Gezi & Tatil

Odessa’da Yapılacaklar Listesi

Odessa’da Yapılacaklar: Ukrayna’nın meşhur Odessa kentine pasaportsuz ve vizesiz gidebiliyorsunuz. Yeni çipli kimliğinizle uçağa bindiğiniz gibi kendinizi Odessa’da buluyorsunuz. Turizmi ve  odessa gece hayatı ile sadece biz Türklerin değil birçok yabancı turistin ilgi odağıdır.

Odessa’da Yapılacaklar: Ukrayna’nın meşhur Odessa kentine pasaportsuz ve vizesiz gidebiliyorsunuz. Yeni çipli kimliğinizle uçağa bindiğiniz gibi kendinizi Odessa’da buluyorsunuz. Turizmi ve  odessa gece hayatı ile sadece biz Türklerin değil birçok yabancı turistin ilgi odağıdır.

😊İstanbul Gezilecek Yerler Listesini Buradan Okuyabilirsiniz.😊

Odessa, Ukrayna’nın dördüncü kalabalık şehridir. Liman kenti olduğu için, deniziyle ve limanıyla tam bir turizm merkezidir. 1440’da Kırım Hanlığı tarafından kurulan odessa tarihi savaşlarla doludur. Litvanya ve Osmanlı egemenliği altında yüzyıllar geçiren Odessa 1794’de Çariçe Büyük Katerina tarafından kurulmuştur.

Odessa Gezilecek Yerler

Yaz döneminde odessa plajları binlerce turistin akınına uğruyor. Şehrin kendine özgü mimarisi, müzeleri ve tarihi eserleri kültür gezisi yapanlar için cazibe merkezidir. Doya doya ve bilinçli gezmek istiyorsanız odessa turu paketlerinden seçebilirsiniz. Odessa rehber fiyatları çok ucuzdur. Özellikle üniversite öğrencilerinin rehberliğini tercih ederseniz, gezinizi daha ekonomik yapabilirsiniz.

Vorontsov Sarayı (Alupka Sarayı)

Vorontsov Sarayı (Alupka Sarayı); Alupka kasabasının yanında Kırım Dağı’nın eteklerinde kurulmuş bir saraydır. 1848’de dönemin Rus Prensi Mikhail Semyonovich Vorontsov için yapılmıştır. Uzun yıllar yazlık saray olarak kullanılmıştır. Birçok mimariyi bir arada barındırmasıyla farklı bir özelliğe sahiptir. Sarayı cazip kılan ve botanikçileri kendine çeken muhteşem bir bahçe peyzaj mimarisi bulunuyor.

Nümismatik Müzesi

Nümismatik Müzesi; Farklı dönemlerden günümüze kadar toplanan paraların sergilendiği müzedir. Odessa’nın merkezinde olduğu için ulaşımı kolaydır. Geçmiş çağlara ait sikkeler, farklı dönemlere ait Ukrayna banknotları sergileniyor. Paralarla birlikte, tarihi eserler, çömlekler ve güzel sanat eserleri de sergileniyor.

İlginç Bilim Müzesi

İlginç Bilim Müzesi; Klasik müze anlayışından uzak bir görüntü sergiliyor. Ziyaretçilerin her bir eşyaya ve araca dokunabildikleri, kendi deneylerini yapabildikleri bir ortama sahiptir. Deneylerin eğlenceli ve yapılabilir olması sıkıcı müze gezisi anlayışını yıkıyor.

Batı ve Doğu Sanatları Müzesi

Batı ve Doğu Sanatları Müzesi; ortaçağ döneminin ünlü tabloları ve güzel sanatlar eserleri sergileniyor. Sergilenenler arasında; Rubens, Gerard David, Caravaggio, Jan Van Scorel gibi sanatçıların koleksiyonları bulunuyor.

İlginizi Çekebilir
İzmir'de Gezilecek En Tarihi ve Turistik Yerler

Transfigürasyon Katedrali

Transfigürasyon Katedrali; Odessa’nın merkezinde bulunan Ortodoks kilisesidir. Odessa’nın ilk ve en önemli kilisesidir.

Opera ve Bale Binası

Opera ve Bale Binası; Şehrin simgelerinden sayılan bir yapıdır. Ukrayna’nın en eski tiyatro binasıdır. Geçmişi 1810 yılına dayanıyor. Salonu at nalı biçimindedir. Mükemmel akustiği sayesinde,sahnede fısıltıyla bile konuşsanız, koridordan duyuluyorsunuz.

Arkeoloji Binası; Ukrayna’nın en eski arkeoloji müzelerinden biridir. 1825’de açılmasına rağmen, binanın tamamlanması 1833 yılına kadar sürmüştür. Sergi salonlarında 160 binden fazla koleksiyon sergileniyor. Eski Mısır, Yunan, Roma ve Rus imparatorluğu dönemlerinin eserleri sergileniyor.

Puşkin Müzesi; Rus edebiyatının kurucusu olarak kabul edilen Alexander Puşkin’e adanmış bir müzedir. Puşkin’in yaşadığı apartmanın müzeye dönüştürülmesiyle oluşturulmuştur. Oteller bölgesinde olduğu için rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz.

Denizcilik Müzesi; Odessa nerede sorusunun cevabını bulacağınız bir müzedir. Odessa’nın Karadeniz liman kenti olduğunu ispatlayan eserlerle doludur. Müzeler bölgesinde olduğu için gezi planınıza ekleyebilirsiniz.

Derybasivska Caddesi; Ukrayna’nın kalbi sayılan yaya yoludur. Trafiğe kapalı olan bu caddeyi meşhur bizim Bağdat Caddesine benzetebilirsiniz. Yolun her iki tarafında Odessa otel ve restaurantları sıralanıyor. Caddede yemeğinizi yiyebilir, içeceğinizi içebilirsiniz. Özellikle yaz ve sonbahar dönemlerinde caddede insan trafiği fazladır. Farklı insan panoraması izlemek, bolca hatıralık fotoğraf çektirebilirsiniz.

Odessa’da yapılacak Şeyler

Odessa, kültür ve turizm kenti olduğu için gününüzü sıkılmadan geçirebileceğiniz aktiviteler yapabilirsiniz. Odessa araç kiralama yaparak araçla, gün içinde plaja gidebilir. Gün ağarınca da odessa gece hayatı eğlencesine katılabilirsiniz.

Lanzheron Plajı; Şehrin güney yakasında bulunan odessa plajları arasında en çok tercih edilendir. Shevchenko Parkı‘nın yanı başında yer alıyor. Güneşlenmenin ve yüzmenin tadını çıkardıktan sonra plajın yakınında bulunan Yunus merkezinde eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Lanzheron plajından başka, denize girebileceğiniz Arcadia, Langeron ve Otrada plajları bulunuyor.

Pryviz Pazarı; Pazarların ne kadar renkli ve farklı tatlara açık olduğunu bilirsiniz. Pazarda meyve ve sebzenin yanı sıra ikinci el eşyaları da bulmanız mümkündür. Özellikle eski Rus eşyaları ilgini çekebilir.

Pyvnyi Sad; Günün yorgunluğunu güzel bir akşam yemeğiyle ve müzikle atmak isterseniz bu mekan ilginizi çekebilir. Mekân, Şehir Bahçesinde bulunuyor. Farklı insan figürleri göreceğiniz ve yeni insanlarla tanışabileceğiniz bir ortama sahiptir.

Odessa Gezi Rehberi

Odessa’ya gitmeyi planlıyorsanız, ya rehberli tur grubuna katılabilirsiniz ya da elinizde odessa harita var ise kafanıza göre gezersiniz. Odessa sokaklarında kaybolma gibi bir endişeniz olmasın. Vizenin kaldırılması sayesinde, Odessa Türk akınına uğradı. Bu nedenle esnaf ve yerel halkın geneli Türkçe biliyor. İstediğiniz yere sorarak gidebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir
Phuket Tayland Gezisi - Phuket Adası Nasıl Gezilir?

Müzeler şehir merkezinde olduğu için, yürüyerek gezebilirsiniz. Eski Rus ve Avrupa mimarisine sahip binalara sahip sokaklar arasında kaybolmaktan korkmayın. Mutlaka sizi merkezi bir meydana atacaktır.
Kültür gezisi yaptıktan ve bol bol fotoğraf çektikten sonra Shevchenko Parkında dinlenebilirsiniz.

Shevchenko Parkı

Shevchenko Parkı; Ukrayna’nın sembolü sayılan hümanist şair ve ressamı Taras Shevchenko adını taşıyan bir parktır. Yerel halkın ve ziyaretçilerin buluştuğu, dinlenip denizi izledikleri güzel bir atmosfere sahiptir.

Katerina Meydanı; Yerel halkın buluştuğu bir meydandır. Modern Odessa’nın kurucusu olan Büyük Katerina’nın adı verilmiştir. Meydanın ortasında Katerina’nın büyük bir heykeli bulunuyor. Meydana 142 basamaklı Potemkin merdivenlerini kullanarak geçiyorsunuz.

Potemkin merdivenleri öyle sıradan merdivenler değil, Göz yanılsamasına uğratan bir mimaride inşa edilmiş. Öyle ki merdivenlerin başından aşağı doğru baktığınızda sadece son basamağı görüyorsunuz.

Şehir Parkı; Şehir merkezinde bulunuyor. Muhteşem peyzajıyla ve dinlendirici havasıyla günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

Ukrayna Odessa’da Ne Yapılır?

Ukrayna halkı eğlenmeyi ve içmeyi çok seviyorlar. Haliyle Odessalılar da günün rutin işlerinin sonunda farklı bir kimliğe bürünüyorlar. Odessa geceleri eğlenceli ve hareketli geçiyor. Yerel halk, gece kulüplerine ve barlara akın ediyorlar.

Okul döneminde gece kulüplerinin ve eğlence mekânlarının müdavimleri gençler oluyor. Sabaha kadar eğlence ve içme devam ediyor. Eğlence merkezlerinin en ünlüleri Odessaarcadia plajında bulunuyor. Gündüz plaj hizmeti veren Odessa gece kulüpleri gece olunca eğlence arayanların adresi oluyorlar.

Eğlenceler genellikle şov şeklindedir ve çılgın beach partileri düzenlenir. Odessa eğlence yaz döneminde akşam 22.00 gibi başlar ve sabahın ilk ışıklarına kadar devam eder.

İbiza Gece Kulübü

İbiza Gece Kulübü; Odessa’nın en meşhur kulübüdür. Kulübe girmek için saatlerce sıra bekleyen insanları görebilirsiniz. Genellikle her gece etkinlik vardır. Kuyrukta beklememek ve şovlara denk gelmek istiyorsanız internetten biletinizi almanızı tavsiye ederiz. Fiyatlar, ülkemize göre oldukça ucuzdur. Ukrayna parası olan Grivna’nın paramızın dörtte biri olduğunu düşünürseniz, Odessa fiyatlar size ucuz gelecektir.

Itaka Gece Kulübü; Konsept İbiza gece kulübüyle aynıdır. Fakat fiyatları İbiza’ya göre daha makuldür. Uygun fiyatlarına rağmen kaliteli bir mekândır. Müşterileri seviyelidir. Gayri ahlaki davranışlara asla izin vermiyorlar.

İlginizi Çekebilir
Koh Samui Gezi Rehberi |Koh Samui Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bono Gece Kulübü

Bono Gece Kulübü; ekonomik bir gece geçirmek isteyenlerin tercih ettiği yerdir. İbiza ve Itaka gibi mekanlarda bulduğunuz kaliteyi bulamazsınız. Turistlerden ziyade yerel halkın ziyaret ettiği bir mekandır.

Üç mekan da Arcadia plajında yan yana bulunuyor. Gündüz plajı kullandıktan sonra restaurantlarında akşam yemeğini yeyip, gece eğlencelerine katılabilirsiniz.

Ukrayna kızlarının güzelliği meşhurdur. Gece kulüplerinde ve plajlarda buna şahit olacaksınız. Tatilinizde bir Ukrayna kızıyla birlikte olmayı hayal ediyorsanız buna dikkat etmelisiniz. Gece kulüplerinde kızlara sarkıntılık yapmayın veya teklifte bulunmayın, mekandan atılma ve karakola düşme olasılığınız yüksektir. Seks yapmak istiyorsanız bunun yolu odessa mini house evleridir.

Ukrayna’da seks legaldir. Mini house adında birçok böyle evler bulunuyor. Bu evler polislerin kontrolü altındadır. Evlere gitmeden önce fiyat ve kız araştırmasını iyi yapmanızda fayda vardır.

 Odessa’da Görülmesi Gereken Yerler

Odessa’ya her ne kadar gece hayatı için gelmiş olsanız da görmeden geri gitmemeniz gereken yerleri listeleyelim.
1-Derybasivska Caddesi
2-Potemkin Merdivenleri
3-Opera Binası
4-Arcadia Plajı
5-Şehir Bahçesi
6-Pryviz Pazarı

 Odessa Ukrayna Gezilecek Noktalar

Odessa, sanılanın aksine 1-2 günde gezilip, bitirilecek bir şehir değildir. Tarihi dokusuyla ve kültürel mirasıyla gezilecek birçok noktası bulunuyor. Odessa konaklama süreniz uzunsa, listelediğimiz yerleri de gezebilirsiniz.

Altın Çocuk Heykeli; kırık bir yumurtanın içine yerleştirilmiş bronz bir çocuk heykelidir. Altın çağı sembolize ettiğine inanılıyor. Yumurtadan sarkan çocuğun ayağını tutarsanız, seyahatinizin uğurlu geçeceği inancı yaygındır.

Yer altı Labirentleri; Şehrin 70 km dışında bulunuyor. Katakomb adıyla anılıyor. Zamanında madencilik için açılmış olsalar da, savaş döneminde cephanelik ve sığınak olarak kullanılmış. Odessa’nın yakın geçmişine ışık tutan labirentleri, sıra dışı gezinize ekleyebilirsiniz.

Ukrayna’nın En ucuz Tatil Şehri

Odessa bir turizm merkezi olmasına rağmen, ucuz ve ekonomik tatil arayanlar için ideal bir şehirdir. Yaz döneminde yoğun turist akınına uğrayan şehir, kışın sakin kimliğine bürünüyor. Yaz dönemine kıyasla kışın odessagece hayatı daha durağan geçiyor. Yaz döneminin coşkusu ve kalabalığı yaşanmasa da kış gecelerinde de gece kulüpleri açıktır. Belirli zamanlarda şovlar ve etkinlikler düzenleniyor. Bu dönemleri internet sitelerinden takip edip, ekonomik Odessa uçak yolculuğu yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu