Genel Kültür

Kan Grubu Nasıl Belirlenir ve Hangi Gruba Kan Verebilirsiniz?

Tüm insanlar bir birinden farklıdır saçları elleri gözleri ve tabi kanımızda farklıdır. Kanımızdaki al yuvarların yüzeyinde birbirlerinden farklı bir protein değerleri vardır ve bu değerlerin 3 renk ile karşılığı vardır.

Kan Grubu Nasıl Belirlenir; ABO kan grubu hakkında; 1900 yılında, Avusturya’dan Landsteiner (1868-1943), insan serumunun diğer insanların eritrositleri ile karıştırılmasının bir araya toplanabileceğini (kümelenebileceğini) ve kanın tiplendiğini buldu. Onu buldum. Bu, bugünün ABO kan grubu ve bu keşif, bilinmeyen kan türlerinin neden olduğu kan grubu uyumsuzluğunun neden olduğu kan nakillerini azaltmaya ve kan nakillerinin geliştirilmesine yardımcı oldu. Modern kan naklinin kökeninin Landsteiner’in keşfi olduğu söyleniyor.

Rh kan Grubu Hakkında

1940 yılında Landsteiner Landsteiner ve öğrencisi Wiener Wiener, insan eritrositlerinin Rhesus maymunlarında ortak olan kan tipi bir antijeni paylaştığını keşfetti. Daha sonra bu antijenin varlığına veya yokluğuna göre bölünen kan grubu, Rh kan grubudur.

Günümüzde Rh antijenleri çok karmaşıktır, ancak genel olarak C, c, D, E ve e gibi antijenler iyi bilinmektedir. Rh pozitif ve Rh negatif ifadeleri, D antijeni olduğunda Rh pozitiftir ve D antijeni olmadığında Rh negatiftir.
Japonca’da Rh negatif sıklığı% 0,5’tir ve bu, beyaz renkteki% 15’lik frekanstan oldukça düşüktür.

Kan Grubu Nasıl Belirlenir: Tüm insanlar bir birinden farklıdır saçları elleri gözleri ve tabi kanımızda farklıdır. Kanımızdaki al yuvarların yüzeyinde birbirlerinden farklı bir protein değerleri vardır ve bu değerlerin 3 renk ile karşılığı vardır.

Kan Grubu Nasıl Belirlenir?

Mesela kanımızda sarı proteinler varsa kan grubumuz “A” dır.
Yeşil renklerde proteinler varsa kan grubunuz “B“dir.
Eğer protein renkleriniz eflatunsa herkesin aklına “” gelir ancak bu sizin kan değerinizin “RH+” oldğunuzu gösterir. Eflatun renk olmadığı takdirde veya “RH-” olduğunu gösterir.

İlginizi Çekebilir
Fibromiyalji Nedir?

Eğer bu proteinlerin hep sizde mevcutsa kan grubunuz “AB RH+” dir, eğer bu renk değerlerinin hiç biri yoksa kan grubununuz “0 RH-” dir.

Hangi kan grubu kimlerden kan alabilir?

  • 0 grubu: Sadece 0 tipi kanı alabilir.
  • A grubu: 0 ve A grubundan kan alabilir.
  • B grubu: 0 ve B grubundan kan alabilir.
  • AB grubu: 0, A, B ve AB gruplarından kan alabilir.

Şimde gelelim hangi kan grubu diğerine kan verebilir.

1 – Örneğin kan vermek istiyorsunuz ve kan grubunuz “B RH+” yani (yeşil-eflatun), kan vermek istediğiniz kişinin kan grubu “A RH+“se eğer (sarı-eflatun) kan verme işlemi yapamazsınız. Çünküsizin kan grubunuz sarı rengi tanımımaktadır ve kan veremezsiniz.
2 – Eğer siz “AB RH+” kan grubuna sahipseniz her türlü kan grubunu kabul edebilirsiniz, bu sizin bir avantajdır ve en ideal alıcısınızdır.
3 – En ideal kan verici hiç bir rengi bulunmayan “0 RH-“dir.
Dünya nufüsunun ortalama %70’i “A RH+” veya “0 RH+” dir.
Damarlanızda hangi kan grubu olduğunu öğrenmek istiyorsanız doktorunuza bi danışın.

Anne ve bebek kan gruplarının uyumsuzluğu

Çiftin, ebeveynin ve çocuğun kan gruplarının kombinasyonuna bağlı olarak anne-bebek kan grubu uyumsuz olabilir.Anne ve fetal kan gruplarının farklı olduğu ve annenin fetal kan grubu antijeni ile aşılanabildiği bir kombinasyona uyumsuz gebelik denir. Bu şiddetli yenidoğan sarılığına (yenidoğan hemolitik hastalık) yol açabilir. Ancak, bir çiftin uyumsuz bir kan grubuna sahip olması, yeni doğmuş bir bebeğin olacağı anlamına gelmez. Doğmuş çocukta şiddetli sarılık görülmesine rağmen, kan değişimi gerektiren vakalar oldukça nadir hale gelmiştir. Tek başına Fototerapi (Işık Tedavisi) çoğu zaman sarılık tedavisini iyileştirir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu