Gezi & Tatil

Seyahat İzin Belgesi ve HES Kodu

Pandemi döneminde seyahat

Seyahat İzin Belgesi ve HES Kodu

Seyahat izin belgesi özellikle pandemik salgın sonrası oluşturulan ve ülkemizde 81 ilde uygulanan bir sistemdir. Seyahat izin belgesi hukuki açıdan seyahat edilebilirliğinin test edilmesinin yanında bir sağlık probleminin olup olmadığının denetimi amacıyla verilmektedir.

O yüzden özellikle  yeni tip korona virüsün (Kovid-19) yayılma hızını azaltmak ve bu rahatsızlığa yakalanan kişilerin evde olmalarını sağlamak amacıyla seyahatler sırasında herkesin seyahat izin belgesini yanında bulundurma zorunluluğu mevcuttur.

😊İstanbul Gezilecek Yerler Listesini Buradan Okuyabilirsiniz.😊

Özellikle 65 yaş üzerinde ve kronik rahatsızlığı bulunmayan kişilerin turizm amaçlı seyahatlerinde bu belgeler denetimden geçirilmektedir. Hem yurt içi hem de yurt dışı seyahatlerinizde problem yaşamamak için öncelikle bu belgeyi edinmeniz gerekir.

Seyahat İzin Belgesinin Başvuru Yolu

Ülkemizde E-Devlet sistemi üzerinden bu belgeyi alma imkanınız bulunmaktadır. Bunun için bir E –devlet şifrenizin olması yeterlidir. E-devlet internet adresine kimlik numaranızı ve şifrenizi girerek sisteme ulaşabilirsiniz. Daha sonrasında ise aramalardan seyahat izin belgesini bulabilirsiniz.

Ayrıca seyahat izin belgesinin alınmasının bir diğer yolu ise kaymakamlık gibi devlet daireleridir. Bu kurumlara da giderek gerekli başvuruları yapıp seyahat izin belgesi talebinde bulunabilirsiniz.

HES Kodu

HES kodu gün içerisinde ev dışında bulunan vatandaşların  yeni tip korona virüsünün (Kovid-19) yayılmasını önlemek amacıyla kullanılan bir denetimdir. Yurt içinde bulunduğunuz şehirde sağlık denetimi ise bütün vatandaşların HES kodları sayesinde yapılabilmektedir.

O yüzden gün içerisindeki neredeyse bütün işlemlerinizde bu kod talep edilmektedir. Gün içerisinde gireceğiniz marketten tutun, dolmuşlarda, otobüslerde, trafikte ve devlet dairelerine kadar her yerede işlemleriniz gerçekleştirilmesinden önce sizin  yeni tip korona virüsü (Kovid-19) taşıyıp taşımadığınız hakkında denetim yapılır.  Bu denetim yapılırken ise HES kodları kullanılır.

İlginizi Çekebilir
Özel Bir Cape Town Turu

HES Kodu İçin Hayat Eve Sığar Uygulaması

Ülkemizde  yeni tip korona virüsün (Kovid-19) yayılma durumunun vatandaşlara bildirilmesi ve yardımcı olunabilmesi adına hayat eve sığar uygulaması oluşturulmuştur. Hayat eve sığar uygulamasının içerisinde kişilerin HES kodu alabilecekleri birde seçenek mevcuttur.

Uygulamada ‘’ HES kodu oluştur’’ seçeneğine tıklayarak kendi T.C kimlik numaranızla HES kodunuzu alabilirsiniz. Bu uygulama sayesinde ihtiyaç duyduğunuz her zaman için HES kodu alabilme imkanınız vardır.

Telefon Aracılığı İle HES Kodu Alma İşlemi

Hayat eve sığar uygulaması bulunmayan kişiler ise telefon üzerinden de HES kodu alabilmektedirler. Bunun için mesaj yollama yöntemi kullanılır. O yüzden HES yazıp boşluk bırakarak T.C kimlik numaranızı ve kimlik seri numarasının sadece son 4 hanesini girip istediğiniz süre sayısını da sonuna ekleyerek 2023’ e SMS olarak gönderebilirsiniz. Bu mesajın ardından size HES kodunuz en kısa zaman dilimi içerisinde mesaj olarak telefonunuza gelecektir.

İlginizi çekebilir: Seyahat Planı ile Keyfinizi Garantiye Alın

18 Yaşından Küçükler

Ülkemizde bütün çocukların işlemleri velileri tarafından gerçekleştirilmektedir. O yüzden 18 yaşından küçük olan çocukların seyahat ve HES kodlarının bulundurulmasında ailesi sorumlu olmaktadır.

Bu konuda bireysel HES kodunun alınması işleminde olduğu gibi anne ya da baba çocuklarıyla seyahat ederken onlar içinde aynı yöntemleri kullanarak seyahat izin belgesi ve HES kodu almaktadırlar. Zaten E-devlet işlemleri sırasında seyahatle ilgili gerekli bilgiler tıklama yoluyla alınmaktadır. Bu sayede ailenin çocukları da direk olarak bu izne tabi tutulabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu