Şifalı Bitkiler

Keten tohumu faydaları nelerdir?

Latincede "çok şifalı bitki" anlamına gelen keten tohumunu bilimsel adı "Linum usitatissimum" dur. Keten tohumu 4-6 mm. uzunluğunda parlak ve kahverengi renkte, şekil olarak ise susamı andırmaktadır. Keten tohumu isteğe göre tarımı yapılabilmekte ve çalılıklarda ve ormanlarda dahi yetişebilmektedir.

Kimyasal tedaviye karşılık şifalı bitkilerin önemi günden güne artmaktadır. Vitamin ve mineral bakımından zengin bir bileşime sahip olan keten tohumu da bunlardan bir tanesidir. Geçmişten günümüze 10 bin yıldır kullanılan keten, kalp sağlığından yaşlılık etkisinin giderilmesine, şişmanlık sorunundan kabızlığa kadar birçok soruna çözüm üretmektedir. Bundan dolayı keten tohumu, son zamanlarda beslenme uzmanlarının menülerinde sıklıkla yer almaktadır. Keten tohumundan azami derecede yararlanmak ve sağlıklı, uzun bir hayata adım atmak için istiyorsanız günde bir çorba kaşığı kadar keten tohumu tüketmeniz yeterli.

Keten Tohumunun Genel Özellikleri

Keten tohumu faydaları nelerdir?; Latincede “çok şifalı bitki” anlamına gelen keten tohumunu bilimsel adı “Linum usitatissimum” dur. Keten tohumu 4-6 mm. uzunluğunda parlak ve kahverengi renkte, şekil olarak ise susamı andırmaktadır. Keten tohumu isteğe göre tarımı yapılabilmekte ve çalılıklarda ve ormanlarda dahi yetişebilmektedir. 30 ile 100 cm. ye kadar uzayabilen keten, Haziran-Ağustos aylarında mavi olan renkte çiçeklenmektedir. Genellikle Akdeniz Bölgesine dağılım göstermekte ve özellikle ılık iklimlerden hoşlanmaktadır. Keten tohumları yaklaşık olarak bir yıl kadar canlılığını koruyabilmektedir. Bir yılı aşan tohumlar canlılığını yitirdiği için beslenme değerleri düşmektedir.

Keten Tohumunun Bileşimi

Keten tohumunun en nemli özelliklerinden bir tanesi vücudun üretemediği ve dışarıdan alınması gerekli olan hayati öneme sahip bir yağ asidi olan OMEGA-3 ve OMEGA-6 yağ asidine sahip olması. Bu özelliği kendine en yakın olan balıkta(soğuk sularda yaşayan) bulunmaktadır. Fakat balık her keseye hitap etmeyen bir gıda olduğu için, keten tohumu önemli yer tutmaktadır. Keten tohumu lif bakımından da zengin içeriğe sahip. Bunlara ilaveten kendi küçüktür ama ihtiva ettiği moleküller yoğundur. Mineral olarak potasyum, magnezyum, demir, bakır ve çinko içermektedir. Vitaminlerden E ve B12 vitamini içermekte ve keten tohumunu kıymetli yapan özelliklerinden diğeri ise “lignan” olarak isimlendirilen bir çeşit östrojen içermesidir.

Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir?

 • Yapısındaki lignanlar sayesinde, hormonlara bağlı kanser türlerinde (göğüs, prostat vb.) doğal koruma sağlar.
 • Zengin lif kaynağı olması keten tohumunu bağırsak dostu yapar. Kabızlığı önler ve bağırsakları yumuşatır. Yanı sıra kan şekerini düzenler ve kolesterolü düşürür. Uzmanlar lif bakımından zengin beslenmenin kansere karşı da koruma yaptığını belirtmektedirler.
 • Omega-3 yağ asitlerinin vücudumuzda önemli görevleri vardır. Bu yağ asidi hipertansiyonu düşürür ve kanın pıhtılaşma oranını düşürür. Bu sayede de koroner kalp rahatsızlıkları önlenmiş olur. Düzenli keten tohumu kullanımı ateroskleroz adı verilen damar sertliğini de önler.
 • Unutkanlığı önler. Hafızayı keskinleştirir.
 • Cilde parlaklık verir. Yapısındaki Omega-3, B12 ve lifler, hücrelerin genç kalmasını sağlıyor. Bu sayede yaşlılık etkilerini geciktiriyor.
 • Öksürüğü keser.
 • Yapılan deneyler keten tohumunun kolon kanserini önlediğini göstermiştir.
 • Eklem romatizmasında olumlu etkilere sahiptir.
 • Tokluk hissi verdiği için zayıflamaya yardımcı olarak kullanılabilir. Zayıflamaya neden etken faktör ise yine omega-3 yağ asitleridir.
 • Et tüketmeyen kişiler için ideal B12 vitamini kaynağıdır. Çünkü B12 hayvansal gıdalarda bulunmakta, fakat keten tohumu bunun dışında yer alır.
 • Keten tohumu, lignan sayesinde kadınlarda menopoza bağlı yakınmaları azaltır. Adet dönemindeki kadınlarda şikâyetleri dindirir.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • Sinir sistemini güçlendirir.
 • Dışarıdan kullanılırsa yaraların çabuk iyileşmesini sağlar. Egzama ve sedef gibi hastalıklarda olumlu etkiler yapar.
 • Nefes darlığı, astım, ses kısıklığı ve bronşite iyi gelir.
 • Dolama, çıban, burkulma, çıkma ve basur gibi durumlarda keten tohumu lapası kullanılabilir. Lapa, ılık olarak ilgili bölümün üzerine konulur.
 • Saç ve tırnakları besler.
 • Kadınlarda kısırlık sorunun çözümüne katkıda bulunur. Bunu, rahim işlevlerini artırarak başarmaktadır. Ayrıca erkeklerdeki kısırlıkta da olumlu etkiye sahiptir. Spermlerin sağlıklı olmasını sağlar.
 • Keten tohumu yağı, prostatın iltihaplanmasına engel olur. Prostatın belirtisi olan idrar torbası şişmesi bu yağın kullanımından sonra azalır.
 • Kemikleri kuvvetlendirir.

Keten Tohumu Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Keten tohumu faydaları nelerdir? Keten tohumunu baharatçılardan rahatlıkla temin edebilirsiniz. Keten tohumu almadan önce dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Bunun en başında tohumların çimlenebilme özelliğine sahip olması gelir. Çimlenme yeteneği olmayan ölü keten tohumları sağlık açısından fazla bir şey ifade etmemektedir.

Keten tohumu satın alırken, Keten tohumunun faydalı olduğundan emin olmak için mutlaka sarı renkte olmasına dikkat edilmelidir.

Keten Tohumu Nasıl Kullanılır?

Keten tohumu faydaları nelerdir?; Tıpkı diğer tohumlar gibi keten tohumunun da çiğnenerek yutulmasında fayda vardır. Çiğnenmesi size güçlük geliyorsa öğütülmüş keten tohumlarını tercih edebilir ya da kendiniz evde öğütüp kullanabilirsiniz. Hazır alınan öğütülmüş keten tohumunun ne zaman öğütüldüğünü ve taze olup olmadığı bilemeyeceğinizden öğütme işleminin evde yapmasını daha uygun buluyoruz. Şayet keten tohumunu öğütülmüş olarak saklamak istiyorsanız bunun için hava almayan kapalı kaplar ve soğuk ortam tercih etmelisiniz.

Öğütülmüş tohumlar evde yaptığınız börek, çörek ve ekmek türü hamur işi gıdaları yaparken buğday ununa karıştırarak istifade edebilirsiniz. Bunların dışında öğütülmüş keten tohumu oranını ayarlayarak yemek ve çorbalara katılabilir, bal ile karıştırarak kahvaltı sofralarınızı renklendirebilirsiniz. Keten tohumunun diğer bir kullanım ve damak tadı olarak önerebileceğimiz yöntemi ise kavrularak tüketilmesidir. Kavrulması lezzetini daha da artırarak keyif almanızı sağlayacaktır. Keten tohumu yağını salatalara katarak yararlanabilirsiniz.

Öğütülmüş 1 çay kaşığı keten tohumu 1 bardak sıcak suda demlenerek elde edilen çayı içilerek de istifade edilebilir.

Keten tohumundan yağ da elde edilebilmektedir. Keten tohumu yağı keten tohumunun kendisi kadar yaralı özelliklere sahip ve kullanılabilirliği bulunmaktadır. Keten tohumu yağının ısı ve ışıktan korumaya özen gösterilmelidir.

ÖNEMLİ NOT:

 • Çocuklarda yetişkinlerdeki ölçü kadar kullanılmamalı. Gerekirse ölçü azaltılmalıdır.
 • Kullanımda aşırıya kaçmayınız. Özellikler kadınlarda selülite sebep olabilir.

Keten tohumu destek bir gıdadır. Faydalı olabilmesi için düzenli kullanım gerekmektedir. Sadece keten tohumuna güvenerek doktora gitmemezlik yapmayınız.

SAĞLICAKLA KALINIZ

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu