Teknoloji

Instagram Takipçisi Arttırma Yolları

2021 Yılında Instagram Takipçisi Arttırma Yolları; 2021 yılında Instagram hesabınıza bir canlılık getirmek ve takipçi sayınızı arttırmak mı istiyorsunuz? Peki Instagramda takipçi arttırmak nasıl olur? Bu işin belirli yöntemleri var mıdır? Tabii ki uygulanabilecek bazı takipçi arttırma ipuçları var ve bunları yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Instagram Takipçisi Arttırma Yolları; 2021 yılında Instagram hesabınıza bir canlılık getirmek ve takipçi sayınızı arttırmak mı istiyorsunuz? Peki Instagramda takipçi arttırmak nasıl olur? Bu işin belirli yöntemleri var mıdır? Tabii ki uygulanabilecek bazı takipçi arttırma ipuçları var ve bunları yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Instagram’da sadece bir hesap açarak resimlerinizi paylaşmanız ve takipçilerin kendiliğinden gelmesini beklemeniz yetmez. Tabii ki her instagram hesabının belirli sayıda kendiliğinden takibe alan bir takipçi sayısı oluyor. Ama bunları daha da arttırmak isterseniz, biraz daha fazla çalışmanız gerekir. Bu yöntemleri uygulayarak, milyarlarca aktif kullanıcısı olan Instagram’da siz de kendi hesabınızla ön saflara geçebilirsiniz. Yeni bir instagram hesabınız, yeni kurulmuş bir startup iş gibi düşünün. Tek başına hiçbir iş kimsenin dikkatini çekmez. Günümüzde en kaliteli ve büyük firmaların bile reklama ihtiyacı vardır. Sizin bunun için onlar kadar bütçe ayırmanız gerekmez ama kendi reklamınızı kendiniz yapabilirsiniz.

Profil resmini akıllıca oluşturun

Dikkat çekici ve merak uyandırıcı bir profil resmi bulmalısınız. Bunun için çok takipçisi olan hesapları bir gözden geçirip fikir alabilir veya kendi yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz. Resminiz yerine, takipçilerinizin hesabınızı hemen tanıyabileceği özgün bir logo tasarlayıp kullanabilirsiniz. Stok resimlerden kaçının, kendi kreasyonunuz bir resim her zaman daha çok ilgi görür.

Etkili ve akılda kalıcı bir kullanıcı ismi seçin

Özgün ve akılda kalıcı bir profil ve kullanıcı ismi bulmaya özen gösterin. Sürekli değiştirirseniz bazı takipçileri kaybedebilirsiniz o yüzden iyice düşünüp size uygun olanı bulun ve değiştirmeyin. En azından sıklıkla değiştirmeyin.

İlginizi Çekebilir
Web sitesi yaptırırken nelere dikkat etmeliyim?

Hesabınızın bio kısmını dikkatli yazın

Bu bölüme yazacaklarınız özetle hesabınızı anlatsın. Bunu anahtar kelimelerle de destekleyerek bulunabilirliğinizi arttırın.

Web sayfanızı ve mail adresinizi ekleyin

Profilinize varsa web sayfanızı, affiliate link veya mail adresi ekleyebilirsiniz. Hesabınızı merak edenler web sayfanızda yazdıklarınızı da okumak isteyebilir. Diğer paylaşımlarınızı kaçırmamak için sizi takibe alan insanlar olabilir.

Takipçi Satın Alın

Instagram takipçisini arttırmak için kullanılan bir yöntem de  takipçi satın almak. Tabii ki belirli bir ücret karşılığında takipçi satın alabilirsiniz. Ancak bunu yaparken, hesabınızı spam duruma düşürmeyecek, organik görünümü vererek takipçi satışı yapan yerleri tercih edin. Özellikle yeni açılmış hesaplar dikkat çekebilecek sayıya gelene kadar takipçi satın alabilir. Sadece buna güvenmemelisiniz ancak yardımı olduğu da bir gerçektir. Yine de organik hesapların yükselme şansının daha büyük olduğunu unutmamak gerekir.

Reels

Instagram’ın henüz çok da eski olmayan ama oldukça popüler olan Reels özelliğini takipçi arttırmakta kullanabilirsiniz. 30 saniyelik ilginç videolar hazırlayarak insanları hesabınızı takip etmeye teşvik edebilirsiniz.

IGTV

IGTV-Instagram Tv özelliği ile de yeni takipçiler kazanmanız mümkün. Akıllıca hazırladığınız, insanların ilgisini çeken, hesabınız hakkında merak uyandıracak videolar ile takipçilerinizi arttırabilirsiniz.

Stories

Instagram stories daha fazla insana ulaşmak için mükemmel bir araç. Milyonlarca insan her gün sayısız stories paylaşıyor. Siz de bu aracı profesyonelce kullanın. İlgi çekici stories paylaşarak insanların dikkatini çekin ve hesabınızı takip etmelerini sağlayın. Ayrıca takipleştiğiniz başka hesapları etiketleyip stories de paylaşırsanız onlar da sizin hesabınızı paylaşır.

Sosyal Konulara Dikkat Çekin

Herhangi bir yardım kampanyasına destek vererek insanların dikkatini çekebilirsiniz. Doğayı korumak için bir etkinlik, yaklaşan seçimlere dikkat çekmek gibi yayınlar ve paylaşımlar insanları hesabınıza yönlendirir ve bazıları da takipçiniz olarak kalır.

İlginizi Çekebilir
Instagram Hakında Tüm Bilmeniz Gerekenler

İşbirlikleri Yapın

Instagramda takipçi sayınızı arttırmak için bazı işbirlikleri yapabilirsiniz. Bunlar firmalar veya micro influencers olabilir. İki hesabın birbirine katkı vermesinden her iki taraf da faydalanmış ve takipçi arttırmış olur.

Ayrıca başka hesapları takip etmek onların da sizi takip etmelerini sağlar. Instagramda birçok hesap sahibi bu tarz bir destekleşmeye açıktır.

İlginç ve özgün paylaşımlar yapın

Çok sayıda insanın ilgisini çekebilecek paylaşımlar hazırlayın. Özgün resimler oluşturun. Vereceğiniz farklı pozlarla her hesapta olmayan, değişik çekimler yapabilir ve ilgi çekebilirsiniz. Ayrıca resim altına yazacağınız yazılar da sizin imzanızı taşıyacak, özgün cümlelerden oluşsun. ‘’Bugün bu filmi izledim‘’gibi bir resim alt yazısı ne kadar can sıkıcı olur değil mi? Oysa filmden paylaşacağınız bir cümle ile bir açılış yapıp, kısaca neden bu filmi önerdiğinizi anlatmanız daha fazla dikkat çeker.

Resimlerinizi paylaşırken, Instagram filtrelerini kullanıp, en uygun filtreyi seçin. Instagram gibi bir platformda görsellik herşeydir. İnsanları görsel olarak hesabınıza çekmeyi başarmanız takipçi arttırma konusunda en önemli adımlardan biridir.

Kişisel paylaşımlar yapın

Diyet ve zayıflama hesapları kısa sürede takipçi arttırabiliyor. Bunun nedeni birçok insanın ortak bir problemi (örneğin burada fazla kiloları) paylaşmaları ve buna destekleşerek çözüm aramaları. Siz de hesabınıza insanca, kişisel bazı şeylerden bahsedip sizinle ortak sorunları, düşünceleri paylaşan insanlarla buluşmayı ve takipleşmeyi sağlayabilirsiniz.

Diğer Sosyal Platformları Kullanın

Günümüzde hemen herkesin birden fazla sosyal platformda üyeliği bulunuyor. Adını daha fazla insana duyurmak isteyenlerin birden fazla hesabı bulunması da gerekir zaten. Hesaplarınız arasında paslaşın. Örneğin bir instagram paylaşımınızı, facebook, twitter, pinterest gibi hesaplarınızda da paylaşarak daha fazla kişinin haberdar olmasını sağlayın. Tabii aynı şeyi diğer hesaplardaki paylaşımlarınız için de yapabilirsiniz.

Bu şekilde çalışırsanız birbirini destekleyen sosyal medya hesaplarınız daha kısa sürede gelişir.

İlginizi Çekebilir
Web sitesi yaptırırken nelere dikkat etmeliyim?

Anahtar kelimelerin gücü

Profilinizden başlayarak anahtar kelimeleri doğru ve akıllıca kullanın. Profilinize arayanların sizi kolayca bulmalarını sağlayacak anahtar kelimeler ekleyin.

Paylaşımlarınızda da hem ana hem de yardımcı anahtar kelimeleriniz olsun. Size verilen sayıyı sonuna kadar ilgili anahtar kelimeler kullanarak değerlendirin. Böylece daha fazla sayıda insana ulaşabilirsiniz. Eğer yaşadığınız ülke veya şehirden takipçi kazanmak istiyorsanız daha lokal anahtar kelimeler de kullanabilirsiniz.

İnteraktif kalın

Takipçilerinizle canlı yayınlar, mesajlar, yorumlar yoluyla hep interaktif bir iletişim içinde kalmaya çalışın. İnsanlar bu tarz iletişimi seviyor bu da sizi başka arkadaşlarına önermelerine yarayarak daha fazla takipçi kazandırır. Zaman zaman yarışmalar düzenleyebilir ve sadece takipçileriniz ile aranızda anlaşmanıza yarayacak ipucu sözler bulabilirsiniz.

Soru Sorun

Takipçilerinizin ve başka kullanıcıların ilgisini çekecek ve kendilerini yanıtlamaya mecbur hissedecekleri sorular sorun. Örneğin bugün ne giydiniz hadi hemen yanıtlayın şeklinde provokatif sorular karşınızdakilere mutlaka cevap vermek zorundaymış hissini verir.

Yorum yaparak kendinizi tanıtın

Sizinle benzer konusu olan hesapları takip edin, yorumlar yapın. Böylece hem onlar da sizi takip eder hem de adınız göz önünde olup diğer kullanıcıların ilgisini çekebilir.

Meetups ve challenge etkinliklerine katılın

Instagramda düzenlenen çeşitli meetups katılarak çevrenizi genişletin. Aynı şekilde çeşitli konularda düzenlenen challenges de katılabilirsiniz. Böylece birçok hesap birbirini etiketlemiş olur ve takipçi arttırabilir.

Takipçilerinizin aktif olduğu saatleri seçin

Sizi takip eden kişiler hangi saatlerde online? Bunu da insights kısmından zaman zaman kontrol edin. En çok beğeni ve yorum alacağınız zamanlarda paylaşım yaparsanız başka kullanıcıların da dikkatini çekersiniz.

Yukarıda saydığımız ipuçlarını kullanarak siz de 2021 yılında Instagram takipçi sayınızı arttırabilirsiniz. Sosyal medyada hesabınızı geliştirmek oldukça emek ve zaman isteyen bir iş olsa da, tanınmak isteyen veya satış yapmak isteyen insanlara katkısının büyük olduğu da bir gerçek. Emek vermeden ve gerekenleri yapmadan başarısızlığı kabul etmemelisiniz.

Başa dön tuşu