Finans

Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Çoğu kişiler bazı alışverişlerini senetle yapıyorlar. Peki, senet borcu ödenmezse ne olur? biliyor musunuz? Bu konu hakkında bilgi vermek istiyoruz. Öncelikle senet nedir? Kısa bir açıklama yapalım. Senet, yapılan bir alışverişten sonra oluşmuş olan borcun ödenmesi için oluşturulan hukuki yazılı belgedir. Senet yapan bir kişi bütün hukuki kuralları göz önüne almış kişidir. Bu yüzden yapmış olduğu alışveriş sonucunda borçlandığı parayı ödeyeceğine dair garanti vermiş oluyor. Borcunun senedini ödemediği takdirde birçok hukuki işlem alacaklı tarafından başlatılır.

Senet Borcunun Ödenmemesi Durumunda Hangi İşlemler Başlatılır?

Alacaklı olan kişi yapmış olduğu işlemlerden dolayı senet yaptığı kişinin senet borcunu ödememesi durumunda hukuki işlem başlatma hakkı vardır. Bu hakkı senet borcunu yapan kişi kendi rızasıyla imzalayarak kendisine vermiştir.

Alacaklı olan kişinin işleme koymuş olduğu hukuki işlem borçlu olan kişi açısından oldukça sıkıntılı bir durum arz eder. Bu durum hem maddi olarak kedisine yansır hem de prosedürün işlemesi açısından sıkıntı oluşturur. Alacaklı kişi senet borcu olan kişiden alacaklarını icra yoluyla alabilme hakkına sahiptir.

İcra Süreci Hakkında

Alacaklı olan kişi senet borcunu ödememiş olan kişiyi icraya verebiliyor. İcra süresi bu durumda şu şekilde işliyor.

  • Alacaklı olan kişi elindeki borçlu olan kişinin borç senediyle icra dairesine gider ve başvuruda bulunuyor.
  • Daha sonra bu borç için bir avukat belirlenir.
  • Bu avukat borcu olan kişiyle iletişime geçer.

Daha sonra avukat borçluyla iletişime geçtikten sonra borcun nasıl ödeneceği konusunda yol izlemiş olurlar. Baştan söylediğimiz gibi hukuki işlem senedi ödeyemeyen kişi için maddi olarak ta külfetli olacaktır. Avukatın bu icra işlemi sırasındaki alacakları borçlunun üzerine aktarılır.

İlginizi Çekebilir
Hangi Şehirden Araba Alınır

Bu süre içerisinde avukat ile borçlu olan kişi konuşarak anlaşma yolunu seçebilirler. Bu anlaşma yollarından bir tanesi de borçlu olan kişiye borcunu ödemesi için ödeme taksitleri yapmasıdır. Borçlu olan kişilerin borcunu ödeyebilmesi için en mantıklı yol bu ödeme planıdır. Borçlu için en uygun yöntem ise alacaklı olan kişiyle konuşularak anlaşma yoluna gidilmesi olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu