Gezi & Tatil

İzmir’de Gezilecek En Tarihi ve Turistik Yerler

Ege Bölgesi’nin incisi olan İzmir her yıl pek çok turist ağırlamaktadır. İzmir hakkında bilgi sahibi olmayanlar ise izmir’de gezilecek en tarihi ve turistik yerler hakkında bilgi sahibi olmak istemektedirler. Siz de İzmir’de gezilecek yerleri merak ediyorsanız bu yazıyı mutlaka okumalısınız.

İzmir’de Gezilecek Yerler

Çok güzel bir şehir olan İzmir’de gezilmeye ve görülmeye değer pek çok yer vardır. Bu yerler şöyle sıralanabilir;

  • İzmir saat kulesi
  • İzmir arkeoloji ve etnografya müzesi
  • Kemeraltı çarşısı
  • Agora
  • Kadifekale
  • Aziz Voukolos kilisesi

İzmir’e gezmeye gidecekseniz mutlaka görmeniz gereken yerle bunlar olmaktadır. Bu yerler hem tarihi hem de turistiktir.

İzmir Saat Kulesi

İzmir denince akla ilk saat kulesi gelir. Konak Meydan’ında yer alan saat kulesini mutlaka görmelisiniz. Bu meydan İzmir’in kalbi sayılır ve çoğu yere yakındır. Saat 4 çeşmelidir ve 25 metre uzunluğundadır.

İzmir Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Konak’ta bulunmaktadır. Körfez’in karşısında konumlanmaktadır. Bronz Koşan Atlet Heykeli ve Bronz Demeter Heykeli en ilgi çekene eserlerin arasında yer almaktadır. Ege’nin antik yerlerinde çıkarılan kazıları da bu müzede görebilirsiniz.

😊İstanbul Gezilecek Yerler Listesini Buradan Okuyabilirsiniz.😊

Kemeraltı Çarşısı

İzmir’e gittiyseniz mutlaka görmeniz gereken yerlerden birisi daha. Kemeraltı semti, şehrin tarihi, kültürel, mimari öğelerine, han ve hamamlarına, camilere, eski İzmir evlerine ev sahipliği yapmaktadır. Kemeraltı Çarşısı’nda İzmir’in tarihi hakkında bilgi sahibi olabilmeniz mümkün.

Agora

Agora, eskiden çarşı, pazar ve alışveriş alanlarının bulunduğu bir alandı. Günümüzde ise sadece kalıntıları mevcut. Bu kalıntılar ise yeniden inşa edilmiştir ve Roma Dönemi Agorasına aittir. Her gün 08:00 ile 17:00 arası açıktır.

İlginizi Çekebilir
İstanbul'a gitmeden önce bilmeniz gerekenler

Kadifekale

İzmir merkezde bulunur. Körfez’in tepesinde yer almaktadır. Oldukça görkemli bir manzaraya sahip olan bu tarihi kaleyi mutlaka görmelisiniz. Kale içerisinde Bizans Döneminden kalma büyük sarnıç ve mescit kalıntısı da vardır.

Aziz Voukolos Kilisesi

Symrna’nın ilk piskoposlarından Aziz Vukolos adına inşa edilmiştir. Rum nüfusunun yoğun olduğu bir dönemde yapılmıştır. Cemaat İzmir’i terk ettiğinde Atatürk’ün isteğinden dolayı Asar-ı Antika Müzesi’ne dönüştürülmüştür. Günümüzde arekoloji müzesi olarak da sayılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu