Genel Kültür

Özel Numara Nasıl Öğrenilir

Özel numaradan aranma, telefon kullanan her bireyin başına en az 1 defa gelen bir durumdur. Arayan kişinin numarasının olmaması, bizi kaygılandıran noktadır. Numaramız başkaları tarafından ele geçirildiğinde bu rahatsızlık verici olayla karşılaşabiliriz. Peki, özel numara arama durumunda, neler yapabiliriz, gizli numara nasıl öğrenilir? Detayları yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

Özel numaradan aranma, telefon kullanan her bireyin başına en az 1 defa gelen bir durumdur. Arayan kişinin numarasının olmaması, bizi kaygılandıran noktadır. Numaramız başkaları tarafından ele geçirildiğinde bu rahatsızlık verici olayla karşılaşabiliriz. Peki, özel numara arama durumunda, neler yapabiliriz, gizli numara nasıl öğrenilir? Detayları yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

Özel Numara Nasıl Tespit Edilir?

Bazen hiç beklenmedik durumlarda, özel numara arıyor şeklinde çağrılar alabiliriz. Bu numaralara cevap verildiğinde genellikle arayan kişinin kim olduğu öğrenilmediği gibi durum sıklıkla taciz edilmeye kadar varabiliyor. Arama yapan kişinin kim olduğunu merak etmek bir yana, bizi rahatsız eden kişilerin amacının ne olduğunu öğrenmek de gerekiyor. Özel numara nası öğrenebilirim diyorsanız, nasıl tespit edileceği konusunda şöyle yapabilirsiniz.

Numarayı gizli şekle getirerek arama yapmak elbette anlaşılır bir durum değil. Birkaç yılda bir bu durumla karşılaşmak sorun olmayabilir, fakat durum sıklık derecesine geldiği zaman oldukça rahatsız olabiliriz. Ancak bu numaraları bulmak sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Bu numaraları kesin olarak tespit edilme merkezi, yine bağlı olduğumuz operatördür.

Operatörlere gizli numarayı öğrenmek istiyorum şeklinde bilgi verdiğiniz zaman, genellikle yardım alamazsınız. Özel numara tespit etme gibi dijital ortamlarda yer alan pek çok uygulamanın gerçeği yansıtmadığını da belirtelim. Bu durumda bize sadece bir seçenek kalıyor, buda numarayı savcılığa vermek olacak. İş mahkemeye vardığı zaman, bağlı olduğunuz operatör hemen sizi arayan numarayı ele verecektir.

Özel Numara Nasıl Bulunur?

Özel numaraların fatura üzerinden veya internet ortamlarından bulunabilmesi üzerine çeşitli söylemler vardır. Ayrıca bazı uygulamaların özel numarayı anında bulduğu üzerine çeşitli söylentiler vardır. Daha önce de söylediğimiz gibi özel numara nasıl öğrenebilirim diye merak ediyorsanız, yapmanız gereken haklarınızı hukuksal yollardan aramak olacak.

Özel numaralar faturalar üzerinden tespit edilebilir. Ancak tüm operatörlerde bulunan kural gereği, kişinin herhangi bir bilgisi başkalarıyla paylaşılmaz. Bu durumda özel numarayı öğrenebilmek sadece bir seçeneğe kalıyor.

İlginizi Çekebilir
Kan Grubu Nasıl Belirlenir ve Hangi Gruba Kan Verebilirsiniz?

Hukuksal haklarınıza başvurduğunuz zaman,sizi arayan numarayı öğrenebilirim, onların ceza almasını da sağlayabilirsiniz. Ben bunlarla uğraşmak istemiyorum, gizli numarayı farklı yollarla bulabilmek istiyorum diyorsanız, o zaman yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Gizli Numara Nasıl Bulunur?

Özel numaradan arayan kim bizi neden rahatsız ediyor? İnsan olma fıtratımızda merak duygusu yatar. Bizi arayan numaranın kim olduğunu bazen sırf merak olmasından dolayı, öğrenmek isteyebiliriz. Eğer özel numara sizi sadece bir kez aradıysa ve bir daha rahatsız etmediyse, şanslısınız.

Fakat beni sürekli rahatsız ediyor diyorsanız o zaman bir takım önlemler almalısınız. Peki bu önlemler ne olabilir? Öncelikle telefonunuzu özel numara aramalarına kapatabilirsiniz. Bu sayede bir daha sizi kimse gizli numaralardan arayamaz. Ama siz ben numarayı merak ediyorum, özel numaradan arayanı bulmak istiyorum diyorsanız, o zaman farklı yollara başvurmalısınız.

Bu anlamda size yardımı dokunabilecek pek çok farklı mecra var. Telefonunuz android ise uygulamaları indirerek, buralardan şansınızı deneyebilirsiniz. Dilerseniz 11880 den özel numara öğrenme seçeneğine başvurabilirsiniz.

Bunun dışında bağlı olduğunuz operatörün büyük bayilerinden birine giderek durumu aktarabilir, size yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz. Fakat bu çözüm önerilerinin çok fazla işe yaramadığını belirtmeliyiz. Yani buradan kesin çözüm bulamazsınız demiyoruz, fakat gerçekten öğrenebilmek için zorlamanız gerekiyor.

Geriye sadece bir seçeneğiniz kalıyor. Bu da özel numaradan arayan şahsın kim olduğunu, mahkemeye yoluyla öğrenmek. Savcılığa başvurduğunuz zaman taciz suçuyla adınıza dava açılacak, durum operatörünüze bildirilecektir. Operatör bu durumda sizi arayan numaranın kim olduğunu açıklamak durumunda kalacak.

Gizli Numara Öğrenilebilir Mi?

Sorunuzun amacı, herhangi bir uygulama veya yöntemle gizli numarayı öğrenmekse ne yazık ki cevap pek olumlu olmayacak. Bunu yapabilmenizin tek yolu hukuk yoluna başvurmaktır. Gizli numara, normal şartlarda öğrenilmesi oldukça zordur. İsterseniz operatörünüze durumu bildirebilirsiniz.

Gizli numaradan aranmak insanların hoşuna gitmeyen, hatta rahatsızlık veren bir durumdur. Her şeyden önce sizi arayan kişinin kendi kimliğini gizlemesi başlı başına bir soru işaretidir. Bu durumda neden yaptığınız, ne amaçla yaptığını merak etmeye başlarsınız.

Daha eski dönemlerde bu numarayı öğrenmek bazı yöntemlerle mümkün olabiliyordu fakat şimdi durum biraz farklı. Çünkü özel numaradan biri sizi aradığı zaman, bilgiler sadece operatörlerde bulunur. Yani karşı tarafın bilgileri sadece operatörde olur. Operatörler paylaşmazsa veya öğrenilmesine izin vermezse numarayı öğrenmek için seçeneğiniz, sade mahkeme yolu olacaktır.

İlginizi Çekebilir
Dedektif Nasıl Olunur

Gizli Numara Nasıl Öğrenilir?

İster Turkcell, ister Vodafone, isterse Türk Telekom hattına sahip olun, bilinmeyen numaralardan aranma herkesin başına derttir. Dikkat ederseniz, 11880 gibi numaralar, bilinmeyen numaraları öğrenme servisidir.

Bilinmeyen numara demek kime ait olduğu bilinmeyen numara demektir. Numara bu durumda açık olur. Fakat arayanın kendi bilgileri bilinmez.  Bizde bunu öğrenebilmek için bu numaraları arar ve bilgilerini alabiliriz. Ancak gizli numara olayı tamamen farklıdır. Çünkü bilgiler sadece ve sadece operatörlerde olur. Numarayı öğrenebilmeniz tek yolu, operatörünüzü bir şekilde duruma ikna etmektir.

Mahkemeye başvuracağınızı, yasal haklarınızı arayacağınızı söylerseniz, sizi arayan gizli numarayı size verebilirler. Ama beni arayan numarayı engellerim, bir daha arayamaz derseniz, bizce en iyi çözüm yoluna başvurursunuz. Çünkü çağımızda gizli numaradan aranma, reklam, dolandırma ve çeşitli diğer tehditler şekliyle olabilir. Lütfen bu konuda dikkat edin ve mümkünse önceden gizli numaraları engelleyin.

Gizli (Özel) Numara Nasıl Bulunur?

Telefon operatörleri gün geçtikçe büyüyor kullanıcı sayısını artırıyor. İnsan nüfusunun artmasıyla beraber, telefon üzerinden tanınmayan kişiler tarafından aranma durumları da artmış durumda. Özellikle bununla ilgili pek çok dolandırma, çete olaylarını neredeyse her gün haber sitelerinde görür olduk. Fakat bu durumun başlıca nedeni, kişinin telefonunu özel numaraya kapatmamasıdır.

Her şeyden önce bilmeniz gereken siz arayan numaranın kendisiniz gizlemesinin iyiye işaret olmadığıdır. Eğer yakın bir arkadaşınız size şaka yapmıyorsa ki bu çok az rastlanır bir durum, özel numaradan sizi arayan numarayı öğrenmeniz pekte iç açıcı sonuçlar doğurmayacaktır. Hayır, ben çok meraklıyım, öğrenmezse çatlarım diyorsanız, o zaman şansınızı operatörden veya diğer yollardan denemek olacak.

1- Operatörünüzü Arayın

Bağlı olduğunuz operatörünüzü arayarak özel numara sorgulamak istediğinizi, rahatsız edildiğinizi belirtebilirsiniz. Operatör numaranın sizi rahatsız edecek seviyede arayıp aramadığını tespit ederek, size bilgileri aktarabilir. En azından şansınızı deneyebilirsiniz.

2- 118 Numaralarını Aramak

Bu numaraları arayarak, sizi arayan numaranın kim olduğuna dair bilgiler edinebilirsiniz. Size karşıdaki kişinin bilgilerin anlaşmalı oldukları operatörler sayesinde verebilirler. Şansınızı denemeniz sizin için iyi olabilir.

İlginizi Çekebilir
Şafi Mezhebi Seferi Namazı Nasıl Kılınır

3- Faturadan Kontrol Edebilirsiniz

İsterseniz faturanızın sizi arayan numaralar kısmında sorgulama yapabilir, numaranın kime ait olduğunu bulabilirsiniz.

4- Uygulamalar ve İnternet Ortamında Sorgulama

Uygulamalar indirerek bu numaraları öğrenmeye çalışabilirsiniz. Ayrıca internet ortamlarında bazı güvenilir sitelerde sorgulama yapabilirsiniz. Özel numaradan arayan kişi bulunur mu diye merak ediyorsanız, şansınızı denemenizi tavsiye edebilirsiniz.

Gizli Numaradan Arayanı Nasıl Bulabilirim?

Özel numara nasıl öğrenilir TürkTelekom abonesiyseniz veya Turkcell kullanıyorsanız, bunu operatörü arayarak sorgulayabilirsiniz. Özel numarayı nasıl öğrenirim diye merak ediyorsanız, operatörler size destek olabilirler. Yine yukarıda belirttiğimiz yöntemleri tek tek deneyerek, sizi rahatsız eden numaranın kim olduğunu öğrenebilme şansına sahipsiniz.

Ayrıca isterseniz operatör bayilerine giderek bir kereliğine mahsus sorgulama için ricada bulunabilirsiniz. Genelde bilgileri vermeyeceklerini söylerler ancak durumunuzu anlattığınız zaman belki de buna yanaşabilirler.

Özel Numaradan Arayanı Nasıl Bulabiliriz?

Bizi arayan numara gizli olduğunda, hepimizde onu engellemek yerine kim olduğu düşüncesi daha ağır basar. Bu düşünceye sahip olduğumuz için numarayı bulma derdine gireriz. Çoğu zaman İnternet ortamında nasıl yapabileceğimiz hakkında çeşitli sorgulamalar yapabiliriz.

Kimi zaman bilip bilmeden farklı sitelere girer, birbirinden ilginç uygulamalar indiririz. Ancak amacımıza ulaşmak çoğu zaman başarısızlıkla sonuçlanır. Çünkü bulabildiğini iddia eden şirket veya kişilerin burada yapmaları gereken, operatörün şifrelerini kırarak bilgilerini çalmaktır.

Böyle bir şey mümkün olamayacağından ve operatörün içerisinde devamlı çalışan tanıdıkları, akrabaları olmadığından, bulabilmeleri mantık dışıdır. Bunun yerine özel numara nasıl engellenir yoluna başvurabilirsiniz. Bunu yapmak için operatörünüzü arayıp, gelen gizli numara çağrılarını engellemek istediğinizi belirtmek yeterli olacaktır.

Özel numara arayanı sorgulama için sadece bir tek yol vardır. Bu yol mümkün olan, gerçeği gösteren yoldur. Yapmanız gereken ilk şey operatörünüzü aramak ve rahatsız olduğunuzu bildirmektir. Operatör numarayı size vermeye yanaşmadığı zaman, mahkemeye başvuracağınızı belirtebilirsiniz.

Halen vermiyorsa, artık yapmanız gereken savcılığa giderek suç duyurusunda bulunmak olacaktır. Savcılık şikayetinizi işleme alarak, daha sonra operatörle iletişime geçer. Mahkeme yoluna başvurarak sizde sizi rahatsız eden numaraya ulaşabilirsiniz. Bu numarayı savcılığa başvurduğunuz için aynı zaman şikayette etmiş oluyorsunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu