Anne Çocuk

Sinirli Çocuklar Nasıl Sakinleştirilir

Sinirli çocuklar nasıl sakinleştirilir? Her canlı bir içgüdüyle yaratılmıştır. İnsanın fıtratında yani doğasında da sinirlenmek, kızmak, öfkelenmek, sevmek, paylaşmak gibi güzel ve kötü hasletler vardır. Çocukların iyi bir şekilde eğitilmeleri halinde kötü hasletleri bastırabilmektedir ve yahut tam tersi iyi bir şekilde eğitilmediği takdirde iyi hasletleri kaybetmektedirler.

Sinirli Çocuk Nasıl Sakinleşir?

Çocukların çoğunluğunda var olan bir içgüdüdür sinirlenmek. Genellikle istediklerini elde edemeyen çocuklarda meydana gelen sinirli hali geçiştirmek aslında çok da zor değildir. Yapılması gereken şey, sinir anında derin bir şekilde nefes alıp vermelerini sağlamaktır. Çocuklar sinir anında nasıl derinden nefes alıp verir diye bir soru aklımıza gelebilir ki bunun cevabı çocuklarında çok sevdiği bir etkinlik olan balon şişirme yöntemidir. Balon şişirme yöntemiyle derin nefes alınıp verileceği için sinirli çocukları biraz olsun sakinleştirmekte çok etkili bir yöntemdir.

Sinirli Çocuklarla Nasıl Başa Çıkılır?

Bazı çocuklar haddinden fazla sinirli bir yapıya sahiptirler. Bu sinirli yapılarını genellikle aileye karşı kullanmak isterler. Aile bu konuda çok bilgili olmalıdır. Sinirli bir yapıya sahip olan çocuk, ailesine her istediğini yaptırmaya çalışacaktır.

Çocukların bu sinirleriyle başa çıkmak için onların her dediğini yapmak kesinlikle doğru bir çözüm değildir. İstedikleri şeyler kendileri için zarar verici ise bunu çocuğun anlayacağı dille ifade etmek gerekir. Eğer aile bunu başaramıyorsa çocuğun o anki sinirlenmesine sebep olan ortamdan uzaklaştırmak ya da dikkatini farklı yöne çekmek de etkili yöntemler arasındadır.

Çocukların sinirlenmesine zemin hazırlayacak şeyleri önceden de ortadan kaldırmak mümkünse bu yolu da tercih etmek çocuklar açısından faydalı ve sağlıklı bir yöntem olacaktır. Telefonu gördüğünde onu elde edemediği için sinirlenen bir çocuğa mümkün mertebe telefonu göstermemek gerekir.

Çocukların Sinirlenme Sebepleri Nelerdir?

Çocukların sinirlenmesine sebep olan etkenler çoktur. Bunlardan bazıları arasında şunlar sayılabilir.

  • İstediği bir şeyi alma konusunda ailesinden gelen ret cevabı,
  • Telefonla yeterince vakit geçirmesine müsaade edilmemesi,
  • Televizyonda izlediği her hangi bir şeyin sormadan değiştirilmesi,
  • Her şeye sahip olmaya çalışma isteği,
  • Anne- babayı kıskanma duygusu,

Yapmaya çalıştıkları bir işte başarısız olma durumları ve buna benzer durumlarda çocuklar çok kolay sinirlenmektedirler; hatta kriz geçirme derecesine giren çocuklarda vardır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Kapalı
Kapalı