Gezi & Tatil

İstanbul’a gitmeden önce bilmeniz gerekenler

Türkiye, Asya ve Avrupa kültürlerinin bir karışımıdır. Bir zamanlar geniş bir alanı yöneten Osmanlı İmparatorluğu'ndan miras kalan kültür, yiyecekleri, malları ve manzaraları etkilemiştir. Farklı kültürlere sahip Türkiye'nin en büyük şehri İstanbul'un  tadını çıkarmanıza yardımcı olacağımız tanıtım. İşte Detaylar...

İstanbul’a gitmeden önce bilmeniz gerekenler: Türkiye, Asya ve Avrupa kültürlerinin bir karışımıdır. Bir zamanlar geniş bir alanı yöneten Osmanlı İmparatorluğu’ndan miras kalan kültür, yiyecekleri, malları ve manzaraları etkilemiştir. Farklı kültürlere sahip Türkiye’nin en büyük şehri İstanbul’un  tadını çıkarmanıza yardımcı olacağımız tanıtım. İşte Detaylar…

İstanbul’a gitmeden önce bilmeniz gerekenler

İstanbul’a gitmeden önce bilmeniz gerekenler

İstanbul’u gezerken bilmeniz gereken ilk şey, İstanbulun “Avrupa yakası” ve “Asya yakası” olarak ikiye ayrılmasıdır. Yukarıdaki fotoğrafta da görebileceğiniz gibi, İstanbul Boğazı ile sınırlanmış iki kara parçasına ayrılmış olan İstanbul, sırasıyla Avrupa yakası (batı yakası) ve Asya yakası (doğu yakası) olarak adlandırılmaktadır.

😊İstanbul Gezilecek Yerler Listesini Buradan Okuyabilirsiniz.😊

Birçok turistik cazibe merkezi Avrupa yakasında yoğunlaşmıştır. Asya yakası, zevkli atmosferin tadını çıkarırken dinlendirici vakit geçirebileceğiniz bir bölge.

Trafik sıkışıklığı da önceden bilmeniz gereken bir noktadır. 15 milyonu aşan nüfusu ile mega kent İstanbul, işe gidiş geliş saatlerinde ve tatillerde trafik sıkışıklığına maruz kalıyor. Özellikle Avrupa yakasını Asya yakasını birbirine bağlayan köprü ve Anadolu yakasına giden insanlarla dolu Beşiktaş bölgesi çevresi oldukça kalabalık.

Bu noktaları göz önünde bulundurarak hanın lokasyonunu ve gündüz güzergahını planlamakta fayda var.

İstanbul’a gitmeden önce bilmeniz gerekenler
İstanbul’a gitmeden önce bilmeniz gerekenler

İstanbul’un belli başlı yerlerini görmek isterseniz

  • KARAKÖY
  • EMİNÖNÜ
  • Kadıköy ve Üsküdar

Avrupa ve Asya yakalarında otobüs ve taksilere ek olarak “İletişim gemisi” ile geçebilirsiniz. Trafik sıkışıklığından kaçınmak için olumlu kullanalım. Birden çok iskele vardır ve yukarıdaki model planın mahallelerini birbirine bağlamak uygundur. Gemiye binmek için, tren, otobüs gibi büyük taşımacılıkta kullanabileceğiniz IC ulaşım kartı “istanbulkart” ı kullanabilirsiniz.

■ İstanbul Kartı (istanbulkart)
・ URL: https://www.istanbulkart.istanbul/

Tarih ve modanın bir arada yaşandığı semt Karaköy

İstanbul’a gitmeden önce bilmeniz gerekenler

Karaköy bölgesi sözde yeni bir kasabadır. Sabahtan gece geç saatlere kadar kalabalık olan yeni şehrin ana caddesi “İstiklal Caddesidir”.

İlginizi Çekebilir
Mardin'de Görmeniz Gereken Tarihi Yerler

İstiklal Caddesi, 1928 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu anmak için yapılmış bir anıtın bulunduğu Taksim Meydanı‘ndan güneye denize doğru uzanır. Sağda ve solda restoranlar ve giyim mağazaları, dar sokaklarda ise yöre halkının yıllardır sevdiği kahvehaneler ve son dönem sanatçılarının planladığı kafeler var.

Kırmızı bir metro tramvay birçok insanla dolu bir ana caddeden geçer. İstanbul’un canlılığını buradan hissedebilirsiniz.

İstanbul’a gitmeden önce bilmeniz gerekenler

İstiklal Caddesinden denize doğru inerseniz “Galata Kulesi” ne ulaşırsınız. Şu anda bir rasathanede turistleri ağırlayan bir Galata kulesidir, ancak geçmişte deniz feneri, hapishane kampı, yangın kulesi gibi farklı rollerde faaliyet göstermiştir. Üst kattan İstanbul şehrine bakabilirsiniz.

Galata Kulesi‘nden denize doğru inen yokuşta, tezgahta satılan taze meyve suları (nar suyu gibi) yorgun boğazınızı rahatlatacaktır.

■ Galata Kulesi
・ Adres: Bereketzade, Galata Kulesi Sk., 34421 Beyoğlu / İstanbul
・ URL: https://istanbul.ktb.gov.tr/EN-171079/galata-tower.html

Eminönü semti Türkiye tarihine dokunuyor

İstanbul’a gitmeden önce bilmeniz gerekenler

EMİNÖNÜ semti tarih, alışveriş ve gurme yemekleri ile eski bir şehirdir.

Eminönü bölgesinin tadını çıkarmanın ilk yolu olan “Tarih” ile başlayalım.

“Ayasofya Müzesini kaçırmayın. “Garip bir kader” olarak nitelendirilen Ayasofya’nın tarihi 4. yüzyılda başlar. Bizans İmparatorluğu’nda bir Hıristiyan katedrali ve Osmanlı İmparatorluğu’nda bir Müslüman cami olarak vardı. Şimdi bir müze, ancak Arapça (Müslüman), Meryem Ana ve İsa Mesih’in iç görünüşlerini yan yana görmek size garip gelecek.

Ayasofya çevresinde Yerebatan Sarnıcı, Topkapı Sarayı ve SultanAhmedCamii gibi popüler turistik yerler vardır. Özellikle “Ayasofyanın gişesi çok kalabalık. Sabah erken geldiğimi düşünsem bile, zaten bir sıra vardı …

■ Ayasofya Müzesi
・ Adres: Sultan Ahmet, Ayasofya Meydanı, 34122 Fatih / İstanbul
・ URL: https://ayasofyamuzesi.gov.tr/

İstanbul’a gitmeden önce bilmeniz gerekenler

Eminönü semtinin tadını çıkarmanın ikinci yolu alışveriş yapmaktır.

500 yıldan fazla bir süre önce inşa edilen çarşı, “Kapalıçarşı” olarak adlandırılır ve 3.000’den fazla dükkan ve turistle doludur. Arap havasını anımsatan sıcak bir ışık yayan bir lamba Kapalıçarşı’ya gelme hissini uyandıracak.

İlginizi Çekebilir
Mardin Midyat’ta Gezilecek Yerler

Kapalıçarşı’da işlenen ürünler, mıknatıslardan değerli metallere kadar çok çeşitlidir. Eve götürebileceğiniz büyüklükte bir hatıra arıyorsanız, altlıkları ve Iznik’in el sanatlarının küçük tabaklarını tavsiye ederim.

Bazı mağazalar aynı modele sahip, diğerleri ise sahibine türünün tek örneği olan eşyaları dikkatlice anlattırıyor ve hatta Kapalıçarşı’da çeşitli mağazalar var. Vaktiniz varsa Kapalıçarşı’da çayı içmek ve kafede mola vermek bir Türk deneyimidir.

■ Kapalıçarşı
・ Adres: Beyazıt, Kalpakçılar Cd. No: 22, 34126 Fatih / İstanbul

İstanbul’a gitmeden önce bilmeniz gerekenler

Eminönü bölgesinin tadını çıkarmanın üçüncü yolu “gurme” dir.

Dökülmesi muhtemel zonklamanın tadını çıkarabileceğiniz “Türk Buzu”, renkli ve tatlı “Türk Lokumu” ve Türk spesiyal susamlı ekmek “Simit” ile mutlaka tanışacaksınız.

Bunların arasında “Saba Kumu” Japonlar için fazla ünlüdür. Eskiden “Sadece ekmeğe sıkıştırılmış bir uskumru” derdim ve denediğimde tadı beklediğimden daha iyi geliyor. Galata Köprüsü (Eminönü bölgesi tarafı ve Karaköy bölgesi tarafı) içinde ve çevresinde çok sayıda dükkan bulunmaktadır. Eminönü ilçesinde sezonun iyi olduğu zamanlarda Saba Kumları satan tekneler demirlemiş ve turistlerle dolu.

Eminönü

Tipik Saba kumu yiyebileceğiniz Eminönü bölgesi ile karşılaştırıldığında, Karaköy bölgesinde, sahibinin taahhüdü ile dolu bazı Saba kum dükkanlarını görebilirsiniz. Ben ikincisini seviyorum ve “Mario The Fishermen” lezzetli ekmeğe ve baharatlı uskumru ve sebzelere bağımlı. Şapkalı, bol kırmızı domatesli önlüklü oynak dükkancı ve daracık dükkan herkesi büyüleyecek.

Yol Tarifi: Karaköy  iskelesinin hemen çıkışında, Fermeneciler Caddesi’nde (olta takımlarının sıralandığı bir patika) yer almaktadır.

■ Mario Balıkçılar
・ Adres: Azapkapı, Fermeneciler Cd. No: 65, 34421 Beyoğlu / İstanbul
・ URL: https://mario-the-fishermen.business.site

Kadıköy ve Üsküdar

İstanbul’a gitmeden önce bilmeniz gerekenler

Kadıköy ilçesi, Anadolu yakasında başlangıçta tanıtılan kasabadır. Bağlantılı bir tekneyle Avrupa yakasından iner inmez yerli halkın canlılığına hayran kalacaksınız. Çok sayıda turisti barındıran Avrupa yakasının aksine gündüzleri balık ve sebze almaya gelen yerli hanımlar, alışverişe gelen gençler, iş bitiminde yemek yiyen işadamları ile dolu. Ayrıca, güçlü bir yerellik duygusu ve benzersiz bir atmosfere sahip canlı bir kasaba izlenimi veren, sanatçılar tarafından işletilen pansiyonlar ve antika dükkanları da bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir
Yazın Gitmeniz Gereken En Güzel Sahil Kentleri

İskelenin hemen yanında bulunan Haydarpaşa, İran’ın Tahran kentine gelen ve giden uluslararası trenlerle 1872’den beri hizmet veren tarihi bir istasyon binası. İrtibat gemisi faaliyet halindeyken, Heidal Paşa’nın denize sarkan muhteşem görüntüsünü yakalayabilirsiniz.

■ Haydarpaşa
・ Adres: Anadolu Yakası, Kadıköy / İstanbul

İstanbul’a gitmeden önce bilmeniz gerekenler

Burası (yukarıda resmedilmiştir) şehir merkezi hissinin ve deniz kenarındaki sakinliğin bitişik olduğu Üsküdar bölgesidir. Avrupa yakasından tekneye bağlanarak seyahat edebilir, daha önce tanıtılan Kadıköy bölgesinden otobüs veya taksi ile 20 dakikadan daha kısa sürede yolculuk yapabilirsiniz.

Üsküdar iskelesinde “Mihrimah Sultan Cami” bulunur. Kendisine aşık olduğu söylenen Mihrimah için Türk mimar Mimar Sinan tarafından yaptırılan bu cami, güzel bir soluk renge ve vitraylara sahip olup, diğer camilerden ayıran bir iç mekana sahiptir.

İstanbul‘a bakan sahil şeridinde restoranlar var ve kasabaya adım attığınızda Lokanta adı verilen birçok rahat yemek odası da var. Daha ileride iskele çevresinde koşuşturmadan tamamen farklı “Kuzguncuk” denen sakin bir semt var. Bölge, rengarenk dış duvarları, seçtiğiniz çiçeklerle süslenmiş evleri ve dik yamaçları ile etkileyicidir. Neden kameranı alıp labirent benzeri ara sokaklarda dolaşmıyorsun?
Vaktiniz varsa, Üsküdar semtinde ziyaret etmeniz için önerilen iki yer vardır. Güzel beyaz bir dış cepheye ve Osmanlı İmparatorluğunun ihtişamını hissettiren muhteşem iç mekana sahip “Beylerbeyi Sarayı” ve panoramik İstanbul manzarasıyla “Çamlıca Tepesi”. Üsküdar semtinden İstanbul’un gün batımını kaçırmayın.

■ Mihrimah Sultan Cami
・ Adres: Karagümrük Mh., 34091 Fatih / İstanbul

■ Beylerbeyi Sarayı
・ Adres: Beylerbeyi, Abdullahağa Cd., 34676 Üsküdar / İstanbul
・ URL: http://www.millisaraylar.gov.tr/

■ Çamlıca Tepesi
・ Adres: Kısıklı, Çamlıca Tepesi, 34692 Üsküdar / İstanbul
・ URL : Https://www.uskudar.bel.tr/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu