Genel Kültür

Lohusa Sendromu Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hemen hemen her kadın anne olmak ister. Ancak bebeğin doğmasıyla beraber stresli ve sıkıntılı günler geçirebilir. Bu rahatsızlığa lohusa sendromu denir. 10 annenin 3’ünde gerçekleşen bu hastalığın tedavisi mümkündür. Bazı anneler kısa sürede bu hastalığı atlatabilir ancak bazı vakalarda süreç 2 yılı bulmaktadır. Bu yazımızdalohusa sendromu nedir? tedavi yöntemleri nelerdir? bunlardan bahsedeceğiz.

Lohusa Sendromu Nedir?

Annelerde doğum sonrasında gerçekleşen hüzün, yorgunluk ve enerjisizlik gibi rahatsızlıklara lohusa sendromu denir. Çoğu kadında yaşanan bu rahatsızlık bir hafta kadar sürerse normaldir. Ancak uzun sürerse tedavi olunmalıdır. Tedavi edilmezse bu süreç 2 yıla kadar uzayabilir. Hatta bazı vakalarda doğumdan sonra intihar düşüncesi oluşabilir. Hava kararınca bu kötü hal daha da artmaktadır. Hastalarda zihin karışıklığı oldukça fazladır.

Lohusa Sendromu Belirtileri

Lohusa sendromu, doğumdan kısa bir süre sonra belirtilerini gösterir. Çoğu anne bu belirtileri yaşar ancak uzun sürmesi durumunda bu hastalıktan şüphelenmelidir.

Lohusa sendromunun belirtileri şunlardır;

  • Duygu eksikliği, duyarsızlık ya da büyük bir hüzün ve boşluk hissi
  • Aşırı bir şekilde yorgunluk hissi ve enerji düşüklüğü gibi problemler
  • Bebeğe zarar verme korkusuyla bebekten uzak durma, bebeğin uykusu ve beslenmesi konusunda bir takım endişeler duyma ve bebekleri yeterince sevmeme düşüncesi
  • Hiçbir şeye konsantre olamama durumu
  • Hafıza zayıflığı
  • Hareketlilikte artış ve yerinde duramama hali
  • Sıkıntı, mide bulantısı, sürekli endişe hali ve sık sık sinirlenme durumları
  • Bir olay yokken ağlamaya başlama ve bunun getirdiği panik ataklar
  • Bebeği öldürme hissinden dolayı bebekle ilgilenmeyip uzak durma
  • İlgi ve istek azalması, hayattan keyif almama ve sürekli mutsuzluk hissi ve suçluluk duygusu

Hamilelikten sonra bu belirtiler ilk zamanlar normaldir. Ancak bu süreç 10 günü aşarsa hemen bir doktor desteği alınmalıdır. Hafife alınmaması gereken bir hastalık olan lohusa sendromu, erken müdahale edilmezse annelerin hayatını çok kötü etkiler.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tedavisi antipsikotik ilaç, antidepresan, psikoterapi ve güçlü sosyal destek ağı ile lohusa sendromu rahatsızlığını tedavi etmek mümkündür. Lohusa sendromunun şiddetli olduğu durumlarda ise düşünce bozukluğu ve iç görü bozukluğu bulunuyorsa bu hastalara yatarak tedavi uygulamak gerekir. Aileden alınan desteğin boyutunun belirlenip değerlendirilmesi psikoterapi süresince önemli etkenlerden biridir. Lohusa sendromunda anne için yapılabilecek en iyi şey annenin kendine zaman ayırıp kendisi ile ilgilenmesidir. Anne fiziğine ne kadar dikkat ederse lohusalık sendromunun görülme riski o kadar azalır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Kapalı
Kapalı