Sağlık

Mide Kanseri Belirtileri nelerdir ? Tanı ve Tedavisi nasıl yapılır?

Mide kanseri genellikle orta yaşlı ve yaşlı insanlarda, özellikle 50'li yaşlarda gelişir. Mide kanseri mide duvarının mukozasında başlar ve ilerledikçe midenin derinliklerine doğru ilerler. Mide kanserinin ilerleme derecesi, kanser invazyonunun derinliği ve boyutu, metastazın varlığı veya yokluğu vb. İle belirlenir, ancak kanser mukoza zarında veya submukozal tabakada kalırsa, erken bir kanserdir ve bundan daha derine ulaşırsa. İlerlemiş kanser geliştirecek.

Mide kanseri genellikle orta yaşlı ve yaşlı insanlarda, özellikle 50’li yaşlarda gelişir.
Mide kanseri mide duvarının mukozasında başlar ve ilerledikçe midenin derinliklerine doğru ilerler. Mide kanserinin ilerleme derecesi, kanser invazyonunun derinliği ve boyutu, metastazın varlığı veya yokluğu vb. İle belirlenir, ancak kanser mukoza zarında veya submukozal tabakada kalırsa, erken bir kanserdir ve bundan daha derine ulaşırsa. İlerlemiş kanser geliştirecek.

Mide Kanseri

Erken mide kanseri durumunda, çok az öznel semptom vardır. Öte yandan, ilerledikçe mide girişine yakın kanser gelişirse yiyecekler boğazdan geçmeyebilir. Ayrıca, midenizin çıkışına yakın kanser geliştirirseniz, az miktarda yiyecekle bile aç hissedebilirsiniz çünkü yediğiniz yiyecek midenizde birikir.

Mide kanserleri, kanser hücrelerinin büyüme şekline bağlı olarak genel olarak “farklılaşmış tip” ve “farklılaşmamış tip” olarak iki türe ayrılabilir. Farklılaşmış tipte mukoza zarından gelişen kanser, çıktığı yerden yayılır ve gruplar halinde büyür. Genellikle tüm mideye yayılmaz ve nispeten yavaş ilerler. Farklılaşmamış tipin erken bir aşamada bulunmasının zor olduğu söylenir, çünkü gelişen kanser hücreleri ayrılır ve midenin mukoza zarının altına dağılır ve sızar. Lif içeriği daha fazla olan bu tür mide rahatsızlığı Skills mide kanseri olarak adlandırılır.

Helikobakter Pilori Mide Kanserinin Bir Numaralı Nedenidir

Mide kanserlerinin% 95’inden fazlası, H. pylori enfeksiyonuna bağlı olarak ortaya çıkabilir. Şu anda, Türkiye’de 60 yaş ve üzerindeki insanların% 60-70’inin Helikobakter Pilori ile enfekte olduğu tahmin edilmektedir ve Pyrroli ile enfekte olan kişilerin yaklaşık% 8’inin 75 yaşına kadar midesinde kanser geliştireceği tahmin edilmektedir. Mide kanserlerinin 75 yaş ve üstü kişilerde daha yaygın olduğu ve Helikobakter Pilori bakterileriyle enfekte olmuş kişilerin yaklaşık% 10’unun midesinde kanseri geliştirdiği tahmin edilmektedir.

İlginizi Çekebilir
Mide Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde tedavi çözümleri!

Midenizde kanseri geliştirip geliştirmeyeceğiniz, Helikobakter Pilori bakterisi enfeksiyonunu erken fark edip etmediğinize ve enfekte iseniz, yok etme zamanlamasına bağlıdır.
Helikobakter Pilori bakterilerinin, bağışıklığı zayıf olan yaklaşık 12 yaşına kadar olan çocuklara kolaylıkla bulaştığı bilinmektedir. Helikobakter Pilori ile enfekte olduğunda, insanların% 100’ünde haftalar veya aylar içinde Pyrroli ile enfekte gastrointestinal sistem gelişir.

İki Tür Mide Kanseri Testi Vardır

Midedeki kanseri, erken tespit edilirse rezeke edilip tedavi edilebilecek bir kanserdir. Bu amaçla, “midede bulunan kanseri erken tespit etmek için bir test” ve “ilerlemenin derecesini ayrıntılı olarak araştırmak ve tedavi politikasına karar vermek için bir test” olmak üzere iki testi doğru bir şekilde yapmak önemlidir . Geleneksel olarak, yerel yönetimlerde mide kanserlerinin taraması, 40 yaş ve üstü kişiler için baryum ile yapılan X-ışını incelemelerine dayanmaktadır, ancak 2016’dan itibaren 50 yaş ve üstü kişiler de endoskopi yapabilmektedir. .. Bunun nedeni, Helikobakter Pilori bakterilerinin genç nesildeki enfeksiyon oranının zamanla azalması ve kanserin baskın yaşının yaşlı tarafa geçmesi ve bunun sonucunda mide kanseri olan hasta sayısının 50 yaş ve üzeri artmasıdır. 50 yaşın üstündeki kişilerin midelerimden kanser taramasını verimli bir şekilde yaptırmaları gerektiği söylenir ancak 40-50 yaşları arasında ciddi oranda mide kanseri oluşabileceği için endişeleriniz varsa bir sağlık kuruluşuna başvurmanız önerilir.

Mide kanserini erken tespit etmek için testler

Mide kanserini tespit etmek için yapılan testler arasında X-ışını ve endoskopi bulunur.
Röntgen muayenesi tüm midenin şeklini ve mide duvarının sertliğini inceleyebilir ve endoskopi ile bulunması zor olan Skills mide kanseri gibi özel mide kanseri türleri için uygundur.
Endoskopi, bir gastro kamera ile doğrudan mideye bakan ve küçük lezyonları tespit edebildiği için erken kanseri tespit etmede iyi olan bir incelemedir.

İlginizi Çekebilir
Adet Düzensizlikleri ve Sancıları İçin Bitkisel İlaçlar!

Mide Kanseri Riskini Belirlemek İçin Testler

Şu anda, bazı yerel yönetimler mide kanseri riskini bilmek için testler uygulamaktadır. ABCD’nin dört evresinde Pyrroli bakteri antikorunun değeri ve iki tip pepsinojen oranından kan toplayan ve mide kanseri gelişme riskini değerlendiren bir testtir.
Bu testle size A grubu teşhisi konulursa, mide kanserinin riski neredeyse yoktur, ancak A grubu teşhisi konan bazı kişilere Pyrroli bakterisi bulaşabilir. Artık bildiğimize göre, A Grubundaki insanlar bile daha doğru bir Helikobakter Pilori  bakteri testi veya endoskopi yaptırmak isteyebilir .

B, C ve D gruplarındaki insanlar için düzenli endoskopi yapılması, mide kanserinin erken teşhisi ve Pyrroli bakterilerinin ortadan kaldırılması önemlidir. Ayrıca bu test yöntemi, Helikobakter Pilori bakterilerini şimdiye kadar ortadan kaldıranlar tarafından kullanılamaz.

Mide kanserinin ilerlemesini kontrol etmek ve tedavi politikasına karar vermek için muayene
X-ışını muayenesi veya endoskopi ile midenizde kanser bulunursa, mide kanseri durumunun ayrıntılı bir şekilde incelenmesi gerekir. Test sonuçlarına göre bir tedavi yöntemi düşünmeniz gerekecektir.

Ana muayeneler, lezyonu büyütmenizi ve gözlemlemenizi sağlayan hassas endoskopi, Abdominal Ultrasonografi  muayene ve BT incelemesini içerir. Bu testler, çevredeki lenf düğümlerine metastazı, diğer organlara metastazı, periton sıvısının varlığını veya yokluğunu ve peritoneal yayılma metastazını ortaya çıkaracaktır. Ayrıca gerekirse kolon metastazını kontrol etmek için kolon röntgen muayenesi ve kolon endoskopisi yapıyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu