Sağlık

Mide Yanması Nedir? Mide yanmasına ne iyi gelir?

Mide yanması genel olarak 20 ila 50 yaş arası grubunda sıklıkla görülen bir rahatsızlık türüdür. Midede oluşan yanma hissi gıda alımından evvel, gıda alımı esnasında veya gıda alımından 2 ila 3 saat sonra hissedilebilir. Alınan besinler, sindirim sisteminin bir özelliği olarak ilk önce mide içerisinde bir takım değişikliklere mahruz kalınabilir. Daha fazla bilgi için yazımızın devamını okuyunuz.

Mide Yanması Nedir ?

Mide Yanması Nedir? Mide yanması genel olarak 20 ila 50 yaş arası grubunda sıklıkla görülen bir rahatsızlık türüdür. Midede oluşan yanma hissi gıda alımından evvel, gıda alımı esnasında veya gıda alımından 2 ila 3 saat sonra hissedilebilir. Alınan besinler, sindirim sisteminin bir özelliği olarak ilk önce mide içerisinde bir takım değişikliklere maruz kalarak bağırsaklara gönderilmek üzere hazırlanır, daha sonra mide bu işlemi uygularken midenin iç yüzeyinde bulunan zarın alt tabakasında bulunan bazı hücrelerini, gıdaların gerekli değişimini sağlamak için uyarmaktadır. Bu esnada oluşan bir problem, midede anlık olarak gereğinden fazla asit salgılanmasına ve bu salgılanan asit yüzünden midenin kendini koruyamamasıdır. Mide Yanması Nedir? sorusunun cevabı genel olarak bu duruma mide yanması denmektedir.

Mide Yanması’nın Belirtileri

✅Göğüsün orta bölümünde bulunan kemiğin alt kısımında yanma hissi.

✅Şiddetli göğüs ağrısı

✅Alınan gıdaların veya asit içeren içeceklerin ağıza geri gelmesi.

✅Yutma esnasında zorluk

✅Gece uyku esnasında asidin fışkırması sonucu oluşan, şiddetli öksürük, ses kalınlaşması veya kısıklığı

✅Nedeni teşhis edilememiş olan zatürre atakları

Mide Yanması’nın Teşhisi

Mide yanmasından şikayetçi olan kişinin sorunlarının genel olması bazen reflü’yü akıllara getirmekle birlikte, özellikle reflüden sonra ortaya çıkan hasarın durumunu belirlemek için uygulanan yöntemler şu şekilde olabilir :

✅Özofagus pasaj grafisi (Yemek Borusu Filmi)

✅Endoskopik Yöntemler

✅Manometrik yöntemler (Yemek borusunun genel hareketlerini ve özelliklerini belirleyen kalp elektosunu andıran, genel olarak büyük cerrahi merkezler gerçekleştirilen bir tetkik.)

Mide Yanması’nın Tedavisi

✅Yatağın baş kısmının yukarıya doğru kaldırılması.

✅Yatmadan hemen önce vücuda yiyecek veya içecek almamak.

✅Yavaş yavaş, düzenli ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek

✅Alkol ve sigarayı bırakmak

✅Çok yağlı, salçalı gıdalardan uzak durmak.

✅Kahve ve çay gibi içecekleri mümkün olduğu kadar az tüketmek.

✅Karın bölümü dar olan kemer takmaktan ve dar kıyafetlerden kaçınmak.

✅Doktor tavsiyesiyle birlikte ilaç kullanmak.

Mide Yanması Şikayeti Olan Kişilerin Yapması Gerekenler

✅Yemek yemeye normal ayırdığınız zamandan daha fazlasını ayırın. Yemekleri ayaküstü değil, sakin bir şekilde masada oturarak tüketin. Çünkü genel olarak acele yemek yemek mide yapısına ve işlevine zarar vermektedir. Ana öğünlerde yemek yemeyi bir alışkanlık veya zorunluluk olarak görmeyip, bir eğlence anına dönüştürmeye çalışın.

✅Yemek esnasında ağzınızda hazırladığınız ufak lokmalar, midenin sindirim için gerekli olan asidi ve salgıları daha hızlı ve rahat üretmesine yardım eder. Lokmaları seri bir şekilde büyük parçalar halinde yutmak yerine yavaş yavaş çiğneyerek yutun. Bu işlem, midenizde hem şişkinlik hemde ağırlık hissetmemenizi sağlar.

✅Akşam öğününü yedikten sonra ilerleyen saatlerde atıştırmalık gıdalar tüketmeyin. Yoksa bu midenin gece boyunca aralıksız çalışmasına ve daha sonra yorulmasına neden olacaktır.

✅Mutlaka akşam yemeğini yedikten en az üç saat sonra yatın.

✅Çok fazla sıcak ve çok fazla soğuk olan içeceklerden uzak durmaya özen gösterin. Çünkü bu tür içecekler mide içerisindeki sıvıya zarar vermektedir.

✅Kesinlikle sigaradan uzak durun.

✅Yemek yedikten sonra uzanarak televizyon seyretmeyin. Çünkü, mide sıvısı yatay pozisyondayken nefes borunuza gelebilir ve orada bir yanma hissi meydana getirebilir.

!!! Dikkat Bunlardan Kesinlikle Uzak Durun !!!

✅Midede hazmı zor olan kızartmaları ve yağlı yiyecekleri mümkün olduğu kadar az tüketin. Çok fazla yağlı, kremalı veya soslu besinler tüketmeyin. Çikolata içerisinde bulunan fazla miktardaki yağ ve kafein nedeniyle mide yanması sorunu yaşayan kişiler için oldukça tehlikelidir. Çikolata olmadan yaşayamam diyenler ise, daha az süt içeren bitter çikolatalı tercih edebilir.

✅Mide için daha öncedende söylediğimiz gibi kafein içeren içecekler çok zararlıdır. Kahve, cola, çay gibi kafein bakımından zengin içecekler hassas mideleri kolay yorabilir. Mide şikayetiniz bulunuyorsa ve kahvedende vazgeçemiyorsanız kafein içermeyen kahveleri tüketin.

✅Domates ve portakal suları çok fazla asit içerdiği için midede yanma hissi yaratabilir. Bu içecekleri içerken sulandırmaya veya balla tatlandırmaya özen gösterin.

✅Et suyu ile yapılmış olan çorbaları tüketmeyin. Diğer çorbaları da tüketeceğiniz zaman mutlaka ılınmasını bekleyin.

✅Şekerleme tüketeceğiniz zaman naneli olanları tercih edin.

Mide Yanmasına İyi Gelen Dost Besinler

💥Karnabahar : Haşlanmış olarak tüketilen karnabahar, mideyi asitlerden arındırarak probleminizi giderebilir. Aynı zamanda içerisinde gefarnato minerali bulunduğu içinde günümüzde ülser ilaçlarının ana maddesi olarak kullanılmaktadır.

💥Lahana : Çiğ olarak tüketmeye özen gösterin.

💥Patates : Çiğ patatesin suyu mide yanmasının doğal ilacı olarak nitelendirilebilir. Patatesleri yıkadıktan sonra soyup, katı meyve sıkacağında suyunu çıkartın. Bu suya ek olarak havuç veya kereviz suyu karıştırarak tüketin.

💥Elma Sirkesi : Hazırlamış olduğunuza salatalarda sirke kullanacaksanız limon sirkesi yerine elma sirkesini tercih edin.

💥Maden Suyu : Maden suları içerdiği mineraller sayesinde mide asitlerinin büyük bir bölümünü etkisiz hale getirmektedir.

💥Kızarmış Ekmek : Midenin salgılamış olduğu fazla asiti kurutarak yanmayı ortadan kaldırmaktadır.

Sağlıcakla Kalın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu