Teknoloji

Instagram Hakında Tüm Bilmeniz Gerekenler

Instagram nasıl ve ne zaman doğdu? Bir resim paylaştım ve tüm dünya gördü. Instagram uygulamasını  tek cümleyle tarif etmek gerekirse herhalde bu olurdu. Resim paylaşım uygulaması, bir anda büyük bir kitleye ulaşılmasını sağlıyor. Paylaştığınız resim ve altına yazdıklarınızla adeta bir hikaye anlatıyor ve iletmek istediğiniz mesajı kolayca karşı tarafa ulaştırıyorsunuz.

Instagram Hakında Tüm Bilmeniz Gerekenler; Instagram nasıl ve ne zaman doğdu? Bir resim paylaştım ve tüm dünya gördü. Instagram uygulamasını  tek cümleyle tarif etmek gerekirse herhalde bu olurdu. Resim paylaşım uygulaması, bir anda büyük bir kitleye ulaşılmasını sağlıyor. Paylaştığınız resim ve altına yazdıklarınızla adeta bir hikaye anlatıyor ve iletmek istediğiniz mesajı kolayca karşı tarafa ulaştırıyorsunuz. Bu, hem hobi amaçlı hesap açan kişiler, hem de iş amacıyla platformu kullananlar için büyük bir reklam desteği anlamına geliyor. Firmalar veya influencerlar için Instagram son derece büyük önem taşıyor. Her ne kadar kullanmıyorum, ilgilenmiyorum diyen az sayıda insan olsa da, büyük ölçüde hepimizin hayatının bir parçası oldu.

Instagram Hakında Tüm Bilmeniz Gerekenler

Peki bu büyük platform nasıl doğdu? Bu büyük fikrin arkasında kimler var? Aslında instagramın henüz çok yeni sayılan bir tarihi var. 6 Ekim 2010 yılında San Fransisco’da kullanıcıların hizmetine açıldı. Kevin Systrom ve Mike Krieger ise perde arkasındaki iki isim. Yarattıkları konsepte olan inançları o kadar büyük ve haklıydı ki, açılır açılmaz hemen insanlar tarafından ilgi gördü.

Instagram’ın en önemli kuruluş nedenleri

  • Hızlı bir şekilde resim paylaşımı yapabilmek
  • Birkaç platforma aynı anda resim ve altındaki mesajı paylaşmak
  • Instagram resim çekme ve filtreleme özelliği sayesinde kaliteli çekimler yapmak

Kurucularının paylaştığına göre bu üç önemli konu Instsgram’ın ortaya çıkmasına neden olmuş.

Instagram adı nasıl doğdu?

Yeni bir platform kurulduğu zaman, adını son derece akıllıca düşünmek gerekiyor. Hem platformun konusu ile ilgili olmalı hem de dikkat çekici ve akılda kalıcı olmalı. Instagram platformunun adı instant-çabuk ve telegramm kelimelerinin kaynaşmasıyla oluşmuş. Yani kısaca hızlı mektup, hızlı mesaj gibi bir anlam taşıyor. Ünlü Kodax Instamatıc ve Polaroid kameraların anında resim baskısından da esinlenince Instagram adı ile platform başlamış. Tıpkı facebook ve twitter gibi akılda kalıcı ve milyonlarca kişinin bildiği marka isimlerden biri olmayı başardığına göre, akıllıca bir isim seçimi olmuş.

İlginizi Çekebilir
Web sitesi yaptırırken nelere dikkat etmeliyim?

Başlangıçta kurucuları, platformu sadece iphone, ipad ve ipods için düşünmüşler. Birçok insan app i indirip kullanmış ancak istenilen kullanıcı sayısına ulaşılamamış. 2012’de android cihazların da kullanımına açılınca tam bir patlama yaşamış. Öyle ki ilk gün bir milyon üzerinde android kullanıcısı app i indirerek rekor kırmış. 2012 Nisan ayında 100 milyon üzeri kullanıcıya sahip olan platform facebook gibi başka firmaların da ilgisini çekmeye başlamış. Facebook başından beri Instagram’ı kendi bünyesine katmak isteyenlerden biriydi.  2012 Nisanında 1 milyar dolar gibi bir ücrete bunu başardı. Dünya çapında bir milyarın üzerinde günlük aktif kullanıcısı olduğu göz önüne alınırsa bu facebook için çok kazançlı bir yatırım oldu. Tabii instagram da bu satış sonrası gittikçe büyümeye devam etti.

Bir milyardan fazla kullanıcı her gün 100 milyonun üzerinde resim paylaşıyor.İnternet kullanıcılarının %75’i nin Instagram kullanıcısı olduğu söyleniyor.

Instagram’ın En Önemli Özellikleri

Instagram Story Özelliği

24 saat yayında kalan Instagram Story özelliği de platformun en sevilen ve en çok kullanılan özelliklerinden. Kısa video veya resimlerin paylaşıldığı story de doğru hashtag kullanımı çok önemli. Eğer 10bin ve üzeri takipçiniz varsa story kısmına link de ekleyebiliyorsunuz.

Instagram direk mesaj özelliği

Kullanıcıların birbiriyle özel mesajlaşma olanağı sağlayan direk mesaj kısmı, facebook messenger özelliği ile benzerlik gösteriyor. Ayrıca buradan resim paylaşımı, video görüşmesi ve telefon görüşmesi de yapılabiliyor.

Instagram Insights

Insights özelliği ile hesabınızın ne durumda olduğunu, takipçi profilinizi, hangi saatlerde yaptığınız paylaşımların en çok beğeni ve yorum aldığını görebilir ve paylaşımlarınızı buna göre ayarlayabilirsiniz.

Call to Action

Call to Action özelliğini business hesapları ile kullanabilirsiniz. Hedef kitlenizi belirleyip reklam vermenize yarayan bir özelliktir.

Instagram TV

Instagram IGTV özelliği, daha uzun videolar ve music stream paylaşımı için kullanılıyor.

Instagramda beğeni ve takipçi ne kadar önemli?

Sosyal medya çağında olduğumuz ve psikolojik olarak da bu platformlara bağımlı olduğumuz bir gerçek. Ancak bunun dışında da beğeni, takip ve yorumlar hesapların istatistikleri için son derece önemli.

Instgram platformunda en çok takipçi ve en çok beğeniye kimin sahip olduğu büyük önem taşıyor. Bu anlamda herkes hesabını mümkün olduğunca geliştirmek için büyük bir savaş veriyor diyebiliriz. En çok beğeni ve yorum alan hesap arama kısmında en öne geçerken, firmalarla çalışan hesaplar da bu konuya büyük önem veriyor. Hesap analizlerine bakan firmalar en çok aktif olan kişilerle çalışmayı seçiyor.

İlginizi Çekebilir
Instagram Takipçisi Arttırma Yolları

En çok takipçi, beğeni ve yoruma sahip olmak isteyenler bunları parayla satın alma yoluna da gidebiliyor. Ancak hesabın organik bir gelişiminin olması için bu konuda da dikkatli olmak gerekli. Fake hesaplar kolayca anlaşılabiliyor.

Takipçi ve beğeni satışı günümüzde büyük bir ticari kazanç getiren sektör halini aldı. Özellikle de profesyonel amaçla kullanan kullanıcılar için zaman zaman da bir gereklilik.

Influencer  ve Instagram İlişkisi

Instagram ınfluencerlar olmadan, influencerlar da instagramsız olmaz. Influencer yaşamı Instagram platformunda geçiyor diyebiliriz. Herhangi bir ürün veya tanıtan bu kişilerin en önemli reklam yapabileceği ve büyük kitlelere ulaşabileceği platform Instagram. Özenle çekilen, kişinin en güzel halini gösteren filtrelenmiş ve fotoşop yapılmış resimlerin cenneti diyebiliriz. Son zamanlarda bu akıma karşı olanlar öncesi ve sonrası fotolar ile fotografların aslının nasıl göründüğünü de paylaşıyorlar.

Influencerlar sadece ürün tanıtımı yapmıyor. Örneğin diyet, fitness , kitap, tatil ve yemek hesapları da çok gözde. En güzel resimlerle, en orjinal paylaşımları yapan hesaplar büyük bir takipçi sayısına ulaşabiliyor. Kitap paylaşımı yapanların kullandığı #bookstagram etiketini dünyada artık bilmeyen yoktur herhalde.

Bunun dışında blog yazarları da yayınlarını instagram platformunda tanıtıp, daha fazla okura ulaşmayı hedefliyor.

Acemiler İçin Instagram Açma Kılavuzu

Instagram Hakında Tüm Bilmeniz Gerekenler: Instagram hesabı açmak çok basit. Ne yazık ki böyle olunca sahte hesaplar da kolayca açılabiliyor. Öncelikle cep telefonunuza Instagram App indirmeniz gerekiyor.

Daha sonra mail adresiniz veya Facebook hesabınızla kaydolup hesap oluşturabiliyorsunuz.

İstediğiniz profil ismini seçtikten sonra, kişisel hesap veya business hesabı açmayı seçebilirsiniz. Ayrıca bir de creator hesabı var. Eğer sadece arkadaşlarınızla haberleşmek ve paylaşım yapmak için kullanacaksanız fazlaca bir şey planlamanıza gerek yok. Ancak, eğer çok sayıda insana ulaşmayı hedefliyorsanız rekabetin çok büyük olduğunu ve en iyilerin arasından sıyrılıp dikkat çekmenin çok zor olduğunu bilmelisiniz.

Instagramda başarılı olmak için bazı ipuçları

Visual mesajınızı en güzel şekliyle verin

En kaliteli ve orjinal resimler ve anlatacak dikkat çekici bir hikayeniz olması gerekir. Resminizin kalitesi, çektiğiniz ortam başarılı olmasında önemli bir rol oynar. Sıkıcı ve her yerde bulunan stok resimler yerine, orjinal çekimler daha çok dikkat çeker.

İlginizi Çekebilir
Instagram Takipçisi Arttırma Yolları

Videolar paylaşın

1 dakikalık videolar paylaşarak daha çok dikkat çekebilirsiniz. Bunun için zamanı iyi kullanmalı ve 1 dakikaya tüm anlatmak istediğinizi sığdırmalısınız.

Hashtag kullanın

Hashtag sosyal medyada varolmanın en önemli yoludur. Paylaşımınıza uygun hashtags kullanmanız şarttır. Aksi halde kimsenin dikkatini çekemezsiniz. En doğru hashtags bulmak için belirli programlar da kullanabilirsiniz. En favori hashtaglerin yanı sıra, daha fazla dikkat çekebileceğiniz benzer hashtags de kullanmayı ihmal etmeyin.

Anketler, çekilişler düzenleyin

Zaman zaman takipçilerinize sorular yöneltmek ve anketler düzenlemek hesabınıza canlılık kazandırır. Ayrıca hediyeler verebileceğiniz çekilişler de takipçi arttırmanın iyi bir yoludur.

Planlı paylaşım yapın

Paylaşımlarınızın gününü ve saatini planlayarak takipçilerinize en yoğun ulaştığınız zamanları seçmek de sizi başarıya götürür. Üstüste paylaşım yapıp insanları bıktırmaktansa, planladığınız zamanları kullanmak en akıllıcası olacaktır.

Başka hesaplarla destekleşin

Başka kullanıcılarla destekleşmeye çalışın. Siz zaman zaman onları etiketler, beğeni ve yorum yaparsanız onlar da size yapar. Her ne kadar paylaşımlarınızın orjinalliğine güveniyorsanız ve bir miktar takipçi bunlar için gelse de, bir Instagram hesabı olan hemen herkesin amacı takipçi ve beğeni arttırmaktır. Bu yüzden karşılıklı destekleşmek her iki taraf için de yararlı olur.

Instagram Guides Özelliği

Instagram her geçen gün gelişmete ve yeni özelliklerle kullanıcılarını kendine bağlamaya devam ediyor. Kısa süre önce çıkardığı guide özelliği de bunlara en güzel örneklerden biri. Bu özellik sayesinde artık Instagram hesabınızda bir blog yazar gibi detaylı paylaşımda bulunabiliyorsunuz.

Ürün, mekan ve içerik için 3 ayrı guide çeşidi var.

Daha önce hesap sahibi tarafından yayınlanmış içeriklerden oluşabiliyor. Tabii farklı hesaplardan da içerik kullanılabiliyor.

2020 Kasım ayında herkes guide oluşturabilmeye başladı.

Profilinizdeki + işaretine gidin. Açılan pencerede guide seçeneğini tıklayın. Guide çeşidini seçin. Ve paylaşımınızı yapın.

Instagram Reels Özelliği

Instagram Hakında Tüm Bilmeniz Gerekenler: Yine yeni özelliklerden biri olan reels ile 15 saniyeye kadar olan kısa videolar story kısmında paylaşılabiliyor. Yeni bir reels oluşturmak için, yine profilinizdeki +işaretine basın. Çıkan menüden reels seçin . İstediğiniz bir müzik varsa müzik ikonundan beğendiğinizi seçebilirsiniz. Videonuzun hızına speed ikonuna tıklayarak karar verin. Effects ikonundan efekt de ekleyebilirsiniz. Timer ikonundan uzunluğu da seçtikten sonra çekime başlayın. Sonuçtan memnun kalırsanız başlık ve cover resmi ekleyip profilinizde paylaşın.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu