Finans

Kredi Kartından Para Çekemiyorum Neden

Anlık nakit ihtiyaçlarımızı karşılamamız gerektiği durumlarda, bazı nedenlerden durumlarda, kredi kartından nakit avans çekemeyiz. Bunun nedeni, genellikle ödemelerin düzensiz olması, sadece aylık asgari ücretlerin yatırılması olabilir. Kredi kartından para çekemiyorum diyorsanız, yazımızı okumaya devam edebilir, sorununuza çözüm bulabilirsiniz.

Kredi Kartımdan Nakit Avans Çekemiyorum?

Nakit avans, kredi  kartlarına tanımlı olup, acil para ihtiyacını karşılamaya çözüm olur. Fakat kredi kartından bu nakit avans limiti bazı durumlarda çekilemez. Bunun çok sayıda sebebi olabilir. Burada bizde bu sebeplerin hangileri olduğuna değinmeye çalışacağız. Kredi kartından neden nakit avans çekemiyorum diyorsanız, detayları burada bulabilirsiniz.

1- Sadece Asgari Ücret Ödemesi Yapmak

Kredi kartlarında tanımlı olan nakit avansın düzenli kullanılabilmesi için en az 3 ayda bir  kere borcun tamamı ödenmelidir. Her ay sadece asgari ücret tutarındaki borcu ödemek, 3 aydan sonra nakit avans limitinin kapatılmasına neden olabilir. Bunun için ödemelerinizi minimum 3 ayda 1 kez tam yapmalısınız.

2- 3 Kez Geç Borç Ödemesi

Yine bankacılık kurallarından birisi de 3 kez borcun geciktirilerek ödenmesidir. 1 yıl içerisinde kredi kartınızın borcunu 3 sefer ve daha fazla geç öderseniz, muhtemelen kredi kartınızın nakit avans limiti, çekilemez duruma gelecektir.

3- Diğer Sebepler

Borcunuzu düzensiz ödemeniz, nakit avansın kapatılmasına sebep olabilir. 2 ayda bir kez ödeme yapmak şeklinde ödemeler, bazı bankaların nakit avans limitlerini kısıtlamasına neden olabilir.

Kredi kartınızdan nakit avans çekemiyorsanız, önceliğiniz yukarıda belirttiğimiz hususlara dikkat etmek olacak. Kredi kartınızdan nakit avansınızı devamlı çekmek isterseniz, ödemelerinizi 2 ayda bir kez düzenli yapmanız, diğer ara aylarda asgari ücretlerinizi ödemeniz sizin için daha iyi olacaktır. Karttan nakit avans çekemiyorum diyorsanız, yazımızın çözüm yollarını mutlaka okumalısınız.

Kredi Kartından Nakit Avans Nasıl Çekilir?

Türkiye’de çok sık kullanılan kredi kartları, tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamak için nakit avans özellikli olarak sunulur. Nakit ihtiyacı olanlar, alışveriş yapmak yerinde, bu özellik sayesinde ATM’ler üzerinden ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Nakit avansın, kredi kartında sunulan hizmete göre farkı, istediğiniz zaman nakit ihtiyacınızı karşılayabiliyor olmasıdır.

İlginizi Çekebilir
Halkbank İbanda Harf Var Olur Mu?

Yani siz ne zaman dilerseniz, ATM’ye giderek kredi kartınızı takıp, nakit avans seçeneğiyle ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Kredi kartından para çekme işlemi yapabilmeniz için öncelikle, bankanızın bunu kartınıza tanımlaması gerekir. Bazı bankaların kredi kartlarında nakit avans tanımlı iken, bazılarında sonradan tanımlanır.

Nakit avans limiti, genellikle kartın %25’i kadardır. Örneğin kredi kartınızda 5 bin TL varsa nakit avans limitiniz muhtemelen bin TL olur. Daha fazla olmasını istemeniz durumunda, bankanızla görüşmeniz gerekiyor. Kredi kartından nakit çekmek için ekstra herhangi başka işlem yapmanıza gerek yok.

Bankanız size bu hakkı sunmuşsa, yapmanız gereken ATM’lere gidip istediğiniz miktarı tuşlayarak paranızı çekmek olacak. Kredi kartı nakit çekim. yapabilmek için öncelikle kredi kartınızı ATM’ye takın. Ardından şifrenizi tuşlayın. Hemen karşınızda ‘Nakit Avans’ seçeneği çıkacaktır. Buraya basarak, sonrasında istediğiniz limiti tuşlayın ve onaylayın. Bunları yaptım, ama kredi kartından nakit avans çekemiyorum diyorsanız hala, ödemelerinizi kontrol etmenizi tavsiye edebiliriz.

Kredi Kartı Çekme Neden Kapatılır?

Bankalar, kişilerin ihtiyaçlarını maddi yönden karşılamak için kurulan yerlerdir. Her birinin kendisine has politikaları olsa bile, verdikleri borç para konusunda, tutumları neredeyse aynıdır. Bazıları bu konuda biraz daha yumuşakken (Ziraat Bankası), bazıları daha aceleci davranabiliyor. (İş bankası) Bu tamamen bankanın kendi politikasıdır.

Nakit avans kapatma gerekçelerinin çoğunluğuna baktığımız zaman, borçların gecikmesi karşımıza çıkıyor. Birçok banka borçlarını ödemeyenlerin hem nakit avans limitlerini hem de kredi kart limitlerini askıya alır.

Ayrıca kişinin düzensiz ödeme geçmişi varsa, sadece nakit avans limiti kapatılabilir. Kişi borçlarını bir süre düzenli ödediği zaman, hemen nakit avans limiti kullanıma açılabilir. Nakit avans limitlerinin neden kapatıldığı ile ilgili bilgileri yukarıda verdik.

Kişinin sadece asgari ödeme yapması, borçlarını 3 ay geciktirmesi bunun çeşitli nedenleridir. Nakit avans kapatıldıktan sonra bunu tekrar açmak çok zor değildir. Borcunuzun tamamını öder ve bankaya düzenli borç ödeyeceğinizi taahhüt ederseniz, nakit avans limitiniz, tekrar kullanıma açılır.

Kredi Kartı Nakit Avans İşlemi

Hayatın her geçen gün daha çok zorlaşması, insanların bankalara başvurmasının en temel nedenleri arasındadır. İhtiyaçların mevcut gelirlerle elde edilememesi, bankalara otomatik yönelmeleri sağlıyor. İnsanlar bankalardan genellikle kendi ihtiyaçlarına göre kredi kartı başvuru yapıyor.

İlginizi Çekebilir
0.49 Kredi Nasıl Çekilir

Bazı kişiler bankaların kriterlerini yerine getirerek, borç alabilirken, bazıları bunu yapamıyorlar. Kredi kartıyla borç para alanlar için sunulan özelliklerden birisi de nakit avanstır. Bilindiği üzere kredi kartı, nakit ihtiyacı karşılamak için değil, ihtiyaçların karşılanabilmesi için kullanılır. Yani kredi kartından para çekmeniz oldukça zorlu koşullarla gerçekleştirilir.

Fakat bankacılık anlayışın dünden bugüne biraz daha gelişmesi, nakit avans limitlerinin kullanıcılara sunulmasına ön ayak oldu. Kullanıcılar bankadan aldıkları kredi kartından aynı faiz oranlarıyla nakit avans çekebiliyorlar. Kredi kartından neden avans çekemiyorum diyenler, bu nakit ihtiyaçlarının nasıl kullanılabileceğini bilmeyebilirler.

Aslında kredi kartından neden nakit çekemiyorum diyenler, bunun kredi kartı borcu gibi olduğunu unutmamalıdırlar. Yani nakit olarak çekilen para tıpkı kredi kartı borcu gibi mutlaka düzenli şekilde ödenmelidir.

Akbank Kredi Kartından Para Çekemiyorum?

Kredi kartından para çekmek Akbank, belli kriterlere sahiptir. Kullanıcılarının 3 ay borcunu geciktirmesi durumunda, kredi kartından para çekmek mümkün olmuyor. Bu yüzden Akbank kredi kartını kullananlar, borçlarının tamamını bir kereden ödeyerek, limitlerini tekrar kullanıma açabilirler. Akbank müşteri hizmetleri aranarak, daha fazla detay alınabilir. Akbank kredi kartı kullanıyorsanız, mutlaka ödemelerinizi düzenli yapmanız, her ay asgari ödeme yapmak yerine 3 ayda bir tüm borcunuzu ödemeniz gerekecek.

Vakıfbank Kredi Karından Para Çekemiyorum?

Kredi kartından nakit çekememe sebepleri oldukça fazladır. Her banka bu konuda oldukça titiz davranır. Vakıfbank kredi kartımdan para çekemiyorum diyorsanız şöyle açıklayabiliriz. Vakıfbank otomatik olarak devamlı kredi kartlarının kontrollerini sağlar.

Kredi kartı sayacının 3 ayın üzerinde olması (3 ay ödeme yapılmamış olması) nakit avansın otomatik kapanmasına sebep olur. Yine sadece asgari ödeme tutarlarını ödenmesi ve her ay limit aşımı yapılması, Vakıfbank kredi kartı nakit avans kulanımına engel teşkil edebilir.

Vakıfbank tıpkı diğer bankalar gibi ödemelerini 3 ay ve sonrasında tamamen ödemeyenlerin sadece nakit avansını değil, tüm kredi çekimini durdurur. Bu borcun tamamının ödenmesi durumunda tekrar açılabilir. Hatta borcun tamamını öder ve ödemeleriniz düzenli olursa, bir süre sonra nakit avans limitinizi artırabilirsiniz. Ancak tüm bankalarda 6 aylık bir ödememe durumu, haciz işlemlerine yol açar.

İlginizi Çekebilir
Hangi Durumlarda Hayat Sigortası Geçersiz Sayılır?

Ziraat Genç Kart Kredi Kartından Para Çekemiyorum?

Ziraat genç bank kart üniversite öğrencilerine, Ziraat Bankası tarafından sunulan kredi  kartı hizmetidir. Limitleri diğer banka kartlarına göre daha düşük olan bu kart, çeşitli sebeplerden dolayı nakit avans limitlerine kapatılabilir.

Ziraat Bankası, genellikle diğer bankalara oranla bu konuda biraz daha anlayışlıdır. Fakat bu şu anlama gelmesin, Ziraat Bankası sizden asla borcu istemeyecek. Eğer borcunuzu ödemezseniz, avukatlara başvururlar, haciz işlemlerine tabi kalabilirsiniz. Bu yüzden banka fark etmeden, borcunuzu düzenli ödemeniz önceliğiniz olmalı.

Ziraat Genç Kart sahipleri, aydan aya düzenli olarak asgari ücretlerini ödemelerini yaparlarsa ve ödeme limitlerini aşmazlar ise nakit avans limiti çabuk kapatılmaz. Ancak ödemelerin 3 aylık süre zarfında hiç yapılmamış olması, sürekli geciktirme veya hiç ödememe, ilk başta nakit avansın kapatılmasına neden olur.

Genç Bank Kart sahibi kişi ödemelerini tamamen bir kere yaparsa, limit tekrar kullanıma açılabilir. Bunun için müşteri hizmetleri aranmalıdır. Ödeme tam yapılmadığı sürece nakit avans limiti devamlı kapalı kalır. Hatta borçların uzun süre ödenmemiş olması, kredi kartının tamamen kullanıma kapanması anlamına gelebilir. Kredi kartı kullanıma kapatıldığında, nakit avans çekemediğiniz gibi ihtiyaçlarınızı kredi kartıyla da yapamazsınız.

Görüldüğü üzere kredi kartından nakit avans çekememe problemlerinin nedenleri genellikle ortak sebeplere dayanır. Düzensiz ödemeler, 3 aylık süre gecikme yapılması gibi nedenler, bankanın nakit avans limitini kapatmasına neden olur.

Bu durumla karşılaşmamak için kredi kartı alırken imza atmış olduğunuz sözleşmeye riayet etmeniz, sizin için avantaj olacaktır. Kullandığım kredi kartının faiz oranları yüksek ben bu yüzden ödeme yapamıyorum diyorsanız, bankanızı değiştirebilirsiniz. Ayrıca kullanmış olduğunuz kredi kartının sürekli nakit avans kullanımına kapatılması, düzensiz ödeme işaretidir.

Kredi notunuzun düşmesine neden olabilir. Bu sizin için ilerde kredi ihtiyaçlarınızın bankalar tarafından sonuçlandırması için olumsuz etki yapar. Bankalar artık sizlere kredi kartı veya kredi kullandırmaya pek yanaşmazlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu