Gezi & Tatil

Seyahat ile Huzur Bulmak Mümkün mü?

Seyahati Strese Değil, Yenilenmeye Dönüştürün

Negatif Duyguları Dünyanın Bir Köşesine Bırakın

Seyahat ile huzur bulmak… Kimine göre düşüncesi bile güzel.. kimine göre mümkün değil. Peki gerçekten seyahat ile huzur bulmak mümkün mü değil mi? Yoksa seyahat bir stres vesilesi mi? Gelin bunu birlikte kısa inceleyelim…

Bazen hayatın temposuna kapılır ve kendimiz için zaman ayırmayı unuturuz. Hele ki çalışma hayatına atıldıktan sonra gezmeyi istediğimiz bir yere seyahat planlayacak vakti bile bulamayız bazen. Ancak özellikle çocukların da olduğu bir ailede hem çocuk hem de aile büyükleri yoğun trafikten, şehir içindeki gürültüden ve sürekli aynı şeyleri yapmaktan sıkılırlar.

😊İstanbul Gezilecek Yerler Listesini Buradan Okuyabilirsiniz.😊

O yüzden bu durumdan kurtulmak için en kısa zamanda elde edilen boş zaman içerisinde bir seyahat planlamasının oluşturulması gerekir. Ayrıca bunu hem ailesi bulunan hem de henüz bir aileye sahip olmayan herkes yapabilir. Bu sayede kendimizi biraz yenileme ve dinginleşme fırsatını da bulmuş oluruz.

Seyahat ile Huzur Bulmak Mümkün mü?

Bazen hayat yorucu olur; sinirlerimiz bozulur, yıpranırız, patron, müdür, şef, iş arkadaşları vs. canımızı sıkar… Bazen komşular, bazen akrabalar, bazen gelişen olaylar bizi hırpalar.. kimi zaman da sadece bıkarız, hayatın rutininden, hergün aynı şeyleri yapmaktan, aynı yerleri ve aynı yüzleri görmekten…

Bir terapi gerekir. İşte o terapi yolculuktur. Şöyle orta veya uzun mesafeli bir yolculuk nasıl da iyi gelir ruhumuza!..

Sadece yolculuk -konforlu bir seyahat olması şartıyla tabi- bile insan ruhunu dinlendiren bir etkinlik iken, bir de gittiğiniz güzergahlarda göreceğiniz farklı manzaralar ve etkinliklerle iyice keyfinizi yerine getirebilirsiniz. Mutlu, huzurlu ve keyifli bir insan olmayı hangimiz istemeyiz? Bazen güzel planlanmış, bazen de rastgele çıkılmış yolculuyklarla gerçekleştirilen seyahatler moralimizi, motivasyonumuzu tazeleyecek ve hayatımıza kaldığımız yerden devam etmek için bize enerji verecektir.

İlginizi Çekebilir
Seyahat Listesi Hazırladınız mı?

Yani evet, ister spontane bir yolculuk olsun, ister özenle planlanmış bir tatil olsun, ister iş için ister sadece öylesine bir kaçamak.. Niyetiniz yenilenmek ve kafanızı boşaltmak ise aslında seyahat ile huzur bulmak gerçekten mümkün.

Bıkkınlık ve Tükenmişlik Sendromundan Seyahat ile Kurtulun 

İster kısa süreli (birkaç hafta ila birkaç ay arasında) seyahat ediyor ve sonunda aynı işe geri dönüyor olun isterseniz sürekli bir seyahat rotasını takip ediyor olun, seyahat insana “pillerini yeniden şarj etme” olanağı tanıyor. Çünkü seyahat esnasında işinize ve evdeki yaşamınıza taşımak üzere birçok yeni bakış açısı kazanacaksınız.

Örneğin aslında çok ilginç bulacağınız bir realitenin farkına varacaksınız:

Hayat basit olduğunda daha huzurludur.

Birkaç hafta veya birkaç ay sonra eve dönseniz bile, günlük yaşamınızda daha azıyla yaşamayı öğrenirsiniz. Çok sayıda ev eşyasına ihtiyacınız olmadığını fark edebilirsiniz. İki arabaya sahip olmanıza gerek olmadığını fark edebilirsiniz.

Kısıtlı bir bütçeyle seyahat ederken, bazı lükslerden ödün vermeniz gerektiğini ve bunun aslında ne kadar mümkün, hatta keyifli olduğunu fark edersiniz. Seyahatleriniz sırasında, şehirdeki hayatınızda kendinizi bağımlı hale getirdiğiniz tüm o gereksiz donanımlar ve lüks içinde, teknolojik araçların ortasında aslında fazla şımarttığınızı fark edeceksiniz.

Ayrıca seyahatlerin en güzel yanlarından biri olarak, dış olaylar, yani sizin dışınızda gelişen can sıkıcı durumları aslında o kadar da umursamanıza gerek olmadığını anlıyor ve bir sonraki maceraya atılıyorsunuz.

Tevazu ve Minnettarlık

Seyahatlerinizden bazılarında harika güzellikte olan ama aynı zamanda çok fazla yoksulluğa sahip olan bazı şehirler ya da ülkeler görebilirsiniz. Bu sizi alçakgönüllü tutacak ve sahip olduğunuz şeyler için minnettar olmanızı sağlayacaktır. Minnettarlık, gönül rahatlığı ve huzuru bulmak demektir.

Dış dünyada insanarın ne tür yoksunluklar ve zorluklarla baş etmek zorunda olduklarını gördüğünüzde, eve dönünce trafikten ya da gereğinden fazla şikayet ettiğiniz başka türlü ufak tefek zorluklardan şikayet etmekten vazgeçtiğinizi göreceksiniz.

İlginizi Çekebilir
Unutulmaz Bir Kopenhag Seyahati için Bunları Not Edin

Şikayet etmediğinizde ise hayatınızda daha fazla huzur var demektir.

Özetle, seyahat ile huzur bulmak istiyorsanız, doğru şeyi istiyorsunuz demektir. Devam edin. Kendinize bir iyilik yapın ve ilk fırsatta çıkacağınız bir yolculk için planlara başlayın. Erteleyip durmayın ve kendinizi ihmal etmeyin. Çok fazla ayrıntılı bir plan olmak zorunda değil; nereye gitmek isteiğinizi düşünün ve gideceğiniz yerle ilgili bazı ayrıntıları araştırın yeter. Bunun için şu yazımıza da göz atmak isteyebilirisiniz.

Seyahatlerinizi daha keyifli, eğlenceli ve doldu dolu geçirmek için başucu rehberiniz, Türkiye’nin yepyeni seyahat blogu Efsonet’i takipte kalmaya devam edin. Herkese keyifli yolculuklar ve huzur dolur bir seyahat dileriz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu