Anne Çocuk

Koronavirüs Çocukları Nasıl Etkiliyor?

Koronavirüs çocukları nasıl etkiliyor? Sorusuna baktığımızda öncelikle ülkemizde de olmak üzere tüm dünyanın mücadele ettiği ve pandemi haline gelen bir salgındır. Koronavirüs’ün başlangıcı 2019 yılının aralık ayında Çin’de ani olarak ortaya çıkmış ve nedeni belirlenemeiştir. Ardından koronavirüsün hayvanlarda sıklıkla görülen bir virüs olduğu öğrenilmiştir. Son zamanlarda ortaya çıkan bu koronavirüsün ise Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktığı ardından da Wuhan’da bulunan bir deniz pazarından bu virüsün yayıldığı bilgisine ulaşılmıştır.

Koronavirüs Tüm Dünyaya Nasıl Yayıldı?

Çin’in Wuhan kentinde doğan bu koronavirüs zamanla tüm dünyaya yayılmış ve hızla yayılarak küresel hastalık “pandemi” haline gelmiştir. Bunun üzerine birçok ülkeye ve şehirlere giriş çıkış yasakları getirilmiş, dünya genelinde virüsün yayılma hızının azaltılması için mücadele başlamıştır.

Hemen hemen virüsün bulaştığı her ülke kendi çapında önlemler almaya ve vaka ve ölüm sayısını azaltmak için elinden gelen çabayı göstermiştir. Hızla yayılan bu koronavirüs ülkemizi de derinden etkilemiş vatandaşlarda panik hali yaratmıştır. Son günlerde ülkemizde meydana gelen sokağa çıkma yasağıyla vatandaşlar bunalım haline girmiş ve evde kalarak virüsün geçmesini umut etmektedirler.

Çoğu çalışan ise bu durumda derinden etkilenmiş ve işlerinden çıkmak zorunda kalmışlardır. Koronavirüs ülkemizi, diğer ülkeler gibi maddi ve manevi olarak derinden etkilemiştir. Ülkemiz en kısa Virüsün sona ermesini umut ediyor

Peki Çocuklarda Virüs Nasıl İlerliyor?

Koronavirüs çocukları nasıl etkiliyor? Dünya koronavirüs ile mücadele devam ederken çok konuşulan konulardan biri de yaş aralığına göre virüsten nasıl etkilenildiği konusudur. Virüs Yaşlı nüfusta daha ağır seyrederken yaş azaldıkça virüsü atlatma şansı da yüksektir. Yapılan araştırmalara göre hastalığa yakalanma oranı, küçük yaşta olan çocuklarda çok daha az olduğu bilgisine varılmıştır.

İlginizi Çekebilir
Hamilelikte Kaçınılması Gereken Cilt Bakım Ürünleri

Bu küçük çocukların virüse yakalanamayacağı anlamına gelmez. Günümüzde küçük 13-14 yaşlarında olan ve koronavirüse yakalanan çocuklarda bulunmaktadır. Çocukların bu virüsten üst solunum yolları (burun, boğaz, ağız) ile ağırlıklı olarak etkilendiği bilinmektedir. Çin’de yapılan bir araştırmanın sonucunda Akut solunum sıkıntısı sendromu ve şokla birlikte Covid-19 olan çocukların oranının Çin’de bulunan yetişkinlerden özellikle kronik hastalığı bulunan yaşlı yetişkinlere oranla virüsün çok daha düşük oranlı olduğu belirtilmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu