Gezi & Tatil

Ödemiş’te Yapılacaklar

Ödemiş'te Yapılacaklar: İzmir'e 114 kilometre uzaklıkta olan Ödemiş'te sizde huzur bulabilir, doğanın sakinliğiyle baş başa kalabilirsiniz. Bir ovanın üzerine kurulmuş Ödemiş'te gezilecek yerler, yapılacak şeylerin neler olduğunu merak ediyorsanız, yazıyı sonuna kadar okumalısınız. Buyurun.

Ödemiş’te Yapılacaklar: İzmir’e 114 kilometre uzaklıkta olan Ödemiş’te sizde huzur bulabilir, doğanın sakinliğiyle baş başa kalabilirsiniz. Bir ovanın üzerine kurulmuş Ödemiş’te gezilecek yerler, yapılacak şeylerin neler olduğunu merak ediyorsanız, yazıyı sonuna kadar okumalısınız. Buyurun.

Ödemiş’te Gezilecek Yerler Nereler?

Türkiye’de belki de en verimli topraklara sahip olan Ödemiş, tütün ve patatesiyle ünlü. Tarihi 6 bin yıla kadar uzanan bu tarihin şehirde, gezilecek yerler, haliyle çok fazla oluyor. Peki, Ödemiş gezi yerleri nereleridir? İzmir Ödemiş’e gitmeyi planlıyorsanız, buralara mutlaka gitmelisiniz.

😊İstanbul Gezilecek Yerler Listesini Buradan Okuyabilirsiniz.😊

Ödemiş Pazarı

100 yıldan daha fazla süre geçmişi olan bu pazar, Cumartesi günü kuruluyor. Burada köy ürünlerinden, sebze, meyve ve yöresel ürünler bulmak mümkün. Ödemiş kadınlarının el emekleriyle ördükleri kazaklar, pijamaların yanı sıra, tap taze köy ekmeklerini bu pazarda bulabilirsiniz. Ödemiş’e gittiyseniz veya gitmeyi planlıyorsanız, Ödemiş Pazarına mutlaka gitmelisiniz.

Arasta Çarşısı

Kökeni 1800’lü yıllara uzanan bu çarşıda dükkanlar Osmanlı mimarisiyle yan yana dizilidir. 3 caminin arasında kalan Tarihi Ödemiş Arasta Çarşısında el emeği birçok ürün bulmak mümkün. Yolunuz düşüyorsa, mutlaka çarşıya uğramalısınız.

Ödemiş Yıldız Kent Müzesi ve Arşivi

27 bin taşınabilen eşyaya sahip olan bu müze arşivde, tarihimize ait pek çok şeye tanık olabilirsiniz. Kore Savaşı, İlk Kurşun sergi salonu, saatçi odası, tütün odası, efeler odası, kadın takıları bölümü, silahların sergilendiği yerleri görebilirsiniz. Tarihe meraklı yapınız varsa, mutlaka Ödemiş Yıldız Kent Müzesi ve Arşivini ziyaret etmelisiniz.

İlk Kurşun Anıtı

Ödemiş merkezine 14 kilometre uzaklıkta olan ‘İlk Kurşun Anıtı’ tarihe ışık tutmayı başarıyor. Yunan işgaline karşı ilk kurşunun atıldığı yer olan bu alan, Kurtuluş Savaşının çok önemli simgelerinden birisi.

Lübbey Hayalet Köyü

Evlerinin çoğunluğu terk edilen bu köyün nüfusu ortalama 10 kişi. Son sakinleriyle birlikte var olma mücadelesi veren Köy, fotoğraf meraklıları için biçilmiş kaftan. Eğer Ödemiş’i ziyaret etmeyi planlıyorsanız, gezilecek yerler listenize mutlaka burayı almalısınız.

İlginizi Çekebilir
Seyahat İzin Belgesi ve HES Kodu

Ödemiş gezilecek yerler listesi bu şekilde. Bunlara daha fazla yer ekleyebilirsiniz. Ödemiş’in tarihini biliyorsanız, mutlaka buraya gelmelisiniz.

Ödemiş’te Yapılacaklar Listesi Ödemiş’te Ne Yapılır?

Ödemiş hem tarihi hem doğal güzellikleriyle, insanoğlunun yarı sanat eseri konumunda. Tarihi bakımında kökenleri çok eskiye dayanan merkezde yapılacakların sayısı oldukça fazla. Ödemiş’e geldiyseniz ve ne yapacağınıza karar veremiyorsanız, yazımız tam size göre. Ödemiş gezisi ile aşağıdaki aktiviteleri yapmaya başlayabilirsiniz.

Huzurun Mekanı Gölcük Yaylasına Gidebilirsiniz

Yeşil renginin her tonunu görebileceğiniz doğa harikası Gölcük Yaylası, gidebileceğiniz yerlerin başında yer alıyor. Fotoğraf çekmeye meraklı, piknik yapmayı seven ve doğayla bir süre iç içe kalmak istiyorum diyenler için birebir olan bu mekan, mükemmel güzelliğiyle sizi büyüleyebilir. İsterseniz gölün çevresinde doğa yürüyüşü yapabilir, dilerseniz kamp çadırlarınızı kurarak burada doğaya yaşayabilirsiniz.

Bol huzurlu bir tatil amacınız varsa ve bunun yeşillikle birleşmesini istiyorsanız o zaman Gölcük Yaylası’na giymeyi yapılacaklar listenizin başına eklemelisiniz. Ödemiş tatil denildiğinde hemen buranın geldiği aklınızda bulunsun.

Birgi’ye Mutlaka Uğramalısınız

Bol konaklar, antik çağ eserleri ve Osmanlı’nın derin izleri. Tarih kokan Birgi’ye gitmek sizin için yapılacaklar listesinin başında yer almalı. Yapının etrafında, o yöreye ait olan ürünleri bulabileceğiniz nadir yerlerde birisi Birgi. Çok eski camiler, yapısı Türk ev tipinde olan eski evler, sizi büyülemeye yetecek kadar fazla. Gezilecek yerlerin yanı sıra gitmenizi gerektirecek bir yer.

Bozdağ Kayak Merkezine Uğrayabilirsiniz

Eğer bir kayak tutkunuysanız, Bozday Köyüne gitmeyi listenizin başına almalısınız. Kış aylarında İzmir’den ve çevre illerden ziyaretçi akınına uğrayan Bozdağ kayak merkezinde, sizde kaymanın zevkini doruklara kadar yaşayabilirsiniz. Tam merkez kısmında kar kalınlığı 120 cm’i buluyor. Ödemiş eğlence yerleri denilince akla gelen Bozdağ Kayak Merkezi, zamanınızı değerlendirebileceğiniz yerlerin başında geliyor.

Yaylalar Yaylalar

Ödemiş tarihi bir yana doğal güzelliğiyle de ziyaretçilerin gitmek istedikleri yerlerin başında geliyor. Özellikle yaylalar, Ödemiş için göz bebeği denecek kadar önemli. Sizde bu yaylalara çıkarak, doğal örtülerin keyfini çıkarabilir, tertemiz havayı binlerce kez soluyabilirsiniz. Kılıç Yaylası, Kemer Yaylası, Bozdağ Yaylası, Ayvacık Yaylası gidebileceğiniz sadece birkaç yerden bazıları.

İlginizi Çekebilir
Seyahat ile Huzur Bulmak Mümkün mü?

Ödemiş’te Nerede Ne Yenir?

Ödemiş, sadece tarih ve doğal güzelliklerle değil, yemek konusunda gelişmişliğiyle de ziyaretçilerin uğrak noktası olmayı başarıyor. Türkiye’nin en verimli topraklarına sahip olan Ödemiş’te ne ekerseniz en iyi şekilde yetişiyor. Peki Ödemiş’te ne yenir . Ödemiş’te elbette balık, sıcak pilav yiyebilirsiniz. Ama biri var ki Ödemiş’i yemek olarak temsil ediyor. Tabi ki köfteden bahsediyorum.

Ödemiş’in köftesini yediğinizde hayatınızda bu kadar lezzetli, mükemmel kokulu bir köfte yemediğinizi farkına varacaksınız. Hurşit Kebap merkezi ve diğer pek çok mekanda bu köftenin tadına varabilirsiniz.

Sadece köfte değil elbette, Yaylalarda serpme köy kahvaltılarının keyfine varabilirsiniz. Burada tadına doyamayacağınız çıtır ekmekler, taze köy peyniri, reçel ve yöresel zeytinlerin keyfini çıkarabilirsiniz.

Ödemiş Yapılacak Şeyler Ödemiş’te Neler Yapılabilir?

Tarih tutkunları, kültür sanat meraklıları, yemek düşkünleri, eğlence arayanlar, Ödemiş’te herkese göre mutlaka bir şeyler var. Doğada yürüyüş, tarihi mekanlara ziyaretler, mükemmel restoranlarda harika köfteler ve eğlence mekanları.

Ödemiş’e ziyaret ettiğiniz ve bir süre kaldığınız zaman, yapılacakların ne kadar çok olduğunu farkına varabilirsiniz. Ödemiş’te yapılacak şeyler, gezilecek yerler hakkında bilgileri daha önce vermeye çalıştık. Şimdi Ödemiş’te yapılabilecek özel şeylerin neler olduğuna bakalım.

Kadın El Sanatları Pazarına Gidebilirsiniz

İpeklere, el sanatlarına meraklıysanız veya sevdiğiniz birine hediye almak istiyorsanız, Kadın El Sanatları Pazarı sizin için biçilmiş kaftan yerlerden birisi. Boş zamanlarınızda gidebileceğiniz bu pazarda, size ve sevdiklerinize uygun çok çeşitli ürün bulabilirsiniz.

Rengarenk danteller, efe oyaları, ipek mendil, farklı renkte danteller, burada sadece bulabileceğiniz birkaç şey. Daha fazlasını da isterseniz kesinlikle bulabilirsiniz. Daha önce bahsettiğimiz Ödemiş Cumartesi Pazarı kadar değer görüyor bu mekan.

125. Yıl Kültür Parkında Eğlenmeye Ne Dersiniz?

Yüzme havuzu, çocuk parkları ve devasa yürüyüş mesafeleriyle hem büyüklerin hem çocukların eğlence merkezlerinden birisi. 125. Yıl Parkında doyasıya eğleneceğinizi garantisini verebiliriz. Ödemiş’in en büyük parkında, isterseniz doğal güzelliğin içerisinde yürüyüşte yapabilirsiniz. Çocuklarınız varsa yanınızda, mutlaka bu parka gitmeli ve görmelisiniz.

Ödemiş Müzesi

Eski Çağlara ait arkeolojik eserlerin yanı sıra Bizans’a ait birçok ürünü Ödemiş Müzesi içerisinde bulabilirsiniz. Kültür seviyenizi geliştirmek istiyorsanız, ailece burayı ziyaret edebilirsiniz. Müzede göreceğiniz her bir parça bir dönemin tarihine ışık tutmayı başarıyor. Keyif alacağınızdan emin olabilirsiniz. Ödemiş hakkında bilgi almak istediğiniz zaman müzenin hemen karşınıza çıktığını görebilirsiniz. Çünkü bu müze gerçekten de Ödemiş’i temsil eden nadir yerlerden birisi.

İlginizi Çekebilir
Mardin'de Görmeniz Gereken Tarihi Yerler

İzmir Ödemiş Gezilecek Yerler?

Luvi Kavminden bu yana pek çok medeniyete beşiklik etmiş Ödemiş tanıtım hakkında bilgi almaya ne dersiniz. İzmir‘in ilçesi olan Ödemiş, çok eski bir tarihe sahip olsa bile turizm açısından henüz yeni yeni keşfediliyor. Ege’nin en güzel yerlerine sahip olan bu ilçe, tarih ve doğal güzellikler ile ön plana çıkıyor.

Yine sakin ve huzur içerisinde bir tatil planı hayali kuran tatilcilerin uğrak yeri olan merkez, köfte, tütün ve patatesiyle ünlenmiş. Milli Mücadele döneminde kahraman oluşuyla her zaman ilk saflarda olan Ödemiş, Yunanlılara ilk kurşunun atıldı yerin ev sahibi.

Bu yöredeki insanları çok sayıda masalar, hikayeye ve romana konu olduğu da aşikar. Ödemiş nerede sorusuna, Ege Bölgesinde İzmir’in ilçesi cevabını verebiliriz. Ödemiş’i ziyaret edilecekler listenize yazdıysanız, görebileceğiniz çok sayıda yer var. İşte yukarıdakilerden bağımsız olarak, Ödemiş’te gezebileceğin daha farklı yerler.

Hypaipa Antik Kent

Persler, Lidyalılar ve Romalıların önemli merkezi olan Hypaipa’ya gitmek için Ödemiş’in kuzey tarafına gitmeniz gerekiyor. Günlüce Köyü mevkisinde yer alan bu antik kent, tam olarak belirgin olmasa da varlığını devam ettiriyor. Orada yer alan çeşitli eski aletleri görme şansına sahip olabilirsiniz.

Bedia Akartürk Müzesi

Türk Halk Müziğinin duayen isimlerinden olan Bedia Akartürk adına hizmetlerini veren bu müzeyi, gezeceğiniz birkaç özel yerler listenize almalısınız. Kendi sahne kıyafetleri, almış olduğu ödüller, çıkardığı kasetlerin tümü bu müzenin içerisinde sergileniyor. Haftanın her günü açık olan müzeye istediğiniz zaman ziyaret gerçekleştirebilirsiniz.

Ödemiş, tarihinin güzelliği, doğasının temizliği, Milli Mücadele Kahramanlığı sebebiyle mutlaka gezilmesi gereken yerlerden birisi. Türkiye’de yer alan keşfedilmemiş saklı cennetlerinden birisi olan Ödemiş, bu anlamda gezinize, tatilinize veya kültür turunuza keyif katacak bir mekan. Dilerseniz kendi aracınızla, dilerseniz şehirler arası otobüslerle Ödemiş’e kolayca ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu