Anne Çocuk

Koronavirüs Artık Bitiyor mu?

Koronavirüs artık bitiyor mu? sorusu, karantina altındaki insanların merak konusu oldu. Çin’in Wuhan eyaletinde ortaya çıkan korona virüs, tüm dünyayı evlerine hapis etti. Kısa süre içerisinde tüm dünya ülkelerine yayılan virüs, dünya ekonomisini de kötü yönde etkiledi. Birçok fabrika, şirket üretime ara verirken, bir çok firma satışlarını durdurdu. Geçtiğimiz mart aylarında, Türkiye sınırları içerisine giren virüs, hayatı olumsuz yönde etkiledi. Salgın çok fazla insana ulaşmadan, eğitime ara verildi. Kalabalık olan yerler, mekanlar, kafeler, okullar kısa süreliğine kapatıldı. Şimdilerde ise hayat tekrardan normale başladı. Korana virüs salgını yavaş yavaş Türkiye topraklarından çekiliyor.

Korona Virüs Belirtileri

Kısa süre içerisinde birçok insanın hayatını kaybetmesine sebep olan virüsün, birçok belirtisi vardır. Korona virüs belirtileri şu şekildedir;

  • Yüksek ateş.
  • İshal.
  • Kuru öksürük.
  • Halsizlik.
  • Tat ve koku kaybı.
  • Ciltte dökülme.
  • Renk sararması.
  • Vücudun çeşitli yerlerinde ağrılar.

Bu belirtilerin yanı sıra, kusma, el ve ayak parmaklarında sararmalar, nadirde olsa görülen korona virüs belirtileridir.

Salgından Korunma Yöntemleri

Korona virüs salgını tüm herkesi evlerine hapis etmiş durumda. Salgın, tüm şiddeti ile dünyaya yayılmıştı. Türkiye ise aldığı önlemler sayesinde, korona virüs zincirini kırmış durumda. Korona virüs için alınması gereken en önemli yöntem, temizliktir.

Sürekli el, yüz gibi devamlı temasta bulunan organların temizlenmesi gerekmektedir. Ev içerisinde, sürekli temas edilen yerlerin temizlenmesi gerekiyor. Dışarıya çıkan kişiler için alınacak yöntem ise, sosyal mesafe, eldiven ve maskedir.

Dışarıda gün geçiren vatandaşların, diğer insanlara 2 metreden fazla yaklaşmaması gerekmektedir. Sürekli olarak maske ve eldiven takmaları gerekiyor. Dışarıdan eve giren kişiler, kıyafetlerini değiştirip, oturmaları gerekmektedir. El ve yüzlerini sabunlu su ile yıkamaları gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir
Koronavirüs Çocukları Nasıl Etkiliyor?

Salgın Bitiyor mu?

Korona virüs salgını mart aylarında Türkiye topraklarına ulaştı. Bu salgından dolayı 3 binin üzerinde vatandaş hayatını kaybetti. Ancak alınan önlemler sayesinde korona virüs Türkiye sınırlarından çıkmaya başladı. Ülke genelinde hayat kademeli olarak normale dönmeye başladı. Ramazan bayramı sonuna kadar karantina ve yasaklar ortadan kalmış olacaktır. Yaz aylarının sonuna doğru ise korona virüsü temelli ülkeden çıkarak, hayat normale dönecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu