz. Ankara engebeli bir şehirdir. Bu nedenle bu şehirdeki araçlar yorgun olur. Taksi çıkması almak ise büyük bir risktir.

Nereden Araba Alınır?

 

Otomobil alım ve satım işlemlerinde günümüzde bölgesel farklılıklar büyük ölçüde azalmaya başlamıştır. Bunda internetin rolü büyüktür. Özellikle otomobil alım satım ilan sayfaları sayesinde uygun fiyatlı otomobil alım işlemleri daha kolay hale geldi. Özellikle acil olarak satılan ve temiz olan araçlar, ilan sayfaları sayesinde anında tespit edilebilmektedir.

Acil satılık araç piyasasında ise şehir sınırlaması yoktur. Bu gün bütün il ve ilçelerde acil satılık araç bulmak mümkündür. Uygun fiyata araç satın alabilmek için, piyasa günlük takip edilmelidir. İlan sayfaları ve sosyal medya, her gün acil satılık araç ilanı yayınlamaktadır. Bu kategoride il ve bölge sınırlaması yoktur. Ucuz araba hangi şehirde? Ucuz araba konusunda İstanbul’un yanı sıra Ankara, Bilecik, İzmir ve Bursa gibi şehirler ön plana çıkmaktadır.

İlginizi Çekebilir
Maaş Aldığım Banka Kredi Kartı Vermiyor Neden?

Otomobil dünyasında her şehrin kendine özgü özelliği bulunmaktadır. Akdeniz bölgesi araçlar, nemden dolayı kaporta sorunu meydana getirmektedir. Engebeli şehirlerdeki araçlar ise yorgun olmaktadır. Özellikle taksi çıkması araçlar defalarca motor rektefe işlemiyle karşılaşmaktadır. Hangi şehirden araba alınmaz? Yokuşu fazla olan şehirler, nemli şehirler, araç piyasası yüksek şehirler ve sanayi bakımından yetersiz şehirler tercih edilmemelidir. Bu şehirlerde araç alırken ekspertiz işlemlerini ihmal etmeyiniz. Oto tamircisi ve sanayisi yetersiz olan şehirlerde bakımlı araç bulmak zordur.

Nereden Araba Alabilirim?

 

İnternetin cep telefonlarında sorunsuz bir şekilde kullanılmasıyla birlikte, oto alım işlemleri de çok kolay hale geldi. Galeriler, oto pazarları ve benzeri otomobil satış mekanları, eskisi gibi kalabalık değil. Bu gün aracının fotoğrafını çeken anında internetten aracını satabiliyor. Özellikle acil satışlarda internet, diğer bütün satış kanallarından çok daha pratik sonuç veriyor. Araç ilanınız, ilan sayfasında yayınladıktan on dakika sonra, kısa sürede binlerce kişi aracınızı internetten inceliyor.

Profesyonel araç alım ve satım işlemlerinde internetin faydası tartışılmaz. Araç alacak kişi öncelikle internete bakmalıdır. Yaşadığı şehirdeki bütün araç ilanlarını bir kaç dakika içerisinde değerlendirebilir. Saatlerinizi alacak oto alım işlemi, internet sayesinde dakikalar içerisinde gerçekleşebilir. Hangi araba hangi şehirde ucuz? Bu gün için araç piyasasını ilan sitelerinden takip edebilirsiniz. Sitelerin filtre özelliği sayesinde en ucuz araba sekmesini tıklayarak, araba konusunda ucuz olan şehri kısa sürede tespit edebilirsiniz.

Ucuz Araba Nereden Alınır?

 

Araç piyasasının gelişmesi ve sanal dünyanın gelişmesiyle sınırların kalkması, bu piyasanın işlevini değiştirmiştir. İnternetin yaygın olmadığı dönemlerde, Oto galerileri ve oto pazarları, her şehir için belli bir piyasa oluşturmuştu. İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa, uygun araç piyasasında öne çıkan şehirlerdir.  Ancak online ilan siteleri sayesinde otomobil piyasasında fiyat farkı kapanmaya başladı. Aracını satmak isteyenler internete giriyor ve gider fiyatını ilan sitesinden öğreniyor. Ve anında aracını satılığa çıkarıyor. Merak edilen, hangi araba hangi şehirden alınır? Sorusu. İnternet sayesinde, bu sorunun cevabını kısa sürede bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir
Cepten Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Araç piyasası, şehrin endüstri, yedek parça ve oto sanayi imkanları ile doğru orantılıdır. Tamir edilemeyen ve ustası bulunamayan bir araç, o beldede her zaman için ucuzdur. Ayrıca alım satımı bir şehirde yetersiz olan araç, o şehirde tutulmaz. Ucuz ama iyi arabalar, dikkatli bir incelemeden sonra tespit edilebilir.

Günümüzde otomobil piyasasında en önemli konu servis ve yedek parçadır. Mesela, Proton marka araç C segmentinde bir araçtır. Yedek parça ve servis sorunu olduğu için ülkemizde tutulmamaktadır.  Ford Mondeo, Toyoto Corono, Toyoto Carina, Toyota Avensis ve Hundai Sonata gibi araçlar, kaliteli araçlardır. Ülkemizde tutulmadığı için piyasası düşüktür. Bu araçlar kullanıcı için iyidir ancak ikinci el satışı ağır olan araçlardır.

Ucuz Araba Hangi Şehirde?

 

İkinci el temiz bir araba almak için internete girdiğiniz zaman, genellikle İstanbul araçları uygun fiyata satılmaktadır. En ucuz araba nereden alınır? Ucuz araba konusunda İstanbul başı çekmektedir.

İstanbul’a uzak olan illerde yaşayanlar, genellikle kendi şehirlerinde uygun fiyata araç satın almak ister. Başka bir şehirden araç getirme işleminin bazı riskleri vardır. Bu riskleri şu şekilde sıralayabiliriz:

1- Satın alacağınız araç ilan sitesindeki gibi olmayabilir.
2- Satıcı bazı ayrıntıları atlayabilir. Bu durumda yolculuğunuz boşa gidebilir.
3- Satın alacağınız aracın ağır masrafları olabilir.
4- Aracın devir problemi satış esnasında ortaya çıkabilir. Vergi borcu, araç muayenesi ve sigorta gibi problemler, araç satışını engeller.

Araç satın alma işleminde dikkat edilecek en önemli hususlardan biri, aracın bilir kişiye gösterilmesidir. Yeteri kadar deneyimli ve bilgili değilseniz, bu durumda araç alırken zarara uğrayabilirsiniz. Hangi ilde araba ucuz. En ucuz araba nereden alınır? Konusu mali açıdan önemli olabilir. Ancak dikkat edilecek en önemli husus, aracın değerinde olmasıdır. Günümüzde en çok karşılaşılan sorun, değerinde olmayan araçlar için yüksek fiyat talep edilmesidir. Araç alımında sahibinden araba tercihi, diğer tercihlere nazaran daha avantajlıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu