Gezi & Tatil

Trabzon’da Mutlaka Görmeniz Gereken Tarihi Yerler

Karadeniz’in en gözde ve güzel şehirlerinden biri olan Trabzon, çok sayıda insan tarafından her yıl ziyaret ediliyor. Bu kentte manzarayı, tarihi ve doğal güzellikleri bir arada bulabiliyorsunuz. Nostalji yaşayabileceğiniz yapılar yanında kentin modern imkânları da dikkat çekiyor. Peki, Trabzon’da mutlaka görmeniz gereken tarihi yerler hangileridir?

Ayasofya Müzesi

Trabzon merkezinde yer alan ve tarihi dokusu ile dikkatleri üzerine toplayan Ayasofya müzesi, Roma’dan Trabzon’a kaçan ünlü krallardan Manuel tarafından kurulmuştur. Bizans klasik kilise mimarisi unsurlarını görebileceğiniz bu yapı revaklı girişleri ile de görsel açıdan üst düzey bir mimariyi barındırıyor. Şu an için müzenin bir kısmı cami olarak hizmet veriyor. Yapı tarihi gelişimi içerisinde kilise, cami ve mühimmat deposu olarak kullanılmış.

😊İstanbul Gezilecek Yerler Listesini Buradan Okuyabilirsiniz.😊

Bedesten Çarşısı

Yine kent merkezinde bulunan bir başka tarihi yapı ise Bedesten çarşısı olarak ziyaretçileri karşılıyor. Günümüzde hediyelik eşyalar konusunda her türlü alternatifi bulabilmeniz mümkün olan bu çarşı, Yavuz Sultan Selim’in annesi olan Gülbahar Hatun tarafından kente kazandırılmış. Ancak bu yapının daha eski dönemde yapılmış bir eser olduğunu savunanlarda bulunuyor.

Trabzon Kalesi

Araklı ilçesinde bulunan bu kalenin tarihi M.Ö. 5. yy’a dek uzanıyor. Halen daha surlarının büyük kısmının ayakta kalması da, kalenin sağlam yapısını ortaya koyuyor. Aşağı ve orta hisar bölümleri bulunan kale ziyaretçilerin en çok gezdiği tarihi yapılar arasında yer alıyor.

Sümela Manastırı

Trabzon denince ilk akla gelen yerler arasında bulunan bu manastır ise Altındere köyünden 300 metre kadar yüksekte yer alıyor. Meryem Anaya adanarak kurulan bu manastır, kurulu olduğu koyu renk dağlar nedeni ile siyah manasına gelen melas kelimesinden adını alıyor. Sümela manastırı her yıl çok sayıda turistin uğrak yerleri arasında ön sırada bulunuyor.

İlginizi Çekebilir
Tarsus Gezilecek Ve Görülecek Yerler

Görülmesi Gereken Diğer Yerler

Trabzon ziyareti esnasında mutlak surette görülmesi gereken diğer önemli yerleri ise şehir merkezinde bulunan Trabzon Boztepe, Çaykara ilçesinde denizden 1090 metre yükseklikte bulunan Trabzon Uzungöl, dünyanın ikinci en büyük mağarası olan 8 kilometre uzunluğa sahip Çal mağarası olarak sayılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu