Gezi & Tatil

Kocaeli’de Gezilecek Yerler

Kocaeli sınırları içerisinde bir geziye niyetlendiyseniz doğru yerdesiniz. Bir yandan çayınızı ya da kahvenizi yudumlarken diğer yandan kültürel faaliyetlerinizi sürdürebileceğiniz yerleri sizin için bir araya getirdik.

Kocaeli’de Gezilecek Yerler: Kocaeli sınırları içerisinde bir geziye niyetlendiyseniz doğru yerdesiniz. Bir yandan çayınızı ya da kahvenizi yudumlarken diğer yandan kültürel faaliyetlerinizi sürdürebileceğiniz yerleri sizin için bir araya getirdik.

Gezinize il merkezi İzmit’in tarihi demiryolu caddesinden başlayabilirsiniz. Bu cadde şimdilerde “Yürüyüş Yolu” adıyla anılır. Her iki tarafına dizilen yeme içme mekânlarıyla ünlüdür. Yürüyüşünüz adım başı karşınıza çıkan işportacılar, mısırcılar ve sokak şarkıcılarıyla çok daha eğlenceli bir hale gelecektir.

Atatürk Anıtı

 Kocaeli’de gezilecek yerler içerisinde ilk uğrak yeriniz Cumhuriyet’in onuncu yılında Nejat Sirel tarafından yapılan Atatürk Anıtı olmalıdır. Kendisi bronzdan, kaidesi Marmara mermerinden inşa edilen bu anıt, şehri gözleyen Saat Kulesi ve Sultan Abdülaziz’in Av Köşkü yakınlarına hazırlanmış tören alanında yer alır. Sağ eli batıyı işaret ederken yüzü İzmit Körfezi’ne dönüktür.

İzmit Saat Kulesi

1900 yılında İzmit valisi Musa Kazım Bey denetiminde yaptırılan İzmit Saat Kulesi, tarihi eser meraklıları için görülmeye değer. Saatlere olan merakı ile ünlü II. Abdülhamit, padişah oluşunun 25. yılında çıkardığı bir fermanla, valilerden, Anadolu şehirlerine saat kuleleri yaptırmalarını ister. Böylece lüks birer eşya olan saatlerin halka ulaşmasını sağlamış olur.

😊İstanbul Gezilecek Yerler Listesini Buradan Okuyabilirsiniz.😊

Mimar Vedat Tek’in eseri olan kulenin her katında farklı bir mimari uygulanmış, farklı süslemeler kullanılmıştır. Kulenin girişi kuzey cephesindedir. Diğer üç cephede mermer motifli çeşmeler bulunur. Bu çeşmelerin alınlığında ve kapıda kitabeler vardır. Üçüncü katta mermer madalyonlar içerisinde II. Abdülmamid’in tuğrası yer alır. Yapıldığı tarihten günümüze dek pek çok kez restorasyon görmüştür.

Osman Hamdi Bey Köşkü

 Ünlü Türk ressamlardan biri olan Osman Hamdi Bey’in köşkü, Kocaeli’ne yolu düşen sanat meraklılarının asla kaçırmamaları gereken bir mekândır.  Osman Hamdi Bey, bu köşkü yirmi 26 yıl boyunca yazlık olarak kullanmış, pek çok ünlü eserini burada tamamlamıştır.  Köşkte bütün önemli eselerin replikaları ve Osman Hamdi Bey’in balmumundan yapılmış heykeli yer alır. Fransız mimarisinden etkilenerek yapılmış köşkün deniz gören güzel bir bahçesi vardır. Bölgede gezmeye devam ederken dilerseniz bu bahçede soluklanabilir, ya da Saat Kulesi’nin etrafındaki şık kafelerden birinde yeme içme ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir
Odessa’da Yapılacaklar Listesi

İzmit Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

 Beş bin küsür yıllık bir geçmişe sahip olan Kocaeli’de gezilecek yerler arasında en önemlisi şüphesiz ki İzmit Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’dir. İlk kez 2007 yılında halka açılmış olan müze, Tarihi Gar Binaları kompleks alanı içerisinde yer alır. Müze arşivindeki Roma, Bizans ve Osmanlı dönemine ait tarihi eserlerin bir bölümü müze binasında, diğer bölümü bahçede sergilenir.

Gayret Müzesi

 Görülmesi gereken diğer bir müze, Gayret Gemisi’dir. Bu gemi, Kore ve Vietnam savaşlarına katılmış, ABD yapımı USA Everson adlı geminin ta kendisidir. 1973 yılında satın alınarak Türk Donanma Komutanlığı’na katılmış, 1995 yılına kadar birçok tatbikatta yer almıştır. Askeri hizmetten ayrıldıktan sonra Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve Donanma Komutanlığı’nın çalışmalarıyla Gayret Müzesi olarak İzmit Garı önündeki Marina’da halka açılmıştır.

Atatürk ve Redif Müzesi

 Osmanlı İmparatorluğu döneminde Redif subayları için Redif Dairesi olarak yapılan bu bina 1999 depremi öncesinde Askeri Mahkeme olarak kullanılmış, depremde hasar görmüştür. Deprem sonrası yapılan restorasyon çalışmalarının akabinde müzeye çevrilmiştir.

Av Köşkü Saray Müzesi

 Dördüncü Murat döneminde yapılan ilk hâlinin yıkıldığı biliniyor. Günümüze ulaşan şekli, Sultan Absülaziz döneminde yeniden inşa edilmiş olandır. Mimarı Amira Karabat Balyan’dır. Tavanındaki süslemeler Fransız ressam Sason tarafından yapılmıştır. En önemli özelliği, İstanbul dışında yapılmış olan tek saray olmasıdır. 1999 depreminde büyük hasar gören bina yeniden restora edilmiş, 2007’den itibaren Saray Müze olarak halka açılmıştır. Alt katın zemini mermer,  üst katınki ahşap parke döşelidir.

Harikalar Sahili

 Çocuklu aileler için Kocaeli’de gezilecek yerler söz konusu olduğunda ilk akla gelen Derince ilçesinin 60 Evler semtinde bulunan Harikalar Sahili olmalıdır. 2005 yılında yapımına başlanan sahil, 2007 yılında resmi olarak açılarak çevre ödülü almıştır. Masmavi körfez manzarası, şık kafeleri ve yürüyüş alanları dışında, çocuklar için yapılmış masal kahramanlarının büyük boy maketleriyle ünlüdür.

İlginizi Çekebilir
Türkiye’nin En Ücra Köşeleri

Gölkay Parkı

 Gezmeyi yürüyüş yoluna 15 dakika uzaklıktaki Bıçkıdere Göleti etrafına sürdürmeye ne dersiniz? Evet diyorsanız kendinizi 2010 yılında uluslararası bir gençlik ve spor organizyonuna ev sahipliği yapmış Gölkay Park’ında bulacaksınız. Bu park, çocuklar için oyun alanı, spor ve dinlenme tesisleri, yürüyüş ve bisiklet yollarıyla her türlü ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz niteliktedir.

Darıca Hayvanat Bahçesi

 Sıkı bir hayvan severseniz Darıca Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı tam size göre.  Nesli tükenmekte olan hayvanları koruma amacıyla kurulmuştur. Darıca Hayvanat Bahçesi size 250’den fazla hayvan türü ve 3000 civarı hayvanı doğal yaşamları içerisinde tanıma ve keyifli zamanlar geçirme olanağı sunar. Parkta ayrıca hayvanların dışında 400’den fazla bitki türü ve 8000 civarı bitki bulunur.

Maşukiye

 Gezinizi şehrin gürültüsünden uzak, mis gibi bir havada, doğal güzelliklerle baş başa mı sürdürmek istiyorsunuz? O halde Maşukiye tam size göre. Kartepe ilçesine bağlı, İstanbul’dan sadece bir buçuk saat uzaklıktaki bu cennet belde, alabalık tesisleriyle ünlüdür. Dilerseniz bu tesislerde yöresel ürünlerle hazırlanmış şık kahvaltılarlar da yapabilirsiniz. İster günü birlik gider, isterseniz konaklama tesislerinden yararlanırsınız. Bol bol dinlenir, doğada yürüyüş yapar, çalışma hayatının stresini üstünüzden atarsınız.

Sekapark

 Eski Seka Kâğıt Fabrikası arazisine kurulmuş olan Sekapark’ın dünyanın en büyük kent parklarından biri olduğunu biliyor muydunuz? Tam da bu nedenle, Kocaeli’de gezilecek yerler listenizde ilk sıralarda yer olmayı hak ediyor.  Kâğıt Müzesi, balık lokantaları ve kafeleriyle size kendinizi iyi hissettirecek bir mekândır. İçinde kendine ait spor tesisleri, uçurtma tepesi, kaykay pisti, çim alanları, 2000 araçlık otoparkı, bisiklet ve yürüyüş yolları bulunur.

Ballıkayalar Tabiat Parkı

 Tatil günlerinizi kamp kurarak ya da günü birlik piknikler yaparak geçirmek istiyorsanız. 1995 yılında milli park kabul edilen Ballıkayalar Tabiat Parkı iyi bir seçim olacaktır. Doğayla iç içe yürüyüşler yapabilir, dağa tırmanabilirsiniz. Gebze’ye 10 kilometre uzaklıktaki bu parka giriş ücretlidir. Kamp alanını kullanacaksanız, bunun için de ücret ödersiniz. Parkın içinde herhangi bir tesis bulunmuyor. Yiyecek içecek ihtiyaçlarınızı ancak park yakınındaki Tavşanlı ve Demirciler köylerinden karşılayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir
Koh Samui Gezi Rehberi |Koh Samui Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Soğuksu Piknik Alanı

 Merkeze bağlı Bahçecik Beldesi’nde yer alan yaklaşık bin kişilik, geniş bir mesire yeridir. Ağaçların altında piknik yapmaktan hoşlananların ilk tercih edecekleri yerlerden biri olmalıdır. Şayet yanınızda yiyecek ya da mangal taşımaktan hoşlanmıyorsanız bütün ihtiyaçlarınızı tesislerden karşılayabilirsiniz. Bölgeye adını veren Soğuksu, mide hastalıklarına iyi gelmektedir.

Maşukiye Kirazlı Yaylası

 Doğayla iç içe olmak isteyenler için bir başka seçenek de Kartepe’nin girişindeki Kirazlı Yayla’sıdır. Dilerseniz İzmit Körfezi ve Sapanca Gölü’ne karşı, büyülü bir manzara içerisinde pikniğinizi yapar, ya da Maşukiye alabalık tesislerinde yiyip içtikten sonra buraya sadece yürüyüş yapmak amacıyla gelirsiniz. Her iki şekilde de keyifli zamanlar geçireceğinizden emin olun.

Kefken

 Amacınız denize girmekse günü birlik gidebileceğiniz, ya da birkaç gece konaklamayı seçeceğiniz bir sahil kasabası olan Kefken tam size göre. Kovanağzı ve Kumcağız plajları yaz aylarında dolup dolup boşalmaktadır. Bu nedenle gezinizi hafta içine organize etmeniz yerinde olacaktır. Kefken’e giderseniz, jeolojik yapıları farklı taşlardan oluşan Pembe Kayalar’ı mutlaka görmelisiniz. Suyun içinde yumuşak olan bu taşlar suyun dışına çıktıktan sonra sertleşirler. Şayet geceyi Kefken’de geçirecekseniz Erim Tepesi’nden gün batımını izlemeyi unutmayın.

Kartepe Kayak Merkezi

 Konu kış turizmi olunca aklınıza ilk gelecek yer Kartepe Kayak Merkezi olmalıdır. Saman Dağları’nın zirvesine kurulmuş bu yer, Uludağ’dan çok daha ucuz olduğu için pek çok insanın uğrak yeridir.  Her ne kadar Kocaeli sınırları içerisinde olsa da bir saat uzaklıkta bulunan İstanbul’un neredeyse uzantısıdır. Dilerseniz ev kiralayabilir, her türlü kayak ekipmanını temin edebilir, kayak dersi alabilirsiniz. Pistler zorluk derecesine göre ayarlandığı için kendinize uygun olanı seçersiniz. Dilerseniz Sapanca Gölü manzarasına karşı kayak yapar, dilerseniz kar bisikleti kullanarak gezintiye çıkarsınız.

Şüphesiz ki,  Kocaeli’de gezilecek yerler bu saydıklarımızla sınırlı değil. Bunlar sadece sizin için seçtiklerimiz. Bol bol dinleneceğiniz, aynı zamanda eğleneceğiniz güzel zamanlar geçirmenizi dileriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu