Finans
Trend

Pilavcı Dükkanı Açmak İstiyorum

Hangi işi yaparım diye kendisine soranların akıllarının derin bir yerlerinde, pilavcı dükkanı açma fikri mutlaka vardır. Ancak dönemin şartları, hayatın hengamesi genellikle vazgeçirmiş, başka zamana kalsın dedirtmiştir. Bu yazımızda aklınızın ucundan geçmiş olan pilavcı dükkanı fikriyle ilgili istediğiniz bütün bilgileri bulabilirsiniz.

Dikkatle yazımızı takip ettiğiniz zaman, pilavcı dükkanı açmak ile ilgili istediğinizi bulacak, sonuca kendiniz karar vereceksiniz. Hazırsanız, başlayalım.

 Pilavcı Dükkanı Açmak

Size burada birkaç bilgi vererek başlamak istiyorum. İlk olarak belirtmek isterim ki bu yazıda, yalan eksik bilgi bulmayacaksınız. Okuyacaklarınızın tamamı, gerçek örneklerden esinlenerek verilecektir. İsterseniz başlayabiliriz.

Pilavcı dükkanı açmak son dönemlerde sıklıkla sorulmaya başlayan iş fikirleri arasında yer alır. Düşük maliyet, karlı iş fikrine uyan pilavcı dükkanının gerçekten öyle olması mümkün mü? Evet, pilavcı dükkanı açmanın maliyetleri, Türkiye’nin bugünkü şartlarına göre oldukça iyi. Düşük bütçelerle bu işe başlayabilirsiniz.

Peki, size maliyetinden daha çok getirisi nasıl? Pilavcı dükkanının getirisi, uygun yerlerde olduğu sürece mükemmele yakın olur. Özellikle gerçekten lezzetli bir iş yapıyorsanız, aylık net karınız 30 bin TL civarlarına hatta belki daha fazlasına dayanabilir. Ama dediğimiz gibi şartların yerine gelmesi, işlek bir caddede bulunmanız gerekli.

Bunun yanı sıra, bütün yiyecek dükkanları, ilk 1-2 ay iş yapmaz, az iş yapar diyelim. Sonradan açılır. İnsanların gözü buna aşina olana kadar beklemek en doğrusudur. İşe başladığınızda, sizi minimum 5 ay götürecek paranızın olmasını tavsiye ederim. Buraya kadar anladıysak, şimdi daha fazla detaya inip, mesele tam neymiş bakalım.

Pilavcı Dükkanı Nasıl Açılır?

 

Pilavcı dükkanı açmanın bazı püf noktalarının olduğunu ilk başta bilmemiz gerekiyor. Nedir bu püf noktalar dediğinizi duyar gibi olduğum için biraz daha açalım meseleyi. Pilavcı dükkanı açalım, hadi hemen yapalım, para hazır demek en kolayı. Ama sonrası çok önemli. Sonrası dediğimiz her işin elbette riskleri var, ama maliyet hesaplamaya engel değil.

İlginizi Çekebilir
Kredi Kartından Para Çekemiyorum Neden

Pilavcı dükkanı açma işlemleri için ilk olarak kararlı olmalıyız. Bu işi gerçekten yapmak bana göre mi acaba diye kendinize sorun. Bunu sorarken aynanın karşısına geçmeyi unutmayın. Size göreyse, o zaman sonuna kadar giderek bu işten mükemmel kazançlar elde edene kadar durmayın.

Pilavcı dükkanı teknik olarak nasıl açılır konusuna da buraya kadar gelmişken değinmeden geçmeyelim. Bu dükkanı açmanın aslında öyle ekstra bir durumu yok. Tıpkı başka dükkan açarken nelerle karşılaşıyorsak, burada aynıları var. Yapmanız gereken ilk olarak belediyeden ruhsat almak sonra da alacağınız ürünleri tesis etmek, bunları satacak şekilde sıcak tutmak.

Bundan başka ekstra bir şey yok. Tabi bunların hepsi paralarla oluyor. Paranızı hazır tutmanız, mümkünse hesabınızdan biraz daha fazlasını, gerekli. Tamam param hazır diyorsanız, sorun yok. Adımınızı hiç korkmadan atabilirsiniz. Şimdiye kadar pilavcı olup zengin olan insan sayısını, araştırmanızı tavsiye edebilirim.

 Pilavcı Dükkanı Açmak İçin Gerekli Belgeler?

 

Normal bir dükkan açmak için hangi belgeler gerekiyorsa, pilavcı dükkanı için de aynıdır. İlk yapmanız gereken şey belediyeden iş yeri izni almak olacak. Bunların tam olarak neler olduğunu dilerseniz, maddeler şeklinde anlatalım.

– Açacağınız dükkanın yerini belirlemeli, anlaşmalarınızı yapmalısınız. Daha sonra belediyeden iş yeri açma izni belgesi almalısınız. Hangi belediyeye bağlıysanız, bunu kolayca yapabilirsiniz.

– Sonraki aşamada iş yeri ruhsatı, bu zaten belediyeden izin aldığınızda, ruhsatı almış oluyorsunuz.

– Vergilerinizi ödediğinize dair tabi ki vergi levhası. Hangi tür dükkan açarsanız, vergi levhası almanız ve bulundurmanız zorunludur. Aksi halde ilk denetimde ceza alır, dükkanınızı kapatılmış olarak bulabilirsiniz.

Pilavcı dükkanı açmak için gereken belgeler sadece bunlar. Tabi ayrıntılarda kira sözleşmeleri yapacaksınız. Dükkanın sahibi sizseniz sorun yok, başkasından kiralık alacaksanız, sözleşmeye dikkat etmenizi öneririz. Dükkanınız için belgelerin tamamladıktan sonra, pilavınızı alacağınız yerlerle anlaşma yapmalısınız.

Ayrıca pilavı nasıl sıcak tutacağınız, satışı nasıl yapacağınız ile ilgili detayları atlamamanız gerekir. Dükkanın dekorasyonu, masa sandalye seçimleri gibi ayrıntıları belgeleri aldıktan sonra kısa sürede halledebilirsiniz.

 Pilavcı Dükkanı Açma Maliyeti Nedir?

 

Pilavcı dükkanı açmanın maliyeti çok sayıda faktörler göz önüne alınca değişiyor. Yani her yerde açılan pilavcı dükkanının maliyeti bir değil. Pilavcı dükkanı maliyeti genellikle iş fikirleri arasında oldukça rağbet görüyor. Şimdi dilerseniz şöyle kaba bir hesap yapalım ve maliyetleri biraz olsun anlayalım. İlk olarak dükkanın kirası geliyor.

İlginizi Çekebilir
0.49 Kredi Nasıl Çekilir

Dükkan kirasının 2 bin TL olduğunu varsayalım. Geriye, dükkan içi malzemeleri kalıyor. Malzemeler üç aşağı beş yukarı 15 bin civarında temin edilebilir. Ama pilav temini de var. Her gün aynı kişiden pilav almak gerekiyor. Bunun ilk aylık masrafı kaba hesapla 7 bin civarında olacak.

Hesaplamalar yapmaya kalkışırsak minimum 25 bin TL’yi gözden çıkarmamız gerekiyor. Ama bu maliyetin minimum maliyet olduğunu unutmayalım. Kaba hesap 30-35 bin TL pilavcı dükkanı açmak için yeterli olur. Bu günümüz şartlarına bakıldığında oldukça düşük bir bütçe. Gerçekten bu bütçeyle farklı işler yapmak imkansıza yakın.

Pilavcı dükkanının kar oranlarını düşündüğümüz zaman, maliyetin düşük kaldığını rahatlıkla görebiliriz. Lafın kısası pilavcı dükkanı malzemeleri kira ve diğer ıvır zıvır masraflar, bize 30 bin TL gibi bir miktara mal olacak.

Pilavcı dükkanı maliyeti her şehre göre farklılık gösterir. Bazı yerlerde kiralar daha düşük olacağı için ufak meblağlar düşebilir. Daha yüksek yerlerde aynı oranda yükselişler olacaktır.

 Pilavcı Dükkanı Açmak İçin Neler Lazım?

 

Pilavcı dükkanı açmak için gerekli belgeleri almanız gerekiyor. Bunları yukarı kısımda açıklamıştık. Daha sonra pilav çeşitleri için firmalarla anlaşma yapmalısınız. Mutlaka hepsinin maliyet raporlarını alın. Bu önünüzü görmeniz için size kaktı sağlayacaktır. Pilavcı dükkanı nasıl açılır sorusuna benzer nitelikte olan bu konumuzu aslında şöyle değerlendirebiliriz.

Dükkanı açmak için gerekli evrakların tamamlanması, lazım olan ilk şey. Daha sonra dükkanı dekore etmek ve dükkan için gereklilikleri tesis etmek kalıyor. Hemen ardından anlaşmamızı yaptık mı, dükkanımızın açılışını yapmış oluyoruz.

 Pilavcı Dükkanı Açmak Karlı Mı?

 

Yukarıda maliyetin belirtmiştik. Şimdi geldik en can alıcı noktaya. Daha önce muhtemelen duymuşsunuzdur, sıfır maliyetle pilavcı dükkanı açtı, binlerce lira kazanıyor. Bu doğru mu, evet doğru. Peki nasıl oluyor? Her şeyden önce yer bu anlamda çok fazla önemli. Eğer kuytu köşelere sıkışırsanız, hiç şansınız yok. Ama göz önünde olursanız ve yaptığınız iş iyiyse, mutlaka uğrak yeri olacak çok iyi paralar kazanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir
Cepten Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Pilavcı dükkanının ortalama maliyeti 30 bin liradır. Biz böyle hesapladık olayı. Şimdi 30 bin liralık dükkanın bize getirisi ne olur. Eğer pilavın lezzeti iyiyse, çeşitleriniz fazlaysa, muhtemelen ilk ay beklentilerinizin aşağısında kazanacaksınız. Sonraki ay beklentinizin birazcık karşılandığını göreceksiniz.

Daha sonrasındaysa, sabır ederseniz, işiniz açılacak ve gerçekten sizi tatmin eden paralar kazanabilirsiniz. Bu yaklaşık olarak 10 bin TL kar şeklinde olacak. Gerçekten global dünyada 30 bin liralık maliyetle 10 bin kazanmak, muazzam bir şey. Şimdi kafanızda şu soru işareti muhtemelen oluşmuştur.

Karı böyle iyiyse daha büyük bütçeli açılıp daha iyi kazanılabilir. Evet kazanılabilir tabi. Yine kendinize şunu soruyor olabilirsiniz. Madem iyi getiriyor, neden herkes yapmıyor. Cevabımız şu, herkes yapsa herkes zengin olmaz, sabırlı olan olur. Herkes aynı sabır seviyesinde değil, herkes mücadele etmeyi sevmez.

 Pilavcı Dükkanı Açmak İstiyorum?

 

Bunu diyen ilk kişi sizde değilsiniz, son kişi yine siz olmayacaksınız. Pilavcı dükkanı açmak istiyorum diyenlerin sayısı açanların sayısından belki de 1 milyon kat daha fazladır. Fırsat varken açmak en iyisi. Dükkanın her eksiğini tamamladıktan sonra açılışı yapabilirsiniz. Pilavcı dükkanı isimleri istiyorsanız, daha önce açılmış dükkanları sakın taklit etmeyin. Farklı isimler bulmaya çalışın. Ama işiniz yemek olduğu için buna uygun olmasına dikkat edin.

Pilavcı dükkanları isimleri genellikle ‘Lezzet Pilavcı’, ‘Umut Pilavcı’, ‘Ustam Pilavcı’ şeklinde olur. Siz daha özel bir isim bulun. Mesela ‘Bilgin Pilavcı’, ‘Mükemmel Adam’ şeklinde isimler olabilir. Kendi isminizi de meşhur edebilirsiniz.

 Pilavcı Dükkanı Kaça Açılır?

 

Aşağı yukarı git gel, 25-30-40 bin civarında açılır. Ben büyük iş yapmak istiyorum diyorsanız, maliyetini 100 bin liraya kadar çıkarabilirsiniz. Maliyetiniz ne kadar çok olursa değil, mantık ne kadar iyiyse o kadar kazanacağınızı unutmayın. Güzel isim bulma konusunda kafanızı yorabilirsiniz. İşinizi ne kadar iyi yaparsanız, kazancınız artacaktır. Hatta işinizi çok güzel yaparsanız, severek bağlı olursanız, 3 ay sonra maliyetin ne kadar olduğunu bile unutursunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu