Genel Kültür

Metabolizmanızı Hızlandıracak Öneriler

Metabolizmanın güçlendirilmesi noktasında metabolizmanızı hızlandıracak öneriler iyi incelenmelidir. Hastalıklara karşı dirençli olabilmek için metabolizmamız her daim güçlü olmalıdır. Gençken metabolizmanın hızlı olmasına karşın yaş ilerledikçe bu hız giderek düşmektedir. Bu hızdaki düşüş de vücudu hastalıklara karşı dirençsiz hale getirmektedir. Bu nedenle özellikle kış aylarında ve salgın hastalıkların çok olduğu zamanlarda metabolizmanızı ekstra çalıştırmalısınız. Bunu sağlamanız için de birçok yol bulunmaktadır.

Metabolizmayı Etkileyen Faktörler

Metabolizmanın çalışmasını etkileyen birçok faktör bulunur. Bunların başında yaş faktörünü sayabiliriz. Bunun yanında fiziksel aktivitelere harcadığınız vakit, cinsiyetiniz ve vücudunuzun ısısını da metabolizmanızı etkileyen faktörler arasında sayabiliriz. Ayrıca sahip olduğunuz genler de sizin hayatınızı derinden etkileyecektir.

Örneğin kadınların metabolizması doğası gereği erkeklerden daha yavaş çalışmaktadır. Ancak tüm bunlar sizin alacağınız önlemlerin yanında etkisiz kalacaktır. Metabolizma hızınızı farklı yöntemlerle yükseltebilirsiniz.

Egzersizden Vazgeçmeyin

Metabolizma hızını artıran önemli bir unsur egzersiz yapmaktır. Gün içinde yapacağınız egzersizler sizin metabolizma hızınıza en az %30 etki etmektedir. Özellikle spor yaptığınız sırada metabolizma hızınız ekstra artacaktır. Ama burada dikkat etmeniz gereken egzersizi ara ara değil sürekli yapmaktır. Bu egzersizleri yüzme, bisiklet sürme ya da yürüyüş olarak sıralayabiliriz.

Su Tüketiminize ve Ara Öğüne Dikkat Edin

Suyu birçok insan sadece susadığında tüketmektedir. Ancak metabolizmayı hızlandıranların başında su tüketmek gelir. Her gün düzenli olarak su tükettiğinizde metabolizmanız da düzenli olarak artacaktır. Ara öğünleri de kesinlikle atlamamalısınız. Her gün en az üç ana öğününüz varsa buna en azından üç tane de ara öğünü eklemelisiniz. Ara öğünlerde:

  • Yoğurt,
  • Süt,
  • Kuruyemiş (Leblebi, nohut vb.),
  • Tahıl gevreği,
  • Meyve vb. gıdalar tüketebilirsiniz.

Bu gıdaları ara ara tüketiyor olmanız metabolizmayı hızlandırır. Ayrıca ara öğünler sayesinde ana öğünleriniz de küçüleceği için metabolizma hızınızla birlikte kilo verme hızınız da artacaktır.

Diğer Etkenler

Yemeklerinizi tüketirken kullandığınız baharatların fazla olması da hızı artırmaktadır. Ancak midenizde rahatsızlık varsa bunu atlamalısınız. Bunun yanında yumurta, badem, et ya da süt tüketmeniz de protein içerikli olduklarından dolayı daha hızlı bir metabolizmayı da beraberinde getirecektir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Kapalı
Kapalı