Sağlık

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir? Kulak Ağrısına Evde Ne İyi Gelir?

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?Kulak Ağrısına Evde Ne İyi Gelir?Kulak ağrısına neden olan en önemli etken kulağın orta kesiminde yer alan östaki borusunun tıkanmasıdır. Östaki borusu ise zamanla kulak kiri ve yüksek sese maruz kalma gibi nedenlerden dolayı tıkanır. Bunun dışında orta kulak iltihabı, çeşitli enfeksiyonlar, çene kemiğinde yaşanan problemler ve kulak zarının zarar görmesi de kulak ağrısının yaşanmasına neden olan en önemli etkenlerdendir. Diğer merak edilen “Kulak ağrısına hangi bitki iyi gelir? Kulak ağrısı için evde neler yapılabilir?” gibi soruların detaylı yanıtlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir? Kulak ağrısına neden olan en önemli etken kulağın orta kesiminde yer alan östaki borusunun tıkanmasıdır. Östaki borusu ise zamanla kulak kiri ve yüksek sese maruz kalma gibi nedenlerden dolayı tıkanır. Bunun dışında orta kulak iltihabı, çeşitli enfeksiyonlar, çene kemiğinde yaşanan problemler ve kulak zarının zarar görmesi de kulak ağrısının yaşanmasına neden olan en önemli etkenlerdendir. Kulak ağrısı bazen oldukça ciddi boyutlarda olabilir ve genellikle bu konuda bir uzmandan yardım almadan geçmeyebilir ancak bazen oldukça hafif seyreden ve birkaç farklı yöntemden yararlanarak iyileşen kulak ağrıları gelişebilir. Kulak ağrısı çeken insanlar genellikle ilk etapta ağrıyı geçirmek için evde tedavi yöntemlerinden yararlanırlar. Kişilerin kulak ağrısı için evde yapabilecekleri birbirinden farklı uygulamalar bulunuyor. Bu uygulamalardan istenilen tedavi yöntemi tercih edilerek kulak ağrısını geçirmek için kullanılabilir.

Kulak Ağrısı Nedenleri Aşağıdaki Gibi Sıralanabilir:

 • Çene eklemi hastalıkları kulak ağrısı nedenidir.
 • Ağız içindeki ve boğaz içindeki enfeksiyonlar
 • Dişe bağlı olan hastalıklar
 • Bademcik enfeksiyonu ve bademcik absesi
 • Farenjit kulak ağrısı nedenidir.
 • Ağzın içindeki yaralar
 • Bademcik ve geniz eti ameliyatı ve ameliyat sonrası
 • Tümörler
 • Gırtlak kanseri
 • Yemek borusunda yabancı cisim
 • Yemek borusu tümörleri
 • Mide fıtığı
 • Akciğer enfeksiyonları ve tümörler

Kulak Ağrısını Geçirmek İçin Evde Neler Yapılmalıdır?

Kulak ağrısını geçirmek için evde uygulanabilecek olan ve akla ilk gelen yöntemlerden birisi ısı yöntemidir. Bilindiği gibi sıcak ya da ısı vücutta gelişen birçok ağrının iyileşmesine yardımcı olur. Kulak ağrısı için de ısı yönteminden yararlanılabilir. Isı yöntemini tercih ediyorsanız uygulayabileceğiniz farklı tekniklerin olduğunu söyleyebiliriz. İlk olarak kulak ağrısını geçirmek için saç kurutma makinesini tercih edebilirsiniz. Saç kurutma makinesinden gelen sıcak havanın kulak bölgesine tutulması kulak ağrısının hafifletilmesine yardımcı olur. Ancak ağrıyı geçirmek için saç kurutma makinesi kullanırken mutlaka saç kurutma makinesinin kulağa yeterli uzaklıkta olunduğundan emin olunması gerekiyor. Çünkü kulağa çok yakın mesafeden saç kurutma makinesi ile sıcak hava tutulursa kulak ağrısını geçirmek bir yana ağrının daha fazla artmasına neden olabilirsiniz. Bunun dışında bir havluyu ütü yardımı ile iyice ısıtarak kulağınıza koyarak da yaşadığınız kulak ağrısından kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Son olarak fincan ya da çay tabağını teflon yardımı ile ısıtıp, kalın bir havluya sardıktan sonra bir süre kulağınızda bekleterek de kulağınıza ısı tedavisi uygulayabilirsiniz.

Kulak Ağrısı İçin Evde Tedavi

Kulak ağrısı için evde tedavi amaçlı olarak uygulanabilecek olan yöntemlerden birisi de sakız çiğnemektir. Sakız çiğnemek ilk duyduğunuzda kulak ağrısı için size garip gelen bir uygulama olabilir ancak gerçekten kulak ağrısının geçirilmesinde oldukça önemli bir etken olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü sakız çiğneyerek çene sürekli çalışmış olur ve bunun sonucunda ise tıkalı olan östaki kanallarının açılması sağlanır. Östaki kanalları açıldıkça da kulakta yaşanan ağrı kısa sürede hafiflemiş olur. Bu nedenle kulak ağrısı çeken kişilerin ilk andan itibaren ağrılarından kurtulana kadar gün içerisinde sürekli olarak sakız çiğnemelerinde fayda bulunur.

Kulak Ağrısına Bitkisel Çözümler

Zeytinyağının faydalarını saymakla bitiremediğimiz gibi kulak ağrısı için de birebir olduğunu söyleyebiliriz. Kulak ağrısına ne iyi gelir sorusu için zeytinyağı cevabını alan ve uygulamak isteyen kişilerin yapmaları gereken tek şey ise uygun sıcaklıkta ılık bir şekilde bulunan zeytinyağından ağrıyan kulağa 4 damla damlatmaktır. Ayrıca zeytinyağın kulak çınlamasına fayda ettiğini ve zamanla çınlamanın da önüne geçtiğini belirtelim.

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir? Özellikle kulaktaki enfeksiyonların tedavisinde yardımcı role sahip olan zencefilin doğal olarak önemli bir ağrı kesici etkisinin olduğunu ve kulak ağrıları için de rahatlıkla kullanılabildiğini söyleyebiliriz. Zencefilin özelliklerinden yararlanarak kulak ağrısından kurtulmak istiyorsanız taze zencefil suyunu süzdükten sonra birkaç damla ağrıyan kulağınıza damlatmanız mümkündür. Bu işlemi her gün rahatlıkla uygulayarak kulak ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Kulak Ağrısına İyi Gelen Bitkisel Çözümler

Kulak ağrısına iyi gelen bitkisel çözümler konusunda bir diğer seçenek ise nane yapraklarıdır. Nane yapraklarının kaynatılmasından sonra süzmek ve ılımasını beklemek elde edebileceğiniz doğal kulak damlasının kullanımı için yeterlidir. Sonrasında birkaç damla kulağınıza damlatabilirsiniz. Ayrıca nane yağını da kulak ağrısının tedavisinde kullanabilirsiniz.

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?  Kulak ağrısı için uzun yıllardan bu yana kullanılan meyan kökünün güçlü bir ağrı kesici özelliği bulunur. Karışımın hazırlanması için ilk önce bir miktar meyan kökünü az miktarda tereyağı ile ısıtın. Sonrasında karışım macun kıvamına geldiğinde karışımı ağrı yapan kulağın dış kısmına sürün ve etkisin göstermesini bekleyin. Bu işlemin de herhangi bir zararı olmadığı için istediğiniz kadar ağrılı kulağınızda kalmasını sağlayabilirsiniz.

Kulak Ağrısına Bitkisel Çözüm

Kulak ağrısına bitkisel çözüm seçeneklerinden birisi de fesleğendir. Fesleğen diğer bitkisel tedavi yöntemlerinde olduğu gibi kulağa direkt olarak damlatılamadığı için dikkatli olmalı ve önerilen şeklinde kullanılmalıdır. Kulak ağrısında uygulanan fesleğen tedavisinde hazırlanan karışımın kulağın dış bölgesine uygulanması gerekiyor. Tarifi hazırlamak için ilk olarak taze Hint fesleğeninin yapraklarının ezilmesi ve böylece suyunun çıkarılması gerekiyor. Sonrasın elde edilen suyun kulağın dış bölgesine uygulanması sonrasında kısa sürede kulak ağrısına fayda ettiğini görebilirsiniz. Ancak oldukça etkili bir bitki olan fesleğen suyunun kulak içine gitmemesine dikkat etmeniz gerekiyor. Aksi halde kulak içine akan fesleğen kulak bölgesinde farklı sorunların yaşanmasına neden olabilir. Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir? Fesleğen tedavisi bunun dışında tek başına kullanılabildiği gibi Hindistan cevizi yağı bir karışım haline getirilerek de kullanılabilir. Karışımın kullanım şekli ise aynıdır. Yani iki yağdan oluşan karışımı kulağın içine damlatmadan sadece dış bölgesine uygulamak gerekiyor. Her iki tedavi şeklinin kullanım süresi ve miktardı da aynıdır. Kulak ağrısı için hazırlanan karışımların günde bir ya da iki kez uygulanması yeterlidir. Kulak ağrısının ilk başladığı andan itibaren günde iki kez bu bitkisel tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

İlaç Tedavisi

Öncelikli olarak şunu belirtmemiz gerekiyor ki kulak ağrılarında kullanılacak olan ilaçlar için kendi başınıza hareket etmek yerine bu konuda uzman olan bir doktordan tavsiye almanız daha faydalı olur. Kulak ağrısında kullanılan en önemli ilaçlar antibiyotiklerdir. Çünkü kulak ağrısına neden olan eğer bir enfeksiyonsa mutlak öncelikli olarak bu enfeksiyonun kurutulması gerekir. Bunun için de çeşitli antibiyotiklerden yararlanılır. Ancak her antibiyotik aynı etkiyi gösteremeyeceği için uygun olan antibiyotiğin kullanılması gerekebilir.

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kulak ağrısında kullanılan bir diğer ilaç grubu ise ağrı kesicilerdir. Kulak ağrını dindirmek için genel olarak birçok ağrının kesilmesi için kullanılan ağrı kesiciler tercih edilebildiği gibi kulak bölgesindeki ağrının giderilmesi için üretilen özel ağrı kesicileri de kullanabilirsiniz. Eğer şiddetli bir kulak ağrısı yaşamıyorsanız günlük hayatta sıklıkla başvurduğumuz genel ağrı kesicileri tercih edebilirsiniz. Belirttiğimiz ilaç gruplarının yanı sıra kulakta yaşanan ağrıdan kurtulmak için çeşitli kulak damlaları da kullanılabilir. Kulak damlaları da ağrı kesicilerle aynı özellikleri taşıyabileceği gibi tedavi edici özelliği de taşıyabilir. Bu nedenle kulak damlarının da doktor kontrolünde kullanılmalarında fayda vardır. Son olarak kulak ağrısı için kulak içine sürülen çeşitli kulak merhemlerinden de yararlanılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu