Genel Kültür

Stockholm Sendromu Nedir? Tedavisi Var mıdır?

Günümüzde pek çok kişiden sıklıkla duyduğumuz stockholm sendromu nedir? tedavisi var mıdır? Gibi pek çok sorunun cevabını bu makalede detaylı bir şekilde bulabilirsiniz. Aslında pek çok kişinin bu sendromu bilmesine rağmen bu sendromun adını dahi duymayan pek çok insan bulunuyor.

Psikoloji bilimi, her geçen gün değer kazanmaya devam ediyor. Bu sayede pek çok sendrom ya da sorun kısa sürede çözülebiliyor. İnsanın yaşamını doğrudan ya da çevresindeki kişileri dolaylı olarak etkileyebilen psikolojik durumlardan pek çok kişi olumsuz yönde etkileniyor. Mevcut olan sendromun ya da sorunun giderilmesi için mutlaka uzman desteği alınmalıdır. Stockholm sendromu, aslında ortaya çıkışı ve gelişimi oldukça ilginç olmakla beraber tedavisi oldukça zor bir süreçten oluşuyor.

Stockholm Sendromu Nedir?

Stockholm sendromu, yeni dönemde ortaya çıkmasa bile pek çok sanat yapımı olan eserlere konu olmuş bir sendromdur. Aslında bu sendromun temelinde bir banka soygunu yer alıyor. Bu nedenle sendroma soygunun yaşandığı şehrin adı verilmiştir.

Aslında bu sendromu en kısa şekilde tanımlamak gerekirse rehine ya da rehin durumunda yani suçsuz konumda olan kişinin kendisini rehin alan suçluya hayranlık duyması şekilde ifade edilebilir. Ancak psikoloji alanında bu sendrom, baskı altında bulunan kişinin baskı uygulayan kişiye süreç içerisinde hayranlık duymaya başlayıp duygusal bağ kurması şeklinde ifade ediliyor.

Stockholm Sendromu Neden Olur?

Stockholm sendromu, erkeklerden daha fazla kadınlarda görülen bir durumdur. Elbette her psikolojik sorunda olduğu gibi bu sendromda da kişinin ruh durumj belirleyici oluyor. Genel olarak bu sendroma yatkın olan ve kabullenen kişilerde görülen özellikler bunlardır:

  • Taciz ya da tecavüze maruz kalma
  • Hapishanede kalma
  • Öz saygı eksikliği
  • Değersiz hissetme
  • Çaresizlik
İlginizi Çekebilir
Dedektif Nasıl Olunur

Bu gibi özelikleri olan kişilerin sendromu kolay kabul ettiği uzmanlar tarafından ifade ediliyor.

Stockholm Sendromu Tedavisi

Bu sendromu yaşayan kişilerin tedavi edilmesi oldukça uzun ve zorlu bir süreç olarak biliniyor. Bu sendroma sahip kişilerin ruh sağlığının daha fazla etkilenmemesi için olaylar ilgili kanıtlar bulunup uzman eşliğinde tedavi yapılarak kişinin özgüven eksikliğinin de giderilmesi gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu