Yurt İçi

Unutulmaz Bir Kopenhag Seyahati için Bunları Not Edin

Kopenhag Seyahati için Altın Tavsiyeler

Kopenhag’a Bir Bilet

Kopenhag seyahati gerçekten kuzeyi hissedebileceğiniz bir yolculuk olacaktır. Kuzey Avrupa’da yer alan bu şehir Kopenhag Danimarka’nın başkenti olup aynı zamanda Danimarka’nın nüfus yönünden en kalabalık şehridir. Bu gün metropol şehirlerden biri olan Kopenhag 10. yüzyılda sadece küçük bir kasabaydı. Günümüzde ise Kopenhag seyahat listelerinin olmazsa olmaz şehirleri haline gelmiş durumda. Kopenhag’da yaşayan insanların hemen hemen hepsi ana dili gibi İngilizce konuşmakta olup asıl dilleri ise Danca’dır.

Şehri bu gün bu noktaya taşıyan asıl unsur kültürel bakımdan zengin olmasıdır. Bu durum hem insanların üzerinde, hem de şehrin duvarlarında, mekanlarında, kültürel yemeklerin çeşitliliğini gösteren menülerinde rahatlıkla fark edilebiliyor. Kopenhag’da yaşayan insanların gün içerisinde sürekli hareketli olmayı, eğlenmeyi,  gezmeyi seven, oldukça renkli bir kişilikleri bulunur.

Kopenhag Seyahati için En Uygun Zamanlar

Kopenhag seyahati düzenliyorsanız o zaman şehrin en güzel olduğu ayları tercih etmelisiniz.  Ancak bu konuda beğenilen aylar ve mevsimler kişiye özel olup, burada göreceli bir durum söz konusudur. O yüzden eğer havada bir toprak kokusu ve etrafı saran yağmurlu bir ay tercih etmek istiyorsanız o zaman Temmuz ve Eylül ayları arasında Kopenhag’da olmalısınız.  Bu iki ay arasında hemen hemen her gün, çok olmayacak şekilde yağmur yağmakta ve yağmurun ardından hayat kaldığı yerden, serinleyen havayla devam etmektedir.

Artık yağmurun fazlaya kaçmaya başladığı ay ise Mart’tır. Haziran ve Temmuz aylarında ise Kopenhag’da güneşin etrafı sardığı ve sıcaklığını insanlara yansıttığı yaz mevsimi yaşanır. Ancak bu konuda kararsız olup ve aynı zamanda seçtiğiniz aylar içinde gitmekten mutlu olacağınız dönem ise Mayıs ile Eylül ayının arasındaki zaman dilimidir. Bu iki ay asarında Kopenhag gerçekten görülmeye değerdir ve kısa bir Kopenhag seyahati dahi size güzel maceralar vaat eder.

Kopenhag Seyahati Sırasında Yiyebileceğiniz Yemekler ve Yapabilecekleriniz

Kopenhag şehrine ilk seyahat ettiğinizde yiyeceğiniz ilk şeyde büyük bir ihtimalle balıklı bir sandviç olacaktır. Çünkü Kopenhag’ın balık ile yapılan yemeklerinin yanında en ünlü yiyeceği çavdar ekmeğinin içine konulan balık, et, peynir ve yeşilliğin bulunduğu bu balıklı sandviçtir.  Ayrıca daha birçok yerli yemekleri ise girdiğiniz her yerde bulabilirsiniz. Bunun yanında şehri gezerken oldukça fazla tüketeceğiniz sokak yemeği ise hot dog, olacaktır. Bu sosisli bir sandviçtir.

Kopenhag’ı gezerken kendinize rehber edinmenize bile gerek yok. Çünkü şehrin merkezi bile gezilecek, görülecek ve yapılacak birçok aktiviteyi bulunduruyor. Başta daha çok yer gezebilmek için Kopenhag’da oldukça ucuz olan bisiklet kiralaması yapabilirsiniz. Çünkü Kopenhag tam bir bisiklet sever bir şehir olup dünyada da bisiklet dostu olarak adlandırılmıştır. O yüzden bir bisiklet kiralayıp şehrin her yerinde yavaş yavaş ilerleyerek Kopenhag’a seyahat etmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Sakin ve manzaralı bir yere ulaşmak istediğinizde ise pedallarınızı Christiansborg Palace kulesi için çevirebilirsiniz. Burası harika bir gece manzarası bulunan ve şehrin ışıltısının en çok karelere alındığı sakin ve manzara keyfini çıkaran yüzlerce insanın bulunduğu aynı zamanda kalabalık bir yerdir. Bu kulenin sessizliği ve sakinliği ise konuşmayan o kalabalık sayesinde sağlanıyor. Kopenhag’da bu turun ardından akşam yemeği yiyip kendinizi Faelledparken Parkı’nda kurulan açık hava sinemasına atabilirsiniz. Güzel bir film ile günü tamamlayabilir ve ertesi gün ise gezmekle bitiremeyeceğiniz sanat galerilerine göz atabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Özel Bir Cape Town Turu

Kopenhag Seyahati ve Kopenhag’da Gezilebilecek Yerler

Kopenhag şehrine yapacağınız seyahatlerinizde daha öncesinde hayal bile edemeyeceğiniz yerleri gezme imkanı da bulabilirsiniz. Bunların ilki Tivoli bahçeleri olabilir. Çok büyük bir alana kurulan bahçenin içerisinde, özellikle bir masalın içindeymiş gibi hissedeceğinize eminim. Ayrıca içerisinde geniş bir alanda yemek ve dinlenmek için yerler ve mekanlarda bulunuyor.

Farklı hayvan türlerini görmek için ise Kopenhag Zoo’yu ziyaret edebilirsiniz. Bu hayvanat bahçesinde tam 264 farklı hayvan türü mevcuttur.  Şehir merkezinde Nyhavn Kanalını ziyaret edebilir ve Amalienborg Sarayında ise sadece numaraları değişen ve hep Frederick, Christian  isimleriyle anılan kralların, kraliçelerin eşyalarını görebilirsiniz.

1. Tivoli Bahçeleri

Tivoli bahçeleri, Kopenhag şehrinde 1843’ te kurulmuştur. Tivoli bahçesinin konum itibariyle merkezden yürünebilecek bir mesafede olması ve aynı zamanda çoğu kurumsal devlet binasına yakın olması nedeniyle oldukça fazla ziyaretçi çekmektedir.  En çok ise Walt Disney ve Andersen tarafından ziyaret edilmektedir.

Tivoli bahçesini diğer bahçelerden ayıran en büyük özellik ise tarihi binaları içinde bulunduran, büyük bir lunaparkının yanında egzotik bir mimarisinin de bulunuyor olmasıdır. Seyahat listenize bu bahçeyi de alabilir hatta ziyaret tarihinizi bahçeyle özdeşleşmiş Summer Classical ve Friday Rock adlı iki geleneksel etkinliğe de denk getirebilirsiniz.

2. Kopenhag Zoo

Küçük büyük ve farklı türlerdeki hayvanlar her zaman bir arada görülmeyebilir. Ancak Kopenhag Zoo’da 264 birbirinden farklı türleri ve 3 bine yakın canlıyı bir arada bulabilirsiniz. Hem büyüklerin hem de küçüklerin dikkatini çeken bu canlılar sevimli hareketleriyle ziyaretçilerine de eğlenceli anlar yaşatıyor.

1859 yılında açılan Kopenhag Zoo’da 1.500 metre karelik ve yağmur ormanlarının bulunduğu bu alanda farklı yılan türlerinden tutun, kuşlara, geyiklere, timsahlara, kelebeklere, yırtıcı türlere ve daha birçok canlının aynı ortamda birbirlerine tepkilerini ve doğal yaşamlarını görebilirsiniz.

Norman Foster  tarafından tasarlanmış olan yeni fil evinin kutup halkası ismindeki bölümde fokların, Kuzey Atlantik kuşlarının ve kutup ayılarının ortamlarındaki doğal hareketlerini de izleyebilirsiniz.

3. Nyhavn Kanalı

Kopenhag’a seyahat yapıldığında ilk ziyaret edilen yerlerden biriside Nyhavn kanalıdır. Bu kanal şehrin merkezini belirlemiş bir durumda olup eskiden küçük bir liman görevi görürken bu gün ziyaretçileri için emekli olup sosyal aktiviteler düzenlemektedir. Hem kanalın verdiği aktivite imkanı hem de gün batımı manzarası görülmeye değer olup her gün daha fazla ziyaretçi çekmektedir.

Ayrıca Nyhavn Kanalı’nı Noelde ise süslenmiş bir gelin gibi ve rengarenk haliyle görmenizde mümkün.  Kanalın etrafında ise oldukça fazla tarihi eser bulunuyor olup 1681 yılına ait yapıları bile görmeniz mümkün. Nyhavn kanalı, Danimarka’nın ünlü yazarı olan Hans Christian Andersan’nın da yaşadığı bölgedir.

4.Amalienborg Sarayı

Amalienborg Sarayı, kraliyet ailelerine meraklı olan birinin Kopenhag seyahatlerinde mutlaka gitmesi gereken bir yerdir. Çünkü kraliyet ailesine ait koleksiyonlardan tutun, mücevheratlarını, geçmişlerini, kıyafetlerini ve hem özel hem de döneme ait genel eşyaları görebilmeniz mümkün.

Hatta bu sarayda halen Kraliçe Margrethe II’nin oturmakta olduğu için sarayda kraliçenin kullandığı bazı bölümler ziyaretçilere kapalıdır. Bu saray 1974’te bir sarayın yanması sonrasında aktif hale getirilmiştir.Saray içerisinde son 150 yıl öncesine kadar kralların ve kraliçelerin eşyalarını ve diğer objelerini görebilirsiniz.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı