Sağlık

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde tedavi çözümleri!

Mide ağrısı her yaştan kişinin hayatının belirli dönemlerinde yaşadığı ağrılardan birisi olmakla birlikte özellikle ileriki yaşlarda kendisini daha belirgin gösteren rahatsızlıklardan birisidir. Mide ağrısı genellikle gastrit başta olmak üzere ülser, safra taşı ve hazımsızlıktan kaynaklanır. Çeşitli nedenlerden dolayı mide ağrısı çekiyorsanız mide ağrısına ne iyi gelir sorusunun cevaplarından yararlanarak yaşadığınız ağrıdan kurtulabilirsiniz.Peki, Mide ağrısına ne iyi gelir? Gece mide ağrısı nedenleri nelerdir? İşte tüm detaylar…

Mide ağrısı her yaştan kişinin hayatının belirli dönemlerinde yaşadığı ağrılardan birisi olmakla birlikte özellikle ileriki yaşlarda kendisini daha belirgin gösteren rahatsızlıklardan birisidir. Mide ağrısı genellikle gastrit başta olmak üzere ülser, safra taşı ve hazımsızlıktan kaynaklanır. Çeşitli nedenlerden dolayı mide ağrısı çekiyorsanız mide ağrısına ne iyi gelir sorusunun cevaplarından yararlanarak yaşadığınız ağrıdan kurtulabilirsiniz. Mide ağrısını gidermek için yapabileceğiniz şeylerden birisi hafif gıdalar tüketmektir. Bu tür hafif gıdalar mide asidinin etkisini azaltır ve ağrının ortadan kaldırılmasını sağlar. Ayrıca tükettiğiniz besinleri yavaş hareketlerle çiğneyerek mideye yavaş bir şekilde sokmanın da mide ağrısını hafiflettiğini söyleyebiliriz.

Mide ağrısının belirtileri

Hafif mide ağrısı ve hazımsızlığın yaygın belirtileri arasında aşağıdakiler yer alır:

  • Mide ekşimesi veya asit reflüsü mide ağrısının belirtilerindendir.
  • Mide bulantısı
  • Midede şişkinlik
  • Sürekli gaz çıkarma ihtiyacı
  • Ağız kokusu
  • Sürekli inatçı hıçkırık veya öksürük mide ağrısının belirtilerindendir.

Mide Ağrısına Bitkisel Çözümler

Sindirim sistemine iyi gelen zencefil, midedeki asit üretimini dengelediği için mide ağrısına birebir gelen bitkisel ürünlerden birisidir. Bu nedenle mide ağrısı çeken kişilerin günde birkaç kez zencefil çayı içmeleri tercih edilir. Bunun yanında özellikle mide asidinin artmasından dolayı yaşanan mide ağrıları için maden suyu da tüketilebilir. Patates ve lahana ile yapılan yemeklerin mide ağrısına iyi geldiğini ve ağrıyı azaltmak için tüketilebileceğini söyleyebiliriz. Keten tohumunu yoğurt içerisine karıştırarak tüketebilirsiniz.

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Mide ağrısı çözümlerinden birisi de nane ve limonun karışımından oluşan özel kürdür. Bu kürü kullanarak mide ağrısı hafifletilebilir. Kuru ya da yaş nane ile bir adet limonu parçaladıktan sonra kaynatarak suyunu tüketebilir ve mide ağrınızdan kısa sürede kurtulabilirsiniz. Bunun dışında rezene ile portakal kabuklarını karıştırıp kaynatarak da suyunu tüketebilirsiniz. Bu karşım da mide ağrısına kısa sürede etki etmektedir.

Yine Mide Ağrısına Ne İyi Gelir? önerilerinden birisi de mide bölgesine sıcak kompres uygulamaktır. Sıcak bir havluyu midenize sararak mide ağrınızı hafifletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu