Seyahat İpuçları

Seyahat ile İyi Hissetmenin Yolu

Seyahatlerinizde Nefes Almayı Unutmayın

 

Bazen günlük işlerden sıkılıp bir seyahat hayal edersiniz. Bu seyahatlere gerekli izinleri alarak yola çıkarsınız ama seyahate hızlı giriş yaptığınız kadar sonu o denli enerjik bitmeyebilir. Hatta bazen turunuzun sonunu getirmeden kendinizi evde bulursunuz. Bunun en büyük nedeni gezileriniz sırasında nefes almayı, dinlenmeyi unutuyor olmanızdır. Bu durum özellikle yalnız çıkılan seyahatlerde yalnızlıktan yanlış kararların alınmasıyla daha hızlı nükseder.

Bu konuda sizin dikkat edeceğiniz ve yanlış kararlar almanızı önlemek için bazı duygulara değinmek gerekir. Bu duyguları hissetmeye başladığınızda yapmanız gereken şeyin dönmek, vazgeçmek değil sadece durmak olduğunu unutmayın. Seyahatlerinizin hüsranla sonuçlanmaması ve sonunda pişman olmamak için seyahatlerinizde sık sık derin nefesler alın.

Çevrenizde Kimse Seyahat Etmiyor Olabilir

Seyahatin olumsuz bir yola girdiğini gösteren ve dönmeyi ilk arzuladığınız bu düşünceye kapılabilirsiniz. Bu sırada bir konaklama noktası belirleyin ve biraz ilerlemeye ara verin. Bu sırada seyahat turunuzu ve hayatınıza bu evreye kadar kattığınız hatıraları düşünün. Eğlendiğiniz o anları gözünüzün önüne getirin ve bu kadar ilerlemişken pişmanlığın peşine takılarak eve dönmeyin.

Eve geldiğiniz anda kapıda hissedeceğiniz ilk duygu pişmanlık olacak ve neden devam etmediğiniz konusunda kendinizi suçlayacaksınız. O yüzden mutlaka seyahatlerinizde özellikle uzun soluklu gezilerinizde dinlenmek için biraz ara verin. Çevrenizde her ne kadar sizin gibi gezgin durumda olmayan kişileri görüyor olsanız da onların sizin durumunuzda olmayı ne kadar çok istediklerini unutmayın.

Evde Olmayı Dilemeyin

Seyahatler sırasında dinlenmeden devam edilmesinin kişilerde hissettirdiği ikinci bir duyguda kendinizi yorgun hissediyor olmanızdan dolayı evde olmayı arzulamanızdır. Bu duygu en tehlikeli duygulardan biridir. Çünkü bu duyguya kapılıp eve gittikten yarım saat sonra tekrar yola çıkmak isteyeceksiniz. Evde düşündüğünüzde ise asıl ihtiyacınız olan şeyin biraz dinlenmek olduğunu fark edeceksiniz.

O yüzden şimdiden bu duyguya dikkat ederek kararlar vermelisiniz. Bu dinlenmeyi seyahat sırasında günlerce yatarak değil de bir göl kenarında uzanıp etrafı seyrederek ya da bir sonraki adımı hemen ertesi gün değil daha sonraki gün gerçekleştirerek de yapabilirsiniz. Bu sizin yorgunluğunuzun geçmesine ve az daha yanlış kararlar vererek bu tutkunuzdan nasıl döneceğinizi en iyi şekilde fark etmenizi sağlayacaktır.

Beden Yorgunluğunu Güzel Yerler Görerek ve Dinlenerek Atın

Genellikle tam zamanlı çalışan kişiler bir seyahate çıktıklarında hep alışık oldukları zihin yorgunluğundan farklı olarak beden yorgunluğuyla karşılaşırlar. Bu durum kişilere bezginlik ve hissizlik gibi bir duygu getirir. Özellikle yıllardır hayali kurulan seyahatler sırasında bu tarz bir yorgunlukla karşılaşmanız normaldir.

Bu konuda tek yapmanız gereken şey sadece daha sakin bir gezi planını devreye sokmaktır. Ayrıca hızlı gelişen aktivitelerin sayısını da azaltabilirsiniz. Bu tedbirler sayesinde yolunuzda daha sakin ilerlemiş olacaksınız. Ancak hiçbir zaman geri dönmeyi yarıda bırakmayı düşünmemelisiniz.

Seyahatlerin Başında Enerji Düşüklüğü

Eğer daha seyahatinizin başındaysanız ve bir enerji düşüklüğü yaşıyorsanız o zaman sizin yapmanız gereken enerjinizi toplayıncaya kadar daha sakin olan çiftlik ya da köy alanlarına yönelik bir seyahat planlamanızdır. Bu sayede bol oksijen ve taze besinler sizi hem rahatlatacak hem de daha hızlı toparlanmanızı sağlayacak. Sonrasında ise istediğiniz asıl büyük seyahatlerinizi devreye sokabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Seyahat ile Huzur Bulmak Mümkün mü?

Etiketler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı