Sağlık

Kıl dönmesi nedir? Kıl dönmesi belirtileri nelerdir?

Kıl dönmesi vücudun herhangi bir yerinde derideki gözeneklerden kılların içeriye girerek deri altında büyümesi sonucu o bölgede enfeksiyon meydana getirmesi veya yine herhangi bir bölgede deri altından gelen kılların deri üzerine çıkamaması nedeniyle tekrardan deri altına doğru dönmesi ve burada enfeksiyon yapmasıdır. Bu makalemizde Kıl dönmesi olan hastalar için neler yapabilecekleri hakkında tavsiyeler sunuyoruz.

Kıl Dönmesi Nedir?
Kıl dönmesi vücudun her hangi bir yerinde derideki gözeneklerden kılların içeriye girerek deri altında büyümesi sonucu o bölgede enfeksiyon meydana getirmesi veya yine her hangi bir bölgede deri altından gelen kılların deri üzerine çıkamaması nedeniyle tekrardan deri altına doğru dönmesi ve burada enfeksiyon yapmasıdır.

Kıl Dönmesi Neden Olur?

Kıl dönmesine en çok kalçalar arasında bulunan kuyruk sokumu bölgesinde rastlanır, bu nedenle bu soruya kaba et bölgesinde oluşan kıl dönmelerinin nedenleri şeklinde cevap verelim.
Yanlış pozisyonda oturmadan dolayı kalçalar arasındaki bölge gerilir, gerilen bu bölgedeki deri gözenekleri genişlemeye başlar ve genişleyen gözeneklerden içeri kılla girerek deri altına doğru büyür dolayısıyla burada iltihaplanma başlar ve enfeksiyon oluşur.

Kıl Dönmesinin Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın ilk başlarında kıl dönmesi olan bölgede hafif bir şişlik olur bu şişlik zamanla büyüyebilir. Kaşıntı, şişlik ve kötü kokulu iltihabi akıntılar diğer belirtilerdir.

Kıl Dönmesine Kimlerde Daha sık Rastlanır?

✅Uzun süre pozisyon değiştirmeden oturanlarda, mesleki gereklilik nedeniyle sürekli oturmak zorunda olanlarda(masa başı işi olanlar, uzun yol şoförleri vb)
✅Otururken kaykılarak oturanlarda
✅Kilolu olanlar ve çok terleyenlerde
✅15 ila 30 yaş arası gençlerde çünkü bu yaşlar arasındaki kişilerde hormonal olarak ciltleri kıl dönmesi oluşmasına daha yatkındır.

Kıl Dönmesinin Tedavisi Var mıdır?

Evet kıl dönmesinin tedavisi mümkündür fakat kıl dönmesinde uygulanacak tedaviye gerekli muayeneler sonrasında hekiminiz karar verecektir. Çünkü bazı durumlarda ameliyata gerek kalmaksızın tedavi ilaçlar ile yapılabilecektir.
Kıl Dönmesinde Hangi Tedavi Yöntemleri Vardır?
Bu sorunun yanıtı için kıl dönmesinin hangi aşamada olduğu sorulmalıdır. Kıl dönmesinin dört evresi vardır ilk iki evrede tedavi için ameliyata gerek yoktur bir takım ilaçlarla tedavi mümkündür fakat hastalığın ilerlemiş aşmalarında ameliyat artık kaçınılmaz olacaktır.

Kıl Dönmesinde Bitkisel Tedavi?

Kıl dönmesi üzerine eskiden beri kullanıla gelen bir tedavi vardır. İrice bir soğan ikiye bölünüp iç kısmı ısıtılır ve kıl dönmesi olan bölgeye basılır soğuyana dek burada tutulur. Bura da önemli olan soğanın dayanılabilecek kadar sıcak olmasıdır. Bu işlem günde 3-4 defa yapılırsa hastalıkta iyileşme görülebilir.

Kıl Dönmesi Tedavi Edilmezse ne Olur?

✅Kıl dönmesi tedavi edilmediği taktir de vücutta biriken iltihap nedeniyle ateşlenmeler ve titremeler başlayabilir.
✅ Kıl dönmesinin genel olarak kuyruk sokumu bölgesinde olduğu söylemiştik. Zamanında tedavi edilmeyen kıl dönmeleri nedeniyle o bölgede biriken iltihaplar kuyruk sokumuna geçerek kemik iltihabına neden olacaktır fakat unutulmamalıdır ki kemik iltihabı oldukça zor ve meşakkatli bir tedavi gerektirmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu