Finans

Maaş Aldığım Banka Kredi Kartı Vermiyor Neden?

Maaş Aldığım Banka Kredi Kartı Vermiyor Neden? Diye düşünüldüğünde bunun kişisel arzuları ile değil bilakis bankaların koymuş oldukları bazı kurallar sebebiyledir. Bu yüzden pek çok kişi mağdur olmaktadır.

Günümüzde pek çok insan artık cebinde nakit para taşımıyor. Bunun yerine kredi kartları ile alışveriş yapmak tercih ediliyor. Bunun birçok nedeni vardır. Bunlardan en önemli sebeplerden birisi artık çoğu mekân kredi kartına ödemeyi vadelendirmeleridir. Kredi kartı alamayanlar peki nasıl bir yol izleyerek kredi kartı alabilirler.

Bankadan Nasıl Kredi Kartı Alırım?

Kredi kartını bankadan alamama sebebini öncelikle bilmelisiniz. Aksi takdirde boşuna uğraşmış olursunuz. Bu sebepleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  1. BDDK verdiği karar doğrultusunda kredi kartı almak isteyen bireylerin mutlaka 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekiyor. Aksi halde kredi kartı verilmez. Sadece ailesi tarafından ek kart talebi verilirse ek kart alabilirler.
  2. Bankaya gelir belgesi verilmesi gerekiyor. Bu belge verilmediği takdirde kredi kartı da verilemez. Kredi kartı ödemelerini yapabilecek olduğunuzu bankaya ispatlamalısınız. Öğrenci ve ev hanımlarına çoğu banka kredi kartı vermiyor.
  3. Geçmiş kredi ödemelerinizde sıkıntı olduysa banka kredi kartı vermeyebiliyor. Çoğu kişinin kredi kartı alamamasının en önemli sebeplerinden birisi, kredi notu skorlarıdır.

Bu aşılamayacak bir sebep değildir. Peki, kredi notunuzu nasıl yükseltirsiniz? Neler yapmak gereklidir?

Kredi Notu Yükselterek Kredi Kartı Alabilirsiniz

Kredi kartı almak isteyenlerin önüne çıkan en büyük engellerden birisi, geçmişte olan bazı aksilikler sebebiyle kredi veya kredi kartının ödemelerinin zamanında yapılmamasıdır. Ödemelerin icraya gitmesi ya da kişinin borcu ödemediği için hapis cezası almaları sebebiyle çoğu kişi kredi kartı alamıyor. KKB kredi notları da bu sebeplerle riskli guruplar içerinde yer almaktadır. Bu durumdan çıkmak için şahsi olarak 60 ay hiçbir şey yapmazsanız bankadan kredi çekerseniz.

İlginizi Çekebilir
Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi Notunu Nasıl Yükseltirim?

Kredi notunuzu yükseltmek ve içinde bulunduğunuz bu zor durumdan kurtulmak yine sizin kendi elinizde.

  • Bankalara olan borçlarımızı ilk olarak ödeyin
  • Devam eden kredi borcunuz varsa düzenli olarak ödemeleri yapın
  • Bir bankadan mevduat hesabı açtırın ve bu hesaba az çok farketmez oraya para yatırın.

Böylelikle kredi notunuzda zamanla yükselecektir. Kredi kartı almanız içinde bir engeliniz kalmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu