Finans

Sms Yoluyla İban Nasıl Öğrenilir?

İban diğer adı ile banka hesap numarası son dönemlerde en çok kullanılan şeylerden bir tanesidir. Artık çoğu insan para alışverişini bu yolla sağlamaktadır. Banka hesap kartlarında geçerli ve herkes için farklı olan bu numara para aktarımında sıklıkla tercih edilmektedir. Pek çok insan iban numarasını ne şekilde öğreneceği konusunda kafa karışıklığı yaşamaktadır. Bu önemli numaranın öğrenilmesi noktasında tek bir yöntem yoktur. Farklı şekillerde öğrenilmesi ve kullanılması mümkündür. Bunlardan biri de sms ile iban öğrenmedir. Peki, Sms Yoluyla İban Nasıl Öğrenilir?

Sms ile İban Öğrenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sms yoluyla iban öğrenmek son derece basittir. Peki sms yoluyla iban nasıl öğrenilir? Sms yoluyla iban için her bankanın farklı bir prosedürü bulunmaktadır. Fakat mantık hemen hemen hepsinde aynıdır. Belirlenen numaraya iban bilgi yazılır ve sonuna banka kartının son 6 hanesi eklenir.

Bu şekilde mesaj atıldığında kişinin banka kartına ait olan iban numarası mesaj ile iletilecektir. Fakat sms ile iban öğrenirken dikkat edilmesi gereken bazı detaylar bulunmaktadır. Bu detaylardan ilki kart numarasının yalnızca son hanelerinin gönderilmesi gerektiğidir. Numaranın tamamının gönderilmesi güvenlik problemlerine yol açabilmektedir. Bunun yanı sıra bankanın verdiği numara dışında hiçbir yere sms atılmamalıdır.

Diğer İban Öğrenme Yöntemleri

İban öğrenirken sms dışında farklı yöntemlerde bulunmaktadır. Bunlar;

  • Mobil bankacılık ile iban öğrenme
  • Müşteri temsilcisi aracılığı ile iban öğrenme
  • Bankaya giderek iban öğrenme

Tüm bu iban öğrenme yöntemleri sayesinde kişisel banka numarasına kolaylıkla ulaşabilmek mümkündür. Bu noktada dikkatli olunmalı ve güvenilir olmayan kaynaklara kart numarası ya da şifre verilmemelidir.

İlginizi Çekebilir
Xiaomi Bayisi Olmak İstiyorum

Merak Edilen Diğer Detaylar

Sms ile iban öğrenmek isteyen kişilerin bilmesi gereken detaylardan ilki bu yöntemin günün her saati rahatlıkla kullanılabilmesidir. Hesap numarasını öğrenmek isteyen biri bankanın belirlediği numaraya 7/24 sms yollayabilir. Son derece pratik olan bu yöntem sayesinde bankaya gitmeye ya da müşteri temsilcisini aramaya gerek yoktur. Sms yollandığında operatöre bağlı olarak 1 sms ücreti alınabilmektedir. Bunun dışında internet bankacılığı sayesinde iban öğrenilmesi de mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu