Gezi & Tatil

Mersin’in En İyi Halk Ve Ücretli Plajları

Mersin'in En İyi Halk Ve Ücretli Plajları: Akdeniz’in küçük bir deniz şehri olan Mersin, kilometrelerce uzayan deniz sahiliyle yerli turizmin göz bebeğidir. Sıcacık deniziyle, kum ve kireç kayalı sahilleriyle ekonomik yaz tatilinin merkezi konumundadır. Gözlerden uzak, bakirliğini koruyan koyları, temiz sahil ve sessizlik isteyen yerel halkın ilk tercihleridir.

Mersin’in En İyi Halk Ve Ücretli Plajları: Akdeniz’in küçük bir deniz şehri olan Mersin, kilometrelerce uzayan deniz sahiliyle yerli turizmin göz bebeğidir. Sıcacık deniziyle, kum ve kireç kayalı sahilleriyle ekonomik yaz tatilinin merkezi konumundadır. Gözlerden uzak, bakirliğini koruyan koyları, temiz sahil ve sessizlik isteyen yerel halkın ilk tercihleridir.

Batı’dan Mersin sınırlarına girdiğinizde Anamur’dan, Doğu’dan girdiğinizde de Limonlu’dan başlayan  18 sahil sizleri bekliyor. İnternetten tarayıcınızdan arattırdığınızda karşınıza Mersin plajları haritası çıkacaktır. Hepsi bir sahil boyunca sıralandığından sahil sahil gezerek tatilinizi geçirebilirsiniz.

😊İstanbul Gezilecek Yerler Listesini Buradan Okuyabilirsiniz.😊

Ekonomik ve alternatif tatil isteyen tatilcilerin ilk adresi Mersin plaj oluyor. Konaklama sıkıntısı çekmiyorsunuz. Mersin plajı olan oteller, pansiyonlar hayli fazladır. Günlük, haftalık veya aylık olarak kiralık yazlık bulma olasılığınız da çok yüksektir.

Mersin’in Mavi bayraklı Plajları Hangileri?

Mersin’in; deniziyle, kumuyla ve temizliğiyle mavi bayrak ödülü almış 8 sahili bulunuyor. Bu sahillerde yine mavi bayrak ödülü almış Mersin plajları otelleri de bulunuyor.

Bozyazı Plajı (Bozyazı); Bir kilometre sahil uzunluğuyla tatilcilerin gözdesi bir plajdır. Plaj, öğlene kadar çarşaf gibidir. Fakat öğleden sonra deniz dalgalanmaya başlıyor. Plajı ve denizi çakıllıdır. Bu nedenle ayağınıza lastik ayakkabılardan giymenizde fayda vardır. Sessizlik, sakinlik ve huzur arayanlar için birebirdir. Sosyal tesisleşme olmadığı için hazırlıklı gitmenizi tavsiye ederiz.

Bozyazı plajında yine kendisi gibi mavi bayraklı Anemurion ve Nagidos Mersin plaj otelleri bulunuyor.

Ayaş Plajı (Erdemli); İnce kumuyla ve sığ deniziyle tatilcilerin son dönemde gözdesi olmuştur. Her yıl artan ziyaretçisiyle yabancı turistlerin de ilgi odağı haline gelmiştir. Plajda her türlü ihtiyacınızı karşılayabilmeniz mümkün. Yaz dönemlerinde plajda çeşitli etkinlikler ve konserler de düzenleniyor.
Karayolu, plaj ile yerleşim yerlerini birbirinden ayırıyor. Birçok otelin ve sitenin denize uzanan alt geçitleri bulunuyor. Böylece karşıdan karşıya geçme tehlikesi yaşamıyorsunuz.
Mavi bayrak ödüllü bir otelde rahat bir tatil geçirmek istiyorsanız, Liparis Resort Oteli bulunuyor.

Kız Kalesi Plajı (Erdemli); Mersin’in en yoğun ve kalabalık plajıdır. Mavi bayraklı, altın rengi kumu, masmavi sığ, berrak ve sıcacık deniziyle büyük ilgi odağıdır. Ayrıca plaja adını veren Kız Kalesi, sahile çok yakındır. İyi yüzme bilenler kalenin bulunduğu bu küçük adaya yüzerek gidiyorlar.

İlginizi Çekebilir
Unutulmaz Bir Kopenhag Seyahati için Bunları Not Edin

Plajın çevresinde küçüklü büyüklü birçok otel, pansiyon ve kiralık odalar bulunuyor. Her türlü ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz alışveriş merkezleri çoğunluktadır. Kilikya (mavi bayrak ödüllü), Servet76 Grand, Barbarossa Club&Hotel Mersin, Eylül konaklayabileceğiniz otellerdir.

Kumkuyu Plajı (Erdemli); Tatilcilerin yeni yeni keşfettiği sakin ortamlardan biridir. Yumuşak kumuyla ve berrak deniziyle tatilin keyfini çıkaracağınız bir plajdır. Mersin plaj yorumları arasında sürekli olumlu geri dönütler almaktadır. Ailecek, sakin ve huzurlu bir tatil geçireceğiniz ortamdır. Sığ deniziyle çocuklarınız güvenle denize girebilir. Suyun berraklığı sayesinde yüzen balıkları görebilirsiniz.

Plaja günübirlik gelebileceğiniz gibi, çevrede konaklayabileceğiniz yerler de bulunuyor. Mavi bayraklı Olbios Marina Resort Otel bunlardan biridir.

Taşucu Plajı (Taşucu)

Taşucu Plajı (Taşucu); limanı ve birden fazla koyuyla huzur ve sakinlik arayan tatilcilerin uğrak yeridir. Mavi bayraklı koylarından biri caretta carettaların uğrak yeridir. Doğa ve ağaçların arasında kendinizi tropikal bir iklimde hissediyorsunuz. Palmiyelerin altında güneşlenmenin ve masmavi duru denizin tadını çıkarabilirsiniz. Konaklamanın da tadını çıkarmak istiyorsanız mavi bayrak ödüllü İntermot Boğsak Motel’i tercih edebilirsiniz.

Yanışlı (Gülnar); El değmemiş ve bakir özelliğini koruyan küçük bir koydur. Hafif çakıllı kumuyla ve masmavi deniziyle gözlerden uzak tatil isteyenlerin uğrak yeridir. İrili ufaklı bir çok koy mevcuttur. En çok tanınan koyu Ulu Resort Otelin (mavi bayraklı) bulunduğu mevkidir. Dağ, yeşillik ve mavinin bir arada buluştuğu doğa harikası bir görünümü vardır. Yüzerek veya kayıkla gidebileceğiniz küçük mağaralar da bulunuyor.

Plaj, yerleşim yerlerinden ve karayolundan uzak bu koya, özel aracınızla veya otelin aracıyla ulaşabilirsiniz.

Susanoğlu (Atakent); Kız Kalesi’nden sonra en çok tercih edilen ve kalabalık bir plajdır. Hilal şeklinde göz alabildiğince uzanan bir plaj sizi karşılıyor. Altın rengi ince kumuyla ve masmavi deniziyle “deniz ve kum” tabirini yeterince karşılıyor. Sahil yaz döneminde özellikle hafta sonları aşırı yoğun olduğu için aradığınız huzuru ve sakinliği bulamazsınız.

Plaj ve yerleşim yerleri karayolu tarafından ayrılmış. Plaja geçişler alt geçişlerle sağlanıyor. Aracınızla geldiyseniz yolun kenarına park edebileceğiniz cepler bulunuyor. Çevrede birçok konaklayacağınız yerler mevcut. Ekonomik durumunuza göre kalacağınız alternatif yerler var. Kalmak isteyebileceğiniz yerler arasında mavi bayraklı Altın Orfoz ve Mediterranean Resort otelleri bulunuyor.

Mersin Halk Plajları

20 kilometreyi bulan sahiliyle birçok Mersin halk plajları bulunuyor. Anamur, Aydıncık, Bozyazı, Erdemli, Gülnar, Mezitli ve Silifke ilçelerinde toplam 26 Mersin halk plajı sıralanıyor. Mersin halk plaj alanları, bütün sahil boyunca sıralandığı için Mersin halk plajı nerde diye düşünmeniz gerekmiyor.

İlginizi Çekebilir
Trabzon'da Mutlaka Görmeniz Gereken Tarihi Yerler

Özel aracınızla seyahat ediyorsanız, Mersin sınırına girdikten sonra sahil güzergahını takip etmeniz yeterlidir. Sahil boyunca Mersin plaj yerleri sıralanıyor. Toplu taşıma araçlarıyla yolculuk yapacaksanız, Batıdan geliyorsanız, birçok otobüs firması sahil boyundan gittiği için istediğiniz ilçede ve plajda inebiliyorsunuz. Doğu’dan veya Güneydoğu’dan geliyorsanız, Mersin veya Antalya güzergahlı bilet aldığınızda istediğiniz Mersin plaj yolu üzerinde inebilirsiniz.

Mersin merkezden, plajlara gitmek isterseniz, otogardan kalkan toplu taşıma araçları (otobüsler, minibüsler) bulunuyor. Mersin halk plajı nasıl gidilir diye sorduğunuzda sizi o güzergâha giden toplu taşıma aracına yönlendireceklerdir.

Mersin ücretli plajlar

Halk plajlarına girişler ücretsizdir. Bu nedenle Mersin ücretli plajlar kategorisine girmiyor. Belediyenin işlettiği veya özel bir işletmeye devrettiği plajlarda, şezlong, duş ve tuvaletler ücretlidir. Şezlongları 20 liraya kiralayabilir, duş, soyunma kabini ve tuvaletlerden 2’şer liraya yararlanabilirsiniz. Kendi şezlong ve şemsiyenizi getirip kurma imkânınız da bulunuyor.

Kamp yapma imkânı sunan plajlarda kendi çadırınızı getirirseniz günlük 40, işletmenin çadırını kullanırsanız 60 lira ödüyorsunuz. Bu ödediğiniz fiyata, duş ve tuvaletler de dahildir. Kamp kurma olanağı sunan Mersin ücretli sahiller; Talat Göktepe Çamlığı (Erdemli), Kocahasanlı (Erdemli), Limonlu (Erdemli), Pullu (Anamur), Akçakıl (Taşucu), Boğsak (Silifke), Kapızlı (Atakent) plajlarıdır.

Mersin Erdemli Plajları

Çam ormanlarıyla, dağlık havasıyla Erdemli ilçesi doğayla denizin birleştiği bir konumdadır. Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği birçok plaja ev sahipliği yapıyor. Doğu’dan geliyorsanız, otobanın bittiği noktada Erdemli çıkışını takip edebilirsiniz. Batıdan geliyorsanız, Mersin merkeze gelmeden öncedir.

Yerli ve yabancı turistlerin rağbet ettiği plajlar ağırlıklı olarak bu ilçemizdedir. Bu plajlardan en ünlüsü Kız Kalesi Erdemli sınırları içindedir.

Limonlu Halk Plajı; Yerel halkın ve çevre halkın gözdesi bir plajdır. Limon yetiştiriciliğinin yoğun olduğu bir mevkide limon kokuları altında denize giriyorsunuz. Duş, tuvalet, soyunma kabini, şezlong, şemsiye gibi birçok ihtiyacınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz.

Kocahasanlı Belediye Halk Plajı

Kocahasanlı Belediye Halk Plajı; Belediyenin işlettiği bu plaj, aile kamp alanı projesi kapsamında yeniden düzenlenmiş. Ailelerin huzurlu ve güvenli bir tatil geçirmeleri için 100 kamp çadırı kurulmuş. İsterseniz kendi çadırınızı da getirip, kurabilirsiniz. 1 kilometrelik sahil uzunluğuyla ve muhteşem kumsalıyla Mersin’de aile plajları arasında en gözde olanıdır.

İlginizi Çekebilir
Gezginlerin Seveceği Seyahat Uygulamaları

Kargıpınarı Plajı; Erdemli’ye 30 dakikalık bir mesafededir. Yeşil ve mavinin birleştiği, denizi ve kumsalıyla tatilcileri büyüleyen bir plajdır. Mersin plaj yorumları arasında olumlu yaklaşılan plajlardandır.

Mersin Soğuksu Plajı; Aydıncık ilçesine bağlı Yenikaş köyü sınırları içindedir. Mersin sakin plajlar arasında ilk sıradadır. Orta Toros Dağları sahile kadar inip, Soğuksu Koyu’na muhteşem bir manzara sunuyor. Soğuksu Çayı’nın denize dökülmesiyle serin ve soğuk sularda yüzmenin tadını çıkarıyorsunuz. Çam kokuları ve esen Meltemle bakir kalan koyun tadını çıkarıyorsunuz.
Soğuksu Plajı, muhteşem doğasıyla, sessiz ve huzur veren yapısıyla Mersin plaj tavsiye listesinde ilk sıralarda yer alıyor. Buraya, Mersin-Aydıncık-Yenikaş karayolunu kullanarak gidiyorsunuz.

Mersin Ayaş Plajı; Erdemli’nin Ayaş mahallesine bağlı Yemişkumu Halk Plajıdır. Yerel ve çevre halkın her geçen yıl daha da rağbet ettiği bir plajdır. Ayaş’ın nüfusu 2 bin olmasına rağmen yaz döneminde sayı 20 bini geçiyor. Otellerin, pansiyonların, sitelerin ve yazlıkların fazla olduğu bir alandır. Plaj hafif hilal şeklinde ve koy görünümündedir. Pırıl pırıl ince kumuyla, masmavi ve berrak deniziyle ailenizle güvenle girebileceğiniz bir plajdır. Plajda, yaz döneminde konserler düzenleniyor.

Plaja giriş ücretsiz olmasına rağmen, duş, soyunma kabinleri ve tuvaletler ücretlidir. Plajda bulunan cafeden yiyecek ve içecek alabiliyorsunuz. Plajda cankurtaran hizmeti de bulunuyor.

Mersin Aile Plajları

Mersin’in neredeyse bütün plajlarına ailece gidebilirsiniz. Belediyelerin kontrolünde olan veya özel bir işletmeye devredilmeyen plajlarda imkânlarınız sınırlıdır. Tuvalet ve duş sorunu olduğu için problemler yaşayabilirsiniz.

Mersin’de bulunan bütün halk plajlarına ailece güvenle gidebilirsiniz. Buralarda, ulaşım, konaklama, yiyecek ve eğlence sıkıntısı çekmezsiniz.

Mersin Plaj Yerleri

Halk ve mavi bayraklı plajların dışında keşfedeceğiniz, rahatlıkla denize girebileceğiniz Mersin plajı bulunuyor. Bunlar arasında öne çıkanlar;

Tömük plajı (Erdemli); Mersin-Erdemli yolu üzerindedir. Nüfus yerleşiminin yoğun olduğu bir bölgede olduğundan ziyaretçi sayısı fazladır. Fakat muhteşem sahili ve berrak deniziyle tatilin tadını çıkarabilirsiniz.

Atayurt Plajı (Silifke); Gözlerden uzak ve fazla ziyaretçinin olmadığı bir plajdır. Sakinliğiyle, ince kumuyla ve masmavi deniziyle huzurlu bir tatil imkanı sunuyor.

Akçakıl Plajı (Silifke); sahilinin çakıllı olmasıyla pek rağbet görmeyen bir plajdır. Fakat berrak ve muhteşem deniziyle, sakinliğiyle ve doğayla iç içe olmasıyla keşfetmenizi bekliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu