Gezi & Tatil

Tarsus Gezilecek Ve Görülecek Yerler

Çukurova'nın Batısında bulunan Tarsus, bölgenin en eski tarihi yerlerinden birisi. Tarihi Kilikya coğrafyasının merkezi olan Tarsus, 6 bin yıldan bu yana ismini koruyabilmiş tek şehir konumunda. İnsanlık tarihiyle eşit olan bu şehir, Adana ve Mersin arasında kalıyor.

Tarsus Gezilecek Ve Görülecek Yerler: Çukurova’nın Batısında bulunan Tarsus, bölgenin en eski tarihi yerlerinden birisi. Tarihi Kilikya coğrafyasının merkezi olan Tarsus, 6 bin yıldan bu yana ismini koruyabilmiş tek şehir konumunda. İnsanlık tarihiyle eşit olan bu şehir, Adana ve Mersin arasında kalıyor.

😊İstanbul Gezilecek Yerler Listesini Buradan Okuyabilirsiniz.😊

Ülkemizin en önemli ama keşfedilmemiş cevheri Tarsus’ta gezip görebileceğiniz yerleri, tarihi mekanları sizin için araştırdık. Keyifle okumanız ve bu tarihi şehri buradan keşfetmeniz dileğiyle.

Tarsus Gezilebilecek Yerler Nereleri?

Tarsus tarihi en eski şehirler arasında yer alıyor. 6 bin yıllık geçmişe sahip olan şehir, Roma, Bizans ve eski Yunanlılara ev sahibi olmuş. Tarihi ipek yolunun güzergah noktalarından birisi olan şehirde, gezip görülecek sayısız yer var. Tarsus’ta gezilecek yerler  listenize, şimdi belirteceğimiz mekanları alabilirsiniz.

Tarsus Şelalesi

15 metre yükseltiye sahip olan ve konglomera kayalıklarından dökülen şelale, görüntüsüyle insan beynini büyülüyor. Özellikle kış aylarında yoğun debiye ulaşan şelale, Tarsus’ta görülmesi gereken yerler listesinin ilk sırasında bulunuyor.

Şahmeran Hamamı

Vakıf iş hanının hemen dibinde yer alan Şahmeran Hamamı, ziyaretçi akınına uğruyor. Yılanlar en büyüğü olan, insan başlı Şahmeran yılanın burada öldürüldüğü söyleniyor. Tarsus gezip görülecek yerler listeniz varsa, ona hemen efsane Şahmeran Hamamını eklemelisiniz.

Yedi Uyurlar Mağarası

Hristiyan ve Müslümanlar için kutsal konumda olan Yedi Uyurlar Mağarası, Eshab-ı Kehf Mağarası olarak biliniyor. Tarsus’a 14 kilometre uzaklıkta olan mağaraya 6 basamak kullanılarak inilebiliyor. Ashab-ı Kehf’in yaşadığı birkaç yerden birisi olarak gösterilen mekanda, Sultan Abdülaziz tarafından eklenen kitabe yer alıyor.

Tarsus Gezilecek Tarihi Yerler

Tarsus’u kalbi tamamen tarihle birlikte atıyor. 6 bin yıllık bir geçmişe sahip olan şehirde, tarihi kültür inanılmaz şekilde gelişmiş. Deyim yerindeyse Tarsus görülecek yerler saymakla bitmiyor. Özellikle tarihe meraklı olanların beşiği sayılan şehirde, inanılmaz eski mekanlar bulunuyor. Tarsus’ta tarihi yerler  listemizle yazımıza devam ediyoruz. Tarsus’ta gezilecek tarihi yerler neresi, merak ediyorsanız, buyurun içeri.

İlginizi Çekebilir
Doğa Yürüyüşü İçin Gerekenler

Tarihi Tarsus Evleri

Tarsus’un tarihi bir şehir olduğunu gözler önüne seren Tarsus evleri, taş, ahşap ve kerpiçten yapılmış. Güzel avluları ve rengarenk yapısıyla göz dolduran bu mekan, Tarsus’un tarihi yerlerinden sadece birisi.

Aziz Paul Kuyusu

Hristiyanlığın yayılmasında çok önemli yere sahip olan Aziz Paul’un evinin hemen yanında bulunan kuyu, Hristiyanlar için önemli manevi değerlere sahip. Derinliği 38 metreyi bulan kuyunun suyu, kış yaz farketmeden eksilmiyor. Aziz Paul Kuyusunu, gezilecek yerler listesine mutlaka yazmalısınız.

Kleopatra Kapısı

Tarihe meraklıysanız, Tarsus’taki Kleopatra Kapısını mutlaka duymuşsunuzdur. Ne zaman yapıldığı ile ilgili net bilgi olmasa da 2 bin yıldan fazla geçmişi olduğu düşünülüyor. Mısır Kraliçesi Kleopatra tarafından yapıldığı düşünüldüğü için bu isimle anılmaya devam ediyor. Tarsus’a gideceksiniz, bu tarihi yeri mutlaka görmelisiniz.

Tarsus Gezilecek Piknik Yerleri

Tarsus sadece tarihi doğası ve gezilecek mükemmel yerleriyle ünlü bir yer değil, aynı zamanda güzel bir piknik alanı beşiği konumunda. Tarsus’a gelip, piknik yapmayı düşünüyorsanız, sizin için alternatiflerin fazla olduğunu söyleyebiliriz. Bunlar neresi diye sorarsanız, hemen şöyle açıklayalım.

Tarsus Barajı Piknik Yeri

Tarsus’un belki de en önemli yeri olan Baraj piknik alanı, oraya gidenleri doğal örtüsüyle mest ediyor. Tarsus’ta nerede kahvaltı yapılır diyorsanız, size burayı önerebiliriz. Kahvaltıdan farklı yiyeceklere her şeyi burada bulabilirsiniz. Deyim yerindeyse doğanın içinde keyif çatabilirsiniz.

Tarsus Şelalesi

Daha önce gezilecek yerler listesine Tarsus Şelalesini eklemiştik. Bu sefer en güzel piknik alanı olarak ekliyoruz. Tarsus’ta nerede ne yenir  diyorsanız, buraya yakın pek çok restoran, kahvaltıcı bulabilirsiniz. Gönlünüzün keyfine göre, Tarsus Şelalesinde piknik yapabilirsiniz.

Tarsus’ta Gezilecek Görülecek Yerler

Ben fotoğraflık mekan istiyorum diyorsanız, Tarsus sizin bu ihtiyacınızı da karşılıyor. Tarihi dokusunun yanında, inanılmaz doğasıyla ziyaretçilerini büyü tesirinde bırakan şehir, göz kamaştırıcı fotoğraflık mekanlara sahip. Tarsus’ta fotoğraf gezilecek yerler  denildiğinde bu mekanlara istediğiniz zaman gidebilirsiniz.

Kırkkaşık Bedesteni

Eskiden beri ticaret merkezi olan Tarsus, Kırkkaşık Bedesteni ile bunu kanıtlıyor. Her türlü hediyelik eşya alabileceğiniz bu yerde, eskimeyecek fotoğraf kareleriyle ölümsüzler listenize kendinizi yazabilirsiniz.

Donuktaş

Gizemi henüz tam çözülememiş Milat öncesi bu binada mükemmele yakın fotoğraflar çekebilirsiniz. Özellikle hafif bulutlu günlerde mükemmel bir manzara sunduğu kesin.

İlginizi Çekebilir
Gezginlerin Seveceği Seyahat Uygulamaları

Tarsus’ta Gezilecek Güzel Yerler

Ben Tarsus’ta gezilecek güzel yerler arıyorum, yok mu böyle bir yer diyenlerdenseniz, sizi başka bir tarafa alalım. Tarsus sizin zevklerinize hitap eden birkaç şehirden bir tanesi. Sadece tarih değil, farklılık istiyorum, yok mu, dediğinizi duyuyoruz. O zaman buyurun.

Yarenlik Alanı

Şöyle geniş, araç trafiğine kapalı bir yer ister misiniz. Rahatça gezebileceğiniz,keyifle alışveriş yapacağınız Tarsus’un şuan ki sembollerinden birisidir Yarenlik alanı. Cadde şeklinde yapısı olan bu alan oldukça uzun ve ferah. Mutlaka gitmeniz, farklılığını keşfetmeniz gereken yerlerden birisi.

Tarsus Müzesi

Tarsus’a ait olan pek çok eser bu müzede sergileniyor. Eski-yeni karışımı olan bu müzede keyif alacağınız tartışılmaz bir gerçek. İsterseniz, burayı listenize alabilirsiniz.

Hazreti Danyal Peygamber Mekanı

Türkiye’de mekanı bulunan tek peygamber olan Hazreti Danyal, Museviler, Hristiyanlar ve Müslümanlar tarafından kabul gören peygamberdir. Hazreti Danyal peygamberin mekanını görmek isterseniz, Tarsus’ta sizi bekliyor.

Tarsus’ta Görmeniz Gereken Yerler

Tarsus medeniyetlere beşik olmuş, ülkemizin en önemli değerlerinden birisi. Her ne kadar değeri bilinmese de son dönemlerde turist sayısında artışlar olduğu görülüyor. Özellikle yabancı turistlerin son zamanlarda merak saldığı Tarsus’ta gezilecek çok fazla yer bulunuyor. Tarsus’ta gezilmesi gereken yerler kısmında çok fazla mekan olduğundan, saymakla bitmediğini belirtmiştik. Tarsus’ta farklı mekanlar arıyorsanız, onları da sizler için araştırdık. Buyurun.

Bana gece hayatı, eğlence, sabaha kadar keyif etmek gerek, diyenlerdenseniz Tarsus sizi de yalnız bırakmıyor. Çünkü Tarsus’un merkezinde hayat sabaha kadar devam ediyor. Barları ve eğlence mekanlarıyla hareketli bir şehir olan Tarsus’ta gideceğiniz pek çok mekan bulunuyor.

Ben farklılık istiyorum, daha çok farklılık, mesela doğada yürümek istiyorum diyorsanız size birkaç önerimiz var. Doğal güzelliğiyle büyüleyen Tarsus’ta doğa yürüyüşü yapabileceğini pek çok mekan bulunuyor. Özellikle Tarsus şelalesi ve baraj alanı, doğa yürüyüşü ve bisiklet sürüşü için ideal. Piknik alanı için son derece güzel olan bu alanlarda yemeklerinizi yedikten sonra yürüyüş yapabilir, doğanın mükemmel görüntüsünün keyfini çıkarabilirsiniz.

Tarsus’ta Nerelere Gidilir?

Tarsus’a gittiğiniz. Nereye gideceğiniz konusunda kararsızsınız veya gitmek istediğiniz yerleri tam bilmiyorsunuz. Nereye gitsem diye kara kara düşünmeye başladınız. Tarsus’ta nerede yenir  diyenlere şöyle bir tavsiye verelim, daha sonra nereye gidebileceğiniz hakkında fikrimizi söyleyelim. Tarsus’la Mersin arası 24 kilometre uzaklıkta. Yani Mersin’in tüm mutfağını bulabilirsiniz. Mersin balıkları, tantunisi en orijinal haliyle Tarsus’ta bulunuyor.

İlginizi Çekebilir
Mardin Midyat’ta Gezilecek Yerler

Adana ve Mersin’e oldukça yakın olan Tarsus, kendi iç güzelliğiyle ziyaretçilerini büyülüyor. Tarsus’ta gezip görebileceğini pek farklı alanlar bulunuyor. Dile kolay tam tamına 6 bin yıllık bir geçmişi olan yerden bahsediyoruz. Aynı zamanda ismi hiç değişmemiz. Vatikan tarafından Hac mekanı olan Aziz Paul kuyusundan bahsettik. Hristiyanlar için çok kutsal olan bu şehirde, daha pek çok yer var. Peki Tarsus’ta nerelere gidilir.

Tarsus’ta kahvaltı için gideceğiniz yerler çok fazladır. Eğer Şelale tarafına gitme düşünceniz varsa, buralarda istediğiniz serpme köy kahvaltısını bulabilirsiniz. Özellikle burada yer alan birkaç mekandan köy kahvaltısı yapmanızı önerebiliriz.

Bunun dışında Çanakkale savaşının simgelerinden olan ve dünyanın her tarafından bilinen Nusret mayın gemisi Tarsus’ta bulunuyor. Kahvaltınızı yaptıktan sonra buraya gidebilirsiniz. Nusret mayın gemisini ziyaret ettikten sonra rengarenk onlarca şemsiyenin olduğu Şemsiyeli Yolu ziyaret edebilirsiniz.

Tarsus’tan ne alabileceğiniz konusunda soru işaretleriyle ilgileniyorsanız, onları bir kenara atın. Yöreye ait  olan pek çok şeyi, Tarsus’ta bulabilirsiniz. Yöresel el yapımı halılar, el yapımı gümüş bileklikler, kolyeler alabilirsiniz. Hediyelik eşyanın merkezinden istediğiniz  her türlü eşyayı bulabileceksiniz.

Mersin’e ve Adana’ya çok yakın olan şehrin, her bir noktasında ayrı bir güzellik bulunuyor. Tarihi mekanları, kahvaltı yapılacak yerleri, hediyelik eşya mekanları ne ararsanız burada var. Doğayla baş başa kalmak istediğiniz zaman Tarsus’un herhangi bir köyüne gitmeniz yeterli. Eğer şahsi aracınız varsa, tavsiyemiz bununla Tarsus‘a gelmeniz olacak. Çünkü Tarsus’ gerçekten detayları anlaşıldıkça güzelleşmeye başlıyor.

Sizi gittikçe içine çekiyor. Gezdikçe daha fazla gezmek istiyorsunuz. Hatta şöyle söyleyelim. Tarsus’un tüm yerlerini gezdikten sonra içinizde bir ukde oluşacak. Keşke bitmeseydi diyeceksiniz. Tarih ve doğayı bir arada yaşamak, Anadolu’nun kalbinin nasıl attığını görmek istiyorsanız, mutlaka Tarsus’a gitmeniz gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu