Genel Kültür
Trend

Şafi Mezhebi Seferi Namazı Nasıl Kılınır

Yüce Allah, kullarına namazı şart koşmakla birlikte, hastalıkta, zor durumlarda ve yolculuklarında kolaylıklar getirmiştir. Şafi mezhebindeyseniz şafi mezhebi seferi namazı nasıl kılınır düşüncesi taşıyor olabilirsiniz. Yolculuğa çıkan Müslümanlar ister Hanefi isterse Şafi mezhebinden olsun farz namazlarını kısaltarak kılabiliyorlar.

Yolculuğa çıkan bir Müslüman’ın şafi mezhebinde seferi namazı kılabilmesi için belirli şartların oluşması gerekiyor. Eğer şafi mezhebi seferi namazı nasıl kılınır konusunda tereddüdünüz varsa, yazımızı dikkatli şekilde okuyabilirsiniz. Öncelikli olarak şafi mezhebinde seferi sayılabilmeniz için belirli bir niyet için evinizden en az 80 kilometre (bazılarına göre 90 km.) yol almanız ve gittiğiniz yerde 3 gün kalmanız gerekiyor.

Şafii Mezhebi Seferi Namazı Nasıl Kılınır?

Yolculuğa çıkan bir Müslüman’ın şafi mezhebi seferi namazı kılabilmesi için sekiz şart vardır. Bunlar;

1- Dinî veya dünyevi amaç için uzun bir yolculuğa niyetinin olması gerekiyor. Amaçsız ve nereye gideceğini bilmeden yapılan yolculuklarda şafi mezhebi seferi namazı kılınamaz.
Yolculukta daima en kısa yol gözetilmelidir. Kısa yol dururken uzun yoldan gidilirse, şafi seferi namazı kılamaz. Fakat uzun yol daha emniyetli ve zahmetsizse bu yolu tercih edip, seferi namazı kılabilir.

Uzun bir mesafeyi, herhangi bir vasıtayla bir saatte veya daha kısa bir zamanda alırsanız, yine seferi sayılıyorsunuz ve seferi namazını kılıyorsunuz. Mesafeden şüpheye düşerseniz içtihad yapabilirsiniz. Edindiğiz kanaate göre namazınızı eda edersiniz.

Uzun yolculuk esnasında geri dönmeye karar verebilir veya yolculuk için tereddüde düşebilirsiniz. Bu durumda yolculuğunuz bitmiş sayılıyor ve seferi sayılmıyorsunuz. Fakat yolculuğunuza devam edip, bir süre sonra geri dönerseniz, bu durum yeni bir yolculuk sayıldığından, mesafenin ölçüsüne göre seferi sayılıyorsunuz. Mesafe uzunsa seferi namazı kılabiliyorsunuz.

2- Yolculuğunuzun caiz olması gerekiyor. Yani hırsızlık yapmak, yol kesmek için yola çıkan kimse veya kocasından izin almadan yola düşen bir kadın, seferi namazı kılamaz.

Herhangi bir borcunuz varsa ve vadesi gelmişse, sizin de borcunuzu ödeyecek durumunuz varsa, ödemeden yolculuğa çıkamazsınız. Ya borcunuzu ödeyeceksiniz ya da borç sahibinden izin almalısınız. Bunları yapmadan yola çıkarsanız hem günahkar sayılıyorsunuz hem de seferi namazı kılamıyorsunuz. Borcunuzun vadesi gelmemişse veya ödeyecek durumda değilseniz yolculuğa çıkabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir
Pubg Mobile En Çok İşaret Fişeği Çıkan Yerler

İsyan ederek yola çıkmışsanız, yolun belirli bir yerinde tövbe edebilirsiniz. Tövbe ettiğiniz yer ile varacağınız yer arasında uzun mesafe bulunuyorsa seferi namazı kılabilirsiniz.

3- Yolculuğa çıkmadan önce varacağınız yeri belirlemeniz gerekiyor. Nereye gideceğinizi bilmeden seyahate çıkarsanız seferi sayılmıyorsunuz. Fakat gezip dolaştıktan sonra geri dönerken seferi sayılıyorsunuz. Çünkü varacağınız bellidir. Belirli bir yeri kast etmeden yolculuğa çıkıp, müstahkem bir yerde belirli bir yere gitmeye karar verirseniz seferi sayılıyorsunuz. Burada da mesafeye bakıyorsunuz. Eğer uzun bir mesafe varsa seferi namazı kılabilirsiniz.

4- Kendiniz gibi bir yolcu olup olmadığını bilmediğiniz veya mukim bir kimseye uymamanız gerekiyor. Bunlardan birine uyarsanız, namazınızı tam kılmanız gerekiyor.

5- İlk tekbirde (Tekbiretül-İhram) kısaltma (Kasr) niyetini getirmeniz gerekiyor.

6- Namaz esnasında, seferi namaza aykırı olan işlerden kaçınmanız gerekiyor.

Namaz esnasında kısaltma niyetini getirip getirmediğinde şüpheye düşerseniz veya niyetten sonra namazı kısaltayım mı, yoksa tamamlayayım mı? Diye tereddüt ederseniz, namazınızı tamamlamanız gerekiyor.
İmam, üçüncü rekâta kalkarsa, siz de şüpheye düşerseniz yine namazınızı tamamlamanız gerekiyor.

Niyet edip namazınızı kısalttığınızda yanılıp üçüncü rekâta kalkarsanız sehiv secdesi yapabilirsiniz. Fakat bilerek üçüncü rekâta kalkarsanız namazınız fesada uğrar.

7- Namazınızın sonuna kadar yolculuğunuz devam etmelidir. Namaz esnasında vasıta gideceğiniz yere varırsa namazınızı tamamlıyorsunuz.

8- Kasr’ın (kısaltmanın) caiz olduğunu bilmelisiniz.

Şafi Mezhebinde Seferi Namazı Nasıl Kılınır?

Yolculuğa çıktığınızda şafi mezhebi seferi namazınızı 3 şekilde kılabilirsiniz.
1- Namazınızı tam olarak kılabilirsiniz. Fakat uzun mesafeli yolculuklarda namazı kısaltarak kılmanın sünnet olduğunu unutmamalısınız.
2- Kasr yapabilirsiniz, yani 4 rekâtlı olan; öğle, ikindi ve yatsı namazlarını 2’şer rekât halinde kılmalısınız.

3- Namazlarınızı cem edebilirsiniz. Öğle ile ikindiyi ve akşam ile yatsıyı öne alabilir veya erteleyerek beraber kılabilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken husus namazlarınızda kısaltma ve birleştirme yapabilmeniz için belirli şartları taşımanız gerekiyor. Bunlar; ikamet ettiğiniz yerden en az 80 kilometre uzaklıkta olmalısınız. Yolculuğunuzu mübah ve sahih bir amel için yapmalısınız.

İlginizi Çekebilir
Dedektif Nasıl Olunur

Şafi Mezhebine Göre Seferi Namazı Nasıl Kılınır?

Yola çıktığınız ve geri döndüğünüz günler hariç şafi mezhebi seferilik süresi 3 gündür. Konaklayacağınız gün sayısı 3 günden fazlaysa bu süre sonunda seferiliğiniz sona eriyor. Namazlarınızı tam olarak kılıyorsunuz. İşinizin kaç günde biteceğini bilmiyorsanız ve kestiremiyorsanız 18 güne kadar seferi sayılıyorsunuz. Bu konuda muallâkta kalanlar şafi mezhebinde seferilik kaç gündür diyerek internetten veya ve hocalardan bilgi arayışına giriyorlar. Öncelikli olarak şafi mezhebi inanışında seferilik süresinin 3 gün olduğunu unutmamalısınız. Bu süre içinde namazlarınızı ister Kasr isterseniz Cem ederek kılabilirsiniz.

Şafi Mezhebine Göre Seferi Namazı

 

Yolculuğunuz esnasında veya konakladığınız yerde namazlarınızı Kasr edebilirsiniz. Yani 4 rekât olan öğle, ikinci ve yatsı namaz farzlarını ikişer rekat kılıyorsunuz. Sünnet namazlarını isterseniz tam olarak kılıyorsunuz. Akşam namazı 3 rekât olduğu için bunda bir kısaltma yapmıyorsunuz.

Namazlarınızı kısaltmak yerine tam olarak kılabiliyorsunuz. Bunu da iki vakti birleştirip aynı anda kılmakla yapabiliyorsunuz. Bundaki amaç bir sonraki vakti kılamama riski olan durumlarda yapıyorsunuz. Örneğin acil bir işiniz dolayısıyla ikindi namazınızı kaçıracağınızı düşünüyorsanız öğle namazıyla birlikte kılabiliyorsunuz. Buna seferilikşafii. mezhebinde Cem etme deniyor.

Şafii Mezhebine Göre Seferi Namazı Nasıl Kılınır?

 

Şafi mezhebinde seferi namaz kılma yollarından biri olan Cem etme (birleştirme) ikiye ayrılır.
a) Cemi Takdim; Bir sonraki vakit namazını alıp, vakti çıkmayan namaz içinde kılmaktır. İkindi namazını öğle, yatsı namazını akşam vaktinde kılmayı buna örnek verebiliriz. Bunu yaparken de önce vakit namazını kılmayı unutmayın. Yani önce öğle namazını kılıp daha sonra ikindi namazını kılacaksınız.

Vakit namazını bitirmeden ikindi namazını da kılacağınızı kalben niyet etmeniz gerekiyor. Ayrıca ikindi namazını kılmak için de vakit kaybetmemelisiniz. İkindi namazını kılabilmeniz için en fazla iki rekât namaz vakti geciktirebilirsiniz.

b) Cemi Teğir (erteleme); vakti giren bir namazı bir sonraki vakte tehir etmektir. Yani öğle namazını ikindi vaktinde, akşam namazını da yatsı vaktinde kılabiliyorsunuz.

Seferi Namazı Nasıl Kılınır Şafii?

 

Evinizden çıkıp, son evler kaybolana kadar ve evinize geri dönene kadar şafi mezhebi seferilik namazı kılabiliyorsunuz. Bunu da hem Kasr hem de Cem ederek uygulayabiliyorsunuz.Örnek olarak sabah yola çıktınız ve öğle vakti yolculuğunuz hala devam ediyor. Eğer ikindi vaktini varacağınız yerde kılabiliyorsanız sadece öğle vaktine niyet ediyorsunuz. Müsaitlik durumunuza göre sünnetleri tam olarak kılıyorsunuz. Sadece farz namazlarında kısaltma yapabiliyorsunuz.

İlginizi Çekebilir
Deprem Nedir? Önceden Bilinebilir mi?

“Niyet ettim Allah rızası için öğle namazını kısaltarak iki rekat kılmaya” diye niyet ediyorsunuz. Namazınızı sabah namazının farzını kılar gibi aynı şekilde kılıyorsunuz.

Seferi Namazı Niyeti Şafii

 

Şafi mezhebinde seferi namazı niyeti olarak; “Niyet ettim, Allah rızası için öğle/ikindi/yatsı namazını kısaltarak iki rekât kılmaya” diyorsunuz. Bundan sonra namazınızı sabah namazının farzını kılar gibi kılıyorsunuz.
Namazınızı Cem ederek kılarak namaz kılacaksanız;
– Niyet ettim Allah rızası için öğle namazını 2 rekât kısaltarak ve ikindi namazıyla birleştirerek kılmaya,
– Niyet ettim Allah rızası için 2 rekât ikindi namazını kısaltarak, takdim ederek ve birleştirerek kılmaya,
– Niyet ettim Allah rızası için akşam namazını 3 rekât, yatsı namazıyla cem etmeye,
– Niyet ettim Allah rızası için 2 rekât yatsı namazını kısaltarak, akşam namazıyla cem ve takdim ederek kılmaya,
– Niyet ettim Allah rızası için öğle namazını 2 rekât kısaltarak, ikindi namazına tehir ederek ve birleştirerek kılmaya,
– Niyet ettim Allah rızası için ikindi namazını 2 rekât kısaltarak ve öğle namazıyla birleştirerek kılmaya,
– Niyet ettim Allah rızası için akşam namazını 3 rekât, yatsı namazıyla birleştirerek, tehir ederek kılmaya,
– Niyet ettim Allah rızası için 2 rekât yatsı namazını kısaltarak, akşam namazıyla birleştirerek kılmaya diye niyet ediyorsunuz.

Şafilerde Seferi Namazı Nasıl Kılınır?

 

Yolculuğunuz süresince veya konakladığınız yerde sizin gibi seferi olanlarla cemaat yapıp, şafilerde seferi namazı niyeti ederek namazınızı kılabilirsiniz. Fakat mukim olan birinin veya camide bir hocanın arkasına durup, tabi olursanız namazınızı kısaltamıyorsunuz. Hangi vakti kılıyorsanız tam olarak kılmalısınız. Seferiliğin ne zaman biteceğini merak eden şafiler için şafii mezhebinde seferi namaz 3 günün sonunda bittiğini hatırlatmak isteriz. Bu üç günün sonunda hala ikamet etmeye devam ediyorsanız namazlarınızı tam olarak kılmaya devam edeceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu