Yurt Dışı

Paris Seyahati: Hem Romantik Hem Neşeli

Özel Bir Paris Turuna Ne Dersiniz

Paris’teki Gezilecek Yerler

Paris seyahati romantiklerin en meşhur rotalarından birisidir. Paris kuşkusuz ki Avrupa’nın en gelişmiş şehirlerinden biridir. Yıllardır Fransa hem modern hem romantik hem de rüyalar ülkesi olarak bahsedilmiştir. Aynı zamanda eğlence diyarı olarak görülen bu şehir, eminim ki sizin de aklınızın kıyısında köşesinde bir yerlerinde seyahat hayallerinizin başrolünü oynuyordur.

Paris’teki Tarihi Yerler

Paris konumu itibariyle birçok kültüre ait ibadethane, müze, köprü ve meydanlara ev sahipliği yapıyor. Şehirdeki binaların genel yapısı eski medeniyetlerden izler taşıyor. Nereye bakarsanız bakın şehrin muntazam yapısı nostaljik tatlı bir haz uyandırıyor.

Şehirdeki en bilinen ve zaman geçtikçe tarihi bir eser halini alan yapı olarak Eyfel Kulesidir. 1887 yılında yapımına başlanan bu şaheser, şehrin devasa gökdelenleri ardında kalmayarak tüm bölgelerinden görülebiliyor. Kuleye metro hattıyla ulaşabilirsiniz. Uzaktan bakınca birbirine perçinlenmiş demirlerinden tırmanmak geliyor içinizden ama maalesef modern çağa ayak uydurup asansör kullanmanız gerekecek. Şehri seyrederken,  bir yandan kulede bulunan restoranların birinde karnınızı doyurabilir bir yandan da Paris seyahati anılarınızı ileride hatırlamak için fotoğraflar çekinebilirsiniz.

Paris’in bir diğer simgelerinden biri de Louvre müzesidir. Gören gözleri mest eden mimarisi ve içinde barındırdığı Mona Lisa tablosuyla, adını aldığı ihtişamlı Louvre sarayında konuşlanmış olan bu müze ayrıca içinde daha başka birçok sanat eseri barındırmaktadır.

Bu yerlere her ne kadar gitmemiş olsanız da çok kez adını duyduğunuz için mutlaka kulak aşinalığınız vardır. Bu yerler şehrin coğrafi, psikolojik ve kültürel merkezi haline etki etmektedir. Özellikle Katedrale giriş ücreti bulunmamaktadır, her yaştan ve her milletten ziyaretçiler rahatça gezip görebilir.

Paris Seyahati ile Görebileceğiniz Doğal Güzellikler

Şehrin kendisi pek yeşil olmamasına rağmen şehir merkezinde birçok park bulunmaktadır. Sen Nehri şehri ortadan ikiye ayıran 776 km uzunluğuyla şehre ayrı bir güzellik katmaktadır. Nehir üzerinde mimari olarak çok etkileyici köprüler vardır. Seyahat sırasında nehir üzerinde turistler için düzenlenen herhangi bir tura katılıp şehri farklı bir bakış açısıyla gezebilirsiniz. Paris’in şüphesiz en güzel parkı Buttes-Chaumont parkıdır. Kendini Lüksemburg Parkından ayıran en önemli özellik doğal olmasıdır. Oldukça engebeli, geniş bir park ve doğal yapısı gayet başarılı bir şekilde korunmuştur.

Paris’in Meşhur Yemekleri

Fransa sanata verdiği önem kadar mutfağa da önem vermektedir. Zengin tatlara ve uzun bir tarihi geçmişe sahiptir. Şehir birçok farklı kültüre ait yemek çeşitlerini içinde barındırmaktadır. Özellikle Uzakdoğu mutfağına ilgi duyuyorsanız Belleville’i kesinlikle ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir. Bu kültüre ait en meşhur yiyecek fast food kategorisinden Falafel’dir. Baharata bulanmış nohut köftesiyle ağzınıza şölen yaşatacak bir lezzete sahiptir. Fransız lezzetleri Osmanlı mutfağından da esintiler taşıyor. Ülkemizde çok sevilen kruvasan burada da sevilen bir atıştırmalık konumunda bulunmaktadır.

İlginizi çekebilir: Unutulmaz Bir Kopenhag Seyahati için Bunları Not Edin

Paris’e Gidince Mutlaka Yapılacaklar

Eyfel Kulesi’nden Paris’i seyredin. Kesinlikle bunu yapmadan Paris’e seyahat ettim diyemezsiniz. Şehir içinde tekne turlarına katılın. Fırsat buldukça müzeleri gezin çünkü her biri gerçekten içlerinde çok farklı medeniyetler barındırmaktadır. Tekne turlarına katılmadan etmeyin. Eğer arkadaşlarınızla birlikte geldiyseniz Sen Nehri’nde binalar arası süzülüp köprüler altından geçerken ettiğiniz sohbeti bir daha asla bulamayacaksınız. Şehir içi yollarda bisikletliler için bolca sürüş alanı mevcut olduğu için bisiklet kiralayıp gezmek hoşumuza gidebilir.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı