Gezi & Tatil

İstanbul Gezilecek Yerler Listesi

İstanbul Gezilecek Yerler Listesi: İstanbul, pek çok turistik mekana sahip tarihi bir şehirdir. Topkapı Sarayı ve Ayasofya gibi dünya mirası alanlarının yanı sıra, Boğaziçi gezileri, hamamlar ve gurme yemeklerin tadını nasıl çıkaracağınızı da anlatacağız. Seyahat ederken önemsediğiniz güvenlik, hava durumu, oteller, havaalanları ve geçmişe göz atın.

İstanbul Gezilecek Yerler Listesi: İstanbul, pek çok turistik mekana sahip tarihi bir şehirdir. Topkapı Sarayı ve Ayasofya gibi dünya mirası alanlarının yanı sıra, Boğaziçi gezileri, hamamlar ve gurme yemeklerin tadını nasıl çıkaracağınızı da anlatacağız. Seyahat ederken önemsediğiniz güvenlik, hava durumu, oteller, havaalanları ve geçmişe göz atın.

İstanbul Nüfusu 2020

İstanbul 2020 nüfusu, tahmini verilere göre 15.713.258.
Bu nüfus verisi, eski yıllarındaki nüfus artış hızlarına göre tahmini hesaplanmıştır. İstanbul 2020 resmi nüfus bilgileri 2021 yılının başında açıklanacaktır.

İstanbul Nüfus Yoğunluğu

Yüzölçümü 5.313 km2 olan İstanbul ilinde kilometrekareye 2921 insan düşmektedir. İstanbul nüfus yoğunluğu 2921/km2‘dir.

İstanbul Gezilecek Yerler Listesi

Sultan Ahmet Camii Gezisi (Sultan Ahmet Camii)

İstanbul Gezilecek Yerler Listesi: Türkiye’nin ve İslam dünyasının en ünlü tarihi yapılarından biri olan Sultan Ahmet Camii, İstanbul’a gelen herkesin ziyaret edip dokunduğu bir yerdir. İstanbul manzarası denizden bakıldığında en güzel halidir ve Sultan Ahmet Camii’nin silueti muhteşem manzarada bir yer kaplar.

Bu tarihi yer genellikle “Sultanahmet Camii” olarak bilinir, ancak asıl adı “Sultan Ahmet Camii” dir. Bu Sultan Camii, Osmanlı klasik mimarisinin temsili bir örneğidir ve aynı zamanda baştan itibaren altı minareli (kuleli) inşa edilen tek camidir.

1609 ve 1616 yılları arasında inşa edilen cami, sosyal ve kültürel faaliyetler için binaların bulunduğu geniş bir kompleks oluşturdu. Bunların çoğu yoktur, ancak kapalı pazarlar, beslenme tesisleri, hastaneler, okullar, kervan sarayı ve Sultan I. Ahmet’in türbesinden oluştuğu bilinmektedir.

İstanbul Gezilecek Yerler Listesi

Cami mimarı Mehmet Ah, Osmanlı mimarlık tarihinin en büyük mimarı olan Mimar Sinan’ın öğrencisi idi. Sultan Ahmet Camii, Ayasofya’nın hemen karşısında yer almasıyla aynı derecede ihtişamlı olacak şekilde tasarlanmıştır.

Yukarıdan aşağıya dizilmiş kubbe sıraları, cami siluetine piramit görünümünde bir görünüm kazandırır. Bu güzel görünümü tamamlayan, dördü caminin köşesinde ve ikisi avlu dışında olmak üzere toplam altı minare.

Caminin ana kapısı, bir avlu ve bir dış bahçe ile çevrili yüksek bir platform üzerinde büyük binalar ile Hipodrom’un yan tarafındadır. Avludan yukarı doğru üst üste binen kubbeyi, yıkanma çeşmesi ve çevresindeki galeri ile mükemmel bir uyum içinde görebilirsiniz.

Ana oda her yerden bütünü görmeyi başardı. Güzel, özenle hazırlanmış mermer Minbel (vaaz platformu) ve Miffrab’ın (ibadet yönünü gösteren duvar bahçesi) önündeki sütunlarda, Müezzin mahfili (Mahfil, cami içindeki müezzinlere ait mekan) mevkiyi kaplar. .. Her cami gibi caminin tabanı da bağışlanmış kilimlerle kaplıdır. İç mekanın büyüleyici ve yatıştırıcı atmosferi, bir inanan kalabalığının tanrısal bir şekilde ibadet etmesi için uygundur.

Sultan’ın koltuğu, cephenin dışındaki iki katlı ek binaya bir eğimle bağlanır. Bu ek, Sultan’da bir mola vermek için kullanılmış, ancak günümüzde Halı ve Kırım Müzesi olarak kullanılmaktadır. Caminin doğu cephesine bakan dükkanlardan oluşan çarşı (Arasta), son yıllarda yenilenerek yeniden canlandırıldı. Aya Sofya‘ya bakan tarafta, Sultan I. Ahmet‘in tek kubbeli ve Medrese (İslam Akademisi) ile devasa türbesi var.

Yaz akşamları burada parkta ışık ve ses gösterileri yapılmaktadır. Sultan Ahmet Camii, çevredeki anıtsal tarihi yerler ve müzelerle birlikte bir şehir turunun merkezidir.

Ayasofya’da (Ayasofya) gezi

İstanbul Gezilecek Yerler Listesi

Ayasofya Camii, eskiden çok tanrılı din tapınağının bulunduğu yere inşa edildi ve şu anki sinagog üçüncü kuşaktır. Ahşap çatılı ilk küçük sinagog, 4. yüzyılın sonlarında Konstantinopolis kasabasını inşa eden İmparator Constantinus’un oğlu Constantius tarafından yaptırılmıştır. İlk sinagog 404 isyanı sırasında yangınla tahrip edildi, ancak ikinci sinagog daha büyük ölçekte yeniden inşa edildi ve 415’teki törene adandı.
Hipodrom’daki tank yarışması sonucunda 532 yılında çıkan kanlı isyan, on binlerce vatandaşın ölmesine ve birçok binanın yanmasına neden oldu.

İmparator Justinianus

İsyanı bastıran İmparator Justinianus, 532’de eski sinagogun kalıntıları üzerinde benzeri görülmemiş bir çalışma yapmak için yola çıktı. O zamanki ünlü matematikçi Trales’ten Antemios ve inşaatta Milletos’tan Isidoros vardı. İmparator para harcamaya istekliydi ve ulusal hazinenin inşası için harcadığı çeşitli mermer türlerinin yanı sıra, imparatorluğun antik kalıntılarından taş sütunlar getirildi ve inşaat için kullanıldı. Böylece, Hıristiyan dünyasının en büyük kilisesi, 5 yıl sonra 537 yılında tamamlanmış ve görkemli bir törenle adanmıştır.

Ayasofya Camii Kubbesi

Ayasofya Camii Kubbesi, daha önce Romalılar tarafından geliştirilen bir tarzda inşa edilmiştir. Ancak büyük bir dairesel yapı bir zamanlar kubbe ile örtülmüş olsa da, Ayasofya gibi büyük bir dikdörtgen yapıyı devasa bir merkezi kubbe ile örtmek için tarihte ilk girişimdi.

İstanbul Gezilecek Yerler Listesi: Büyüklüğüne rağmen Ayasofya‘nın birçok yapısal sorunu vardır. En önemlisi, kubbenin olağanüstü boyutu ve yan duvarlar üzerindeki basınçtır. Bu kadar büyük bir kubbenin ağırlığını temele taşımak için gereken mimari elemanlar henüz tam olarak gelişmemişti. Bu nedenle, orijinal düz kubbe 558’de çökmüştür. Mevcut ikinci nesil kubbenin çapı daha uzun ve daha küçüktür, ancak neredeyse yarısı 10. ve 14. yüzyıllarda iki kez çökmüştür.

Ayasofya her zaman büyük ulusal hazine harcamaları ile sürdürülmüştür. Bizans İmparatorluğu’nun sonunda, hazinenin durumu nedeniyle kilise harap olmaya bırakıldı. Osmanlı’nın 1453’te Konstantinopolis’i fethi ve ardından kilisenin camiye dönüştürülmesi bu güzel eseri kurtarmıştır. Osmanlı mimarisinin ustası Mimar Sinan, 16. yüzyılda dış yarasayı inşa etti.

İstanbul Gezilecek Yerler Listesi

Ayasofya 916 yıl kilise, 477 yıl cami olarak kullanılmış, ardından Atatürk‘ün emriyle müze olmuştur. 1930-1935 yılları arasında yapılan restorasyon sırasında yüzeyi kaplayan vernik kaldırıldıktan sonra ortaya çıkan mozaik, Bizans döneminin en önemli eserlerinden biriydi.

İstanbul Gezilecek Yerler Listesi: Binanın orijinal avlusu (atriyum) mevcut değildir. Girişte bulunan taş sütunlar ve diğer kalıntılar burada sergilenmek üzere yerleştirilmiştir.
Mevcut giriş, yüzyıllardır kullanılmayan orijinal batı girişidir. Girişin yanında ikinci sinagogun kalıntıları var. Dış yan koridordan kutsanmamış insanların girebileceği iç yan koridora beş kapı, iç taraftaki koridordan iç kampa dokuz kapı vardır. Merkezdeki yüksek kapı imparatorun girişiydi. Üzerinde görülen mozaik pano, 9. yüzyılın sonlarına tarihleniyor. Panelin merkezinde, İmparator VI.Leon tahtta oturan Pantokrator (her şeyin hükümdarı) Mesih’ten şefaat istiyor. Tahtın her iki yanındaki madalyonlarda Meryem Ana ve Başmelek Cebrail’in heykelleri bulunmaktadır. İç yan koridorun tavanındaki geometrik mozaik Justinianus dönemine aittir.

İstanbul Gezilecek Yerler Listesi

Derin ve görkemli iç mekanı gerçekten bir şaheserdir. İçeri girer girmez kubbeye kapıldım. Sanki havada asılı duruyor ve tüm binayı kaplıyor. Duvarlar ve tavan renkli ve mermer ve mozaiklerle kaplıdır. Kubbe mozaik bezemesinin üç farklı tonu, üç restorasyonun olduğuna işaret etmektedir. Kubbe, yükseklik ve çap bakımından dünyanın en büyüklerinden biridir. Sık yapılan restorasyonların bir sonucu olarak, kubbe tam olarak dairesel değildir. Kuzey-güney çapı 31,87 metre, doğu-batı çapı 30,87 metre, yüksekliği 55,60 metredir. Kubbeyi destekleyen dört pandantifin üzerinde dört kanatlı bir melek heykeli tasvir edilmiştir.

Ayasofya Camii Özellikleri

Caminin yukarısındaki kuzey duvarda, kilise liderlerinin daha sonraki bir mozaiğini görebilirsiniz. Dikdörtgenin merkezi iç kampının her iki yanında, sütunlarla ayrılmış yan iç kamplar sarkmaktadır. Merkezdeki iç kamp 74,67 metre uzunluğunda ve 69,80 metre genişliğinde olup, birinci katta ve galeride 107 sütun bulunmaktadır. Etkili ışık ve gölge için mermer damgalamanın derin oymaları ve tonozla iyi uyum sağlayan canlı akantus yaprakları, zamanın Bizans sanatının karakteristik özelliğidir.

İstanbul Gezilecek Yerler Listesi: Apsisin ikincil kubbesinde Meryem Ana’yı ve Bebek İsa’yı tasvir eden mozaik bir pano bulunmaktadır. Her iki tarafta duvarlarda melek heykelleri vardı, ancak biri tamamen, diğeri kısmen kaybedildi.

Kubbenin iç tarafındaki yazıt ve galeriyle aynı yükseklikte duvara asılan 7,5 metre çapında büyük deri disk bize Ayasofya’nın cami olduğu zamanı hatırlatıyor. Diskte Allah, Hz.Muhammed, ilk dört halife, Peygamber’in iki torunu Hasan ve Hüseyin’in adı yer almaktadır.

Mekke Yönünü Gösteren Duvar

Miffrab (Mekke yönünü gösteren duvar), Mimbal (Cuma ibadeti için kullanılan vaaz platformu) ve Muezin Mahfili (okurlar için platform) Osmanlı döneminden beri kullanılmaktadır. İç odanın girişine ince mermerden yapılmış iki büyük yuvarlak kap yerleştirilmiştir. Antik çağlardan kalma, 16. yüzyılda Bergama’dan geldiler.

Binanın kuzey köşesinde, alt kısmında bronz bir bant ve parmaklarınız için bir delik bulunan bir “ter sütunu” vardır. Kuzey taraftaki birinci darbesizdeki rampa, ikinci kattaki galeriye çıkar. Binayı üç taraftan çevreleyen galeriden bakıldığında muhteşem merkezi iç mekan tamamen farklı görünüyor. Güney galeri, sonraki nesillerde yapılmış bir kapı gibi mermer bir bölme ile ikiye ayrılmıştır. İç kısım kilise toplantılarında kullanılmıştır.

Mozaik süslemeler dikkat çeker

Buradaki ilk mozaik (13. yüzyılın sonları) Aya Sofia ile sınırlı olmayıp, mozaik sanatında bir şaheserdir. Bu, Hıristiyan dünyasının en çok çizilmiş konusu olan “Son Yargı” nın sahnesidir. Ortada Mesih, sağda Meryem Ana ve solda Vaftizci Yahya. Panelin altındaki mozaik düşmüştür, ancak üstteki figürün yüz ifadesi ve arka plandaki mozaik, yeterli güneş ışığında bakıldığında özellikle muhteşemdir.

Panelin karşısındaki duvarın dibinde, Venedik Valisi Enrico Dandro’nun mezarı, şehrin Latin işgaline yönelik tek anıtı olarak kalıyor.

İstanbul Gezilecek Yerler Listesi

Güney Galerisinin sonundaki iki panelden ilki beş figürden oluşuyor. Ortada, bebek İsa’yı dizlerinin üzerinde tutan Meryem Ana, solda İmparator II. Joannes Komnenos, sağda İmparatoriçe İrene ve panelin yan duvarında hasta ve solgun Prens Alexios yer almaktadır. Bu 12. yüzyıl mozaiği, İmparatorun ailesinin kutsamasını tasvir ediyor. Macaristanlı İmparatoriçe’nin ırksal özellikleri açık renkli saçları ve teni ile ifade edilmektedir.

İkinci panelde İsa, İmparatoriçe Zoe ve kocası İmparator Constantinos Monomakos IX, bir elinde İncil, diğerinde kutsama ile tahtta oturuyor. İmparator Constantinos üçüncü kocasıdır. Bu nedenle mozaik figürün başı ve yukarıdaki yazıt iki kez yeniden yapılmıştır. İsa’ya adanmış parşömenler ve çantalar, kilisenin bağımsızlığının ve kutsamasının sembolleridir. Kuzey galerisinin sonundaki sütun üzerinde, 10. yüzyıl imparatoru Alexandros’u betimleyen bir mozaik var.

İlginizi Çekebilir
Seyahat Planı ile Keyfinizi Garantiye Alın
İstanbul Gezilecek Yerler Listesi

İstanbul Gezilecek Yerler Listesi: İç yan koridordan müzeden çıkarken görülen büyük mozaik 10. yüzyıldan kalmadır. Perspektif olarak çarpık bir figürü tasvir ediyor: Ortada Bakire ve Çocuk, İmparator Constantinus her iki tarafta Konstantinopolis’in duvarının bir modelini ve İmparator Justinianus’un bir Ayasofya modelini ithaf ediyor. Çıkışta kısmen toprağa gömülü olan devasa bir MÖ 2. yüzyıl kapısı, muhtemelen çok tanrılı bir tapınaktan getirilmiş ve burada kullanılmıştır.

Ayasofyai Kebir Camii Şerifi

Bina çıkışının solunda büyük bir eski şapel var. 17. yüzyıl Sultan I. Mustafa ve İbrahim’in türbesidir. Bahçe içinde yer alan II.Selim, III.Murat ve III.Mehmet türbeleri kare veya çokgen gövdeli çift kubbeli güzel eserlerdir. Bu süslemelerde en iyi İznik çinileri kullanılmıştır. Müzenin mevcut çıkışı bu türbelerin yanından geçiyor.
Ayasofya‘nın 24 Temmuz 2020‘den itibaren tekrar cami olarak kullanılacağı açıklandı. Namaz saatleri dışında da iç mekanı gezebilirsiniz (ücretsiz).

Topkapı Sarayı Müzesi Gezisi

İstanbul Gezilecek Yerler Listesi

Uzun yıllar Osmanlı padişahının yaşadığı Topkapı Sarayı, Atatürk’ün emriyle 1924 yılından bu yana müze olarak hem yurt içi hem de yurt dışı ziyaretçilere açılmıştır.

Topkapı Sarayı sitesi, Altın Meydan Körfezi, Boğaziçi Boğazı ve Marmara Denizi’ne bakan çok güzel bir manzaraya sahip, Bizans şehrinin ilk kurulduğu yer olarak bilinen Akropolis’in tepesidir. Saray, 700.000 metrekarelik bir alanı kaplayan ve İstanbul’un eski kentinde yarımadanın ucunda 5 km uzunluğunda bir duvarla çevrili karmaşık bir yapı grubudur.

1453 yılında Konstantinopolis’in fethini gerçekleştiren genç Sultan Mehmet II, imparatorluğun başkentini bu şehre taşımıştır. Yaptığı ilk saray şehrin merkezinde bulunuyordu.

Topkapı Sarayı Genel Bilgiler

1470’lerde inşa ettiği ikinci saray, eskiden “Yeni Saray” ve modern zamanlarda “Topkapı Sarayı” olarak biliniyordu. Topkapu Sarayı, tarihte bilinen diğer Türk asıllı saraylar gibi klasik bir Türk sarayıdır. Ağaçların gölgelediği, birbirinden muhteşem kapılarla ayrılmış, farklı işlevlere sahip bir dizi avludan oluşur. Bu avluların etrafına çeşitli amaçlarla binalar yerleştirildi. Saray, inşaatı sırasında başlayan ardışık padişahlar tarafından yapılan bir dizi tadilat ve genişletme ile geliştirildi.

Topkapı Sarayı, imparatorluğun tek hükümdarı olan Sultan’ın resmi konutu olmasının yanı sıra, Takamiyalar için hükümet merkezi olarak hizmet vermiştir. Saray ayrıca bir devlet hazinesi, arşivler, bir büro ve imparatorluğun gelecekteki üst düzey yöneticileri için bir eğitim organizasyonu içeriyordu. Yani saray, Osmanlı İmparatorluğu’nun kalbi, beyni ve tam merkeziydi. Padişahın özel haremi (arka saray) da yapımından çok sonra bu saraya taşınmıştır.

Bakanların ve bakanların çoğu saray mahkemesindendi. Sultanın sarayında eğitim ve öğretim yaptıktan sonra sadık bir şekilde hizmet ettiler ve geniş imparatorluğun idare ve teşkilatında yeteneklerini gösterdiler. Güneşin doğuşuyla başlayan saray hayatı, her hareketinde ritüeller ve katı ritüel kuralların hakimiyekindeydi. İmparatorluğun çöküşü sırasında bile, herkesin asırlık gelenek ve göreneklere göre hareket etmesi gerekiyordu. Burada uygulanan ritüellerin Batı ülkelerinin ritüellerini etkilediği söyleniyor.

Sultan’ın 1853’te yeni Dolma Bahçe Sarayı’na taşınmasıyla Topkapı Sarayı artık resmi bir saray olmaktan çıkmış ve hızla harap olmaya başlamıştır. Cumhuriyet döneminin restorasyonu, Topkapı Sarayı’nın sade güzelliğini restore etmiştir.

Topkapı Sarayı’ndaki çok çeşitli çiniler, ahşap işleri ve mimari tarzlar, Osmanlı sanatının gelişim aşamalarını ve çeşitli stillerin uyumlu bir şekilde bir arada varlığını en güzel şekilde gösterir. Sarayda sergilenen eserler, dünyada eşi benzeri olmayan bir şaheserdir.

Topkapı Sarayı Bölümleri

1. Avlu

İlk avluya “Barb Humayun (İmparatorun Kapısı)” olarak bilinen ana kapıdan girilir. Kapının önündeki görkemli III. Ahmet çeşmesi, 18. yüzyıl Osmanlı sanatının en güzel örneklerinden biridir. İlk avluda bir saray fırını, bozuk para bürosu, mahkeme nöbetçi karakolu, yakacak odun deposu ve aşağıdaki düz arazide imparatorluk sebze bahçesi vardı. Sarayın ilk binası olan Chiniri Kyoshuk da bu avluda yer almaktadır. Girişin solunda 6. yüzyılda kilise olarak inşa edilen Aya İrini Müzesi var.

İstanbul Gezilecek Yerler Listesi

İkinci Avlu

Topkapı Sarayı Müzesi’nin girişi, “Barbuseram” olarak bilinen ikinci merkezi kapıdır. Buradan giren ikinci avlu, milletin yönetiminden sorumlu olan mekandır. Sadece Sultan’ın ata binerken avluya girmesine izin verildi, sadece resmi vasallar ve Yeniçeri ordusunun temsilcileri maaş gününde maaş alıyordu. Yabancı elçilerin kabulü ve ulusal etkinlikler de burada yapıldı. 5.000 ila 10.000 kişinin katıldığı ritüelde kusursuz bir sessizliğin korunduğu biliniyor. Sultan’ın bizzat katıldığı törene taht bu avlunun arkasındaki kapının önüne kondu ve orada bulunan herkes ellerini öne katlayarak saygılarını sunmak için ayağa kalktı.

İstanbul Gezilecek Yerler Listesi

Silahlar bölümü

Avlunun sol tarafındaki sekiz kubbeli büyük bina, bir zamanlar ulusal hazine olarak kullanılmış ve şimdi bir silah koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

Uzun zamandır kapalı olan bu bölüm, modern bir sergileme yöntemi ile tekrar ziyaretçilere açıldı. Sultan’ın silah ve silahlarının yanı sıra, saray görevlileri ve Osmanlı ordusunun çeşitli zamanlarda kullandığı silahlar da sergileniyor. Zengin bir koleksiyon olan silahlar bölümünde ganimet olarak başka ülkelerden temin edilen silah örneklerini de görebilirsiniz.

Yanında geniş saçaklı yapı, toplantının yapıldığı Kubbe Artu’dur (kubbe altı). Sarayın “Adalet Kulesi” olarak adlandırılan tek kulesi de buradadır ve tüm İstanbul’a ve limana hakimdir. Kuleye giriş hallemdedir.

İstanbul Gezilecek Yerler Listesi

Mutfak ve Doğu Seramikleri Bölümü

İkinci avlunun sağında ise hemen göze çarpan 20 bacalı saray mutfağı var. İkinci avludan mutfak bölümüne doğru üç kapı açılır. Mutfaklı bina, taş döşeli uzun bir koridorun iki yanında yer almaktadır. Geçmişte binden fazla aşçı ve asistan, sarayın çeşitli bölümlerine verilen yemekleri pişirip teslim ediyordu.

12.000’den fazla Çin ve Japon porseleninin yaklaşık 2.500’ü bu bölümde sergileniyor. Dünyanın en iyilerinden Topkapı Sarayı’nın seramik koleksiyonundan seçilen eserler kronolojik sırayla sergileniyor. Girişin sağ tarafındaki ilk salonda Çin mavisi porselenlerinden bir şaheser sergileniyor. Boyama, tek renkli sır ve renkli boyama ile Çin porselenini Japon porselen bölümü takip ediyor.

Mutfağın Helvahane’si (şekerleme fabrikası) orijinal haliyle korunarak saray halkı tarafından günlük hayatta kullanılan kavanoz, tencere, tepsi, tencere, sürahi, kahve çekirdeği öğütücü gibi eşyalar sergilenmiştir. .. Sonraki bölümde İstanbul’da yapılan porselen ve cam eşyalar sergileniyor. 1985 yılında mutfak genelinde yayınlanan Gümüş ve Avrupa Porselen ve Kristal bölümü birbirinden güzel ve ilginç eserlerden oluşuyor.

Harem

Topkapı Sarayı’nın kurulduğu andan 16. yüzyıla kadar Hallem şehrin merkezinde eski bir saraydaydı. Hallem, yüksek duvarlarla çevrili dar bir koridor ve çeşitli zamanların genişlemesiyle genişleyen küçük bir avlu etrafında düzenlenmiş yaklaşık 400 odadan oluşmaktadır. Sultan’ın annesi, erkek kardeşleri, kız kardeşleri ve diğer aileleri Hallem’de kendi parsellerinde yaşarlar. Bu büyük aile için burada çok sayıda kadın köle ve rahip hizmet ediyordu.

Yabancılar tarafından nadiren ziyaret edilen Hallem, ailenin özel bir parçası gibiydi. Yüzyıllar boyunca, tamamen dış dünyadan korunan bu harem hakkında birçok hikaye anlatıldı.

Sultan ve ailesine hizmet eden kadın köleler, çeşitli ırkların en güzel ve sağlıklı kızları arasından seçildi, satın alındı ​​veya Harem’e hediye edildi. Bu küçük kızlar yıllar içinde Harem’in katı kurallarına göre eğitildi. Saray geleneklerini öğrendikten sonra belli gruplara ayrılan bu kadın kölelerin bir kısmı padişaha görünmez, hatta eş oldular. Osmanlı hanedanlığında “imparatoriçe” unvanı hızla kaldırıldı ve Sultan’ın annesi (Valide Sultan) Hallem’i yönetti. Zenginlik ve lüksün yanı sıra, Sultan’a yaklaşmak için söylentiler, komplolar ve rekabet günlük yaşamın bir parçasıydı.
Yeni padişah tahta çıktığında, önceki Sultan Hallem’in üyeleri eski saraya taşındı. Sultan gençken veya hastayken, Harem kadınları ve kara rahipler ulusal meseleleri etkiledi ve komplo kurdu.

Şu anda Harem’in sadece bir kısmı ziyarete açık. Geçmişin canlı ve ışıltılı günlerinin tam aksine, loş ışıklı koridorlar ve boş odalar sadece ziyaretçilerin hayal gücünde canlanıyor.

Hallem’in odaları, tavanları ve koridorları her fırsatta cömertçe dekore edilmiştir. Çeşitli zamanlara ait duvar karolarını burada tek bir yerde görebilirsiniz.
Harem turu siyah saray ve padişahın annesi bölümünün bir salon ve 40 odadan oluşan bölümü ile başlar. Ayrıca büyük bir Türk hamamı ve Sultan’a adanmış kubbeli bir salon bulunmaktadır. Tüm önemli odalar tipik bir şömine ve çeşme ile donatılmıştır.

Harem’in bir diğer önemli kısmı, 16. yüzyıldan kalma görkemli çinileri ve duvara monte çeşmeleriyle ünlü salondur (Murato III). Buradan giren küçük kütüphanenin dekorasyonu ve “Meyve Odası (Yemish Odas)” daki meyve ve çiçeklerin duvar resimleri de oldukça ilgi çekicidir.

Hallem turunun sonunda, 16. yüzyıldan kalma iki oda, zengin duvar dekorasyonu ile birlikte güzel vitraylar sunuyor. Bu bölüm prenslerin eğitimine adanmıştır ve “Chifte Kyoshuk” olarak adlandırılır.

İstanbul Gezilecek Yerler Listesi

Üçüncü avlu

Üçüncü avluya “Barbusaade (Mutluluk Kapısı)” denilen bir kapıdan girilebilir. Beyaz rahipler tarafından korunan bu kapıdan yalnızca özel izni olanlar geçebilirdi. Üçüncü avluda padişahın özel hayatına adanmış bir avlu vardı. Küçük soyadlar için bir yatakhane, bir seyirci odası, bir padişah hazinesi ve bir kutsal emanetler bölümü var. Sultan, girişin önünde bir seyirci karşısında yabancı bir büyükelçiyi karşıladı ve orada üst düzey hükümet yetkilileriyle görüştü. Seyirciler sırasında görev yapanlar güvenlik nedeniyle sağırlar arasından seçildi. Sultan’a çeşitli şekillerde hizmet eden küçük soyadlar, sarayda eğitim almış olanlardı.

Avlunun ortasında Sultan III. Ahmet’in kütüphanesi var. Bu 18. yüzyıl binası, Osmanlı klasik ve Barok mimarisinin bir karışımını göstermektedir.

Sultan kostüm bölümü

Üçüncü avlunun sağ tarafında sergilenen Sultan kıyafetleri koleksiyonu dünyada tektir. Bu güzel kostümler sarayda özel bir atölyede dokunan kumaşlardan dikilmiştir. Kaftan da dahil olmak üzere bu çeşitli kostümlerin 15. yüzyıldan beri özenle saklandığı ve günümüze aktarıldığı eski Türk geleneklerindendir. Sultan’ın ve diğer tanınmış hükümet görevlilerinin kıyafetleri bir beze sarılarak mezara yerleştirildi.

İpek, altın ve gümüş ipliklerle işlenen kostümlerin yanı sıra Osmanlı tekstil sanatının şaheseri olan ipek kilimler de sergileniyor. Bunlar padişahların kullandığı ibadet halılarıdır.
Hazineler

Topkapı Sarayı Müzesi’

Topkapı Sarayı Müzesi’nin Hazineler bölümü, dünyanın en zengin ve birinci sınıf koleksiyonudur. Dört odada sergilenen eserlerin tamamı orijinaldir. Her yüzyılın Osmanlı kuyumculuğunun başyapıtları Uzak Doğu, Hindistan ve Avrupa’dan eserlerle izleyenleri büyülüyor. Her odada çeşitli zamanlarda kullanılan bir taht vardır. Birinci salonda altın ve mücevherlerle süslenmiş tören kemerleri, silahlar, duman tüpleri, Türk kahvesi fincanları ve diğer kaplar önemli sergilerdir. Çin sarayının altın kaplama gümüş modeli çok hassas bir iştir. “Gölgeliğin altından duman tüpünü silen bir adam heykeli” birinci odada bulunan ünlü bir eserdir.
Bebeğin gövdesi üzerinde mücevherlerle kaplı ve barok incilerden yapılmış bu eşsiz parça, altın işçiliği ve emaye işçiliğinin olağanüstü teknik standartlarını göstermektedir. Hindistan tarafından 19. yüzyılda Sultan Abdülaziz’e hediye edildi.

İkinci Oda Zümrüt Odası

İkinci oda zümrüt oda olarak bilinir. Zümrüt ve diğer mücevherli türban süsleri, balık süsleri ve kolye uçları göz kamaştırıyor. Birkaç kilogramlık kaba zümrüt taşı, bir saray sembolü ve dört büyük zümrütle süslenmiş üst kapaklı bir hançer de sergileniyor. Bu, Sultan Mahmut’un İran prensi Nadir Şah için hazırladığı hediyelerden biriydi. 18. yüzyıl Osmanlı takılarının bir başyapıtı olan hançer kabuğunun üzeri emaye işi ile kaplanmış ve gül kesim elmaslarla çerçevelenmiştir. Hançerin üzerindeki zümrüt, yerleşik saatin kapağıdır.

İlginizi Çekebilir
Trabzon'da Mutlaka Görmeniz Gereken Tarihi Yerler

Üçüncü odada ise emaye işi işleri, her ülkeden Sultan’a verilen madalyalar ve madalyalar, her biri 49 kg ağırlığında bir çift saf altın mumluk, taht ve mezhep bayramları için kullanılan altın taht sergileniyor. .. Dünyanın en büyük elmaslarından biri olan Spoon Shop Diamond (Kaşıkçı Elması) da bu odada özel bir durumda parlıyor. Efsaneye göre adını tahta kaşık karşılığında satın alan kaşık dükkanından almıştır. Kırk dokuz küçük elmas, 86 karatlık gül kesimli bir elması çevreliyor.

Üçüncü odayı dördüncü odaya bağlayan terastan, Boğaziçi Boğazı ve Asya yakasının muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz. Dördüncü odada Hint ve İran kökenli muhteşem bir taht sergileniyor. “Vaftizci Yahya” ya ait olduğu iddia edilen kutsal emanetler de bu salonun ilk bölümünde bulunabilir. Mücevherli satranç setleri, ilaç kutuları, kutular ve silahlar en güzel parçalardır.

Kutsal Emanetler Bölümü (Kutsal Manto arasında)

16. yüzyılın başlarında Osmanlı hanedanı Mısır’ı fethettiğinde, Abbas ailesinin son Halifesinden teslim edilen İslam dünyasının kutsal emanetleri Topkapı Sarayı’na getirilerek burada saklandı. Üçüncü avlunun köşesindeki bu önemli bölümün kutsal emanetler saklanmadan önce bir seyirci sırasında olduğu tahmin ediliyor.

Duvarların çinilerle kaplı olduğu ve kubbenin alındığı odanın arka kısmında Hz.Muhammed’in kılıcı, yayını ve altın kılıcında saklanan bir “kutsal pelerin” bulunmaktadır. Tek pencereden görülebilen bu kutsal odanın devasa kanopisi gümüşten yapılmıştır. Başka bir odada ise kasada Peygamberimizle ilgili eşyalar (mühür, sakal, mektup, ayak izi) sergilenmektedir.

Kuran’ın ilk el yazmalarından biri, Mekke’deki Kaba Tapınağı’nın her döneminin anahtarları ve Calif ve arkadaşlarının kılıçları da burada sergileniyor.

Dördüncü avlu

Sarayın üçüncü avlusundan birçok köşkün inşa edildiği dördüncü avluya geçeceksiniz. Burada güzel dekoratif çinileri olan Bağdat Kyoshuk’u, Levan Kyoshuk’u ve ritüel sırasında (17. yüzyıl) saraydaki son bina olan Mejidiye Kyoshuk’u bulacaksınız. Bağdat Kyoshuk’un önündeki teras, Golden Square Körfezi’nin, Galata semtinin, Eski Kent’in kubbesi ve minaresinin eşsiz manzarasının tadını çıkarmak için harika bir yerdir. Terasın kenarında bronz üzeri altın kaplamalı bir gölgelik vardır.

İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde gezi

Aya İrini Kilisesi‘nin yanında, eski dökümhanenin yokuşunun aşağısında, ölçeğinde dünyanın beş parmağından biri olan İstanbul Arkeoloji Müzesi’ni bulacaksınız. İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin kapsamlı tesisleri üç bölümden oluşmaktadır: Eski Şark Müzesi, ve Arkeoloji Müzesi.

Eski Şark Müzesi, Mısır, Anadolu (Küçük Asya) ve Mezopotamya bölgesinden başyapıtları sergiliyor. Chiniri Kyoshuk, 1466 yılında II. Mehmet tarafından yaptırılmıştır ve Topkapı Sarayı’nın en eski binasıdır.

Osmanlı İmparatorluğu

Osmanlı İmparatorluğu döneminde eğlenceye ek olarak kullanılmış ancak 1967’den beri Türkiye‘den ve İslam ülkelerinden çini ve seramik eserleri sergilenmektedir. 1887’de Lübnan’ın, Konya’daki Sidon semti ve İstanbul’a getirilen Sida Mara lahitleri ile birlikte bulunan çok sayıda kazıları korumak için yeni bir müzeye ihtiyacı vardı.

Bugünkü bina, Türkiye‘de müzecilik sektörünün öncülerinden ressam Osmanlı Hamdi‘nin çabalarıyla 1891 yılında inşa edilmiştir. 1991 yılında ekli bina da halka açıktı.
Sergilerin çoğu Helenize ve Roma dönemlerine ait olup, bahçede ve salonda kurulan lahitlerin yanı sıra birçok taş heykel ve kabartma ziyaretçilere sessizce sesleniyor. Bunların yanı sıra her dönemin günlük ihtiyaçları, kandiller, büstler, kıymetli maden eşyalar, Anadolu bölgesi ve eski Osmanlı topraklarından çıkarılan eşyalar temalı kronolojik sırayla sergileniyor.

isim İstanbul Arkeoloji Müzesi (İstanbul Arkeoloji Müzeleri)
Sokak adresi Cankurtaran, 34122 Fatih / İstanbul, Türkiye
mesai saatleri 9:00 – 19:00 (yaz), 9:00 – 18:00 (kış)
Düzenli tatil Pazartesi
Giriş ücreti 50TL

İstanbul Arkeoloji Müzesi | Türkiye Turist Bilgileri | Türk seyahatinde uzmanlaşmış en popüler seyahat şirketi Turkish Air & Travel

İstanbul Yeraltı Sarayı’nda gezi (Yerebatan Sarnıcı)

İstanbul Gezilecek Yerler Listesi

“Saray” olarak adlandırılsa da aslında çok büyük bir yer altı rezervuarıdır. Bazilika Rezervuarı olarak da bilinen, uzun bir restorasyonun ardından halka açıldığı için İstanbul’da popüler bir turistik cazibe merkezi haline geldi. Havalı, bu yüzden özellikle sıcak yaz günlerinde ara verdikten sonra ziyaret etmeniz önerilir. Vurgu, bir kaide olarak büyük bir medusa başı olan iki sütun. İstanbul Müze Kartının geçerli olmadığını lütfen unutmayın.

isim İstanbul Yeraltı Sarayı (Yerebatan Sarnıcı)
Sokak adresi Alemdar, Yerebatan Cd.1 / 3, 34110 Fatih / İstanbul, Türkiye
mesai saatleri 9: 00-17: 30
Düzenli tatil Yok
Giriş ücreti 20TL

Kapalıçarşı Gezisi

Dünyanın en büyük kapalı pazarı İstanbul’un kalbinde yer almaktadır. Yaklaşık 60 caddesi ve 4000’den fazla mağazası ile labirenti andıran devasa bir “Kapal Chalsh”, İstanbul’un mutlaka görülmesi gereken turistik yerlerinden biridir.

Kapalıçarşı’nın kökeni, 1461’de II.Mehmet tarafından yaptırılan Bedesten’dir. (Değerli eşyalarınızı işleyen yanmaz bina). Bugün hala çarşının çekirdeği olan İçi Bedesten, kare ve duvarın içinde ve dışında dükkanlarla çevrili. II.Mehmet kısa süre sonra ikinci bir Bedesten (Sandal Bedesten) yaptırdı. Sandals Bedesten’in sadece dışarıda mağazaları var. Çarşıda, II. Mehmet döneminde 950 dükkan vardı.

Sultan II.Mehmet

Sultan II.Mehmet tarafından yaptırıldıktan sonra 1.Sreyman zamanında genişleyen çarşıların çoğu ahşaptan yapılmıştır. 1700 yılında büyük bir yangına maruz kaldıktan sonra, ertesi yıl taş ve tuğlalar kullanılarak büyük ölçekte yeniden inşa edildi. Çarşı, geçen yüzyılın sonundaki deprem ve birkaç yangını atlatmış ve bugün görülen halindedir. Günümüzde pek çok cadde karakterini değiştirmiş, “yorgan dükkanı”, “terlik dükkanı”, “Türk şapka dükkanı” gibi akran grupları sadece sokak adlarında kalmıştır.

isim Kapalı Çarşı (Kapalı Çarşı)
Sokak adresi Beyazıt, Kalpakçılar Cd. No: 22, 34126 Fatih / İstanbul, Türkiye
mesai saatleri 08: 30-19: 00
Düzenli tatil Pazar, dini bayram
Giriş ücreti Bedava

Mısır Çarşısı “Mısır Çarşısı”

İstanbul Gezilecek Yerler Listesi

Kapalıçarşı’nın biraz altında yer alan Mısır Çarşısı yerli halkla doludur ve Türk mutfağı denilebilir. “Baharat Pazarı” olarak da bilinen nadir balıklar gibi yüksek miktarda baharat ve bakkaliye, sadece onlara bakarak kendinizi mutlu hissetmenizi sağlar. Küçük miktarlarda satın alabileceğiniz kuru meyve ve kuruyemişler, seyahat sırasında atıştırmalıklar için tavsiye edilir.

Süleymaniye Camii Gezisi

Caminin girişi bir koridorla çevrili ve ortasında yıkanmak için bir şadırvan bulunan avluya bakmaktadır. İç mekanın ferahlığı ve bütünlüğü ve uygun dekorasyon, iç mekanın ciddi etkisini arttırır. 53 metre yüksekliğinde ve 26,5 metre çapında olan ana kubbe, “fil ayağı” adı verilen dört kalın sütun üzerine oturuyor.

İçerideki tüm mimari elemanlar mükemmel bir uyum içindedir ve yapısal denge mükemmeldir. Bina, İstanbul’u sarsan birçok depremin ardından hiçbir zaman yıkılmadı. Zemini kaplayan miflave tasarımlı tek parça el dokuması kilim 1960’larda ortaya çıktı.

İçerideki en dikkat çekici yer, Miffrab’ın duvarlarında bulunan, 16. yüzyıla ait, Türk motifleri ile süslenmiş renkli orijinal vitraylar. Minbal’in yanında çok basit bir Muezin Mufffili var. Yine mermerden yapılan Miffrab duvarının çevresi çinilerle süslenmiştir. Hünkar Mahfili, Miffrab’ın solunda.

İç duvarlar Kuran ayetinden alınan yazıtlarla süslenmiştir. Bunlar Osmanlı hat sanatının en güzel örnekleridir. Giriş duvarı ve yan duvar boyunca kadın balkonu bulunmaktadır.

İç mekanın güney tarafındaki kütüphanede bulunan pirinç kafes, 18. yüzyıl Osmanlı metal işçiliğinin güzel bir örneğidir.
Caminin arka bahçesinde Sultan Süleyman ve Prenses Hüllem Sultan‘ın büyük bir türbesi var. Çeşitli dönemlere ait ünlülerin mezarları ile çevrilidir.

Süleymaniye Camii kompleksinin köşesinde küçük, mütevazı bir mezar var. Bu, 99 yıllık yaşamının 50 yılında Osmanlı Mimarlık Sekreteri olarak ün ve ihtişam içinde yaşayan usta Mimar Sinan‘ın basit mezarıdır.

Mimar Sinan, hayatı boyunca 400’ün üzerinde eseri tamamlamış dahi ve üretken bir mimardı. Kurucusu Osmanlı klasik mimari üslubu adına müritleri, Osmanlı hanedanı boyunca birçok eserinde iz bıraktı.

İstanbul Gezilecek Yerler Listesi

Galata Köprüsü / Galata Kulesi Gezisi

 

İstanbul Gezilecek Yerler Listesi

Galata, Venediklilerin Bizans döneminde ilk yerleştikleri, 14. yüzyıldan sonra ise daha çok Genovalıların yerleştiği Kinkaku Koyu’nun girişine ve limanına bakan semtidir. Latin tüccarlar tarafından kendi kendini yöneten Galata semtinin 14. ve 15. yüzyıllarda surları ve yüksek rasathane kuleleri vardı. Galata semtindeki birçok cadde, dönemin Akdeniz kentini anımsatan 80-90 yıl önce yapılmış evlerle çevrilidir.

Galata bölgesi sakinleri epey bir süredir değişmiş ve Anadolu’dan İstanbul’a gelen insan akınının yerleşim yerlerinden biri haline gelmiştir, ancak bölgedeki birçok eski Hıristiyan kilisesi ve Yahudi sinagogu hala ibadete açıktır. Açık. Kiliseden dönüştürülen Arap Camii, aynı zamanda bölgedeki önemli mezhep mimarilerindendir. Alman, Fransız, Avusturya ve Yunan okulları halen aktiftir.

Galata Kulesi

Galata Kulesi, kale duvarının ana kulesi olarak 14. yüzyılda Galata semtinde bir tepenin üzerine inşa edilmiştir. Limana bakan kule ve Boğaziçi Boğazı girişi, eski şehrin muhteşem manzarasını sunuyor. Kulenin üst kısmı Osmanlı dönemine bir ilavedir ve uzun yıllar yangın kulesi olarak kullanılmıştır.

Konik çatı, 19. yüzyılın ilk yarısında görünümünü geri kazanmak için 1969 yılında yenilenmiştir. En üst kat ve altındaki katlar 2020’den beri müze ve kulenin etrafında panoramik bir gözlemevi var.

Eyüp Sultan Camii’nde Gezi

İstanbul Gezilecek Yerler Listesi

Eyüp Sultan Camii, türbe ve külliye yapıları eski şehrin dışında, Kinkaku Körfezi boyunca uzanan surların birleştiği ve iç taraftaki duvarların birleştiği yerin kuzeyinde yer almaktadır. Eyüp ilçesi, daralmaya başlayan körfezin kıyısında, Kinkaku Körfezi üzerindeki dördüncü köprünün kara tarafında.

Müslümanlar için kutsal bir yer, burası türbeler ve camiler için yer. Hz.Muhammed‘in bayrak taşıyıcısı Ayube al-Ansari, 7. yüzyılda Arap Ordusu tarafından Konstantinopolis kuşatması sırasında şehit edildi. Osmanlı hanedanlığında Constantinopolis kuşatması sırasında keşfedilen türbesi, yanında İstanbul’daki ilk cami olan büyük bir türbe ile çevriliydi.

Sultan II. Mehmet tarafından yaptırılan cami, 18. yüzyılda meydana gelen depremle yıkılmış ve yerine yeni bir cami konmuştur. 1800 yılında tamamlanan yeni cami, kare planlı ve ana kubbeyi çevreleyen sekiz alt kubbesiyle dönemin Barok üslubunda inşa edilmiştir. Türbenin cami avlusuna bakan dış duvarları çeşitli dönemlerden çinilerle süslenmiştir.

Zamanla caminin etrafına mezarlar ve türbeler inşa edilerek geniş bir mezarlık oluşturuldu. Kutsal İslam Günü ve her Cuma Eyüp Türbesi çok sayıda dindar tarafından ziyaret edilmektedir.

Cami ve türbe çevresinde asırlık ağaçlar, gökyüzünde uçan güvercin sürüleri ve dua eden takipçileriyle canlı ve gizemli bir atmosfer var.
Birbirini izleyen padişahlar, Eyüp Sultan‘ı ziyaret ederek taht kılıcı ritüelini sonuçlandırırlar.
Eyüp, Bizans döneminde bile önemli bir köyde ve burada kutsal bir kişinin mezarı olduğu bilinen yağmur için yalvarma ritüelinin burada güneşte yapıldığına dair bir belge var.

Eyüp ilçesinin arkasındaki tepenin yamacı mezarlık ile kaplıdır. İlk tepede Pierre Roti Cafe var. Buradan İstanbul’u seven şair ve yazar Pierre Roti, Altın Meydan Körfezi manzarasının tadını birçok kez çıkarmış, güzel gün doğumu ve dolunaydan ilham almıştır. Altın Meydan Körfezi’nin bir dolunay gecesinde Pierre Roti’nin kafesinden ve önündeki terasından görülen manzara unutulmaz bir izlenim bırakmalıdır.

İlginizi Çekebilir
İstanbul'a gitmeden önce bilmeniz gerekenler

İstanbul Boğazı Gezisi

İstanbul Gezilecek Yerler Listesi

Dünyanın en güzel manzaralarından biri olan İstanbul Boğazı, iki kıta ve iki deniz arasında dolambaçlı bir boğazdır. Asya ile Avrupa arasındaki sınırın bir parçasını oluşturur ve Karadeniz’e Çanakkale Boğazı ile birlikte Ege Denizi’ne bağlanan tek kapıdır.

Eski kenti en güzel görebileceğiniz Marmara Denizi tarafında boğazın girişine geldiğinizde koya girmişsiniz yanılsamasına kapılıyorsunuz. Karadeniz’e yaklaşık 30 km uzaklıktaki boğaz, bir dizi göle benziyor.

Bunun bir boğaz olduğunu ancak bir uçaktan bilmek mümkündür.

Boğazın orta kısmının en dar kısmı yaklaşık 800 metre genişliğindedir. Ortalama derinlik en derin noktada 50 metre ve 112 metredir. Buzul çağında bir vadi olan boğazın tabanı bol deniz yosunu ile kaplıdır. Boğaz, lezzetli deniz ürünleri ile de ünlüdür. Mevsimlik göçmen balıklar çok sayıda bu dar boğazda veya her iki yakadaki sulara çıkarılır.

Kıyıda eski saray, cami, Yar (sahil konağı), restoranlar ve plajları olan geniş bir nehir … Şu anda görülebilen boğazın iki yanı ormanlık tepeler ve evlerle çevrelenmiştir. Mevsim ne olursa olsun muhteşem güzelliğe sahip olan Boğaziçi Boğazı, baharda pembe Hanazuou çiçekleriyle daha da vurgulanmaktadır.

İki modern asma köprü, boğazı kucaklayan yeni bir manzara

İki modern asma köprü, boğazı kucaklayan yeni bir manzara. İlk köprü 1973’te, ikinci köprü 1988’de tamamlandı.
Bugün, boğaz kıyılarının çoğu tamamlanmış modern yollar, asma köprüler ve feribotlarla metropol alanına dahil edilmiştir.

“Boğaziçi”, “İnek Geçişi” isminin kökeni antik Yunan mitolojisinden gelmektedir.

Boğaz geçişi kolay olduğu için Boğaziçi Boğazı, medeniyetin kaynaşmasını ve Avrupa ile Asya arasında ticaretin gelişmesini beraberinde getirdi.
Boğaziçi Boğazı, onun uzantısı, Altın Kaku Körfezi ve İstanbul’un Eski Kent yarımadası, 2500 yıllık inşaat tarihi boyunca dünyanın ilgi odağı olmuştur.

Asya ile Avrupa arasında birçok göç, fetih ve sefer bu boğazdan gerçekleşti. Argonautes’in Karadeniz seferi (altın yün arayışında Ofuna Argo’da kahraman Earsorn’u takip eden cesur adamlar), Boğaziçi ile ilgili en eski efsanedir.
MÖ 6. yüzyılda, Pers birlikleri, boğazı kolayca geçmek için Boğaziçi Boğazı’ndaki ilk köprüyü oluşturmak için küçük tekneler sıraladılar.
Boğazın ortasına bakan Rumeli Hisar ve Anadolu Hisarı ile Karadeniz’in çıkış tepesine inşa edilen eski kale, burada her zaman stratejik öneme sahipti. Bunu gösteriyor.

Boğaz Turu

İstanbul Gezilecek Yerler Listesi

Eminönü iskelelerinden düzenli feribotlar ve otellere ve tur şirketlerine ait kruvaziyer gemileri, Boğaziçi gezileri için ideal ulaşım seçenekleridir.

Boğaziçi Boğazı, viraj alırken karşınızda yeni güzel manzaraların belirdiği eşsiz bir boğazdır. Boğazdan Karadeniz’e doğru zikzak bir yolculukta, Asya sağda ve Avrupa solda.

Dolmabahçe Sarayı kıyılarına yaklaştığınızda, boğazın diğer tarafında,  arkadaki tepede yükselen beş yıldızlı bir otel göreceksiniz. Dolmabahçe Sarayı ‘nı geçtikten sonra 1074 metre uzunluğundaki Birinci Boğaz Köprüsü iki kıtayı birbirine bağlar. Köprünün Avrupa yakasında Ortaköy Camii ve Asya yakasında Beylerbeyi Sarayı ile çevrili peyzajda eski ve yeni manzaralar aynı anda görülebilir.

Yeşil tonlarla çevrili tepelerle çevrili her iki kıyıdaki eski ahşap yollar, modern evlerin bir karışımı halinde sıralanmaktadır.
İlk köprüden sonra Asya yakasında görülebilen krem ​​rengi yatay iki kuleli yapı, 19. yüzyıl mimarisine sahip ünlü “Kuleli Ordu Lisesi” dir.
Bebek semtinin karşı yakasında Mısır Konsolosluğunun büyük, eksantrik bir binası var. Bebek koyu doğal bir yat limanıdır. Sahildeki Bebek Camii, klasik mimari unsurları canlandıran, 20. yüzyılın başlarına ait küçük bir Osmanlı mimarisidir.

Dolmabahçe Sarayı Gezisi

İstanbul Gezilecek Yerler Listesi

Dolmabahçe Sarayı, 1843 ile 1853 yılları arasında Osmanlı ve Avrupa mimari tarzlarının bir karışımı olarak inşa edilmiştir. . Abdülmecit’in mimarı Garabet Balyan’ın eseridir.

Osmanlı padişahlarının herhangi bir zamanda birçok sarayı vardı, ancak temel saray Topkapı Sarayı idi. Dorma Dolmabahçe Sarayı tamamlandığında Topkapı Sarayı terk edildi.

Bugün müze olarak da ziyarete açık olan Dolmabahçe Sarayı, İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken bir diğer tarihi hazine.
Dolmabahçe Sarayı üç katlı simetrik bir plana sahiptir. Saray 285 oda ve 43 salona sahiptir. Kıyıda 600 metrelik iskele ve kara tarafında iki muhteşem kapı var. Bunlardan biri özellikle dekoratif.

Güzel, bakımlı bahçelerle çevrili bu sahil sarayının merkezinde, diğerlerinden bir adım daha yüksek olan konferans ve kutlamalar için bir salon olan Müzayede Salonu var. Sarayın giriş tarafı padişah seyircileri için, Müzayede Salonu’nun arkasındaki diğer kanat ise harem olarak kullanılmıştır.

İç mekanlar, mobilyalar, ipek kilimler, perdeler ve diğer tüm mobilyalar günümüzde tamamen orijinalliğini korumaktadır. Dolmabahçe Sarayı, dünyadaki hiçbir sarayda bulunmayan bir lükse sahiptir.

 

İstanbul Gezilecek Yerler Listesi

Duvarlar ve tavan, zamanın Avrupalı ​​ressamlarının tabloları ve tonlarca altın süslemelerle kaplıdır. Ana oda ve salonlardaki tüm mobilyalar aynı renktedir. Tüm zeminler farklı parke işçiliği ile kaplanmıştır. Salonlara ve odalara ünlü Hereke ipek ve yün halıları serilir.

Sarayın Hallem ile aynı büyüklükteki dördüncü bölümü, prens için parsel olarak kullanılmıştır.
Cumhuriyetin kurulmasından sonra Dolmabahçe Sarayı, Atatürk’ün İstanbul’da kaldığı süre boyunca konut olarak kullanılmıştır. Bu dönemde sarayda yaşanan en önemli olay Atatürk’ün ölümüdür (10 Kasım 1938). Halkın uğurlandığı Atatürk’ün cenazesi buradan Ankara’ya taşındı.

Bu büyük Türk’ü anmak için, onun yatak odasındaki saat, onun öldüğü saat olan 9: 05‘te hala durdurulmuştur.
Sarayın arka bahçesi ve büyük kuş kafesi ile birkaç pavyon yakın zamanda yenilenmiş ve halka açılmıştır.

Saray ziyaretçisinin girişinin sağındaki görkemli saat kulesi, 1890-1895 yılları arasında Sultan II. Abdülhamit tarafından yaptırılmıştır. Saat bugün hala çalışıyor.

Rumeli Hisarı Gezisi

İstanbul Gezilecek Yerler Listesi

Konstantinopolis, 1453’te II.Mehmet tarafından fethedilmeden önce birçok kez kuşatma altındaydı. Ancak şehri çevreleyen Roma surları eski kuşatmanın püskürtülmesine izin verdi. Uzun kuşatma sırasında erzaklar deniz yoluyla ikmal edildi.

Rumeli Hisarı, kuşatma sırasında Karadeniz’den gelen takviye ve yardımların önlenmesi için boğazın Avrupa yakasında daha önce inşa edilen Anadolu Hisarı ile karşı karşıya gelecek şekilde inşa edilmiş bir kaledir. Askeri tesis 1452’de şaşırtıcı derecede kısa bir sürede dört ay gibi bir sürede tamamlandı.

Bu ortaçağa en büyük ve en güçlü kale, 1453’te şehrin düşüşünden kısa bir süre sonra stratejik önemini kaybetti.
Şimdi boğazını güzel bir Osmanlı klasik kalesi olarak onurlu bir şekilde süslüyor.
1950’li yıllarda yapılan restorasyondan sonra müze olarak halka açılmıştır. Kale bahçesi, yaz geceleri konserler ve oyunlar için açık hava tiyatrosu olarak kullanılmaktadır.

Boğaziçi Üniversitesi ile Rumeli Hisarı, arasındaki alana Aşiyan  denir. Ünlü Türk şairi Tevfik Fikret’in buradaki evi bir müzedir ve Aşiyan Müzesi olarak adlandırılır.

İstanbul’un Kız Kulesinde Gezi

İstanbul Gezilecek Yerler Listesi

Boğaziçi Boğazı girişinde, Saracak Burnu karşısında küçük bir ada üzerine inşa edilen Kız Kulesi olarak bilinen şirin yapı, İstanbul’un simgelerinden biridir.

Leandros’un sevgilisiyle buluşmak için yüzerken boğulduğu efsane Çanakkale Boğazı‘nda doğmuş, ancak Batı edebiyatı yanlışlıkla onu Boğaziçi Boğazı girişindeki bu kuleye bağlamıştır.

Uzun yıllardır gözetleme kulesi ve deniz feneri olarak kullanılmıştır. Boğaza giren geminin işaretini taşıyan kule, son yüzyılı günümüzde kalmaktadır.

Üsküdarda Gezi

Kız Kulesi‘nin karşı kıyısındaki bölge, uzun bir geçmişe sahip bir yerleşim bölgesi olan Üsküdar. Avrupa ile Asya arasındaki en kısa ve en kolay geçiş burada yapıldı.

Meydandaki 16. yüzyıldan kalma cami, III.Ahmet çeşmesi ve sahile Mimar Sinan tarafından yaptırılan küçük Şemsiye Paşa Camii Osmanlı mimarisinin harika örnekleridir.

Üsküdar‘ın arkasındaki yamaçta tarihi Karaca Ahmet Mezarlığı bulunuyor. Arkada, Büyük Çamlıca ve Kücük Çamlıca tepeleri yükseliyor. Ormanlık tepelerden Prens Adaları, Eski Kent, Boğazlar ve Boğaz Köprüsü‘nü kuşbakışı görebilirsiniz. İstanbul’un en güzel şehir manzarası ve gece manzarası olduğu söylenebilir. Büyük Çamlıca tepesinde, Osmanlı hanedanının geleneksel kültürünü yansıtan bir belediye kahvesi var.

Hipodrom Gezisi (Sultan Ahmet Meydanı)

İstanbul Gezilecek Yerler Listesi

Yedi tepeli yarımadanın ilk tepesi ve buradan uzanan alan her zaman şehrin en önemli ve hareketli semtleri olmuştur. Şehirde ilk yerleşim akropolünün bulunduğu yer burasıdır. Bu duvarın (bugünkü Topkapı Sarayı’nın sınırı) içindeki ticaret şehri, Roma’nın fethinden sonra genişlemesi ile bir metropole dönüşmüştür.

Hipodrom çevresinde tüm önemli Roma yapıları bulundu. İmparatorun “Büyük Sarayı” da Hipodrom’dan sahile kadar geniş bir alana yayıldı. Ancak bugün geriye kalan tek şey, Mozaik Müzesi’nde görülebilen salonun zeminindeki mozaik panodur.

Saray, tapınak, hamam ve hipodromu ile meydan, bir şehir yönetimi, din, toplum ve kültür merkezi haline geldi. Hem Bizans hem de Osmanlı dönemlerinde, bu bölge neredeyse şehrin merkezi kadar önemli olmaya devam etti. Günümüzde Aya Sofya, Sultan Ahmet Camii, Türk İslam Eserleri Müzesi ve Yeraltı zenginlikleri gibi İstanbul’un en önemli tarihi mekanları burada yoğunlaşmıştır.

İstanbul Gezilecek Yerler Listesi

Hipodrom, MS 2. yüzyılın sonunda Roma İmparatoru Septimius Severus tarafından inşa edilmiş ve İmparator Constantinus tarafından kapsamlı bir şekilde genişletilmiştir. 500 metre uzunluğunda ve 117 metre genişliğinde kocaman bir U-şekline sahip, 30.000 seyircinin oturabileceği ve 60.000 kişinin oturabileceği söyleniyor. Kuzey tarafında, halkın oturduğu koltukların yanı sıra, çatısında dört atlı bronz bir heykel bulunan balkon gibi bir imparatorun gözetleme koltuğu vardı. Bir kaldırımla Büyük Saray‘a bağlıydı ve imparatorun olay günü halkla doğrudan teması vardı.

Hipodrom’un orijinal özelliği

Hipodrom’un orijinal özelliği, iki başlı veya dört başlı, atlı bir tank yarışmasıydı. Tank yarışmaları ve kılıç ustası dövüşlerinin yanı sıra burada müzisyenler, hafif adamlar ve dansçılar da performans sergiledi. Roma ve Bizans hipodromları, toplantılar, eğlence ve spor için şehrin merkeziydi.

Ancak 10. yüzyıla kadar önemini koruyan Hipodrom, diğer birçok tarihi mekan gibi 1204 Latin istilası sırasında harap oldu.
Osmanlı hanedanlığında “Ato Maidanu” olarak anılan meydan, önceki dönemlerde olduğu gibi bir kez daha renkli festivallere ve etkinliklere sahne oldu. Bunlardan en görkemlisi, Sultan Süleyman‘nın şehzadeleri Mustafa, Mehmet ve Selim’in ayin şenlikleri ile Sultan III.Murat’ın 1582’de Şehzade Mehmet için düzenlediği ayin şenlikleridir. Özellikle sonuncusunun 55 gün 55 gece devam ettiği biliniyor.

Günümüzde Hipodrom

Günümüzde Hipodrom’un zemini eskisinden 4-5 metre yüksekte olup, gelecek nesil için sütun ve taşlar kullanılmış, ancak güney cephesinde yüksek kemerin üzerindeki yuvarlak tuğla kısım hala mevcuttur.
Ayrıca Hipodrom girişinin sağ tarafındaki parkta 4. yüzyıldan 5. yüzyıla ait bir konağın kalıntıları, parkın merkezine yakın bir yerde ise Bizans kilisesi olan Aya Euphemia’nın kalıntıları görülebiliyor. Meydanın girişindeki küçük Ayasofya Camii, İstanbul’un en eski camilerinden biridir (1491) ve erken Osmanlı hanedanı tarzındadır.

İlgili Makaleler

23 Yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu