Yaşam Tarzı

Saçlar Neden Dökülür Evde Saç Bakımında Kullanılacak Bitkiler

Dökülen saçlara iyi gelecek, saçların toparlamasına yardımcı olacak bitkilerle "evde bakım önerileri."

Saçlar Neden Dökülür? İnsanların, sonbahar, kronik rahatsızlıklar, yanlış diyet ve rejimler, lohusalık, uzun süreli ruhsal gerginlik gibi kısaca stres içinde olduğu zor dönemlerinde ” saçları dökülebilir.” Ayrıca hatalı beslenme, demir, kalsiyum, çinko, A,E,D gibi vitamin eksiklikleri de saç dökülmesinin önemli sebeplerindendir.

Dökülen saçlara iyi gelecek, saçların toparlamasına yardımcı olacak bitkilerle “evde bakım önerileri.”

Peki, öyle veya böyle saçlarınız dökülüyor ve siz de bu durumun önüne geçerek daha güçlü ve bakımlı saçlara sahip olmak istiyorsanız “evde saç bakımı ve saç bakımda kullanılacak bitkiler” önerilerine kulak vermelisiniz.

Saçlar Neden Dökülür? Evde Saç Bakımı

Atkuyruğu, adaçayı, rezene, ısırgan, meyan kökü, biberiye ve zerdeçal bitkileri“saç bakımında” oldukça faydalıdır. Ispanak, ısırgan, pazı, soya fasulyesi, zeytinyağı gıdalarının tüketimi de saç bakımınız için oldukça önem taşır.

Bir tatlı kaşığı susam yağı, bir tatlı kaşığı badem yağı, yarım tatlı kaşığı Hint yağı, iki ampul bepanten, iki ampul E vitamini ılık olacak şekilde bir kabın içinde karıştıralım. Bu karışımı önceden iki-üç dakika su buharında tutulmuş saç derisine, avuç içiyle ve yumuşak hareketlerle yedirelim ve on dakika kadar masaj yapalım. Bu karışımın bir buçuk/iki saat saç derisinde bekletildikten sonra şampuanla saçı yıkayarak (çok zorlamadan )yağın fazlasını akıtalım. Daha sonra saçlar soyalı ve doğal saç kremleriyle nemlendirelim ve çam yağı, sarımsak, ısırgan yağını saça sürerek, masaj yaparak, bone ile birkaç saat kapatalım. Sonrasında ılık sirkeli su ile yıkayalım. Bu şekilde üç hafta devam edelim.

Verilen yağlardan herhangi birine alerjisi olanların bunları kullanmamaları gerektiği unutulmamalıdır.

Saç Bakımda Kullanılacak Bitkiler

Isırgan otu:

Her gün bir ya da iki çay kaşığı ısırgan otu tentürü ve bir iki bardak ısırgan otu çayı içmek saçlar için çok faydalıdır.

Biberiye:

Kadın ya da erkek olsun saçlarının gür olması için zeytinyağı ile karıştırılan biberiyeyi kafa derisine masaj yapabilir. Bu o bölgedeki kan dolaşımını arttırır ve saçların gelişmesini destekler. Doğal şifacılar, kafa derisine her akşam iki ölçek badem yağı ile bir ölçek biberiye yağı karışımıyla masaj yapılmasının tavsiye eder.

Meyan kökü:

Kullandığınız şampuanınızın içine meyan kökü koymakla“saç dökülmesini engelleyici bir şampuan elde edebilirsiniz. “

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu