Genel Kültür

M Harfi ile Başlayan Meyve Sebze ve Bitkiler

Bitkilerin hayatımızda ne kadar çok önemli olduğunu bilmeyeniniz yoktur. Özellikle, meyve ve sebzelerin besin açısından hayatımızdaki yeri yadsınamaz. Vücut sağlığımız ve çocuklarımızın gelişimi için meyve ve sebzeler hayati önem taşıyorlar.

Besin olarak yararlandığımız meyve ve sebzeler günlük hayatımızda oyunlar, bulmacalar, yarışmalar gibi faaliyetlerde de karşımıza çıkıyorlar. Çocukken hepimizin en az bir defa oynadığı “isim-şehir” oyununun vazgeçilmezi öğesi meyve/sebzedir. Örnek olarak bir oyuncu “M” harfini seçtiğinde; m harfi ile başlayan bitki sebze ve meyveler düşünmeye başlarsınız.

İsminin baş harfi “M” ile başlayanlarımız “M” harfi ile başlayan karakter belirlerken, bir de  m ile başlayan bitki ve meyve belirliyorlar.

M Harfi İle Başlayan Meyve ve Sebzeler

 

Bütün meyve ve sebzeler birer besin depolarıdır. Her birinin farklı faydası vardır. Sadece en sevdiğiniz meyve ya da sebze ile beslenmek, yanlış ve eksik beslenmenize yol açar. Her birinden kararınca yemeniz dengeli beslenme alışkanlığı kazanmanızı sağlar.

Örnek olarak özellikle bütün çocukların severek yediği muzu m harfi ile başlayan sebze ve meyveler grubuna yazabiliriz. Çocuğunuz sadece meyve olarak muzu yerse gelişimi eksik olur. Muzla birlikte mevsimine göre diğer meyvelerden de yemelidir.

Ayrıca mısırı da çocukların en sevdiği m harfi ile başlayan bitki sebze grubuna ekleyebiliriz. Haşlanmış ve közlenmiş mısırın herkes tarafından büyük rağbet gördüğü aşikârdır.

 M Harfi İle Başlayan Meyve Sebze Bitki

 

Bitkiler çok geniş bir familyadır. Oksijen ve yaşam kaynağı olan bitkilerin önemini küçük yaştan itibaren öğrenmeye başlıyoruz. Oyunlarımızda, yarışmalarımızda ve bulmacalarımızda bolca karşımıza çıkıyorlar. Bu doğrultuda m harfi ile başlayan bitki sebze ve meyve adlarını sıklıkla kullanıyoruz.

Gün geçtikçe botanik alanında yeni gelişmeler ve çalışmalar sonucunda adını dahi duymadığımız veya bilmediğimiz bitkiler keşfediliyor. Yurdumuzda veya Avrupa’da yetişmeyen birçok bitkiyi, ekranlarda, botanik bahçelerinde veya çiçekçilerde görebiliyoruz.

Bitki dediğimizde, aklınıza ilk olarak ağaçlar ve çiçekler gelecektir. Eğer adınız “M” harfiyle başlıyorsa; m harfi ile başlayan bitki ismi olarak ilk meşe ağacını söyleyebilirsiniz. Çiçek ismi isterseniz menekşe, m harfi ile başlayan bitki grubunda ilk akla gelendir.

İlginizi Çekebilir
Evlenirken Neden Yüzük Takıyoruz?

M ile başlayan meyve ve sebze adları okullarda ödev olarak da verildiği için en çok araştırılan ve merak edilen konulardan biridir. Bundaki amaç meyve ve sebze isimlerini öğrenmekle birlikte, faydalarını da bilmelerini sağlamaktır. Fast foodun sağlıksız beslenmeyi tetiklediği günümüzde, faydalı meyve ve sebzeleri ön plana çıkarmanız gerekiyor.

Türkçede M Harfi İle Başlayan Meyveler

 

Mandalina,  m ile başlayan 9 harfli meyve; Muşmula da m ile başlayan 7 harfli meyve olarak öne çıkıyorlar.
Mandalinayı bilmeyeniniz yoktur. Turunçgiller familyasından olan bu kış meyvesi, içerdiği C vitaminiyle, tam bir vitamin deposudur.

Muşmula, herkesçe tam olarak bilinmez. Ağacı gülgiller familyasındandır. Tam olgunlaşmadan yemeye kalkarsanız ağzınızda buruk bir tat bırakır. Görünüşü ve şekli bakımından pek çekici değildir. Etli bir meyvedir. Tam olgunlaştıktan sonra yemelisiniz. Meyve yüksek oranda demir içerdiğinden, kan seviyesi düşük olanların özellikle tüketmeleri gerekir.

M Harfi İle Başlayan Meyve Adları

Sözlük sırasına göre dizecek olursak m ile başlayan meyve adları şunlardır.
Mandalina
Mango
Muşmula
Muz

Bu meyvelerle birlikte aslında başka harfle başlayan ve fakat özelliği bakımından başına “M” harfini alan meyveler de bulunuyor. Özellikle kadınların ve aşçıların çok kullandığı misket limonunu akdenizde yetişen m ile başlayan meyve grubundan sayabilirsiniz. Turunçgil familyasındandır. Meyvesi ve ağacı normal bir limon ağacından daha küçüktür. Meyvesi küçük ve koyu yeşildir. Soğuk ve sıcak içeceklerin yanında servis edilmesiyle meşhur olmuştur.

Bir diğer meyve de Malta eriğidir. Bu meyvenin başka bir adı “Yeni dünya”dır. Meyvenin rengi koyu sarı görünümlüdür. Kalın kabuklu ve büyük çekirdeklidir. Tam olgunlaşmadan yemeye kalkarsanız ağzınızda kekremsi bir tat bırakacaktır. Meyvenin anayurdu Çin ve Japonya olmasına rağmen, yurdumuzda Akdeniz bölgesinde de yoğun şekilde yetiştiriliyor.

M Harfi İle Başlayan Bitki Sebze ve Meyveler

 

M ile başlayan meyve veya sebze isimleri kısıtlıdır. Fakat m harfi ile başlayan bitki adı adı diye bir arayışa girerseniz çok geniş bir liste karşınıza çıkacaktır. Bitki kavramının içine ağaç ve çiçekler de girdiği için bu liste uzayıp gidecektir.

İlginizi Çekebilir
Aagenaes Sendromu Nedir?

Mercimek genel olarak bitki familyasından olmasına rağmen, sınıf olarak bakliyat grubuna giriyor. Sorularda ve yarışmalarda m ile başlayan meyve sebze bitki diye sorulduğunda genellikle sebze olarak yanıt veriliyor.

Mantar da m harfi ile meyve ve sebze grubunda yerini tam olarak belirleyememiş bir bitkidir. Fakat genellikle sebze olarak nitelendirildiği için “M” harfi ile başlayan sebzeler grubuna ekleyebilirsiniz.

M Harfi İle Meyve

 

Avm’ler ve büyük marketler sayesinde uzak doğu ve tropikal meyve sebzelerini de hem görmüş hem de tanımış oluyoruz. Daha önceleri pek bilinmeyen mangoyu buna örnek verebiliriz. Yıllar önce m harfi ile başlayan bitki ve meyveler sayılması istendiğinde, birçok kişi mangoyu saymamıştır.
Mangonun anavatanı Hindistan’dır. Buradan bütün dünyaya yayılmıştır. Şeftaliye benzer ve etli bir yapısı vardır. Lifli olduğu için bağırsak fonksiyonlarınızın düzenli çalışmasını sağlar. Bol oranda C vitamini vardır.

Ülkemizde yeni yeni adı duyulan Mangostanı, m ile başlayan meyve ve sebzeler grubuna ekleyebilirsiniz. Mango meyvesinden uyarlama veya onun geliştirilmiş hali diye düşünebilirsiniz. Anavatanı Malaya yarım adası ve Sunda Adalarıdır. Tropikal bir meyvedir. Yerel halk bu meyveye “meyvelerin kraliçesi” adını vermiştir. Dışı mor renkte, içi krema beyazındadır. Endonezya mutfağında çok kullanılır.

M Harfi İle Sebze

 

M harfiyle başlayan sebzeler listesine marul ve maydanozu yazabilirsiniz. Salataların vazgeçilmez malzemesi olan bu iki sebzeyi sade olarak da tüketebilirsiniz. Maydanoz içerdiği yüksek C vitamini bakımından özellikle soğuk kış günlerinin bir numaralı şifası niteliğindedir. İçerdiği zengin antioksidanlar sayesinde mükemmel ödem çözücüdür.

Salatalarda, sandviçlerdi, diyet menülerde sıklıkla kullandığınız marul tam bir mide dostudur. Zengin A, C ve K vitamini deposudur. Anemi hastalığına ve saç dökülmesine karşı bire birdir.

Her yörede farklı adlarla bilinen, halkımızın yemeğini ve böreğini yaptığı madımak otunu da unutmamanız gerekiyor. Nisan ve Haziran aylarında taze taze toplayan yöre halkı, bununla lezzetli yemekler yapıyorlar. Madımak otunun; keçi memesi, söğüt otu, kuş ekmeği ve çoban ekmeği gibi yöreye göre farklı isimleri bulunuyor.

Madımak otunun, idrar sökücü ve kan şekerini yükseltici faydaları bulunuyor. Antiseptik özelliği sayesinde mide ve bağırsağınızda oluşabilecek hastalıkları önlüyor. Sizde veya ailenizin bir bireyinde ishal sorunu varsa madımak otuyla ishali kesebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir
Deprem Nedir? Önceden Bilinebilir mi?

 M Harfi İle Bitki

Bitki genel bir kavram olduğu için bunun içine, ağaç, meyve, çiçek, sebze, bakliyat ve her tür nebat girer. Bu nedenle size “ M” harfiyle başlayan bitki isimleri sorulduğunda istediğiniz bitkinin adını verebilirsiniz.

Bilinenlerin aksine daha ilginç ve farklı isimlerle karşınızdakini şaşırtmak isterseniz; az bilinen “ M” harfiyle başlayan bitkileri sıralayalım.

-Mamey Ağacı; Ana vatanı Güney Amerika olan bu ağaç dört mevsim yeşil kalabiliyor. Boyu 70 metreye kadar ulaşabiliyor. Turuncu renkli, kalın kabuklu bir meyve veriyor. Güzel kokulu olan meyvenin tadı kayısı ve ahududu tadındadır.

-Mamut Ağacı; Birçok kimse Dev Sekoya ağacı olarak bilmektedir. Kuzey Amerika’ da Kalifornia / Sierra Nevada dağlarında yetişir. Boyu 80-90 metreyi, 10-16 metre gövde çapına ulaşabilen görkemli bir ağaçtır.

-Manolya Ağacı; Manolya denince birçoğunuzun aklına çiçek gelmektedir. Bahçelerde, sitelerde görebileceğiniz bu ağaç her yıl büyük beyaz çiçekler açıyor. Güzel kokulu çiçekleri sayesinde bulunduğu ortama ferahlık katar.

-Mantar Ağacı; Batı Akdeniz ve Atlantik Okyanusu kıyılarında yaşayan meşegillerden bir ağaçtır. 1 santimetre küp kabuğunda 40 milyon içi hava dolu hücrecik bulunuyor. Bu özelliğinden dolayı şaraplarda şişe mantarı olarak kullanılıyor.

-Mürver Çiçeği; Bu bitkinin çok sayıda çeşidi bulunur. Bazı türleri ağaç, bazı türleri de otsu özellik gösterir. Dal uçlarında bulunan beyaz çiçekleri, bir dantel görünümündedir. Güzel kokusunun yanı sıra şifa kaynağı olarak da kullanılıyor. Mısırlılardan günümüze kadar yanık tedavisinde kullanımı devam ediyor.

-Meyan kökü; Akdeniz’de “meyan balı” ve “aşlama” olarak bilinir. Ülkemizde Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yetişir. Mavimsi mor renkte çiçekleriyle tanınır. Çalımsı bitkinin kökleri çok derine kadar iner. Kökleri lif lif ayrılır ve kahverengi rengindedir. Böbrek taşlarını düşürmede çok etkilidir.

-Mersin Yaprağı Ağacı; Fundagiller familyasındandır. Murt, Elduran, Zazak, Sakızağacı, Aşılı Mersin, Çay Üzümü gibi farklı isimlerle de anılır. Yaprağında; A vitamini, şeker ve tanen bulunur. Yaprakları hoş kokuludur. Yapraklarını et yemeklerinde aroma vermesi için veya çay gibi demleyerek kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu