Genel Kültür

Kaymakam Nasıl Olunur Yapılması Gerekenler

Kaymakamlık mesleği kamu mesleklerinden birisidir. Günümüzde en saygın mesleklerden biri olan kaymakamlık mesleği oldukça tercih edilmek istenen bir meslektir. Kaymakam olmak için kamuda yer alan sınavlara girmeniz gerekmektedir. Kaymakam olmak isteyenler ise kaymakam olma şartlarını ve 2020 yılı itibari ile güncellenen bilgileri araştırmaktadırlar. Kaymakam olmak için mutlaka ilgili bölümlerden 4 yıllık bir bölümden mezun olma şartı aranır. Lisans mezunu olmak kaymakam olmak için aranan ilk kriterlerdendir. Kaymakam nasıl olunur sorusuna cevap olarak ilk olarak bu bilgiyi verebiliriz.

Kaymakam Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

– Siyasal bilgiler fakültesi, Hukuk fakültesi, İktisat fakültesi, İşletme, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde ki bölümlerden birinden mezun olmak.
– 35 yaşını aşmamış olmak.
– Kaymakamlık sınavında en az 70 puan aşmış olmak.
– Kaymakamlık sınavını geçtikten sonra girilecek olan 4 farklı mülakatta iyi dereceler elde etmek.

Kaymakamlık Staj Dönemi Nasıldır?

Bütün bu şartlarını yerine getirdikten sonra direkt olarak kaymakam olarak göreve başlamayacaksınız. Öncelikle bu şartları sağladıktan sonra kaymakamlık için açılmış olan özel kurslara girmeniz gerekmektedir. Kaymakamlık için 3 yıl bir staj süreci yer almaktadır. Bu 3 yıllık staj döneminin 1 yılı ise yurt dışı görevi olarak yer almaktadır. Kaymakam nasıl olunur 2020 yılına göre ise şartlar aynıdır. Her sene kaymakamlık sınavı yapılmaktadır. Kaymakam olmak isteyenler kaymakam adaylığı sınavına nasıl çalışılır şeklinde araştırma yaparak bu sınavlara hazırlanmaktadırlar.

Kaymakamlık Sınavı Nasıldır?

Kaymakamlık sınavında toplam 100 tane soru sorulmaktadır. Farklı branşlarda yer alan sorular neticesinde toplam 100 adet soru bulunmaktadır. Kaymakamlık sınavını geçenler bu sınav hakkında bilgi vermekte ve nasıl kaymakam oldum şeklinde yazı paylaşarak tecrübelerini aktarmaktadırlar. Kaymakam olmak için nasıl çalışmalıyım diyorsanız bu yazıyı okumaya devam edebilirsiniz. Kaymakamlık sınavında yer alan branş dersler ve soyu adedi şu şekildedir;

İlginizi Çekebilir
Kan Grubu Nasıl Belirlenir ve Hangi Gruba Kan Verebilirsiniz?

Kaymakamlık Sınavında Yer Alan Alan Dersleri ve Toplam Sorular

Genel yetenek ve genel kültür alanından 34 adet soru, Türkçe alanından 14 soru, Türkiye’nin sosyo ekonomik yapısı alanından 10 soru, İnkılap tarihinden 4 soru,  Alan bilgisinden toplam 66 soru, Türkiye’de demokratikleşme ve insan hakları alanından 6 soru, Anayasa hukukunda 13 soru, İdare hukukunda 18 soru, Türkiye’nin idari yapısından 14 soru, Türkiye’de mahalli idareler alanından 9 soru, Makro ve Mikro iktisattan ise toplam 12 soru olmak üzere genel olarak 100 soru sorulmaktadır.

Kaymakam Olmak İçin Mülakat Süreci

Kaymakam olduktan sonra bir mülakat sürecine tabi tutulacaksınız. Bu mülakat sürecini de geçen adaylar kaymakam olmak için gerekli olarak kursa gönderilecekler. Bu kurs ise 3 yıl stajdan oluşan bir kurstur. Genel olarak kademeli şekillerde farklı alanlarda çalışarak en yüksek mevki olan kaymakamlık mevkisine yükselebilrisiniz. Kaymakam olmak için toplamda 4 farklı mülakattan geçiyorsunuz. Özellikle vali kaymakam nasıl olunur diyenler bu mülakat süreçlerini iyi araştırması ve bilmesi gerekir. Yetenek beceri ve kişilik özellikleri ile ilgili bir mülakat sürecine girersiniz.

Belirli tarihlerde belirlenen mülakat süreçlerine katılarak kaymakamlık için mülakata hazır olmalısınız. Toplam mülakat süreci ise 150 dakika kadar sürebilmektedir.

Kaymakamlık Böreği ile İlgili Olarak

Kaymakamlık böreği kaymakam olduktan sonra veya olmadan önce yiyebileceğiniz çok güzel bir börek türüdür. Kaymakam böreği nasıl yapılır şeklinde araştırma yoğun şekilde yapılmakta olunup bu börek ile ilgili bilgi edinmektedirler. Kaymakam böreği malzemeleri şu şekildedir;
– 1 kilo yufka
– 7 tane patates
– 2 adet soğan
– 1 demet maydanoz
– Nane
– Zeytinyağı
– Kaymak
– Karabiber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu