Anne Çocuk

Koronavirüs Daha Ne Kadar Sürecek

Koronavirüs Etkisini Azalttı mı?

Tüm dünyayı etkisi altına alan Korona virüs için dünya çapında karantina süreci devam ederken Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilen bu virüs tehlikesinin ne zaman geçeceği akıllarda soru işareti oluşturmaktadır. Korona virüs tehlikesi daha ne kadar sürecek?  sorusu ise insanların aklını kurcalayan en önemli sorulardan biridir. Dünya çapında etkisini günden güne artıran ve başta insan sağlığı ve ekonomik olmak üzere birçok duruma darbe vuran Korona virüs tehlikesi aşısının olmaması nedeni ile henüz bitecek gibi gözükmüyor. Asya kıtasında ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyaya yayılan bu pandeminin erkenden bitmesi için her türlü çalışmalar yapılıyor. Korona virüs tehlikesi kontrol altına alınınca iş bitmese de insanlar için moral olacağı için bu çalışmalar bilim adamları tarafından dikkatle ve titizlikle yürütülüyor. Ülkemiz uzmanları tarafından yapılan açıklamaya göre 2-3 ay içinde bu virüs tehlikesi ülkemizin başından def edilecektir. Ancak insanların kurallara uyması ve kendisini karantinaya alması bu süreci daha da kısaltacaktır.

Korona Virüs Nedir?

Korona virüs tehlikesi tüm dünyada almış başını giderken insanlar da bu virüse karşı daha bilgili olabilme amacı ile araştırmalar yapmayı sürdürüyor. 2019 yılı aralık ayında Çin ülkesinde sebebi belirlenemeyen zatürre hastaları ortaya çıkmaya başladı.

koronavirus-daha-ne-kadar-surecek
Coronavirus COVID-19 koronavirus-daha-ne-kadar-surecek

Daha sonra yeni tip Korona virüs olduğu ortaya çıkan bu durum 2019 yılında bulunduğu için Covid-19 adını aldı. Korona virüs RNA genomuna sahip virüsler içinde en büyük virüstür. Aslında Korona virüsün birçok çeşidi vardır.

Yeni tip denmesi de bu nedenden dolayıdır. Korona virüse adını ise dışındaki diken şekilli spikelar verir. Mikroskop ile bakıldığında kraliyet tacı gibi gözüküyor için Latince kral anlamına gelen Korona denmiştir. Yeni tip Korona virüs daha çok solunum yolları ile ilgili rahatsızlıklar ortaya çıkarır.

Korona Virüs Risk Grubu

Korona virüs tehlikesi her geçen gün bir adım daha bize yaklaşırken kimlerin risk grubunda olduğunu merak ederiz. Korona virüs için risk grubu 60 yaş ve üstüdür ancak bağışıklık sistemi güçsüz olan her insan için bu virüs yüksek ihtimal olarak ölüm ile sonuçlanır. Yani risk grubu aslında güçsüz bağışıklık sistemine sahip olan kişilerdir.

Korona virüsten korunabilmek için evde kalmalı ve mecbur olmadıkça dışarı çıkmamalıyız. Ayrıca dışarda olduğumuz her an sosyal mesafemizi korumalı eve gelince de kendimizi iyi dezenfekte etmeliyiz.

Korona Belirtileri Nelerdir

Korona virüsün belirtileri şiddetli olmalıdır. Yeni tip korona virüs daha çok solunum yolu ile ilgili rahatsızlıklara sebebiyet verir. Korona virüsün belli başlı bazı semptomları da bulunur. Bu semptomlar şunlardır:

  • Şiddetli öksürük
  • Baş ağrısı
  • Yüksek ateş
  • Nefes alma zorluğu
  • Cilt dökülmesi

Korona virüs şüphesi içindeyseniz kimse ile temas etmeden hastaneyi aramanız gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu