Anne Çocuk

Peter Pan Sendromu Nedir? Nasıl Teşhis Edilir?

Genel olarak yetişkin erkeklerde görülen peter pan sendromu için peter pan sendromu nedir? Nasıl teşhis edilir? Konusunu detaylı bir şekilde araştırdık. Peter pan sendromu yaşıyor diye düşünebileceğimiz erkek grubunda çocuksu tavırlar görülüyor. Sürekli olarak ben diyen bu grup, dünyanın yalnızca kendi eksenlerinin etrafında döndüğünü düşünerek, tüm sorumluluğu etrafındaki ve en yakınlarındaki kişilere yükleme düşüncesi taşımaktadır.

Sendrom, yaşayan kişiye farklı bir şekilde etki ederken etraflarındaki insanlara büyük bir sorumluluk yüklemektedir. Ben odaklı bu düşünce tarzı, kişinin fiziki, beden ve ruhsal durumunu tamamen değişikliğe itmektedir.

Peter Pan Sendromu Yaşadığı Düşünülen Erkeklerin Ortak Özellikleri

Peter pan sendromu yaşadığını bilmediğiniz bir erkeği yeni tanımaya başladığınızda onun olgunlaşmamış bir erkek olduğunu düşünmeniz son derece normaldir. Sendromun ileri seviyesinde;

  • Ben odaklı olmak,
  • İçinde kendisi de olsa olayların sürekli olarak dışında kalmak,
  • Yaklaşımlarında menfaatlerine göre içerik edinmek, menfaati yoksa konuya girmemek,
  • Kendi üzerine düşen görevleri yapmamak için görevlerden kaçmak ya da duymamış gibi davranmak,
  • Evli ise evin tüm sorumluluk ve yüklerini eşinin üzerine atmak,
  • Bekâr ise ailesinden her konuda destek almak, kendisini çaresiz gibi göstermek

Gibi tavırları bulunur.

Peter Pan Sendromunun Cinsel Yaşama Etkileri Nelerdir?

Peter pan sendromu yaşayan bir erkek cinsel ilişki isteği duymasına rağmen, farklı seçimlere sahiptir. Yaşam içinde erkeklere yüklenen bazı davranışları yapmaktan kaçındığı için cinsel ilişkide partner seçimi farklı olabilecektir. Bazı erkeklerde dürtüsel davranışlar yaşansa da, cinselliği farklı tarzda ve anlık düşüncelerine göre de yaşayan bir grup bulunmaktadır.

Peter Pan Sendromu Yaşama Sebepleri

Peter pan sendromunda erkek kaç yaşında olursa olsun çocuk gibi davranır. Toplum içinde davranışları yadırganma derecesindedir çünkü bu durumu etrafındaki kişilere belli eder. Ses tonu, giyim kuşam seçimi ve davranışları büyümemiş bir çocuk gibidir.

Peter Pan Sendromunun Tedavisi Var mıdır?

Peter pan sendromunun teşhis ve tedavisi Psikiyatri alanı tarafından yapılır. Psikiyatri uzmanı, yapacağı test, tetkik ve analizler sonucu teşhis koyacak, terapi seanslarıyla bu durumu yok edebilecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu