Anne Çocuk

Kolik Bebekler İçin Sesler

Annelik ve babalığın acemilik dönemleri yetmezmiş gibi kolik bebek kavramı da ortaya çıkınca, büyük sorumluluğun başladığı an gelip çatmıştır. Bebek adeta ağlamak istermiş gibi hiç durmadan, nefes bile almadan ağlar durur. Bunun nedenleri hakkında bilgi sahibi değilseniz ve bebeğinizi sesler yoluyla sakinleştirmek istiyorsanız, buyurun başlayalım.

Annelik ve babalığın acemilik dönemleri yetmezmiş gibi kolik bebek kavramı da ortaya çıkınca, büyük sorumluluğun başladığı an gelip çatmıştır. Bebek adeta ağlamak istermiş gibi hiç durmadan, nefes bile almadan ağlar durur. Bunun nedenleri hakkında bilgi sahibi değilseniz ve bebeğinizi sesler yoluyla sakinleştirmek istiyorsanız, buyurun başlayalım.

Kolik Bebekler Nasıl Sakinleştirilir?

Kolik bebekleri sakinleştirme yöntemlerine gelmeden önce dilerseniz, şöyle ucundan kolik ne anlama gelir, ona bakalım. Kolik, bebeğin ilk 3-4 aylık yaşam diliminde, haftada minimum 3 gün, akşamüstü saatlerinde en az 3 saat durmadan ağlaması ‘kolik’ bebek şeklinde tanımlanabilir. (Bu ağlama minimum 3 hafta sürerse) Bu ağlamaya, kulak tırmalayıcı çığlıklar da eşlik eder. Kolik teşhisini siz koymayın, uzman doktora göstermelisiniz. Ama bebeğinizi şefkatle sakinleştirmeniz mümkün. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz?

Kolik bebeğiniz devamlı ağlıyorsa ve siz onu sakinleştirmek istiyorsanız, aşağıda yer alan yöntemleri deneyebilirsiniz.

Her şeyden önce kolik teşhisini siz koymayın. Neticede bu bilimsel bir olay, bilgi gerektirir. Dijital ortamda yer alan belirtiler neler, yazılarına bakarak ‘bebeğim kolik’ dememelisiniz. Uzman doktora gitmeli ve ondan teşhisi almalısınız.

✅ Uzman doktorlar, bebeğinize kolik teşhisi koyarlarsa, artık eminsiniz demektir. Yapmanız gereken ilk şey sakin olmak ve rahat davranmaktır. Bebeğinizdeki bu kolik durumun geçici olduğunu asla unutmamalısınız. (en geç 4.aydan itibaren son bulur)

✅ Uzman doktorlar muhtemelen bebeğinizin sakinleşebilmesi için damla şeklinde ilaç reçete edecekler. Bunu tavsiye edildiği gibi kullanmanızda fayda var. Bebeğiniz bir süre bu ilaçlarla sakinleşebilir.

✅Asansör hareketi genellikle bebeğinizi sakinleştirmek için idealdir. (Çok nazikçe, aşağı ve yukarı, aşağı ve yukarı)

✅Doktorunuz rezene çayını tavsiye ederse, sakinleşmesi için 1-2 damla şeklinde ona verebilirsiniz.

✅Kolik bebeklerin ağlama saatleri genellikle akşam üstü olur. Bu yatıya kadar süren bir süreçtir. Saatleri mutlaka tespit etmelisiniz. Bu zamanlarda kendi evinizde olmanız, çok daha iyi olacaktır.

✅Kolik bebek sesleri sizin en iyi çareniz olabilir. Kolik bebekler için alternatif birçok seçenek mevcut. Süpürge sesi, yağmur sesi, araba sesi kolik bebeklerin sakinleşmesi için idealdir.

İlginizi Çekebilir
Corona Virüs Mide Bulantısı Yapar mı?

✅Kolik bebek sesleri süpürge anne karnındaki sesler, dalga sesleri şeklinde çok farklı seçeneklerde İnternet ortamında bulunur. Bunları indirebilirsiniz.

Kolik Bebek Sesleri

Kolik bebekler, yukarıda verdiğimiz yöntemlerle sakinleşebilir. Onları sakinleştirmenin en iyi yoluysa, beyaz gürültü seslerini seçmektir. Beyaz gürültü sesleri, bebeğin anne karnındayken duyduğu sese, çok yakın olan seslere denmektedir. Kolik bebekler için anne karnındaki sesler onun sakinleşebilmesi adına önemlidir. İnternet ortamında bu sesleri indirerek, bebeğinize dinletebilir, sakin kalmasını sağlayabilirsiniz. Peki anne karnındaki sese en yakın sesler nelerdir?

Kolik bebekler, anne karnından dünyaya adımlarını attıkları an rahatsız olmaya başlarlar. Sürekli ağlamaları da bu yüzdendir. Kolik bebekler için çok fazla ses tercih edilebilir. Bunların bebeğin sağlığına ve gelişimine etki etmemesine dikkat edilmelidir. Geçici olan koliklik için sesler şöyle sıralanabilir.

✅Elektrik Süpürgesi Sesi: Anne karnındaki sese yakın olduğu ve sürekli aynı tonlamada devam ettiği için kolik bebekler uygundur. Bebeğin gelişimine zararı tespit edilmemiştir. Kolik bebekler için süpürge sesi indir şeklinde İnternet ortamında aratabilir, bunu indirebilirsiniz.

✅Saç Kurutma Makinesi Sesi: Kolik bebeğiniz için tercih edebileceğiniz bir diğer sestir. Aynı tonlamada sürüp devam eder.

✅Yağmur Sesi: Kolik bebek için yağmur sesi tercih edilebilecek diğer seçenektir. Gürültülü olmamasına, sadece yağmur sesinin gelmesine dikkat etmelisiniz.

✅Uçak Sesi: Uçak sesi hem derinden hem aynı şekilde devam ettiğinden, kolik bebekleri yatıştırmak için çok önemlidir.

✅Ninni: Bebeklerin tümü ninnilerden etkilenir. Bebeklerin ninnilerden etkilenmesinin nedeni, sesin yatıştırıcı ve aynı tonda devam etmesidir. Kolik bebekler için ninniler, diğer sesler kadar yatıştırıcıdır.

Kolik Bebek Müziği İndir

Kolik bebekler çok sayıda yöntemle sakinleştirilebilir. Tabi burada sizin sakin olmanız, sorumlu ebeveyn rolünde olmanız çok önemli. Sorununuza çözüm mantığıyla yaklaşmanız gerekli. Bebeğinizin sağlığını her şeyden önde tutmalısınız. Bebek sürekli ağlarsa, ses telleri zarar görebilir, ağlamadan dolayı bünyesi zayıflayıp sürekli hastalanabilir.

Bebeğiniz için ister anne ister baba olun, bir bilim insanına dönüşün. Araştırmanız, okumanız ve doğru bilgiyi öğrenmeniz, bebeğinizin gelecek yıllarının tamamını etkileyecektir. Kolik bebekler için müzik sesi indirmeniz, bebeğinizi sakinleştirmeniz için ideal seçeneklerden sadece birisi.

İlginizi Çekebilir
Çocuklarda Göz Kayması Nasıl Anlaşılır?

Kolik bebek sesler konusunda duyarlı olduğundan buna tepki verecek, sizde daha rahat edebileceksiniz. Kolik bebek indir şeklinde arama yapmanız halinde, bilgisayarınıza veya telefonunuza sesleri indirmeniz mümkün.

Kolik Bebekler İçin Müzik Seçimi

Kolik bebeğinizi sakinleştirmek ne kadar önemliyse, onu sakinleştirmek için seçeceğiniz yöntemler aynı derecede önemli. Bebeğiniz için filozof olmaya hazırsanız eğer, araştırmalarınızı yapmaya başlayabilirsiniz. Kolik bebekler için müzik seçimi yaparken, onun rahatsız olmayacağı, gelişiminin olumsuz etkilenmeyeceği türdeki müzikleri indirmeye özen gösterin. Önünüze gelen tüm sesleri bebeğinize dinletmeyin. Seçim yaparken dikkat etmeniz gereken unsurları sizin için derledik.

✅Bebeğe müzik seçimi yapmayı ertelemeyin. Bunu yapan anne babalar var, ancak bebeğinizin sağlığı elinizdeki telefondan atacağınız mesajdan daha değerli. Uyanık olmalısınız. Bilmiyorum diyerek, kendinizi işin içinden sıyırmak yerine, araştırmaya hevesli olun. Müziği seçerken, önce kendiniz dinleyin.

✅Yukarıdaki seslerden herhangi birini indirebilirsiniz. Ama sesin kaliteli olmasına, başka herhangi bir ses efektinin bulunmamasına dikkat edin. Kendiniz ‘ses çok uzun olsa bile’ sonuna kadar dinleyin. (Başkası değil, bebeğiniz için)

✅Seçenekleriniz ne kadar fazla olursa, bebeğinizi daha kolay sakinleştirebilirsiniz. Saç kurutma makinesi sesi, uçak gürültüsü sesi, süpürge seçenekleriniz arasında olabilir. Tabi ninni olmazsa olmaz.

Kolik Bebekler İçin Müzik Sesi

Derinden gelen ama aynı tonda devam eden sesler, kolik bebek sesleridir. İsterseniz kendiniz bunu deneyebilirsiniz. Hep aynı ses, bir süre sonra bilincin tamamen oraya yönelmesine neden olur. Adeta hipnoz edici etkiye sahiptir. (Olumsuz anlamda değil) Her üç bebekten birisinin kolik olduğu söyleniyor. Sadece size özel bir durumun olmadığına, önce kendinizi ikna edin. Daha sonra tedbirlerinizi alın. Aksatmamaya, boş vermemeye dikkat edin. Bu sürecin geçici olduğunu asla unutmayın.

Kolik bebekler için müzik sesleri, bebeğinizin düşlerinde anne karnı ortamını hatırlatır. Anne karnında, sesler sabittir. Bebek orada rahat olduğu için bir yandan oraya özlem duyar. Modern çağın, radyasyon yayıcı cihazları, gürültüleri bebeğinizin rahatsız olmasına, bu yüzden ağlamasına neden olur. Gaz kolik bebek müzikleri istediği ortamın oluşmasına bir nevi yardımcı görev görür.

İlginizi Çekebilir
Corona Virüsü Nasıl Bulaşır?

Kolik Bebek Sesleri Nelerdir?

Yukarıda bununla ilgili bilgiyi paylaşmıştık. Uçak sesleri, elektrikli süpürge sesi, saç kurutma makinesinden çıkan tek düze ses, uyutucu ninniler, bu gurupta yer alır. Bebek bu seslere karşı hassas olduğundan, bunları duyduktan sonraki aşamada sakinleşmeye başlar. Kolik bebek sesleri yağmur, deniz ve okyanus sesleridir. T

ek düze olan tüm seslerin kolik bebek sesi olduğunu söylemiyoruz, buraya lütfen dikkat edin. Yine aynı tonlamada olan seslerin, kolik bebekler için ideal müzikler olduğunu belirtmiyoruz. Derinden gelen,  tek düze ve tonları genellikle değişmeyen seslerin kolik bebek sesi olduğunu belirtebiliriz. Bunlar arasında belirttiğimiz  seslerin tercih edilmesi, sağlık için elverişli olacaktır.

Bebek Uyutucu Sesleri Hangileri?

Eski dönemlerde bebeklerin uyutulması için ninniler, çeşitli masallar söylenirdi. Masal veya ninni söyleyenin hep aynı kişi olmasına dikkat edilirdir. Bu ya anne ya da baba olurdu. Bebek aynı sese alıştığından, o ses onun için tek düze gelir ve bununla uyurdu. Tabi burada ninninin etkisini atlamamak gerekir. Ninni insanlık tarihinde, bebekleri uyutmak için neredeyse tüm dönemlerde tercih edilmiştir. Yaşadığımız çağda anne ve babalar ninni söylemek yerine, telefonlarını ellerine alıp buradan dinletirler.

Yaşadığımız çağa göre normal olan bu durum, aslında bebeğin radyasyon etkisinde kalmasına neden olabiliyor. Konumuz bu olmadığından, üzerinde durmayacağız. Kolik bebek uyutucu seslerin kolik bebek indir şeklinde bulabilirsiniz.

Bunları indirdikten sonra bebeğinize dinletebilir, daha sakin olmasını sağlayabilirsiniz. Bebeğinizin daha sakin olması huzurunuzun bozulmamasına yardımcı olur. Bebeğin ses tellerinin zarar görmesini engeller. Daha güçlü olmasını sağlar. (Ağlarken enerji harcarız)

Bebek uyutucu sesleri bir kez daha sizlere hatırlatmak istiyoruz. Süpürge sesi, yağmur, okyanus, uçak, saç kurutma makinesi, ninniler şeklinde sıralanabilir. Bebeğiniz için telefonunuza indireceğiniz seslerin bunlar olmasına özen göstermelisiniz. Bu seslerin bebek sağlığını olumsuz yönde etkilediğine dair herhangi bilimsel veri mevcut değil. Bunları tercih ettikten sonra, sonuç alamazsanız, uzman doktordan mutlaka yardım almalısınız. Kolik bebek sesleri, genellikle bebeklerin sakinleşmesine yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu