Yurt İçi

Kısa Bir İstanbul Seyahati

İstanbul Gezisi için Mini Rehber

İstanbul’da Ziyaret Edilebilecek Yerler

İstanbul seyahati bir rüyadır. Tüm dünyadan turistler akın akın İstanbul’a akarlar yıl boyunca… Tarihten günümüze kadar İstanbul’a sahip olan ve olma hayaliyle asrı geçiren ve geçirmekte olan birçok medeniyet bulunmaktadır. Doğal olarak atalarının dillerine dolanmış ve adına eserlerin sunulduğu, hikâyelerinin bulunduğu, yazarların ve gezginlerin âşık olduğu bu şehir, kişilerde bir merak uyandırmıştır. Bazen tekbir medeniyete, bazen üzerinde farklı dillere, kültürlere ve dinlere ait insanların gelip geçtiği bu şehirde oldukça zengin bir tarih kaynağı bulunur.

Bu yapıtlar, kalıntılar ve mimarisi görülmeye değerdir. Çünkü bir tarafta heybetli bir caminin mimarisini incelerken, hemen başucunda kiliseleri ve daha birçok dine ait eserleri, farklı dillerde yazılmış taş albümleri ve surları, kaleleri görmeniz mümkün. İstanbul seyahati size sanki dünyadaki herkesin, oraya medeniyetini hatırlatacak bir şeyleri bırakmayı kendilerine görev edinmişler gibi biz izlenim verir.

Ayasofya

İstanbul seyahati denilince ilk başlanacak ve asla atlanamayacak olan durak tabii ki Ayasofya. Dünyanın 8. Harikası olan Ayasofya sanat ve mimari alanında bilimsel olarak yapılan çoğu araştırmalara kaynaklık etmiştir. 916 yıl boyunca kilise olarak kullanılan bu yapı, 1453’ te Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesiyle cami, 1935’te müze, 2020 yılında ise tekrar cami olarak kullanılmaya devam etmiştir. Ayasofya üç kez tekrar inşa edilmiş olan ve son inşasından bu güne kadar gelebilmiş sağlam bir yapıttır.

Ayasofya’nın mermerleri antik kente ait olup, kubbesinin büyük olması ve yapı malzemesi çeşitliliği ile karışık bir mimariye sahip olmasıyla dikkat çeker. Ayasofya’ya ait en önemli kısımlar arasında imparator kapısı, sütunları, apsis mozaiği, iki melek tasviri, Viking yazısının bulunduğu mermer, sunu mozaiği gibi daha birçok işleme, tasvir ve mimari yapı örnekleri bulunur.

Bir İstanbul Seyahati Klasiği: Topkapı Sarayı

Sadece İstanbul seyahati değil, Anadolu genelindeki tüm seyahatlerde Topkapı sarayı dünya üzerinde de en çok ziyaret edilen müzelerden biridir. Topkapı sarayının kurulduğu alan oldukça geniş olup içerisinde farklı bölümleri bulunur. Bu bölümlerin içerisinde;

Kutsal emanetler dairesi, 3. Murad has odası, Valide Sultan Dairesi, Babı Hümayun, gibi mescitler ve saray halkının kaldığı kullandığı ve yine saray çalışanları için ayrılan daha birçok bölüm bulunup hepsi bu yapının içerisindedir. Şu anda ise müze olarak kullanılan Top Kapı Sarayı’nın içerisinde farklı tarihi kültür malzemelerini ve resim çalışmalarını bulabilirsiniz.

Bozdoğan Su Kemeri

Bozdoğan su kemeri İstanbul seyahati sırasında görmeniz gereken en önemli tarihi eserlerden biridir. Ziyaret edenlerin sayısı ise binlerce kişiden oluşur. Çünkü İstanbul’un en hareketli göbeğinde bulunmasıyla, zaten bütün ziyaretçilerinin gözlerinin önünde kendi sergisini kendisi yapar. Bozdoğan su kemeri dünyaca da ünlü olmasıyla yıl içerisinde önemli bir sayıda yabancı turistte çekmektedir. Kemerin bilinen yaşı ise şu anda bin beş yüz yıldır. O yüzden farklı isimlerle de anılmış olup bu gün en çok bilinen diğer bir ismi de Valens su kemeridir. Aslında bu ismin kullanılıyor olmasının farklı birde nedeni vardır. Çünkü bu tarihi kemerin son haline getirilmesinin İmparator Valens tarafından gerçekleştirildiği kaynaklarda yer almıştır. O yüzden genellikle yabancı turistler Bozdoğan su kemerini Valens ismiyle anarlar.istanbul seyahati

İlginizi çekebilir: Mardin’de Görmeniz Gereken Tarihi Yerler

Kapalı Çarşı

Kapalı çarşı hem tarihi yapıtları hem de izlerini bünyesinde bulundurur. Bu tarihi alanda çarşının da kurulmuş olması farklı bir atmosfer oluşturmaktadır. O yüzden çarşı girişinde bir hamam, tezgâhların yer aldığı iç kısımlarda ise hanları ve yapının tamamına bakıldığında ise kervansarayların bir araya geldiğini göreceksiniz.

İstanbul seyahati aslında ne bu yazıyla ne de sayfalarca rehberlerle anlatılabilecek kadar basit ve sıradan bir seyahattir. Gerçekten anlatmakla bitmez lezzetlerle, duraklarla, ziyaretlerle dolu bir seyahat noktasıdır İstanbul ve her köşesi. Ama kısa bir İstanbul Seyahati için bugünlük bu kadarla yetiniyor, başka İstanbul gezisi rehberlerimizde görüşmek üzere diyoruz. Keyifli yolculuklar!..

Etiketler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı